۲۳:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۰

اقتصادی

ثبت نام وام ازدواج ۱۴۰۳ | شرایط ثبت نام وام ازدواج / نکات مهم فرم ثبت نام وام ازدواج

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره وام ازدواج اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، وام ازدواج یکی از مهمترین راه هایی است که دولت برای تازه عروس داماد ها قرار داده است و زوجین پس از دریافت عقد نامه خود میتوانند برای دریافت وام ازدواج اقدام کنند. وام ازدواج به دلیل شرایط استثنایی که دارد در دل تمامی افراد جا باز کرده است چرا که بازپرداخت آن به شدت کم بوده و مناسب . برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و برای کسب اطلاعات بیشتر درباره وام ازدواج اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

معرفی سایت وام ازدواج ۱۴۰۳ ve.cbi.ir

در سال های گذشته، ثبت نام وام ازدواج و تمام مراحل آن، از جمله ثبت نام در سامانه ثنا برای احرازهویت و آدرس متقاضیان وام، همانند تمامی تسهیلات و خدمات بانکی دیگر، به صورت حضوری و با مراجعه به یکی از شعب بانک های معرفی شده از طرف بانک مرکزی، صورت می گرفت؛ اما همانطور که بیان شد، امروزه این عملیات، به صورت اینترنتی، انجام می شود و متقاضیان، برای دریافت آن بانک سپه و همینطور دریافت این وام از سایر بانک ها، ابتدا وارد سایت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، به نشانی اینترنتی ve.cbi.ir شوند.

وام ازدواج

وام ازدواج

شرایط ثبت نام وام ازدواج ۱۴۰۳

برای ثبت نام آن در وب سایت ve.cbi.ir یک سری شرایط و ملزومات است که حتماً باید واجد آن ها باشید تا بتوانید ثبت نام خود را تکمیل کنید شروط ثبت نام آن به شرح زیر است :
عقد نامه رسمی: مهم ترین شرط برای ثبت نام عقد رسمی و دفتری می باشد یا هر دینی که جمهوری اسلامی ایران آنرا تایید کند باید مدرکی مانند اقرار آن داشته باشید همچنین فقط کسانی که تاریخ ازدواج شان از سال ۱۳۹۹ به بعد است می توانند برای دریافت وام ازدواج ۱۴۰۳ اقدام کنند.
تابعیت جمهوری اسلامی ایران: فقط کسانی که تابع ایران هستند و شناسامه و کارت ملی ایرانی دارند می توانند ثبت نام وام ازدواج را انجام دهند البته توابع ایرانی که در خارج از کشور هم هستند در صورتی که گواهی ازدواج شان توسط ایران صادر شده باشد می توانند ثبت نام آن خود را انجام دهند.
فرد باید اولین دفعه ثبت نامش باشد: در صورتی که قبلاً برای ثبت نام آن اقدام کرده اید دیگر نمی توانید دوباره برای آن اقدام کنید و فقط کسانی که اولین بارشان است مورد تایید قرار می گیرند.
وجود یک ضامن معتبر: از طرف هر زوج لازم است که یک ضامن معتبر و مورد تایید بانک معرفی شود تا روند ثبت نام پیش برود.

معمای وام ازدواج ۱۴۰۳ چگونه حل می‌شود؟

از آنجایی‌که مبلغ وام به ۳۰۰ میلیون تومان رسیده، خیلی‌ها حتی به شوخی هم شده از ازدواج صوری صحبت می‌کنند تا شاید بخشی از نیاز‌های خود را از این طریق برآورده کنند. اما این موضوع برای بانک‌ها شوخی‌بردار نیست و آن‌ها نه تمایلی از خود برای پرداخت این تسهیلات تکلیفی نشان می‌دهند و نه ظاهرا توان آن را دارند و به نوعی آن را یک ماموریت غیرممکن برای خود می‌دانند. حالا در چنین شرایطی معلوم نیست دولت با ابزار دستوری دیگری به سراغ بانک‌ها خواهد رفت و یا اینکه با توجه به افزایش مبلغ وام ازدواج باید منتظر طولانی‌تر شدن صف دریافت‌کنندگان وام باشیم.

اولتیماتوم دولت: روایت اول

تیرماه ۱۴۰۲ بود که رئیس جمهوری در نامه‌ای که به رئیس کل بانک مرکزی نوشت به او دستور داد که صف وام ازدواج تا پایان تابستان همان سال به صفر برسد.

حالا ابراهیم رئیسی بار دیگر از بانک‌ها خواسته تا پرداخت وام ازدواج را در کنار دیگر تسهیلات در دستور کار و در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند.

معمولا پشت‌بند دستورات اکید رئیس جمهوری برای پرداخت وام ازدواج و تسهیل شرایط جوانان، بانک مرکزی نیز دست به کار می‌شود و شروع به صدور ابلاغیه‌ها و بخشنامه‌های متعدد برای اجرای این خواسته دولت می‌کند.

جذابیت وام برای مردم: روایت دوم

از سوی دیگر، سود ناچیز این وام در مقایسه با تورم و البته دوره بازپرداخت طولانی آن بسیاری را ترغیب می‌کند که حتی برای به دست آوردن آن تن به ازدواج صوری بدهند، یا ماجرای بازار داغ خریدوفروش آن هم که هر ساله داغ و ورد زبان همه است. کافی است برای ساعتی کوتاه در یکی از خیابان‌های شهر پرسه بزنید، آگهی‌های خریدوفروش چسبیده به دیوار یا افتاده روی زمین بار‌ها به چشم می‌خورند.

نارضایتی بانک‌ها: روایت سوم

اما ظاهرا بانک‌ها تمایلی به پرداخت آن ندارند. سود پایین این تسهیلات تکلیفی درآمد ناچیزی را برای آن‌ها به دنبال دارد و دیگر اینکه به آن‌ها امکان اعتبارسنجی و دریافت تضامین کافی برای اعطای وام را نمی‌دهد. هرچند که دولت سخت‌گیری بانک‌ها برای پرداخت وام ازدواج را غیرضروری می‌داند.

آخرین وضعیت پرداخت وام ازدواج

هرچند دولت و بانک مرکزی یک‌صدا می‌خواهند که وام ازدواج هر چه سریع‌تر به دست متقاضیان برسد، اما آنطور که انتظار می‌رفت و داده‌ها نشان می‌دهند صف وام ازدواج در پایان تابستان سال قبل جمع نشد و حالا آخرین آمار‌ها حکایت از این دارند که صف وام ازدواج ۱۴۹ هزار نفری شده است. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم ۱۴۹ هزار و ۱۵۱ نفر در انتظار دریافت وام هستند.

اما امسال چقدر وام به دست زوج‌های جوان رسیده است؟ آنگونه که آمار‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد از ابتدای امسال تا دهم اردیبهشت ماه در مجموع ۵.۶۳۸ همت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و فرزندآوری پرداخت شده است. در این بین سهم وام ازدواج ۴.۰۸۴ همت بوده است که نشان از رشد ۲۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.

سرنوشت وام ازدواج در سال ۱۴۰۳ چه می‌شود؟

هرچند آمار‌ها به ما می‌گویند که تعداد افرادی که در صف آن قرار دارند، کمتر شده‌اند، اما مبلغ جدید وام در سال ۱۴۰۳ شرایط را کمی پیچیده می‌کند.

قانون بودجه تعیین کرده که مبلغ  آن در سال جاری برای پسرانی که زیر ۲۵ سال و دخترانی که زیر ۲۳ سال هستند ۳۵۰ میلیون تومان است. به مابقی ۳۰۰ میلیون تومان می‌رسد. این یعنی رقم آن به ترتیب ۵۹ درصد و ۶۷ درصد رشد داشته‌. از آنجایی‌که برای این مبالغ، منبع مشخصی تعریف نشده است، نگرانی‌ها از سرپیچی احتمالی بانک‌ها و در نتیجه طولانی شدن صف  بالا گرفته است./فرارو

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط