• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Tuesday - 29 November - 2022

جام جهانی 2022

نام طارمی در صدر رکوردداران خلق موقعیت در جام جهانی ۲۰۲۲ + فیلم رسانه‌ای که شهامت حرف زدن ندارد + فیلم کری‌خوانی بی نظیر ایرانی‌های حاضر در دوحه برای تیم آمریکا+ فیلم جدول پخش زنده بازی های امروز 8 آذر 1401 سنگ تمام مسکو برای تیم ملی ایران/ قلب ما با توست+ فیلم پیشگویی رضا عطاران سال‌ها قبل از ادعا‌های مزدک میرزایی در اینترنشنال+ فیلم بند ۱۳ اساسنامه فیفا خبرساز شد/ امریکا حذف شد؟ پاسخ دندان شکن خانعلی زاده به خبرنگار امریکایی+ فیلم رسانه آلمانی برای سردار آزمون سنگ تمام گذاشت جام جهانی 2022| آخرین احتمالات صعود در گروه ایران نظرات هواداران خارجی تیم ملی ایران + فیلم سرلک به دربی می‌رسد ترس ایران از تبانی بریتانیایی! چرا آسفالت‌های دوحه آبی رنگ است؟ + فیلم ستاره تیم ملی مشتری اروپایی پیدا کرد جام جهانی 2022 قطر| آخرین تمرین تیم ملی پیش از رویارویی با آمریکا + فیلم سختی کار کی‌روش برای انتخاب دروازه‌بان بیشتر شد اسپانیا ۱ – آلمان ۱ / زنگ خطر برای ژرمن ها به صدا درآمد آمار بازی آلمان و اسپانیا ترکیب احتمالی ایران مقابل امریکا/ ارنج ترسناک کارلوس کیروش

سالگرد ارتحال عالم ربانی حضرت آیت الله سیدعباس اعتمادی 1401 + فیلم

  • کد خبر : 1353904
  • 07 مهر 1401 - 12:21
سالگرد ارتحال عالم ربانی حضرت آیت الله سیدعباس اعتمادی 1401 + فیلم
آيين بیست و ششمین سالگرد ارتحال عالم رباني آيت الله سيدعباس اعتمادي و فرزندش حجت الاسلام آميرسيدحسين اعتمادي جمعه 21 مرداد 1401 در مسجد اعظم كرسي كاشان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، سالگرد ارتحال عالم ربانی حضرت آیت الله سیدعباس اعتمادی 1401 + فیلم

 

زندگی نامه و بیوگرافی آیت الله سید عباس اعتمادی

سید عباس اعتمادى بن حجةالاسلام عالم فاضل آقا سید محمود بن حجةالاسلام آقا سید رضى بن العالم الجلیل آقا سید مهدى كاشانى از علماء و فضلاء معاصر كاشانست پدرانش همگى از سلسله سادات و علماء كاشان بوده‏اند- وى در 29 ماه ذى‏الحجه 1348 قمرى در كاشان متولد شده و در مهد علم و فضیلت پرورش یافته و بعد از خواندن دروس جدید به ارشاد والدش به تحصیل علوم عربى پرداخته و مدت دو سال ابتداءاً در حوزه مرحوم آیت ‏اللَّه یثربى و آیت‏اللَّه حاج شیخ محمود نجفى اشتغال داشته.

ایشان در سال 1326 شمسى به قم مهاجرت نموده و تا سال 1334 شمسى اقامت و از محضر مرحوم آیت ‏اللَّه مجاهدى و آیت‏ اللَّه العظمى نجفى مرعشى مدظله و آیت‏اللَّه العظمى گلپایگانى و آیت ‏اللَّه العظمى بروجردى و آیت‏اللَّه محقق داماد استفاده نموده و نیز از ابحاث مرحوم آیت‏اللَّه حاج شیخ عبدالنبى اراكى و آیت‏اللَّه حاج شیخ محمدعلى عراقى بهره مند شده و مدت چهار سال از دروس خارج آیات عظام مذكور كامیاب گردیده آنگاه به مشهد مقدس رضوى مشرف و دروس حكمت و فلسفه را در آنجا از مرحوم كلباسى و استاد فیض استفاده كردند.

سپس مشرف به نجف و در مدرسه آیت‏اللَّه بروجردى اقامت و از اول ورود به حوزه درس آیت‏ اللَّه العظمى خوئى مدظلله حاضر و نزدیك دو دوره از اصول آن بزرگوار و نیز در بحث فقه آن استاد بزرگ تا پایان توقف در نجف شركت نموده و هم از محضر مرحوم آیت ‏اللَّه سبحانى میرزا عبدالهادى شیرازى و آیت‏اللَّه حاج سید محمود شاهرودى و مرحوم آیت‏اللَّه حاج سید یحیى مدرس یزدى و آیت‏اللَّه حاج شیخ حسین حلى و بالاخص بحث خصوصى مرحوم آیت‏اللَّه حاج سید جواد طباطبائى تبریزى (قالب مثالى آیت‏اللَّه بروجردى در شباهت) استفاده نموده تا در ماه شعبان 1381 قمرى از نجف مراجعت و به امر والده‏اش به كاشان رحل اقامت افكنده و تاكنون به وظائف دینى و روحى از اقامه جماعت در مسجد اعظم (كرسى) و ارشاد انام و تبلیغ احكام و خدمات دیگر اشتغال دارند از آثار ایشانست

در این شهرستان ساختمان (دارالعلم اسلامى) كه مركز مطالعه عمومى و داراى كتابخانه معظم و مدرسه علمیه است و نگارنده از نزدیك آن را دیده و شاهد خدمات معظم له گشته ‏ام دیگر از آثار خالده معظم له- از این قرار است:

1- مسجد اعظم كرسى با سقف آئینه كه در ایران كم‏ نظیر است

2- مسجد النبى (ص) كه از مساجد آبرومند كاشانست

3- مسجد خاتم‏الانبیاء كه بهترین مسجد مدرن شهر است

4- مسجد جامع حضرت امیرالمؤمنین (ع) كه بسیار مجلل است 5- مسجد مهدیه كه در خارج شهر بنا نموده ‏اند

6- مسجد الحسین (ع) در همان محل

7- مدرسه علمیه و كتابخانه عمومى كه در مركز شهر بنام (دارالعلم) اسلامى كاشان كه اشاره نمودم

سالگرد ارتحال عالم ربانی حضرت آیت الله سیدعباس اعتمادی 1401 + فیلم

سالگرد ارتحال عالم ربانی حضرت آیت الله سیدعباس اعتمادی 1401 + فیلم

و اما آثار قلمى:

1- دیوان اشعار در دو جلد

2- كتاب كشكول اعتمادى به نام (ویترین)

3- حقیقت مرام در اجتماع یا یك ایده‏لوژى صحیح- معظم له داراى اجازه عدیده از مراجع نجف و قم مى‏ باشند

گذری بر زندگی آیت الله اعتمادی

خدمت به مردم، ارائه خدمات عام‌ المنفعه و اقدامات اثرگذار فرهنگی و مذهبی به شهروندان کاشانی از مهم‌ترین شاخصه‌های این عالم ربانی و نیز حرکت در خط ولایت فقیه و تبعیت از رهبری را به عنوان دیگر خصوصیت بارز آیت‌الله اعتمادی بود و ایشان را تجسمی از خدمت به مردم و تبلوری از علم و تقوا می توان توصیف کرد.

تأسیس حوزه علمیه توسط  آیت‌الله اعتمادی در شهرستان کاشان در زمان حساس و پرمخاطره در زمان طاغوت با وجود مخالفت‌های دستگاه وقت فعالیت‌های فرزند برومندش آمیر سید حسین اعتمادی در راستای همکاری در تأسیس حوزه علمیه در کشورهای اسپانیا و نروژ نیز از دیگر خدمات بیت این عالم است.

این عالم ربانی و مبارز از همان آغاز انقلاب اسلامی از نخستین علمای کاشان بود که در تظاهرات خیابانی به ایراد سخنرانی علیه رژیم طاغوت پرداخت.

آیت‌الله اعتمادی علاوه بر تدریس علوم حوزوی، ارائه مجموعه سخنرانی‌ها در قالب متجاوز از صدها نوار، تربیت و پرورش طلاب از ابتدای تحصیل تا سال آخر حیاتش تألیفات ارزنده‌ای از خود به یادگار گذاشت.

تأسیس ده‌ها مسجد، حسینیه، مراکز فرهنگی و خیریه، اجرای برنامه‌های تبلیغی و مذهبی از دیگر خدمات ارزشمند، مؤثر و ماندگار آیت‌الله اعتمادی در کاشان و حومه است.تدوین نخستین کتاب در کاشان در خصوص اهمیت انقلاب اسلامی به نام سیمای انقلاب اسلامی به انضمام اشعار عربی بی‌نقطه در مدح حضرت امام خمینی(ره) توسط این عالم بزرگوار آیت‌الله اعتمادی از دیگر خدمات این عالم انقلابی است.

با توجه به هوش و استعداد سرشارش که زبانزد همه اساتید و فضلا بود به گفته آیت‌الله سید محمدتقی طباطبایی در کمتر از30 سالگی به درجه اجتهاد نایل شد و از محضر آیت‌الله شاهرودی اجازه اجتهاد نیز گرفت.

آیت‌الله اعتمادی در سال1311 شمسی دیده به جهان گشود، پس از20 سال تعلیم در حوزه‌های علمیه قم، مشهد مقدس و نجف اشرف به کاشان بازگشت و علاوه بر تألیفات ارزنده منشأ خدمات ماندگاری از جمله ساخت مسجد اعظم کرسی، دارالعلم اسلامی شامل حوزه علمیه و کتابخانه عمومی، دارالسلام آیت‌الله اعتمادی و چندین مسجد دیگر و همچنین برگزاری جلسات تفسیر قرآن در سطح این شهرستان و حومه شد. سرانجام این عالم در سال1375 در بازگشت از حرم مطهر حضرت ثامن الائمه(ع) بر اثر سانحه تصادف به همراه فرزندش دار فانی را وداع گفت.

آیت الله نمازی در نوزدهمین سالگرد رحلت آیت الله اعتمادی در سال 1394

در اين آيين كه با حضور آيت الله عبدالنبي نمازي نماينده ولي فقيه و امام جمعه كاشان و جمعي از طلاب، روحانيون، مسوولان و قشرهاي مختلف مردم برگزار شد، از مقام شامخ اين عالم جليل القدر تجليل شد.

نماينده ولي فقيه در سيستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان در اين آيين، انقلاب اسلامي ايران را شاخه و برگي از شجره طيبه نهضت امام حسين (ع) و عاشورا دانست و گفت: شرايطي براي سرور و سالار شهيدان حضرت سيد الشهدا (ع) فراهم شد كه قيام كربلا، عالم گير شد.

آيت الله عباسعلي سليماني افزود: امام صادق (ع) نيز در دوران امامت رسالت شان را در بخش هاي گوناگون به ويژه در بخش علمي و فرهنگي به نمايش گذاشتند و شاگرداني چون جابربن حيان را با 240 رساله كه امروز نيز مرجع علمي دانشگاه هاي جهان است، به يادگار گذاشتند.

عضو مجلس خبرگان رهبري خاطرنشان كرد: در زمان حضرت امام حسين (ع) نيز فقط جبهه سياسي بود و اگر جبهه ديگري نيز وجود داشت، حائز اهميت نبود، اما در زمان امام صادق (ع) شرايط خيلي سخت تر بود به گونه اي كه جبهه سياسي خزنده، زيركانه و هوشمندانه اي در پوشش و لعاب بر عليه دين اسلام فعاليت مي كرد.

وي با تاكيد بر اينكه بايد در مورد شرايط و زمان ائمه معصومين بيش از پيش تحقيق و پژوهش كرد، گفت: اگر به شايستگي اين تحقيقات انجام نشود، نمي توان بدرستي زندگي ائمه معصوين (ع) را ارزيابي كرد.

امام جمعه زاهدان همچنين با اشاره به اينكه حضرت امام صادق (ع) در زمان خود بساط تصوف و صوفي گري را جمع كرد، يادآور شد: متاسفانه در جامعه امروز نيز صوفي گري تصنعي حتي در شهرهاي مذهبي و پرسابقه در حال يارگيري هستند.

وي تصريح كرد: حضرت امام صادق (ع) طلاب، دانش آموزان، دانش پژوهان و دانش طلبان برجسته را مطابق با سليقه و ذوق و استعداد در رشته هاي مختلف از جمله؛ كلام، اجتهاد، فقه، شيمي و فيزيك تربيت كردند.

آيت الله سليماني با گراميداشت ياد و خاطره آيت الله اعتمادي گفت: اين عالم رباني در فقه و فقاهت، حديث و تفسير سرآمد بود.

وي افزود: اين عالم جليل القدر در جبهه فقه و فقاهت، درجه اجتهاد را از فقهاي بنام نجف، قم و ايمان خيز كاشان دريافت كرد.
آيت الله سيدعباس اعتمادي در سال 1311 در كاشان بدنيا آمد، اين عالم رباني بيش از 20 سال در حوزه هاي علميه قم، مشهد مقدس و نجف اشرف به تعليم و تربيت طلاب پرداخت.

وي افزون بر تاليفات ارزنده، منشا خدمات ماندگاري از جمله ساخت مسجد اعظم كرسي، دارالعلم اسلامي شامل حوزه علميه و كتابخانه عمومي، دارالسلام آيت الله اعتمادي و چندين مسجد ديگر و همچنين برگزاري جلسات تفسير قرآن در اين شهرستان شد.
اين عالم مجاهد در سال 1375 هنگام بازگشت از حرم مطهر حضرت ثامن الائمه امام رضا (ع) بر اثر تصادف به همراه فرزندش دارفاني را وداع گفت.

 اندیشه معاصر را در اینستاگرام دنبال کنید.

برای عضویت در کانال اندیشه معاصر کلیک کنید.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://andishemoaser.ir/?p=1353904
  • منبع : اندیشه معاصر

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.

ساماندهی

logo-samandehi

اندیشه معاصر در سامانه رسانه جامع