10:34 - 1403/03/20

انتخابات| ریاست جمهوری | 8 تیر

لیست نهایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری| آخرین نظرات شورای نگهبان درباره نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

در اندیشه معاصر ضمن پرداختن به نظر شورای نگهبان در باره نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری، نوید می دهیم که انتخابات ریاست جمهوری در 8 تیر 1403 در حالی برگزار خواهد شد که به گفته بسیاری از سیاسیون با حضور حداکثری سرمایه های اجتماعی ملت ...

لیست نهایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری| آخرین نظرات شورای نگهبان درباره نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ کمتر از ۲۰ روز دیگر می رسد و بازار انتخابات این روزها داغ داغ است. در اندیشه معاصر لیست نهایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را ذکر کرده و نظرات شورای نگهبان درباره نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ را شرح داده ایم. از آنجا که در انتخابات ریاست جمهوری از نامزدی کاندیدا تا رد یا قبول صلاحیت های آنان بر مبنای قانون است؛ لازم دیدیم در اندیشه معاصر مواردی را بیان کنیم تا در این رابطه ابهامی نباشد. قصد داریم در اندیشه معاصر ضمن ارائه لیست نهایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، اشاره ای داشته باشیم به آخرین نظرات شورای نگهبان درباره نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ تا شما مخاطبان عزیز اندیشه معاصر پیرامون انتخابات و نامزدهای انتخاباتی شناخت اجمالی بدست آورید.

نظرات شورای نگهبان درباره نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

ثبت‌نام از داوطلبین انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران از روز پنجشنبه ۱۰ خرداد آغاز شد و به مدت ۵ روز بطول انجامید و داوطلبان واجد شرایط ۱۲ گانه اعلامی از سوی ستاد انتخابات کشور با حضور در وزارت کشور فرآیند ثبت‌نام را انجام دادند.

نامزدهای زیادی با حضور در ستاد انتخابات کشور ثبت‌نام خود را نهایی کرده و پرونده داوطلبی آنها برای احراز صلاحیت به شورای نگهبان ارسال خواهد شد، در جدول زیر نگاهی به گرایش سیاسی نامزد‌های انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری خواهیم داشت.

لیست نهایی نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

سعید جلیلی
قدرتعلی حشمتیان
عباس مقتدایی
مصطفی کواکبیان
محسن کوهکن
محمدرضا صباغیان
علی لاریجانی
عبدالناصر همتی
محمد خوش‌چهره
محمود احمدی‌بی‌غش
سید احمد رسولی‌نژاد
مسعود پزشکیان
زهره الهیان
محمدرضا میرتاج الدینی
محمود احمدی نژاد
وحید حقانیان
محمود صادقی
اصغر سلیمی
فداحسین مالکی
علیرضا زاکانی
حبیب الله دهمرده
حسین افشارزاده
مسعود زریبافان
محمدمهدی اسماعیلی
صادق خلیلیان
سید محمد مقیمی
ایرج سفلی شاهوردی
حسینعلی قاسم‌زاده
حسن محمدیاری
مجتبی محفوظی
شهریار حیدری
محمدرضا پورابراهیمی
حسین میرزایی
محمد حسن قدیری ابیانه
غلامحسین رضوانی
علی صوفی
محمد شریعتمداری
سیدغنی نظری
جلیل جعفری بنه‌خلخال
الیاس نادران
حسن سبحانی
حسن کامران
 احمد اکبری
محمدناظمی‌ اردکانی
سیده حمیده زرآبادی
علیرضا ورناصری
سید قاسم جاسمی
حمید کرمی
علی آذری
محمدرضا اسکندری
وحید جلال‌زاده
اردشیر مطهری
اسحاق جهانگیری
محمد وحدتی 
حسن نوروزی
محمد رویانیان
حسین گروسی
مهدی شیخ
محمدعلی وکیلی
علیرضا افشار
محمدحسن نامی
محمد مهدی زاهدی
مصطفی پورمحمدی
شمس الدین حسینی
هاجر چنارانی
ضرغام صادقی
محمدباقر قالیباف
 عبدالرحیم بهاروند
 اکبر نیکزاد
 سید احمد موسوی
علی وقفچی 
ابراهیم عزیزی 
عباس آخوندی 
داود منظور
سید علی حسینی 
مهرداد بذرپاش
قاضی زاده هاشمی
صولت مرتضوی
علی نیکزاد
رفعت بیات

نظرات شورای نگهبان درباره نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

زمان اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای ریاست جمهوری و نظرات اعضای شورای نگهبان درباره بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ اعلام شد.

مهلت پنج‌روزه شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت ۸۰ داوطلب کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری، به پایان رسید.

مهلت پنج‌روزه شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت ۸۰ داوطلب کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری، روز گذشته «شنبه، ۱۹ خرداد ماه ۱۴۰۳»، به پایان رسید؛ طبق قانون، شورای نگهبان این حق را دارد که این مهلت پنج‌روزه را به مدت پنج روز دیگر تمدید کرده و تا ۲۴ خرداد ماه، نتیجه بررسی صلاحیت‌ها را اعلام کند.

«هادی طحان‌نظیف، سخنگوی شورای نگهبان در همین زمینه و با تایید این خبر که فرصت شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت‌ها تمدید می‌شود، گفت: شورای نگهبان تلاش می‌کند، مهلت تمدیدشده، حداقلی باشد.

نظرات شورای نگهبان درباره نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

با توجه به تاکید سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر استفاده حداقلی شورای نگهبان از فرصت پنج روزه دوم، پیش‌بینی می‌شود که نتایج بررسی صلاحیت‌ها، تا دو، سه روز آینده و پیش از پایان فرصت پنج روزه دوم اعلام شود.»

زمان بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری تمدید شد

سخنگوی شورای نگهبان درباره بررسی صلاحیت‌های داوطلبان گفت: جلسات به‌صورت فشرده و پی‌در‌پی ادامه دارد؛ ما بر اساس قانون، از مهلت پنج‌روزه‌ی دوم هم امکان استفاده داریم و باید از بخشی از مهلت پنج‌روزه‌ی دوم به‌علت حجم بالای پرونده‌ها، استفاده کنیم.

«هادی طحان‌نظیف» سخنگوی شورای نگهبان درباره بررسی صلاحیت‌های داوطلبان ریاست جمهوری بیان کرد: مهلت پنج‌روزه‌ی اولیه شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت‌های داوطلبان چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز شنبه ۱۹ خرداد به پایان رسید.

او افزود: جلسات به‌صورت فشرده و پی‌در‌پی ادامه دارد و ما بر اساس قانون، از مهلت پنج‌روزه‌ی دوم هم امکان استفاده داریم و باید از بخشی از مهلت پنج‌روزه‌ی دوم به‌علت حجم بالای پرونده‌ها، استفاده کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان عنوان کرد: تمام تلاش‌مان این است در اسرع وقت جمع‌بندی داشته و نتیجه را به ملت عزیز ایران اعلام کنیم.

طحان‌نظیف در پاسخ به این سوال که «تاکنون چند پرونده بررسی شده است؟»، تاکید کرد: پرونده‌ی افراد تک‌به‌تک در صحن شورا مطرح می‌شود و استعلام‌های افراد انجام و نظرات اعضا بیان می‌شود؛ ممکن است پرونده‌ای نیاز به بررسی و پیگیری بیشتری داشته باشد. در انتهای فرآیند، نتیجه‌ی نهایی را به وزارت کشور اعلام می‌کنیم. تا اعلام نتیجه‌ی نهایی، نسبت به هیچ موردی اظهار ندارم و نتیجه، یک‌جا اعلام خواهد شد.

 

رای‌گیری برای اعلام صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مخفی است

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه رای گیری در این شورا به صورت مخفی است گفت: مبنای ما قانون است و مهندسی بلد نیستیم و اساساً مهندس نیستیم.

«هادی طحان نظیف» عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگویی تلویزیونی که به مناسبت بررسی صلاحیت داوطلبان کاندیداهای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری انجام شد، در پاسخ به اینکه «آیا فشارها به شورای نگهبان آغاز شده است؟» با تاکید بر اینکه مردم شورای نگهبان را می‌شناسند، اظهار کرد: مبنای کار شورای نگهبان قانون است و تمام تلاش شورا بر این است که قانون را مبنای عمل قرار دهد و هیچ سفارش و فشاری بر کار شورای نگهبان تاثیرگذار نیست.

او افزود: بیشتر تحت هجمه هستیم که چرا در جاهایی تحت تاثیر جریانات سیاسی قرار نمی‌گیریم.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه «چرا برای افزایش مشارکت در انتخابات، صلاحیت افراد از همه طیف‌ها تایید نمی‌شود؟»، گفت: اگر دولت فعلی را با دولت قبل و دولت قبل را با دولت قبل‌تر مقایسه کنیم و اسامی را در ذهن مرور کنم، حاکی از این است که طیف‌ها و جریانات سیاسی مختلف از دل صندوق آرا و با اراده و انتخاب مردم خارج شدند؛ به لحاظ نظری من نیز می‌شنوم که بعضی وقت‌ها انتقاداتی مطرح می‌شود اما اگر به خروجی نگاه کنیم، موضوع خیلی روشن است.

طحان نظیف در پاسخ به اینکه «آیا اینکه مطرح می‌شود تعداد نامزدها از قبل مشخص است و به صداوسیما گفته می‌شود که ۶ الی ۸ صندلی برای مناظره‌های تلویزیونی بچیند، صحیح است؟»، تاکید کرد: واقعیت این است که ما پرونده تک تک افراد را بررسی می‌کنیم و تعداد را از قبل مشخص نمی‌کنیم و رای گیری می‌شود و بعد مشخص می‌شود که چه تعدادی تایید صلاحیت شده‌اند؛ واقعاً سقفی برای این موضوع از قبل تعیین نمی‌شود و تعدادی که در دوره‌های مختلف بوده را مقایسه کنیم، هیچ‌گاه عدد ثابتی نبوده است.

او در پاسخ به اینکه آیا اینکه «گفته می‌شود که برخی از داوطلبان نامزدی انتخابات پیش از ثبت‌نام از شورای نگهبان برای نام‌نویسی چراغ سبز دریافت می‌کنند و برخی بعد از ثبت‌نام از طریق شورای نگهبان به آنها اعلام می‌شود که انصراف دهید، صحیح است؟» اظهار کرد: ممکن است فردی به من مراجعه کند و من نظر شخصی خودم را آن هم با احتیاط به او بگویم؛ بر همین اساس نیز آنچه که درباره پیش از ثبت‌نام مطرح می‌شود خیلی دقیق نیست. درباره بعد از ثبت‌نام نیز آن‌قدر در تنگناهای زمانی هستیم که فرصت برای انجام چنین کارهایی نخواهد بود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به اینکه گفته می‌شود شورای نگهبان انتخابات را مهندسی می‌کند، تاکید کرد: ما نگاه حزبی، جناحی و گروهی به افراد نداریم و اساساً افراد را فارغ از خاستگاه سیاسی‌شان بررسی می‌کنیم؛ خود شخص را بررسی می‌کنیم و طبیعتاً اگر احراز صلاحیت شود، گروه‌های سیاسی می‌توانند او را به عنوان نماینده خود معرفی کنند؛ لذا مبنای ما قانون است و مهندسی بلد نیستیم و اساساً مهندس نیستیم.

طحان نظیف در پاسخ به پرسشی درباره «اعلام عمومی نشدن دلیل عدم احراز داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما نکاتی که نسبت به افراد در جلسه مطرح می‌شود را به انحای مختلف اعم از جلسات »حضوری یا تلفنی با خود افراد مطرح می‌کنیم ولی نسبت به انتشار عمومی، ما نیاز به مجوز قانونی داریم؛ لذا در حالت عادی امکان این کار نیست مگر اینکه قانون اصلاح شود.

او در پاسخ به این پرسش که «چرا کسی صلاحیتش برای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان احراز نشده، بعداً در مسئولیت‌های دیگری حضور پیدا می‌کند؟» عنوان کرد: ممکن است فردی وزیر خوبی باشد و در حوزه وزارتخانه خودش هم خوب عمل کند و دانش خوبی نیز داشته باشد اما همین فرد نتواند کشور یا یک وزارتخانه دیگر را اداره کند؛ لذا این حاکی از آن است که هر جایگاهی شرایط خود را دارد و به این معنا نیست که آن شخص لزوماً مشکلی داشته که صلاحیتش احراز نشده است.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به اینکه «آیا این احتمال وجود دارد که صلاحیت کسانی که در دوره‌های قبل احراز شده یا نشده، در این دوره وضعیت‌شان تغییر کند؟»، گفت: در هر دوره و در هر انتخاباتی بررسی صلاحیت را نسبت به اشخاص داریم و هر دو امکان پذیر است.

طحان نظیف در پاسخ به اینکه آیا «رای اعضا با یکدیگر تفاوت دارد؟ آیا رای آیت‌الله جنتی در صورت اعلام در جلسات موجب تاثیرگذاری روی رای دیگر اعضا می‌شود؟»، تصریح کرد: اساساً کار به آنجا نمی‌رسد و رای گیری به صورت مخفی است و آیت‌الله نیز بزرگ‌تر از این حرف‌ها هستند و این دقت نظر را دارند که اعضا اعم از حقوقدانان و فقها مستقل هستند؛ در جلسات، نظر و استدلال خود را بیان می‌کنیم اما نسبت به هیچکس حتی در حد توصیه نمی‌توانیم ورود کنیم چراکه معنا ندارد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به اینکه «این روزها درخواست مردم از شما چیست؟»، اظهار کرد: برخی مراجعه می‌کنند و درخواست می‌کنند که فلانی را تائید کن و برخی دیگر نیز مراجعه می‌کنند و می‌گویند که فلانی را رد کن و اینگونه فکر می‌کنند که یک نفر می‌تواند چنین کارهایی انجام دهد درحالی که تصمیم جمعی است.

ما خود را در محضر مردم می‌بینیم و فکر می‌کنم که درباره تصمیماتی که می‌گیریم باید در قبال مردم پاسخگویی داشته باشیم.

بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

اعضای شورای نگهبان در گفت‌وگویی نکاتی را درباره بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردند.

جلسات بررسی صلاحیت داوطلبان چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از روز سه‌شنبه (۱۵ خردادماه) آغاز شده است. اعضای شورای نگهبان در گفت‌وگویی نکاتی را درباره بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردند.

این گفتگو در ادامه آمده است:

آیت‌الله جنتی گفت: در موضوع تایید صلاحیت‌ها یک خط مستقیم را انتخاب کردیم و این خط را ادامه می‌دهیم

آیت‌الله اعرافی بیان کرد: بحث‌ها در شورای نگهبان جدی، اما دوستانه است.

آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: اعضای شورای نگهبان نظرشان را به صورت کتبی می‌نویسند و کاملا محرمانه جمع‌آوری می‌شود.

مولابیگی اظهار کرد: شورای نگهبان همواره بر مبنای قانون عمل می‌کند و آنچه که مبنای اصلی بررسی صلاحیت‌ها بوده قانون اساسی و سیاست‌های کلی مربوط به انتخابات است.

پروین نیز در ادامه تصریح کرد: آنچه که برای شورا اهمیت دارد منافع ملی، عزت ملی و حرمت قانون اساسی است و شورای نگهبان بر مبنای وظایفی که بر عهده دارد عمل می‌کند.

آیت‌الله حسینی خراسانی درباره تأثیر جناح‌ها در نحوه بررسی صلاحیت‌ها، گفت: جریان‌ها و جناح بندی‌ها روی تاییدصلاحیت‌ها دخالتی ندارند، معیار شرع و قانون اساسی است.

صادقی‌مقدم درباره اینکه آیا نتایج مشخص است یا نه، گفت: هیچکس نتیجه را نمی‌دارند، زیرا هنوز بحث به اندازه کافی نشده است.

آیت‌الله مدرسی یزدی، عنوان کرد: ان شا الله مردم راضی باشند و با یک انتخابات پر شور و با شکوه قدرت و صلابت این ملت نشان داده شود.

کدخدایی نیز در مورد زمان اعلام نتایج گفت: هیچوقت در این سال‌ها زمان اعلام نتایج مشخص نبوده است، اما تلاش اعضای شورای نگهبان بر این است که در اولین فرصت نتایج بررسی‌ها اعلام شود.

سخنگوی شورای نگهبان نیز پیش از این، درباره زمان مورد نیاز جهت بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری گفته بود: «بر اساس قانون، ما مهلت پنج روزه‌ای را برای بررسی صلاحیت‌ها در اختیار داریم و از این مهلت استفاده خواهیم کرد؛ قانون یک پنج روزه دوم را هم قانون پیش‌بینی کرده است؛ برنابراین بنا داریم با توجه به تعداد بالای ثبت‌نامی‌ها، بخشی از آن مهلت دوم را هم در صورت نیاز استفاده کنیم.»

چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در پی سانحه سقوط بالگرد رئیس‌جمهور که منجر به شهادت ابراهیم رئیسی و همراهان او شد، قرار است، یک سال زودتر از موعد قانونی و در تاریخ هشتم تیر ماه سال جاری برگزار شود.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط