۲۱:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۱

اقتصادی

مبلغ وام ازدواج | نحوه ورود به سامانه وام ازدواج / مدارک دریافت وام ازدواج

برای دریافت وام ازدواج باید وارد چه سامانه ای بشویم را میتوانید در اندیشه معاصر دنبال کنید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، وام ازدواج یکی از راه هایی است که دولت در اختیار تازه عروس دامادها و جوانان قرار داده است. برای دریافت وام ازدواج مدارکی نیاز است که در ادامه به آن پرداخته ایم. سایت دریافت وام ازدواج و تسهیلات فرزند آوری یکی می‌باشد و افراد با ورود به این سامانه می‌توانند ازاین تسهیلات استثنایی استفاده کنند. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری به ۴.۲ میلیون متقاضی

با توجه به اهتمام جدی رئیس جمهور شهید ایت الله رئیسی مبنی بر تسهیل گری در پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری شبکه بانکی از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون ۴۵۷ همت به بیش از چهار میلیون و ۲۰۲ هزار و ۳۲۹ متقاضی در قالب تسهیلات ازدواج و فرزند آوری پرداخت کرده است. همچنین طی این مدت ۳۶.۴ همت تسهیلات ودیعه مسکن به ۴۶۴ هزار و ۴۳ متقاضی پرداخت شده است.

از سال ۱۳۸۸ بود که در راستای حمایت از جوانان برای تامین بخشی از نیازهای آنها در آستانه تشکیل زندگی شبکه بانکی به طور رسمی به پرداخت وام ازدواج ورود پیدا کرد. بر این اساس وام ازدواج در قالب تسهیلات قرض‌الحسنه و با کارمزدی حدود چهار درصد به زوجین اعطا می‌شود.

در آغاز راه‌اندازی سامانه وام ازدواج ۱۱ بانک دولتی حضور داشتند اما در ادامه و طی سال‌های اخیر با مشارکت بیشتر این تعداد به ۳۲ بانک، موسسه مالی و صندوق در سال ۱۳۹۶ افزایش یافت.

وام ازدواج

وام ازدواج

مبلغ آن تا پایان سال ۱۳۹۴ و حتی تا سه ماه ابتدایی سال ۱۳۹۵ با وجود نوساناتی که در اقتصاد ایران رخ داد و حتی تورمی که تا ۴۵ درصد نیز رفته بود، تغییری نداشت و تا سه میلیون تومان باقی ماند، ولی در بودجه سال ۱۳۹۵ مبلغ وام ازدواج به یک‌باره با رشد سه برابری همراه شد و به ۱۰ میلیون تومان رسید. این رقم تا سال ۱۴۰۳ به ۳۰۰ میلیون تومان و ۳۵۰ میلیون تومان برای زوج های زیر ۲۵ و ۲۳ سال پرداخت می شود./ایسنا

شرایط اخذ وام ازدواج

مهم‌ترین شرط ثبت‌ نام و اقدام برای دریافت وام ازدواج، برخورداری از تابعیت ایرانی است. لازم به توضیح است چنانچه فردی دارای تابعیت ایرانی باشد، اما ساکن ایران نباشد، همچنان امکان درخواست برای اخذ این وام نیز وجود دارد و محدودیتی برای متقاضیان ایرانی ساکن کشورهای دیگر اعمال نخواهد شد.

دومین شرط اقدام برای اخذ وام ازدواج، که اساسی‌ترین و مهم‌ترین الزامات دریافت این وام است، تعداد درخواست متقاضیان وام ازدواج است. به معنای ساده‌تر اگر فرد متقاضی در گذشته از این وام استفاده کرده باشد، نمی‌تواند مجددا برای دریافت وام ازدواج اقدام نماید، در حقیقت هر فرد ایرانی تنها یک بار می‌تواند وام ازدواج دریافت کند.

قوانین کلی و ضوابط دریافت وام ازدواج در کلیه‌ی مبالغ

۱. دریافت تسهیلات ازدواج، منوط به عدم دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در گذشته است.

۲. چنانچه فرد متقاضی قبلا از وام ازدواج استفاده نکرده باشد، علی‌رغم ازدواج دوم یا بیش‌تر، همچنان می‌تواند از تسهیلات قرض‌الحسنه وام ازدواج بهره‌مند گردد.

۳. هر یک از زوجین مستلزم ثبت‌نام جداگانه در سامانه قرض‌الحسنه ازدواج هستند.

۴. کلیه‌ی اشخاص حقیقی دارای ۱۸ سال تمام که سابقه‌ی چک برگشتی یا اقساط معوقه در سیستم بانکی کشور را نداشته باشند، می‌توانند در سامانه ثبت‌نام کنند.

۵. ارائه‌ی سند رسمی ازدواج زوجین که در دفاتر اسناد رسمی به ثبت رسیده باشد الزامیست./زرین پل

مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۳ مشخص شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بهمن ماه سال ۱۴۰۲ افزایش میزان آن در سال ۱۴۰۳ را تصویب کردند. طبق این مصوبه، بانک مرکزی مکلف است، به کسانی که تاریخ عقدشان بعد از یکم فروردین سال ۱۴۰۱ است، مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان وام ازدواج بپردازد.

تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آن‌ها بعد از ۱۴۰۱/۱/۱بوده است مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان و با دوره‌ی بازپرداخت ۱۰ ساله است. اگر خانم‌ها کمتر از ۲۳ سال سن داشته باشند مبلغ وام آن‌ها ۳۵۰ میلیون تومان است همچنین اگر آقایان کمتر از ۲۵ سال باشند، ۳۵۰ میلیون تومان وام دریافت میکنند.

برای دریافت وام ازدواج، تاریخ ازدواج باید بعد از ۱ فروردین ۱۴۰۱ باشد. هر یک از زوجین باید یک ضامن معتبر و مورد تایید بانک را معرفی کند و به جز ضامن، نیاز به تهیه سفته به مبلغ مورد نظر نیز وجود دارد. ضمنا زوجین نباید پیشتر آن گرفته باشند، چون وام ازدواج به هر فرد فقط یکبار تعلق میگیرد. همچنین ازدواج زوجین به صورت عقد رسمی و دفتری ثبت شده و دارای سند ازدواج باشند. هر مدرک مشابه دیگری که در ادیان رسمی کشور مرسوم بوده و توسط مرکز اقلیت‌های رسمی جمهوری اسلامی ایران مورد تایید است نیز قابل قبول خواهد بود.

مدارک مورد نیاز

• اصل و کپی سند ازدواج؛
• اصل شناسنامه‌های زوجین؛
• اصل شناسنامه‌های ضامن؛
• اصل کارت ملی (موقت یا دایم) زوجین؛
• اصل کارت ملی (موقت یا دایم) ضامن؛
• کدپستی ده رقمی و آدرس کامل محل سکونت زوجین؛
• کد رهگیری ده رقمی دریافتی از سایت پس از مرحله ثبت‌نام.

مدت بازپرداخت اقساط وام ازدواج ۱۴۰۳

سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ مدت بازپرداخت اقساط ۱۰ ساله بوده است. اگر مدت بازپرداخت اقساط ۱۰ ساله باشد، اقساط وام ازدواج ۱۴۰۳ به طریقه بالا است. این احتمال وجود دارد که مدت بازپرداخت اقساط به ۱۲ سال افزایش پیدا کند.

در سال ۱۴۰۳ به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

آن سال ۱۴۰۳ به زوجینی تعلق می گیرد که تاریخ ثبت عقد آن‌ها از ۱ فروردین‌ماه ۱۳۹۹ به بعد باشد.

شرایط دریافت وام ازدواج در سال ۱۴۰۳

زوجین برای دریافت آن در سال ۱۴۰۳، باید شرایط زیر را داشته باشند:

ازدواج عقد رسمی بوده و زوجین دارای سند ازدواج باشند.

زوجین کارت ملی دائم یا موقت داشته باشند.

زوجین تابعیت کشور جمهوری اسلامی را داشته باشند. (اگر ساکن خارج از کشور باشید، اما عقد تان در ایران یا سفارت ایران ثبت شده باشد وام به شما تعلق می‌گیرد)

تاریخ عقد آنها ۱/۱/ ۱۳۹۹ به بعد باشد.

زوجین قبلاً وام ازدواج دریافت نکرده باشند.( درصورتی‌که متقاضی قبلاً از این تسهیلات استفاده نکرده باشد، علی‌رغم ازدواج دوم یا بیشتر می‌تواند از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج استفاده کند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط