۰۸:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۱

پایانِ نگرانی بازنشستگان | وعده نزدیک وزیر کار درباره «همسان سازی حقوق بازنشستگان» (۲۱ خرداد ۱۴۰۳)

خبرهای زیادی درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان منتشر شده است اما بازنشستگان نگاهشان تنها به خبر‌های بلاتکلیف از زمان اجرای همسان‌سازی حقوق است و تا زمانی که تاریخ دقیق اجرای همسان سازی اعلام نشود، بی قراری بازنشستگان برای همسان سازی حقوق ...

پایانِ نگرانی بازنشستگان | وعده نزدیک وزیر کار درباره «همسان سازی حقوق بازنشستگان» (۲۱ خرداد ۱۴۰۳)

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان موضوع جدیدی نیست که در مورد مفهوم و معنای واژه شفاف سازی کنیم آنچه در این میان نیاز به تبیین دارد زمان اجرای آن است؛ آنهم نه با وعده هایی که چند روز بعد با یک اطلاعیه همه را شوکه کنند. بازنشستگان این روزها برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تنها نیاز به یک زمان تعیین شده برای اجرا دارند که اخیرا مطلع شده ایم وزیر کار و رفاه اجتماعی به نگرانی بازنشستگان پایان داده است و از اجرای زود هنگام همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در روزهای نزدیک خبر داده است. در اندیشه معاصر ضمن ابراز خرسندی برای هر خبر و اطلاعیه ای که به نگرانی بازنشستگان خاتمه دهد، بیان می کنیم که تازه ترین خبرها در مورد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را در این صفحه بخوانید.

آخرین خبر از افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی / خبر فوری افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی 1401 + جزئیات

وعده نزدیک وزیر کار درباره «همسان سازی حقوق بازنشستگان»

صولت مرتضوی درباره نگرانی ایجادشده درمورد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با توجه به تغییر مجلس و تغییر دولت تا چند روز آینده که نکند این مسئله به ماه‌های آینده و بعد از استقرار دولت چهاردهم موکول شود، گفت: منابع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان پیش‌بینی شده که از محل سهام پرداخت شود که یک بخش آن ریال است که آن بخش به محض اینکه ریالش تامین و پرداخت شود، اجرا می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: یک بخش هم سهام است؛ سهام کارخانه باید بیاید در تملک صندوق‌های وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گیرد. بعد از آنکه قرار گرفت تبدیل به نقدینگی و ریال شود و پرداخت شود که فرایندش مقداری طولانی‌تر است و الان ما به‌دنبال اخذ سهام هستیم.

وی با بیان اینکه باید پیش‌بینی کنیم که دولت چه سهامی دارد که واگذار کند، عنوان کرد: منظور از سهام، سهامی است که قدرت نقدشوندگی داشته باشد، یعنی ما بتوانیم آن را تبدیل به ریال کنیم وگرنه سهامی که قدرت نقدشوندگی نداشته باشد، اساساً خیلی به درد ما نمی‌خورد. در حال تلاش هستیم. امیدواریم اتفاق بیفتد.

مرتضوی در پاسخ به اینکه با این تفاسیر، آیا نیمی از این مسئله در این دولت اتفاق می‌افتد و نیم دیگر در دولت بعدی، گفت: دعا کنید بشود، بیشترش شود.

اطلاعیه جدید تامین اجتماعی

در این اطلاعیه آمده است: افزایش سالیانه حقوق مستمری‌بگیران این سازمان مطابق روال هرساله، پس از تعیین و تصویب میزان افزایش سالیانه از سوی هیئت وزیران و ابلاغ مصوبه مربوطه اجرایی می‌شود. براساس اعلام قبلی سازمان تأمین‌اجتماعی، حقوق مستمری‌بگیران در اردیبهشت ماه پس از اعمال افزایش‌های سالیانه محاسبه و پرداخت شد و واریز حقوق خردادماه نیز همانند اردیبهشت ماه، طبق روال معمول و براساس حروف الفبا واریز خواهد شد.

اطلاعیه مذکور می‌افزاید: بنابر برنامه‌ریزی انجام‌شده، پس از اتمام پرداخت کامل مستمری خرداد ماه که مطابق جدول زمان‌بندی انجام می‌شود، مابه‌التفاوت حقوق فروردین ماه نیز به‌طور جداگانه به حساب مستمری‌بگیران واریز خواهد شد.

پایانِ نگرانی بازنشستگان | وعده نزدیک وزیر کار درباره «همسان سازی حقوق بازنشستگان»

همسان‌سازی حقوق، معطل تأمین بودجه

متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران از محل افزایش مالیات بر ارزش افزوده، تکلیف برنامه هفتم توسعه است که باید از ابتدای امسال اجرایی می‌شد، اما با وجود گذشت نزدیک به سه ماه از سال، نه برنامه هفتم به مرحله اجرایی رسیده و نه تکلیف همسان‌سازی حقوق بازنشستگان روشن شده است.

تأمین منابع مالی

داود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه، درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان گفته است: حقوق برخی از بازنشستگان توسط صندوق‌های دولتی و برخی دیگر توسط صندوق‌های غیردولتی پرداخت می‌شود. در قانون برنامه توسعه هفتم برای بخش‌های دولتی بودجه‌ای در نظر گرفته‌ایم تا به صورت مداوم و بدون خلل حقوق پرداخت شود؛ به طوری که در سال اول ۴۰درصد و در دو سال بعد هم ۶۰درصد اجرایی شود که منابع آن در قانون بودجه امسال دیده شده است.

داود منظور

تامین بودجه همسان سازی

به گفته او در بودجه امسال یک‌درصد به مالیات بر ارزش افزوده اضافه کردیم تا از این محل ۵۰هزار میلیارد تومان به حقوق بازنشستگان اختصاص پیدا کند. بازنشستگان کارگری در واکنش به اجرانشدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، تأکید دارند: حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی عموما زیر خط فقر است و این بازنشستگان بیش از سایر گروه‌ها به ترمیم حقوق و اجرای همسان‌سازی نیاز دارند. انتظار داریم تأمین اجتماعی و دولت در این زمینه پاسخگو باشند و اعلام کنند که چه زمانی و براساس چه فرمولی قرار است متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کارگری کشور اجرایی شود.

اجرای همسان‌سازی حقوق

رئیس کانون بازنشستگان کارگری تأمین اجتماعی خراسان رضوی درباره زمان اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی اظهار کرد: همسان‌سازی حقوق بازنشستگان بستگی به تأمین منابع دارد، منابع محدود است و دولت بالاترین بدهی را به سازمان دارد. این در حالی است که حدود ۷۰۰هزار میلیارد تومان دولت به سازمان بدهکاری دارد و از طرفی بزرگ‌ترین کارفرما در کشور دولت است.

علی اصغر رضایی ادامه داد: دولت حق بیمه‌ها را به‌موقع نمی‌پردازد و بار بیمه گروه‌های حمایتی را به سازمان تأمین اجتماعی تحمیل می‌کند. این مسئله سبب مشکل تأمین منابع برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان شده است. رضایی ادامه داد: در حال حاضر سازمان تأمین اجتماعی و کانون عالی و کانون‌های بازنشستگی کل کشور پیگیر همسان‌سازی حقوق بازنشستگان هستند و حتی در جداول پیش‌بینی‌های لازم دیده شده است و منتظریم که دولت بدهی خود را به تأمین اجتماعی بپردازد.

به گزارش اندیشه معاصر، ضمن آنکه در اصلاحیه‌ای که مورد نظر شورای نگهبان بود، تبصره۲ ماده۲۹ برداشته شد که با پیگیری‌هایی که از طریق کانون عالی بازنشستگان کشور و نمایندگان مجلس انجام شد، دوباره مورد تأیید قرار گرفت که براساس آن ۱۳۰هزار میلیارد تومان مطالبات سازمان از دولت پرداخت می‌شود تا سازمان متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را انجام دهد. وی تأکید کرد: جداول و پیش‌بینی اینکه چگونه متناسب‌سازی انجام شود، همه طراحی شده است و منتظر پرداخت بدهی دولت به سازمان هستیم.

متناسب‌سازی برای سایر سطوح

وی با اشاره به اینکه اصل متناسب‌سازی بیشتر از نظر قانون مربوط به سایر سطوح است، اظهار کرد: این متناسب‌سازی از نظر قانون برای سایر سطوح است و نه حداقل دستمزدها، اما برای حداقل دستمزد‌ها نیز برنامه‌هایی در نظر گرفته شده است که برای آنها هم تغییراتی اعمال شود.

علی‌اصغر رضایی یادآور شد: براساس جدول تهیه‌شده برای همسان‌سازی، براساس تاریخی که یک فرد بازنشسته شده هر چقدر که هر سال نرخ تورم بوده و سازمان یا دولت نتوانسته‌اند برابر نرخ تورم به حقوق اضافه کنند، عدد تفاوت به همه سال‌ها اضافه می‌شود. اگرچه این در قانون پیش‌بینی نشده، اما در جداولی که تهیه شده است، این برنامه طراحی شده که برای حداقل‌ها عددی نیز در نظر گرفته شود.

رئیس کانون بازنشستگان کارگری تأمین اجتماعی خراسان رضوی تأکید کرد: مطابق مصوبه برنامه هفتم توسعه، امسال ۴۰درصد و در دو سال بعد درمجموع ۶۰درصد دستمزد بازنشستگان با دستمزد دریافتی شاغلان هم‌تراز خود، متناسب‌سازی خواهد شد و درنهایت به ۹۰درصد حقوق دریافتی شاغلان هم‌تراز خواهد رسید. بنابر گزارشات قبلی اندیشه معاصر، وی تأکید کرد: باید هر چه زودتر افزایش مستمری بازنشستگان از سوی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی ابلاغ شود، در شرایط تورمی فعلی که بازنشستگان با مشکلات و مصائب معیشتی بسیار دست و پنجه نرم می‌کنند، نباید افزایش مستمری‌ها به ماه‌های بعدی موکول شود.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط