22:45 - 1403/04/14

چرا به دکتر سعید جلیلی رای می دهیم؟

توان بالایی ساماندهی و انسجام و هماهنگی مدیران و نیروهای راهبردی جامعه ( بخصوص جوانان متخصص و متعهد) و بسیج امکانات در جهت خدمت به مردم بخصوص طبقات ضعیف تر جامعه ، ویژگی بارز سعید جلیلی است که می تواند بعد از سی و اندی سال فضای بسته و محد...

چرا به دکتر سعید جلیلی رای می دهیم؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، چرا به دکتر سعید جلیلی رای می دهیم؟ از منظرهای مختلفی می توان به این پرسش پرداخت ؛ از جمله:

 

۱. از منظر اخلاقی : مردم اگر در فضای غبار آلوده فریب و فتنه قرار نگیرند ، انسان های اخلاق مدار مثل سعید جلیلی را دوست می دارند و با انتخاب آنان ، می کوشند فضای اخلاق و صداقت در فرهنگ عمومی و فرهنگ حرفه ای و مدیریتی جامعه حاکم شود. حضور ایشان نوید صداقت و سلامت نفس و تقوا و تواضع در سطح مدیریت ارشد جامعه را می دهد( درست برخلاف مدعیانی که قرآن و روایت می خوانند و در همه شوون و رفتارها، مخالف ضد آن عمل می کنند).

۲. از لحاظ مدیریتی : توان بالایی ساماندهی و انسجام و هماهنگی مدیران و نیروهای راهبردی جامعه ( بخصوص جوانان متخصص و متعهد) و بسیج امکانات در جهت خدمت به مردم بخصوص طبقات ضعیف تر جامعه ، ویژگی بارز سعید جلیلی است که می تواند بعد از سی و اندی سال فضای بسته و محدود مدیریتی را بشکند و آنان را خدمت گزاران واقعی مردم قرار دهد. چیزی که بیش از همه نیازمند آن هستیم…

۳. از لحاظ آینده نگری : انتخاب های درست یا غلط ما تاثیر بسزایی در وضع فعلی و آینده ما دارد و چه بسا انتخاب های هیجانی و اغواگرایانه لطمات جبران ناپذیری بر جامعه و اعضای آن وارد کند که سالیان سال قابل جبران نباشد! پس تنها راه چاره انتخاب درست و عقلانی و خداپسندانه و دوراندیشانه است . از طرفی چالش ها و مشکلات مختلفی در حال حاضر و بخصوص در آینده فراروی جامعه قرار دارد و دوراندیشی و آینده نگری ایجاب می کند که مدیر توانمندی چون سید رئیسی تکیه کنیم تا بتوانیم این چالش ها و مشکلات را پشت سر بگذاریم ؛ مشکلاتی چون : فساد مالی و مدیریتی ، نظام اداری ناکارآمد و ضعیف ، مسائل جمعیت ، خانواده ، ازدواج ، جوانان ، کم آبی و خشکسالی ، فرسایش زمین و محیط زیست ، مسکن ، پس انداز و مساله بدهی ، تبعیض و گسترش فقر ، معیشت و تنگدستی ، اعتماد عمومی ، اضطراب و مشکلات روحی ، نا امیدی و اختلافات و… . مردم باید این دفعه کار را به دست شخص مدیر و مدبر بسپارند که دارای نظم فکری و برنامه و جدیت است و می تواند سد عظیمی در برابر این مشکلات و چالش ها ایجاد کند.

۴. از منظر اعتقادی : ما در عصر غیبت و دوران انتظار زندگی می کنیم و موظفیم افرادی را برای مسوولیت ها انتخاب کنیم که سنخیت و همسانی زیادی فرهنگ انتظار و مهدویت داشته باشند وتشکیل دولت زمینه ساز و شکل گیری تمدن نوین اسلامی را برای رسیدن به عزت و شکوه اسلامی – ایرانی وجهه همت خود سازند و مشخصا چنین ویژگیهایی در دکتر جلیلی جلوه گر است. باید رضایت امام زمان را فراتر و جلوتر از همه خواست ها و رضایت ها قرار دهیم.

۵. از لحاظ قومیتی: تمامی اقوام ایرانی حتی اهل سنت ، نگاه مثبت و امیدوارانه ای به سعید جلیلی دارند ؛ بخصوص آذری زبان های ایران اسلامی که بشدت محب خاندان وحی و تربیت یافته مکتب عباس و شیفته مکتب اهل بیت هستند و هر کسی را که به این مکتب نزدیک تر و مانوس تر باشد ، بر دیگران ترجیح می دهند و مسله قومیت و زبان در درجه های بعد قرار دارد. امروز باید اینان یقین کنند که در این زمان سعید جلیلی واجد خصوصیات ولایی و اهل بیتی است و او و اطرافیانش بهتر از همه می توانند مکتب علوی را در جامعه احیا کنند نه مدعیان دروغین نهج البلاغه خوانی و…!!!

۶. از بعد سیاسی : متاسفانه جامعه ما در دوره دولت اعتدال، دچار عقبگرد شدیدی در حوزه های مختلف سیاست داخلی ، دیپلماسی عمومی و حفظ عزت و استقلال و تحقق اهداف چشم انداز بیست ساله و … شده است که شاید ده ها سال طول بکشد این زخم های سیاسی التیام یابد. اما با انتخاب دکتر جلیلی می توان امیدوار بود که این عقبگرد و ضعف و ویرانی ها ، رو به ترقی و آبادانی بگذارد. مردم باید بدانند رقیبی که مدعی نجات جامعه است، خود و اصحاب و اطرافیانش نزدیک به ۳۵ سال و بیشتر ، همه مناصب و موقعیت ها و برنامه ها و پست ها را در دست داشته اند و بسیاری از این مشکلات و عقبگردها به نوع عمل آنان بر می گردد و این دکتر جلیلی است که می تواند ورق را برگرداند!

۷. از لحاظ شخصیتی : شخصیت صادق ، ساده و بی ریا ، متواضع ، آرام و متین آقای دکتر جلیلی ، در این سال های اخیر بر همگان آشکار و ثابت شده و مردم ایران عموما علاقه مند به چنین سیاستمدارانی هستند که در عین توان بالای مدیریتی و کارآمدی ، دارای رفتارها و گفتارهای سنجیده و حساب شده و متعادل و با ورع و توقا هستند و در کوران حوادث و رویدادها ، تعادل و ثبات شخصیتی دارند و از تزلزل و تذبذب و نفاق و تاثیرپذیری و … به دور هستند. سلیم النفس بودن و نجابت سیاسی از ویژگیهای بارز دکتر جلیلی است که می تواند امیدهای واقعی به یک زندگی خوب را در ایران احیا کند.

۸. از منظر اقتصادی : جامعه بیش از هر چیزی نیازمند یک تحول بزرگ اقتصادی و معیشتی است که یک ثبات واقعی و رفاه عمومی و برخورداری همگانی برسد و ایران اسلامی همه ظرفیت های لازم برای رسیدن به این مهم را دارا می باشد ؛ اما فاقد یک نقشه راه راهبردی ، مدیریت قاطع و توانمند ، انسجام و هماهنگی سراسری و قطع دست مفسدان و دلالان و رانت خواران و… است. به نظر می رسد این ثبات و تحول اقتصادی بزرگ در سایه مدیریت قاطع و انقلابی آقای دکتر جلیلی به دست خواهد آمد. در اینجا نباید از یک مولفه مهم اقتصادی غافل شد و آن فرهنگ اقتصادی سالم و پویا است که متاسفانه جامعه فاقد آن است و با برنامه ریزی درست فرهنگی قابل دستیابی است.

۹. از بعد فرهنگی: جامعه امروز ما دچار یک سری کاستی ها و ضعف های فرهنگی – بخصوص در حوزه فرهنگ عمومی – است و از افراط و تفریط در حوزه های مختلف آن رنج می برد. چالش های عدیده فرهنگی باعث شده که نشاط و سرزندگی و رضایت خاطر و معنویت فراگیر ظهور و بروز زیادی پیدا نکند و به همین دلیل باید ، با یک برنامه ریزی درست ، در صدد تعالی فرهنگی و تحقق اهداف والای انقلاب اسلامی در حوزه فرهنگ باشیم و این به دست اقای جلیلی محقق خواهد شد.

امید آنکه هم وطنان عزیز با مطالعه این چند نکته بتوانند در انتخاب خود دقت لازم را داشته و با شور و اشتیاق فراوان و برای رسیدن به یک چشم انداز روشن و مطلوب از آینده ، رای آگاهانه و خداپسندانه ای داشته باشند و با انتخاب دکتر سعید جلیلی، اینده ای روشن برای جامعه رقم بزنند.

دکتر رحیم کارگر- مدیر مرکز آینده پژوهی موعود گرایان جهانی – مدرس و پژوهشگر حوزوی و دانشگاهی

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط