۰۳:۰۰ - ۱۴۰۲/۱۰/۰۹

خبر خوش برای مشمولان سربازی

رئیس باشگاه دانش‌پژوهان جوان با بیان اینکه نخبگان نگران سربازی خود نباشند، اظهار داشت: این قشر می‌تواند خدمت سربازی را در قالب یک پروژه علمی و پژوهشی به انجام برسانند

سربازان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،سید رضا حسینی افزود: همه دانش آموزانی که فارغ التحصیل باشگاه پژوهشگران جوان هستند. به عضویت بنیاد ملی نخبگان در می‌آیند و به این ترتیب فرآیند سربازی آنان با افراد عادی متفاوت است. همین دلیل نیازی به گذراندن نظام وظیفه در پادگان‌ها نیستند.

وی یادآور شد: اغلب به این دانش آموزان، دانشجویان و نخبگان یک از طرح علمی مورد نیاز مراکز علمی و دانشگاهی ارائه می‌شود. آنان باید در محیطی آرام و در کنار کار‌های روزمره به حل و رفع آن بپردازند. در نهایت پس از حل مساله، می‌توانند آن را به عنوان بسته سربازی ارائه کنند.

تسهیلات ویژه برای دانش آموزان نخبه
حسینی اظهارکرد: باشگاه دانش پژوهان جوان طرح مشترکی را با بنیاد ملی نخبگان آغاز کرده؛ که بر اساس آن دانش آموزان و دانشجویان نخبه و المپیادی که در رشته‌های مورد نیاز کشور تحصیل می‌کنند. از یکسری تسهیلات ویژه بهره‌مند می‌شوند.

رئیس باشگاه دانش‌پژوهان جوان توضیح داد: این افراد همزمان با تحصیل، کمک هزینه‌هایی دریافت می‌کنند. از یکسری فرصت‌ها و امتیازات برای تحقیقات بیشتر برخوردار می‌شوند. تا در زمینه‌های علمی توانمندتر شوند.

وی گفت: در همین زمینه دانشجویان نخبه تسهیلاتی برای فرصت‌های مطالعاتی دارند؛ و در این طرح تضمین شده است که این نخبه‌ها به شرط حفظ پویایی، در انتهای دوران تحصیل به عنوان اعضای هیات علمی می‌توانند. در کشورمان به ایفای نقش بپردازند.

وی با اشاره به موضوع مهاجرت دانش آموزان نخبه برای فرار از بحث سربازی خاطرنشان کرد. بین دانش آموزان المپیادی و مدال آوران ما چنین مساله‌ای کمرنگ بوده. علت موارد معدودی که وجود دارد مهاجرت خانواده به خارج از کشور است.

در شرایط مهاجرت به خارج از کشور
حسینی با بیان اینکه دانش آموزان نخبه کمی در شرایط مهاجرت به خارج از کشور قرار می‌گیرند. تصریح کرد: در هر صورت بحث مهاجرت نخبگان یک تهدید است و باید برای رفع آن تلاش کنیم تا اگر امروز در مورد فرار مغز‌ها در مقطع ارشد و دکتری صحبت می‌کنیم. در سال‌های آتی، در مورد فرار مغز‌ها در دوران دانش آموزی صحبت نکنیم.

رئیس باشگاه دانش پژوهان جوان تاکید کرد. برای آنکه چنین اتفاقی رخ ندهد، باید همه دست به دست هم دهیم تا این دانش آموزان نخبه بدانند؛ که تا چه میزان حضورشان برای کشور مهم و نقش آفرین است.

باشگاه دانش پژوهان جوان به پرورش و هدایت دانش آموزان نخبه و المپیادی می‌پردازد. مسئولیت پیگیری امور آنان را در روند تحصیل و ادامه آن بر عهده دارد.

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط

آخرین اخبار