۱۰:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۹

گزارش نهایی طرح ساماندهی کارکنان دولت (۱۹ خرداد ۱۴۰۳)

در این گزارش علیرغم بیان تاریخچه مختصری از طرح ساماندهی کارکنان دولت به آخرین وضعیت طرح ساماندهی کارکنان دولت نیز پرداخته ایم که در اندیشه معاصر می خوانید.

ساماندهی کارکنان دولت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، طرح ساماندهی کارکنان دولت، با همه پاس کاری هایی که داشت؛ جهت ایجاد امنیت شغلی کارکنان در صحن علنی مجلس تصویب و در نهایت به شورای نگهبان منتقل شد. اصلاحیه‌های لازم طرح ساماندهی بیش از ۵ بار رفت و برگشت بین مجلس و شورای نگهبان، انجام و مجدد برای تایید ارسال شده است. هیات مجمع تشخیص مصلحت نظام به علت بار مالی، طرح ساماندهی را مجددا در کمیسیون اجتماعی مطرح و با رای قاطع به صحت علنی فرستاد. نمایندگان با اصرار بر تصویب این طرح، خواستار بررسی آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام شدند. در اندیشه معاصر ضمن پرداختن به نتایج کنونی این تصمیمات یادآور می شویم که طرح ساماندهی کارکنان دولت نه تنها هیچ بار مالی برای دولت به همراه ندارد، بلکه فقط شرکت‌های واسطه تامین نیروی انسانی را حذف می کند و باعث صرفه جویی در منابع می‌شود.

ساماندهی کارکنان دولت

اجرای طرح ساماندهی کارکنان دولت

تمامی ایرادات و ابهامات شورای نگهبان به طرح ساماندهی کارکنان دولت رفع شده و این طرح هیچگونه ایراداتی ندارد. با اجرای طرح ساماندهی کارکنان دولت، شرکت‌های پیمانکاری حذف خواهند شد و طرف قرارداد کارکنان دستگاه‌های متبوع خواهد بود.

زمان بررسی طرح ساماندهی

طرح ساماندهی کارکنان دولت پس از رای‌گیری اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ در کمیسیون اجتماعی مجلس، به صف بررسی مجمع تشخیص مصلحت نظام راه یافته است و ریاست این مجمع موافقت خود را با این طرح اعلام کردده است.

به نظر می‌رسد طرح ساماندهی کارکنان دولت به زودی به تصویب برسد و کار خاتمه یابد.

الزامات طرح ساماندهی کارکنان دولت

بر اساس اصلاحات طرح ساماندهی کارکنان دولت، موارد زیر از الزامات این طرح می‌باشد:

دستگاه‌های اجرایی مشمول این طرح، موظف هستند با نیروهای شرکتی که بصورت غیرمستقیم و تمام وقت تا پایان سال ۱۴۰۱ در دستگاه‌های مربوطه مشغول به کار بوده و در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ نیز در همان دستگاه مشغول به خدمت هستند و در صورتی که مازاد بر نیاز نباشند، قرارداد مستقیم بی‌واسطه موقت یک ساله بر اساس مقررات قانون کار یا قراردادکار معین منعقد و در صورت نیاز، به تمدید آن اقدام کنند.

تبدیل وضعیت این کارکنان شرکتی با رعایت مقررات گزینش، پس از پایان مدت قراردادشان با شرکت تأمین نیروی انسانی طرف قرارداد، خواهد بود.
نکته مهم: انعقاد قرارداد مذکور بدون تحمیل هرگونه بار مالی جدید از قبیل احتساب مدرک تحصیلی بالاتر خواهد بود.

تعیین تکلیف طرح ساماندهی کارکنان دولت بر عهده کیست؟

رئیس سازمان اداری استخدامی با تاکید بر اینکه تغییری در آزمون‌های استخدامی نخواهیم داشت این آزمون‌ها سر وقت خود برگزار خواهد شد.

میثم لطیفی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره تغییر ساعات کاری ادارات، اظهار کرد: این مصوبه مربوط به اسفند ۱۴۰۱ است و بخشنامه و اطلاعیه‌ای صادر شده است و دستگاه‌ها مطلع هستند.

دستگاه‌های نظارتی بر این این موضوع نظارت دارند.

وی در ادامه درباره ساماندهی کارکنان دولت، افزود: مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان در این زمینه نقش دارند و در این مرحله ما دیگر مداخله‌ای نداریم.

لطیفی همچنین گفت: سرپرست ریاست جمهوری دستور داده است برای لزوم نظارت بهتر بر انتخابات، مجموعه ای را برای رصد عملکرد دستگاه‌های اجرایی تشکیل دهیم تا از امکانات دولتی به هیچ وجه در انتخابات استفاده نشود.

ما این مجموعه را تشکیل دادیم تا از این امکانات برای تبلیغات داوطلبان به هیچ وجه استفاده نشود.

رئیس سازمان اداری استخدامی تاکید کرد: تغییری در آزمون‌های استخدامی نخواهیم داشت و هیچ کاری در حوزه اداری و استخدمی را متوقف نمی کنیم. این آزمون‌ها سر وقت خود برگزار خواهد شد.

 

 آخرین وضعیت طرح ساماندهی کارکنان دولت

میثم لطیفی رئیس سازمان امور اداری و استخدامی در پایان جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران درباره مصوبۀ ساماندهی کارکنان دولت، تغییر ساعات اداری و اینکه برخی دستگاه‌ها این مصوبه را رعایت نمی‌کنند، گفت: این مصوبه مربوط به اسفند ماه ۱۴۰۱ است و همزمان با تغییراتی که در قانون نسبت به تغییر ساعات کاری ایجاد شده قرار شد که دستگاه‌های اجرای ساعت کاری خود را با آن تنظیم کنند پس مصوبه برای سال گذشته است و بخشنامه هم سال قبل ابلاغ شد اطلاعیه هم داده شد و صدا و سیما هم این را اعلام کرد و دستگاه‌ها مطلع هستند.

وی در پاسخ به این سوال که با کسانی که این مساله را رعایت نکنند چه برخوردی می‌کنید، گفت: طبیعتا دستگاه‌های نظارتی به این موضوع ورود خواهند کرد ولی همه دستگاه‌ها مطلع هستند و مصوبه هم مربوط به هیات وزیران است و باید آن را اجرا کنند.

رئیس سازمان استخدامی درباره آخرین وضعیت مصوبه ساماندهی کارکنان دولت عنوان کرد: طبیعتا در این زمینه مجمع و شورای نگهبان باید نظر دهند و در این مرحله ما دیگر مداخله‌ای نداریم.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: بحثی را آقای مخبر به بنده امر فرمودند که با توجه به بحث انتخابات و لزوم نظارت بهتر برای انتخابات مجموعه‌ای را برای رصد دستگاه‌های اجرای تشکیل دهیم که رصد کنند این دستگاه‌ها در ایام انتخابات به هیچ وجه از امکانات دولتی استفاده نکنند در سازمان استخدامی این مجموعه را ایجاد کردیم که رصد کنند از این امکانات به هیچ وجه برای تبلیغات هیچ یکی از نامزد‌های انتخاباتی استفاده نشود.

لطیفی ادامه داد: همه نامزد‌ها مکلف هستند به نحوی برنامه ریزی کنند که به هیچ وجه نه از امکانات دولتی و نه از افراد دولت در انتخابات استفاده نکنند این تکلیف قانونی و شرعی آنها است ما هم در سازمان این موضوع را پیگیری می‌کنیم اگر مواردی هم باشد حتما تذکر داده می‌شود و دستگاه‌های نظارتی هم رصد می‌کنند.

رئیس سازمان اداری و استخدامی درباره اینکه آیا با توجه به شرایط پیش آمده تغییری در برگزاری آزمون‌های استخدامی خواهیم داشت، گفت: به هیچ وجه هیچ تغییری در برنامه نداریم تدبیری که رهبری به ما امر کردند موظفیم به آن عمل کنیم خون شهید رییسی هم از ما این انتظار را دارند ایشان هم همیشه می‌فرمودند که کار را متوقف نکنید ما هیچ کاری را در حوزه اداری و استخدامی متوقف نمی‌کنیم.

وی افزود: دستگاه‌های اجرایی نیاز‌های خود را اعلام می‌کنند و با رعایت مباحث کارشناسی، موضوع پیگیری می‌شود و سر وقت خود مبحث آزمون‌ها را خواهیم داشت.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط