23:27 - 1403/04/20

اقتصادی

سامانه وام ازدواج ve.cbi.ir | نحوه ثبت نام وام ازدواج + شرایط و اقساط وام ازدواج ۱۴۰۳

وام ازدواج مبلغش چقدر است؟ برای همه یکسان است؟ جزئیات وام ازدواج را در اندیشه معاصر ببینید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، وام ازدواج یکی از تسهیلاتی است که خیلی از افراد به آن امید بستند و با شرط و شروط آن به ازدواج فکر میکنند. وام ازدواج یکی از روش هایی است که جوانان با استفاده از آن میتوانند خیلی از مشکلات اول زندگی خود را حل کنند. وام ازدواج به دلیل شرایط ویژه ای که دارد توانسته است خیلی از مردم را به فکر ازدواج فرو برد چرا که این وام بازپرداخت طولانی مدت با پرداخت ماهیانه نسبتا پایینی دارد.. برای با حبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید

شرایط ثبت نام وام ازدواج ۱۴۰۳

یکی از شرایط ثبت نام وام ازدواج، عقد رسمی و دفتری می باشد؛ البته، اقرارنامه ازدواج و یا هر مدرک مشابه دیگری که در ادیان رسمی دیگر، توسط مرکز اقلیت های رسمی جمهوری اسلامی ایران، تایید گردیده باشد نیز می تواند جایگزین سند ازدواج باشد. زوجینی که عقد نکاح آن ها، از سال هزار و سیصد و نود و هشت و بعد از آن، ثبت شده است، می توانند برای دریافت وام ازدواج ۱۴۰۳​، به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان ثبت نام کنند. همچنین، سایر شرایطی که متقاضیان دریافت وام ازدواج ۱۴۰۳​، می بایست واجد آن باشند، به شرح زیر می باشد:

وام ازدواج

وام ازدواج

دارا بودن تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران؛ کلیه شهروندان ایرانی که خارج از کشور می باشند و گواهی ازدواج آن ها، توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران، در آن کشور، صادر شده است، نیز قادر به ثبت نام وام ازدواج می باشند و گواهی ازدواج آن ها، که مهر کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کشور مذکور در آن باشد، به عنوان سند ازدواج آن زوج، تلقی می شود.

دارا بودن کارت ملی جمهوری اسلامی ایران ( اعم از دائم و یا موقت ) و همچنین، کد پستی محل سکونت فرد متقاضی وام ازدواج.

باتوجه به اینکه به هر فرد، فقط یک مرتبه، وام ازدواج تعلق می گیرد، بنابراین، فرد متقاضی، نباید قبلا این وام را دریافت کرده باشد. ( حتی در صورت ازدواج مجدد )

تاریخ عقد نکاح زوج متقاضی که در عقدنامه ثبت شده است، می بایست از تاریخ اول فروردین ماه سال هزار و سیصد و نود و هشت و بعد از آن باشد تا مشمول دریافت وام ازدواج ۱۴۰۳ باشند.

هریک از زوجین که متقاضی دریافت آن ​ می باشد، می بایست یک ضامن معتبر و مورد تایید بانک، به بانک مورد نظر، معرفی نموده و علاوه بر آن نیز سفته، به مبلغ مورد نیاز، تحویل بانک دهد./دینا

نحوه ثبت نام و مراحل دریافت وام ازدواج ۱۴۰۳

<p>کلیه متقاضـیان وام ازدواج که واجد شـرایط فوق میباشـند ابتدا باید از طریق سـامانه تسـهیلات قرض الحسـنه ازدواج به نشانی ve.cbi.ir ثبت نــام کرده و فرم مربو طه را تکمیل نمایند. و در صورت موفقیت آمیز بودن مراحل ثبت نام کد رهگیری ده رقمی که کاملاً محرمانه بوده و مربوط به متقاضـی اسـت به شـماره تلفن همراه ثبت شده در فرم ثبت نام از طریق پیامک برای ایشان ارسال می شود.
اگر هنگام مراجعه به سایت بانک مرکزی هیچ بانکی یا بانکی که شما می خواهید، در لیست نیست می توانید ثبت نام آن در سال ۱۴۰۳ را از طریق سایت کندو انجام دهید.
متقاضـیان موظف هسـتند جهت ا طلاع از وضـعیت ثبت نام خود و همچنین مشـخصـات شـعبه تعیین شـده از ســوی بانک عامل و پیگیری روند دریافت تســهیلات مذکور با کد ملی و کد رهگیری خود به قســمت “مشــاهده وضعیت” در سامانه ازدواج مراجعه نمایند.
در صورتیکه شـعبه بانک عامل اعطای وام برای متقاضـی تعیین شـده باشـد موضـوع از طریق پیامک به ایشـان اعلام شده و متقاضی باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز ظرف حداکثر ۱۲ روزکاری به شعبه مربوطه مراجعه کرده و نسـبت به تشـکیل پرونده اقدام نمایند. بدیهی اسـت در صورت عدم مراجعه متقاضـیان در زمــــان تعیین شده ثبت نـام آنها کان لم یکن تلقی و از سامانه حذف شده و می باید مجدداً ثبت نام نمایند.
پس از تعیین شـعبه ازسـوی بانک و مراجعه متقاضـی به شـعبه تعیین شـده پذیر ش متقاضـی از سـوی بانک انجام می شـود. متقاضـیان ۶۰ روزکاری مهلت دارند تا نسـبت به تکمیل مدارک و ارائه ضـمانت مورد پذیرش بانک اقدام نمایند. در صورت گذشت زمان مذکور و عدم تکمیل مدارک از سوی متقاضیان متقاضی از سامانه حذف شده و می باید در مهلت مقرر شده در قانون نسبت به ثبت نام مجدد در سامانه اقدام نمایند.
متقاضــیان می توانند تا قبل از تعیین شــعبه نســبت به ویرایش ا طلاعات خود در ســامانه از طریق گزینه “ویرایش ثبت نام قبلی” اقدام نمایند./کندو

وام ازدواج ۱۴۰۳ چقدر است؟

همان‌طور که گفتیم، یکی از عوامل تعیین‌کننده مبلغ وام سن زن و شوهر است. به‌علاوه، بهتر است بدانید که مبلغ آن در سال ۱۴۰۳ افزایش پیدا کرده است و طبق ابلاغ مصوبه جدید بانک مرکزی، به هر یک از زوج‌ها ۳۰۰ میلیون تومان وام داده می‌شود. زن و شوهرهایی هم که در دهه ۲۰ زندگی‌ هستند، می‌توانند ۳۵۰ میلیون تومان وام بگیرند.

در صورتی‌که یکی از متقاضیان وام، جانباز و آزاده باشد، مبلغ وام ازدواج دو برابر می‌شود؛ همچنین، فرزندان افراد جانباز، آزاده و شهدا هم دو برابر افراد دیگر وام می‌گیرند. بنابراین، طبق آخرین تغییرات وام ازدواج در سال ۱۴۰۳، فرزند پسر ایثارگر بالای ۲۵ سال و فرزند دختر ایثارگر بالای ۲۳ سال، نفری ۶۰۰ میلیون تومان می‌گیرند. اگر دختر و پسر، هر دو از خانواده‌های ایثارگر باشند، می‌توانند ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان وام بگیرند. میزان وام ازدواج برای زن و شوهرهای زیر ۲۵ سال ایثارگر هم ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان است. نکته مهم این است داشتن سابقه جبهه جزو شرایط گرفتن آن  ایثارگر نیست. مثلا، اگر پدر شما در جبهه حضور داشته است و کد رهگیری دارد، وام ازدواج ایثارگری نمی‌گیرید. ولی در صورتی‌که پدرتان جانباز بالای ۵ درصد باشد، می‌توانید وام ازدواج ایثارگری بگیرید./ازکی وام

شرایط اخذ وام ازدواج

مهم‌ترین شرط ثبت‌ نام و اقدام برای دریافت آن، برخورداری از تابعیت ایرانی است. لازم به توضیح است چنانچه فردی دارای تابعیت ایرانی باشد، اما ساکن ایران نباشد، همچنان امکان درخواست برای اخذ این وام نیز وجود دارد و محدودیتی برای متقاضیان ایرانی ساکن کشورهای دیگر اعمال نخواهد شد.

دومین شرط اقدام برای اخذ ان ، که اساسی‌ترین و مهم‌ترین الزامات دریافت این وام است، تعداد درخواست متقاضیان وام ازدواج است. به معنای ساده‌تر اگر فرد متقاضی در گذشته از این وام استفاده کرده باشد، نمی‌تواند مجددا برای دریافت آن اقدام نماید، در حقیقت هر فرد ایرانی تنها یک بار می‌تواند وام ازدواج دریافت کند.

قوانین کلی و ضوابط دریافت وام ازدواج در کلیه‌ی مبالغ

۱. دریافت تسهیلات ازدواج، منوط به عدم دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در گذشته است.

۲. چنانچه فرد متقاضی قبلا از وام ازدواج استفاده نکرده باشد، علی‌رغم ازدواج دوم یا بیش‌تر، همچنان می‌تواند از تسهیلات قرض‌الحسنه وام ازدواج بهره‌مند گردد.

۳. هر یک از زوجین مستلزم ثبت‌نام جداگانه در سامانه قرض‌الحسنه ازدواج هستند.

۴. کلیه‌ی اشخاص حقیقی دارای ۱۸ سال تمام که سابقه‌ی چک برگشتی یا اقساط معوقه در سیستم بانکی کشور را نداشته باشند، می‌توانند در سامانه ثبت‌نام کنند.

۵. ارائه‌ی سند رسمی ازدواج زوجین که در دفاتر اسناد رسمی به ثبت رسیده باشد الزامیست.

اقساط وام ازدواج ۱۴۰۳

اقساط وام ازدواج ۱۴۰۳ بستگی به مبلغ وام شما دارد:

اگر تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی دریافت نموده اید، اقساط آن در سال  ۱۴۰۳ ماهانه حدود دو میلیون و ۷۳۰ هزار تومان می باشد.

اگر تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی دریافت نموده اید، اقساط آن  ماهانه حدود سه میلیون و ۱۹۰ هزار تومان می باشد.

اگر یکی از زوجین تسهیلات ۳۵۰ میلیونی و یکی تسهیلات ۳۰۰ میلیونی بگیرد، اقساط آن در سال ۱۴۰۳ ماهانه به بیش از پنج میلیون و ۹۱۰ هزار تومان می‌رسد.

اگر هر دو نفر تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی دریافت کنند، اقساط آن در سال ۱۴۰۳ حدودا شش میلیون و ۳۷۰ هزار تومان خوهد بود.

نکته مهم :اگر مدت بازپرداخت ده ماهه باشد، شرایط اقساط بالا حاکم می شود اما اگر مدت بازپرداخت اقساط به ۱۲ سال افزایش پیدا کند، شما به‌جای اقساط دو میلیون و ۷۳۰ هزار تومانی بابت تسهیلات ۳۰۰ میلیونی، باید ماهانه تقریبا دو میلیون و ۲۸۰ هزار تومان به بانک قسط پرداخت کنید.

محاسبه اقساط ماه‌های خاص

احتمالا می‌دانید که اقساط  آن در برخی از ماه‌ها متفاوت است. مثلا اگر فردی وام ۳۰۰ میلیونی بگیرد، در همان ماه اول باید قسط ۱۲ میلیون تومانی، در ماه سیزدهم، یعنی ماه اول سال دوم، ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و در ماه بیست‌وپنجم، ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان باید بپردازد. او در اولین ماه از آخرین سال یعنی در ماه ۱۰۹، باید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پرداخته و نهایتا متقاضی بعد ۱۰ سال ۳۷۸ میلیون تومان به بانک برمی‌گرداند.

اقساط وام ازدواج ۱۴۰۳ در ماه اول برای آن دسته از افرادی که فرصت دریافت تسهیلات ۳۵۰ میلیونی را به شکل هم‌زمان دارند، شامل دو قسط ۱۴ میلیون تومانی می‌شود و هر دو زوج باید ۲۸ میلیون تومان بپردازند. هر دو متقاضی به‌شکل جداگانه باید بعد از ۱۰ سال حدود ۴۲۷ میلیون تومان به بانک برگردانند.

مدت بازپرداخت اقساط وام ازدواج ۱۴۰۳

سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ مدت بازپرداخت اقساط ۱۰ ساله بوده است. اگر مدت بازپرداخت اقساط ۱۰ ساله باشد، اقساط وام ازدواج ۱۴۰۳ به طریقه بالا است. این احتمال وجود دارد که مدت بازپرداخت اقساط به ۱۲ سال افزایش پیدا کند./زرین پال

اندیشه معاصر

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط