۰۸:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۸

همستر تلگرام| همستر کامبت، بازی یا بلا؟

آنچه در این نوشته می‌خوانید گریزی است مختصر بر شرح بازی همستر کامبت، که کمتر کسی را می‌بینید در این چند روز از این بازی سخن نگوید یا برایتان لینک بازی را نفرستاده باشد.

همستر تلگرام| همستر کامبت، بازی یا بلا؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، پروانه بسحاک، کارشناس ارشد مدیریت رسانه؛ بازی «همستر کامبت» یا خلاصه بنویسیم «همستر» این روزها در فضای مجازی و فضاهای دوستانه و خانوادگی غوغایی به پا کرده است که کار برای جدا کردن افراد از گوشی همراهشان دشوار و وابستگی ها به گوشی دوچندان شده است.

 

همستر تلگرام| همستر کامبت، بازی یا بلا؟

*زمان راه‌اندازی همـستر*

ماجرا برمی‌گردد به همین چند ماه پیش زمانی که «پاول دورف» مدیر تلگرام برای بازگشتن اعضای قبلی تلگرام به این پیام رسان به فکر طراحی این بازی می‌افتد، بازی طراحی می‌شود و ۶ فروردین ۱۴۰۳ راه‌اندازی می‌گردد؛ جالب آنجاست که فقط ظرف ۱۱ روز بعد از راه‌اندازی بازی همستر به یک رکورد قابل توجهی می‌رسد، حدوداً ۲۴ میلیون کاربر فعال روزانه!

*نصب بازی همــستر*

بازی همستر از این قرار است که پس از نصب این بازی کاربران با انجام چالش‌های مختلف به رقابت با یکدیگر می‌پردازند و از طریق ایردراپ‌ها جوایز مختلف و پاداش دریافت می‌کنند. نکته جالب توجه آنجاست که بازی همستر در شرایطی در ایران غوغا کرده است که تلگرام فیلتر است و کاربران این روزها به پروکسی و فیلترشکن مراجعه می‌کنند.

*نحوه بازی همـستر*

احتمالاً آموزش این بازی در بستر فضای مجازی کار خوشایندی نباشد، اما برای آگاهی تک تک شما مخاطبان اندیشه معاصر بر خود لازم می‌بینیم مسیری کوتاه را برایتان روشن کنیم.
بازی همستر که صرفاً در پیامرسان تلگرام و ظاهرا فقط به قصد اندوختن سکه های مجازی انجام می‌شود به این صورت است که ابتدا باید ربات تلگرامی پروژه را اجرا کنید. برای این کار به حساب کاربری تلگرام و لینک ربات نیاز دارید. پس از نصب تلگرام و دریافت لینک ربات آنچه قرار است از شما گرفته شود وقت ارزشمند شماست. اگر دوستان و مخاطبان زیادی هم در اطرافتان داشته باشید احتمالاً نصف راه را رفته‌اید.
حالا دیگر نوبتی هم باشد نوبت ارسال لینک به هر کسی است که به مغزتان خطور می‌کند.

*شروط بازی همستر*

بدون تردید، بازی با این جذابیت شرط و شروطی هم دارد که فقط از حیثِ زمان به آن می‌پردازیم؛ از مهمترین شروط بازی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که روزانه باید از این بازی استفاده کنید.
شرط عجیب بازی آنجاست که نباید بیش از سه ساعت بازی را رها کنی در غیر این صورت استخراج سکه متوقف می‌شود.

*بازیِ تکراری طمع*

تا اینجای ماجرا بدون شک، طعم شیرین این طمع به دهانتان مزه کرده است، اما آن چه دلهره به جانمان می‌اندازد؛ یادآوری روال شرکت‌های گلد کوئیستی است. از ماجرای کوروش کمپانی گرفته تا شاندیز و… به یادتان بیاورید این بازی مشابه همان چیزی است که در بسیاری از شرکت‌های بزرگ بوده است.

روزهای اولِ تحویل موبایل به مشتریان کوروش کمپانی، روزهای شیرین واگذاری به مشتریان شاندیز و… راه را زیاد دور نکردیم تا بدانید پنیر مجانی فقط در تله موش است.

از آنجا که هنوز رسما کسی نمی‌داند این بازی کلاهبرداری و یا قانونی است در هر صورت ضمن بر حذر بودن از فضای مسموم این پیام رسان شما را به دقت و هوشیاری دعوت می‌کنیم.

قبل از اینکه بخواهیم این بازی را رد یا قبول کنیم باید یادآوری کنیم که مباحث مربوط به آسیب شناسی اجتماعی و رسانه‌ای فراوانی در بازی همستر دیده می‌شود که ما با مهم‌ترین گستره آن کار داریم؛ خانواده!

تا پایان همراهمان باشید و خودتان برای بازی همستر تصمیم بگیرید!

رسانه پیشتر ثابت کرده است که اگر سواد استفاده‌اش نباشد گریبانگیر بسیاری از افراد خواهد شد. فضای مجازی محیط اعجاب انگیز و قدرتمندی است که کافیست نحوه استفاده از آن را فرا بگیریم تا لذت چرخیدن در این فضا به جانمان بنشیند.
حالا اما با وجود همستر این موشِ خوش لباسِ فریبنده، شاید کمی کار سخت‌تر از آنچه فکر می کنیم، باشد.

سواد رسانه‌ای باشد یا نباشد، یک چیز باید در نهانِ همه وجود داشته باشد و آن چیزی نیست جز حفظ و ثبات خانواده!
فراموش نکنید زمان زیادی که در بازی همستر می‌گذرانید شما را از چه عزیزانی دور می‌کند.

تصور کنید این روزها مرد خانه، پدر خانواده، گوشی به دست در مقابل چشمان فرزندانش مرتب کلیک بزند!
فاجعه آنجاست کمی آن طرف‌تر از پدر، مادرِ خانواده هم دل داده باشد و یک همستر جذاب!
با وظایف پدر و مادر خانواده در خانه کاری نداریم با زمانی که باید برای بچه ها، غذا و کارهای خانه گذاشته شود هم، کاری نداریم؛ آنچه می‌تواند آسیب اصلی بازی همستر شود، گرایش فرزندان خانواده به همستر است.

حالا دیگر عدم توجه و تمرکز بچه‌ها در مطالعه و بسیاری کارهایی که برایشان برنامه چیده‌اید شروع می‌شود و این وابستگی، آغازِ یک ماجرای سمی است که اگر فرض را بر بی‌غل و غش گذاشتنِ همستر هم بگذاریم دیگر ارزشی ندارد.

پس حواستان باشد چه کسانی را با همستر تاخت می‌زنید.

من همیشه در نوشته‌هایم آنجا که پای سواد رسانه وسط می‌آید گفته ام: «حواستان به حواستان باشد».

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

نویسنده : پروانه بسحاک

مطالب مرتبط