۱۸:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۱

ورزشی

وضعیت نقل و انتقالات استقلال در فصل بعد | چه کسانی قرار است با نکونام قرارداد ببندند

روزبه چشمی، ابوالفضل جلالی، جعفر سلمانی، صالح حردانی، امید حامدی‌فر، محمدحسین زواره‌ای، مهدی مهدی‌پور، آرش رضاوند، آرمان رمضانی، پیمان بابایی، زبیر نیک‌نفس و امیرعلی صادقی ۱۲ بازیکنی هستند که تا پایان فصل‌جاری با استقلالی‌ها قرارداد د...

وضعیت نقل و انتقالات استقلال در فصل بعد | چه کسانی قرار است با نکونام قرارداد ببندند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،در فاصله ۴ هفته باقی‌مانده تا پایان رقابت‌های لیگ برتر و در‌حالی‌که شاگردان نکونام باید ۴ دیدار حساس دیگر را برگزار کنند، برخی اخبار حکایت از نام‌هایی دارند که در لیست نکونام برای ورود و خروج این تیم در فصل آینده قرار گرفته‌اند. نکته قابل توجه دیگر اینکه با پایان فصل‌جاری نیز، ۱۲ بازیکن این تیم قراردادشان با باشگاه به پایان رسیده و درخصوص سرنوشت آنها نیز هر روز اخبار متعدد و متفاوتی شنیده می‌شود. طی روزهای گذشته اسامی متعددی از بازیکنان داخلی و خارجی برای فصل آینده در حالی به استقلال لینک شده‌اند که در واقعیت این تیم و هر تیم دیگری تنها ۷ خرید لیگ برتری می‌توانند داشته باشند. ضمن اینکه معمولا مربیان تیم‌‌های موفق خیلی علاقه‌ای برای آنکه دست به شاکله اصلی تیم خود بزنند نداشته و این کار را عقلانی نمی‌دانند. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر درباره استقلال اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید.

استقلال آسیایی چطور تقویت می‌شود؟

حضور استقلال در فصل بعدی لیگ الیت آسیا تا حدود زیادی قطعی شده و این تیم احتمالا به همراه پرسپولیس در فصل بعدی اولین دوره لیگ نخبگان حاضر خواهند شد. بنابراین بدون هیچ شک و شبهه‌ای، استقلال برای رقابت با تیم‌های مطرح آسیایی و تا دندان مسلح نیاز به تقویت در تمامی پست‌ها دارد، اما شنیده‌های خبرنگار «فرهیختگان» از اردوی استقلالی‌ها حکایت از آن می‌دهد حتی نکونام نیز به دفعات در میان استقلالی‌ها به آنها تاکید کرده است با توجه به نتایجی که این تیم در فصل‌جاری کسب کرده و در بیشتر هفته‌ها صدرنشینی و اقتدار خود را تثبیت کرده، همین بازیکنان تا حد زیادی اعتماد او را جلب کرده و در‌صورت ادامه این روند و کسب عنوان قهرمانی، شاکله اصلی تیم برای فصل بعدی و همراهی استقلال در آسیا، در این باشگاه حفظ و با این تیم ادامه خواهند داد. البته سرمربی آبی‌ها به دفعات در طول فصل جاری گلایه‌هایی را نسبت به عدم تقویت استقلال مطرح کرده و تبعات این امر را به مدیران وقت تیمش هشدار داده بود اما این چهره همواره در جمع بازیکنان تیمش تاکید می‌کند به‌جز یکی دو پست، مساله تقویت تیم را برای بهبود وضعیت کلی تیم و نیمکت استقلال در جریان مسابقات مطرح کرده و این صحبت‌ها به معنای ناکارآمدی نفراتی که در اختیارش قرار دارند، نیست.

استقلال

استقلال

نیمکتی که توقع نکونام را برآورده نکرد!

البته یکی از گلایه‌های مداوم سرمربی استقلال به نیمکت خالی از مهره این تیم مربوط می‌شود. جایی که کادرفنی استقلال در هفته‌های سپری شده به‌ندرت توانستند برای تغییر شکل و سیستم بازی یا عوض کردن جریان مسابقه، بازیکنانی که از آنها اصطلاحا به‌عنوان «گیم چنجر» نام برده می‌شود، از روی نیمکت به‌عنوان یار تعویضی استفاده کنند تا به این ترتیب مشخص شود در این مورد حق با جواد نکونام است.

چه بسا مقایسه نیمکت تیم صدرنشین با سایر تیم‌های مدعی از جمله پرسپولیس، سپاهان و حتی تراکتور نشان می‌دهد ذخیره‌های استقلال قابل قیاس با این تیم‌ها نیست و از آنجایی که نکونام در فصل‌جاری در بیشتر دیدارهایش از ۱۴-۱۳ بازیکن بیشترین استفاده را کرده، این مساله باعث شده این تعداد در روزهای پایانی فصل با شاداب نبودن و مشکل بدنی مواجه شوند. همان‌طور که آبی‌ها در بازی پایانی فصل گذشته برابر هوادار به‌خاطر برنامه فشرده روزهای پایانی سال ۱۴۰۲ مشخصا با مشکلات بدنی مواجه شدند، به‌نظر می‌رسد ماجرای بی‌رمقی استقلالی‌ها در بازی‌های اخیر نیز با همین مساله در ارتباط باشد. از همین رو نکونام مدام برای تقویت تیمش در نیم‌فصل دوم درخواست‌های متعددی را ارائه می‌داد تا با توجه به تعداد اندک ستاره‌های تیمش روی نیمکت، در وهله اول درصدد تقویت استقلال از این جهت باشد.

آخرین وضعیت تمدیدی‌های استقلال

روزبه چشمی، ابوالفضل جلالی، جعفر سلمانی، صالح حردانی، امید حامدی‌فر، محمدحسین زواره‌ای، مهدی مهدی‌پور، آرش رضاوند، آرمان رمضانی، پیمان بابایی، زبیر نیک‌نفس و امیرعلی صادقی ۱۲ بازیکنی هستند که تا پایان فصل‌جاری با استقلالی‌ها قرارداد داشته و تکلیف تداوم حضور این نفرات برای فصل بعدی با وجود آنکه تا کمتر از یک ماه دیگر فصل بیست‌وسوم به پایان می‌رسد، در جمع آبی‌ها هنوز مشخص نیست. پیش از این نیز به این نکته اشاره کردیم در لیست تمدیدی‌های استقلال ۷ هافبک حضور دارند و این بدان معناست که قرارداد تمامی بازیکنان این تیم در خط میانی در پایان فصل به اتمام خواهد رسید. البته در این بین مهدی‌پور احتمالا نیم‌فصل اول سال بعدی را از دست داده و رضا میرزایی هم که مدت‌هاست به شرایط بازی رسیده اما هنوز آینده نامشخصی دارد. با همه این تفاسیر اما برخلاف همه گمانه‌زنی‌هایی که این روزها به گوش می‌رسد، هنوز جواد نکونام لیستی را چه درخصوص وضعیت تمدیدی‌های تیمش و چه ورودی و خروجی‌های فصل بعدی به باشگاه ارائه نداده و به‌نظر می‌رسد در این موعد زمانی، بیشتر از هر چیزی اخباری که منتشر می‌شوند بیشتر یک گمانه‌زنی رسانه‌ای باشند تا اخباری براساس واقعیت!

البته شنیده‌ها حکایت از آن دارد از جمع تمدیدی‌ها نیز با وجود آنکه شنیده می‌شود تنها دو یا سه بازیکن مانند جلالی، چشمی و حردانی در لیست نکونام برای فصل بعدی قرار دارند، اما اسامی بیشتر از نیمی از همین تعداد هم از حالا در ذهن نکونام برای تمدید قرارداد نقش بسته و به‌نظر می‌رسد این نفرات نیز به محض مشخص شدن سرنوشت تیم در فصل‌جاری، هر چه زودتر برای تعیین‌تکلیف خود پای میز مذاکره با باشگاه بنشینند.

کجا بهتر از استقلال؟

البته هرساله در چنین مقطع زمانی در حالی اسامی زیادی به تیم‌های مختلف لینک می‌شوند که تجربه و سابقه نشان داده خیلی نباید روی خبرهای این مقطع از فصل حسابی باز کرده و آنها را شدنی و امکان‌پذیر عنوان کرد. در هر صورت اگر قصد نکونام هم حفظ شاکله تیمش با هر نیتی که باشد، او برای جذب بازیکنانی که برای فصل بعدی می‌خواهد در ابتدا باید منتظر تعیین‌تکلیف فعلی‌ها باشد. در هر صورت شاید از بین تمدیدی‌هایی که نکونام می‌خواهد، عده‌ای از آنها با پیشنهادهای بهتری نسبت به استقلال از داخل یا خارج مواجه شوند و از سوی دیگر هم شاید معادلات به‌گونه‌ای رقم بخورد که برخی از چهره‌هایی که در لیست خروجی قرار می‌گیرند، دوباره در جمع آبی‌ها ماندنی شده و تا مرز حضور در ترکیب اصلی نیز پیش بروند (اتفاقی مانند شبیه به پیش‌فصل و نیم‌فصل جاری). این در حالی است که در زمان‌هایی که سرخابی‌ها با بدهی‌های کلان و بی‌پولی مواجه بوده‌اند، بسیاری از ستاره‌های فوتبال ایران در آرزوی حضور در این دو تیم مانده و چه‌بسا هرگز به این آرزو هم نرسیدند اما حالا که استقلالی‌ها مالک جدید پیدا کرده و وضعیت مناسبی از لحاظ اقتصادی دارد، بعید است مهره‌های مدنظر نکونام چه از جمع تمدیدی‌ها و چه از جمع ستاره‌های تیم‌های دیگر به پیشنهاد تیم آبی‌پوش پایتخت پاسخ منفی داده و آن را پس بزنند!

حرف آخر؛ هیچ لیستی در کار نیست

البته این موضوع هم بدان معنا نیست که نکونام پازل تاکتیکی و فنی خود برای فصل بعدی را تعیین نکرده باشد اما به‌خاطر حساسیت ۴ دیدار پیش‌روی آبی‌ها، او تصمیم گرفته است هرگونه برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری در این زمینه را به روزهای پایانی فصل و بعد از تعیین‌تکلیف تیمش در رقابت‌های امسال موکول کند. او چه بسا از حالا گزینه‌هایی که می‌توانند در فصل بعدی منجر به تقویت تیمش در ایران و آسیا شوند را مشخص هم کرده باشد، اما اینکه تا امروز هنوز هیچ لیستی به باشگاه ارائه نداده است، این دیگر یک گمانه‌زنی رسانه‌ای و پیش‌بینی وضعیت نبوده و در روزهایی که کادرفنی و در رأس آنها جواد نکونام و تیم مدیریتی باشگاه و مالکان جدید بیشتر از هر زمان دیگری متحد شده‌اند، خبری قطعی است که همه ارکان باشگاه آن را تکذیب و پرداختن برخی رسانه‌ها به این اخبار را در جهت حاشیه‌سازی و تضعیف تیم در این مقطع عنوان می‌کنند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

منبع : اینتیتر

مطالب مرتبط