12:15 - 1403/03/04

اجتماعی

عدم تأخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان کارگری طی ۷ ماه گذشته

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بارها یکی از موفقیت‌های دولت سیزدهم را پرداخت حقوق بازنشستگان و تأمین اجتماعی بدون استقراض از بانک مرکزی...

همسان‌سازی بازنشستگان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،به نقل از قدس وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بارها یکی از موفقیت‌های دولت سیزدهم را پرداخت حقوق بازنشستگان و تأمین اجتماعی بدون استقراض از بانک مرکزی….برای اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را دنبال کنید

عدم تأخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان طی ۷ ماه گذشته

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بارها یکی از موفقیت‌های دولت سیزدهم را پرداخت حقوق بازنشستگان و تأمین اجتماعی بدون استقراض از بانک مرکزی و خلق پول عنوان کرده است.

بازنشستگاننن

عدم تأخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان کارگری طی ۷ ماه گذشته

عدم تأخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی از نقاط برجسته کارنامه ۷ ماهه حجت‌الله عبدالملکی است. این در حالی است که بارها در ادوار گذشته تأخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران مسأله ساز شده بود. برای نمونه در افزایش مستمری بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال ۱۳۹۵، برای تمامی سطوح ۱۴ درصد افزایش یافت که این افزایش از خرداد ماه انجام شده و مابه‌التفاوت ماه فروردین همزمان با حقوق تیرماه و مابه‌التفاوت مربوط به اردیبهشت ماه نیز همزمان با حقوق مردادماه واریز شد. در سال ۹۷ هم به علت مشکلات نقدینگی سازمان تأمین اجتماعی، چند ماهی حقوق مستمری‌بگیران با تأخیر پرداخت شده و حتی برخی از گروه‌ها تا ۲ ماه دریافتی نداشتند یا اینکه حقوق اسفندماه سال ۱۳۹۹ را در فروردین ماه ۱۴۰۰ دریافت کردند.

بیمه ۳۰۰ هزار نفر از کارگران ساختمانی

بیمه کارگران ساختمانی و عدم اجرای قانون مربوط به بیمه این افراد طی دو سال گذشته از سوی تأمین اجتماعی به دلیل کمبود منابع، با نارضایتی در میان کارگران ساختمانی همراه بود تا جایی که در بهمن ماه با تجمع مقابل مجلس اعتراض خود را اعلام کردند. مسأله از این قرار است که کارگران ساختمانی چون کارفرما ندارند، برای پرداخت حق بیمه باید شخصاً اقدام کنند و در این میان حمایت‌های دولتی برای پرداخت ۲۰ درصد از حق بیمه آنها که از محل ۱۵ درصد عوارض ساختمان در شهرداری‌ها باید تأمین شود به دلیل عدم وصول منابع با مشکل مواجه شده است.

عبدالملکی اخیراً در توئیتی تأکید کرده است: بیمه کارگران ساختمانی دغدغه‌ مشترک دولت و مجلس است و منابعی که در قانون گذشته دیده شده بود برای بیمه این عزیزان کفاف نمی‌داد که با همکاری خوب کمیسیون اجتماعی مجلس و وزارتخانه این قانون اصلاح شد و به صحن رفته است که درصورت تصویب، دیگر هیچ سقفی برای بیمه کارگران ساختمانی نخواهیم داشت.

بر این اساس، سازمان تأمین‌اجتماعی برای پوشش بیمه کارگران ساختمانی تا دی ۱۴۰۰ بیش از ۱۵‌هزار میلیارد تومان کسری منابع داشته است که در قوانین و مقررات فعلی، محلی برای جبران این کسری پیش‌بینی نشده است. در حال حاضر نزدیک به ۸۰۰‌هزار نفر از کارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه تأمین‌اجتماعی قرار گرفته‌اند و از خدمات تأمین‌اجتماعی استفاده می‌کنند.

حدود ۴۰۰‌هزار نفر از کارگران ساختمانی نیز کارت مهارت فنی دریافت کرده و متقاضی‌اند و در نوبت استفاده از خدمات بیمه کارگران ساختمانی هستند. با این حال برقراری بیمه ۳۰۰ هزار نفر از کارگران ساختمانی در کارنامه ۷ ماهه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیده می‌شود.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

منبع : قدس 

مطالب مرتبط