۰۹:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۶

فوری | سود سهام عدالت خرداد ۱۴۰۳ / زمان واریز سود سهام عدالت در خرداد ۱۴۰۳ مشخص شد + ورود به سامانه سهام عدالت www.sahamedalat.ir

در این گزارش از اندیشه معاصر به سخنان رییس سازمان بورس می پردازیم که امید پرداخت سود سهام عدالت در خرداد ماه را داشته است.

سودسهام عدالت 1403

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، سود سهام عدالت خرداد ۱۴۰۳؛ در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر واریز زود هنگام سود سهام عدالت منتشر شده است. واریز سود سهام عدالت در خرداد ماه کلید خورده است و به گفته مسئولان زیربط احتمال واریز سود سهام عدالت در خرداد ماه میسر شده است، تا جایی که عشقی، رییس سازمان بورس به تازگی درباره زمان واریز سود سهام عدالت گفته و نوید داده است که امیدواریم در خرداد ماه سود سهام عدالت را واریز کنیم؛ جزئیات بیشتر در این رابطه را در اندیشه معاصر می خوانید.

سود سهام عدالت

واریز سود سهام عدالت در خرداد ۱۴۰۳

انتهای آذر ماه سال گذشته بود که مرحله اول عملکرد مربوط به سال مالی ۱۴۰۱ شرکت‌ها به حساب سهامداران واریز شد، مرحله دوم واریز سود سهام عدالت هم ۲۴ اسفندماه بود؛ سودی که بنابر اعلام سازمان بورس در مرحله دوم دارندگان سبد سهام عدالت ۴۹۲ هزار تومانی مبلغ ۴۴۶ هزار تومان، ۵۳۲ هزار تومانی مبلغ ۴۸۲ هزار تومان و سبد سهام یک میلیون تومانی ۹۰۶ هزار تومان سود دریافت کردند.

در این بین به دلیل بدقولی برخی شرکت‌ها، واریز این سود در دو مرحله انجام نشد و به مرحله سوم کشیده شد؛ در این رابطه ۲۸ فروردین ماه مجید عشقی رئیس سازمان اعلام کرد که «مجموعه اتفاقاتی رخ داد که سبب شد برخی شرکت‌ها تخلفی داشته باشند و نتوانند سود سهام عدالت را پرداخت کنند. این شرکت‌ها اکثراً با کمبود نقدینگی مواجه هستند ما هم توصیه کردیم که باید سود سهام عدالت پرداخت شود امیدواریم تا خرداد بتوانیم این سودها را جمع آوری و مابقی سود سهام عدالت را پرداخت کنیم. البته باید زمان دقیق آن را شورای عالی بورس مشخص کند.»

با توجه به اینکه هنوز این سود واریز نشده است، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در این ارتباط اعلام کرد که «علیه شرکت‌هایی که سود سهام عدالت ندادند، اقدام حقوقی صورت می‌گیرد.»

خاندوزی توضیح داد: سود سهام عدالت سال ۱۴۰۱ در اسفند سال ۱۴۰۲ واریز شد، اما باقیمانده اندک دیگری نیز وجود دارد که سرجمع آن حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان است و عمدتاً سه دسته شرکت‌های فولادی، پالایشی و پتروشیمی هنوز به وظایف خود در پرداخت سود عمل نکرده‌اند.

وی گفت: سازمان بورس علیه آن دسته از شرکت‌ها که به تعهدات خود عمل نکردند اقدام حقوقی خواهد کرد. زیرا موضوع سهام عدالت احقاق حق سهامداران خرد است. امیدواریم تا پایان دولت سیزدهم این مساله به نتیجه برسد.

سامانه سهام عدالت

سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت به نشانی www.sahamedalat.ir در دسترس مردم قرار دارد تا از طریق آن به‌راحتی بتوانند به جزئیات و اطلاعات مربوط به سهام عدالت خود، از جمله مشاهده دارایی سهام عدالت، دسترسی پیدا کنند.

علاوه بر این، افراد در صورت تمایل این امکان را دارند که با استفاده از سامانه سهام عدالت برای آزادسازی سهام عدالت خود اقدام کنند. از سال ۱۳۹۹ این امکان برای دارندگان سهام عدالت فراهم شد که سهام خود را بفروشند. بنابراین، در حال حاضر دارندگان این سهام هم امکان نگه‌داری سهام نزد خود را دارند و هم می‌توانند آن را بفروشند و واگذار کنند.

فعالیت مراجعین در این سامانه ثبت شده و قابل پیگیری است

افراد برای این فروش و واگذاری و همچنین، برای اطلاع از میزان دقیق دارایی سهام عدالت افراد می‌توانند به سامانه سهام عدالت مراجعه کنند. این سامانه با هدف مشاهده اطلاعات هویتی و صورت وضعیت دارایی سهام عدالت برای کلیه‌ی سهامداران باشگاه سهام عدالت توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه‌ی وجوه طراحی شده است.

البته این دو مورد همه کاربردهای سامانه سهام عدالت نیست و در مجموع کاربردهای این درگاه را این‌طور می‌توان لیست کرد:
مشاهده‌ی خلاصه‌ی وضعیت دارایی سهام عدالت
ویرایش شماره تلفن همراه دارنده‌ی سهام عدالت
ویرایش شماره شبا متعلق به دارنده‌ی سهام عدالت
آزادسازی سهام عدالت

ورود به سامانه سهام عدالت

پس از آشنایی با کاربردهای سامانه سهام عدالت قدم بعدی این است که روش ورود به این سامانه را برایتان توضیح بدهیم. به یاد داشته باشید که فقط افرادی می‌توانند وارد سامانه سهام عدالت شوند که سهام‌دار باشند و پیش از این سود سهام عدالت را دریافت کرده باشند.

برای ورود به این سامانه در مرورگر خود نشانی www.sahamedalat.ir را وارد و جست‌وجو کنید تا به صفحه‌ی اصلی این سامانه هدایت شوید. در همان صفحه‌ی اصلی روی گزینه‌ی «مشاهده‌ی دارایی سهام عدالت» کلیک کنید تا وارد فرایند ورود به سامانه شوید.


ورود به سامانه سهام عدالت

در صفحه‌ی جدیدی که به شما نمایش داده می‌شود، لازم است کد ملی خود را وارد کرده و سپس روی گزینه‌ی «دریافت پیامک اعتبارسنجی» کلیک کنید؛ با انتخاب این گزینه یک کد برای شما پیامک خواهد شد. این نکته را فراموش نکنید که برای ورود به سامانه، شماره تلفن همراه باید تحت مالکیت فرد و متعلق به همان کدملی باشد.

چنانچه کدملی و شماره تلفن همراه باهم تطابق ندارند از طریق سامانه‌ی sahamedalat.ir می‌توانید شماره تلفن همراه در مالکیت خود را در سامانه ثبت کنید.
پس از این که کد ملی را وارد و روی گزینه «دریافت پیامک اعتبارسنجی» کلیک کردید، کادری به شما نمایش داده می‌شود که باید در آن کد نمایش‌داده‌شده را وارد و گزینه «تأیید» را انتخاب کنید. در ادامه یک کد به شماره تلفن همراه شما ارسال می‌شود که در صفحه‌ی بعد باید آن را در کادر مربوطه وارد و روی گزینه‌ی «ورود» کلیک کنید. به این ترتیب شما وارد پرتال خود در سامانه سهام عدالت خواهید شد. به یاد داشته باشید که مسئولیت فردی برای حفاظت از محرمانگی اطلاعات برعهده‌ی سهام‌دار عدالت است.

مشاهده دارایی سهام عدالت

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای سامانه سهام عدالت این است که افراد می‌توانند از طریق این سامانه میزان دارایی سهام خود را مشاهده کنند و در جریان وضعیت این دارایی و جزئیات آن قرار بگیرند. برای این کار باید افراد بعد از ورود به پرتال شخصی خود در سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت در منوی سمت راست بخش «گزارش دارایی سهام عدالت» را انتخاب کنند.

با انتخاب این گزینه اطلاعات دارایی از قبیل نام دارایی، تعداد، آخرین قیمت روز معاملاتی قبل و جمع ارزش ریالی سهام عدالت خود را مشاهده کنند.

ثبت و تغییر شماره شبا و شماره موبایل

یکی دیگر از کاربردهای سامانه سهام عدالت این است که افراد در صورت لزوم می‌توانند از طریق ورود به این سامانه و پرتال شخصی خود شماره شبا خود را ثبت کرده یا تغییر دهند. ثبت یا تغییر شماره موبایل نیز یکی دیگر از کارهایی است که می‌توانید در پرتال شخصی خود در این سامانه نسبت به آن اقدام کنید.

برای این کار کافی است در منوی پرتال شخصی خود روی گزینه‌ی سوم یعنی «مشاهده و ویرایش پروفایل» را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، پروفایل شما شامل اطلاعات شخصی مانند کد ملی، نام، نام خانوادگی، نام پدر، استان و شهر سهام‌دار مشاهده می‌شود.

هرگونه استفاده از اطلاعات مندرج به وسیله‌ی فرد دیگر یا اشخاص ثالث به‌شدت ممنوع و مسئولیت آن به عهده‌ی سهامدار است.

علاوه بر این، در این صفحه شماره شبا و شماره موبایل دارنده‌ی سهام عدالت نیز نمایش داده شده است و در کنار آن گزینه‌ی «ویرایش» وجود دارد که در صورت تمایل به تغییر آن‌ها می‌توانید روی آن کلیک و تغییرات مورد نظرتان را اعمال کنید.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط