۰۹:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۳

تغییر ساعت کاری ادارات از ۱۶ خرداد | «تعطیلیِ شنبه ها» تعطیل شد!

در این مطلب به دو موضوع مهم تحت عنوان «تغییر ساعت کاری ادارات» و «تعطیلیِ شنبه ها» می پردازیم و دلایل رد یا اجرای هر دو مورد را شرح داده ایم که برای کسب آگاهی بیشتر شما را به مطالعه این صفحه اندیشه معاصر دعوت می کنیم.

تغییر ساعت کاری ادارات از ۱۶ خرداد | «تعطیلیِ شنبه ها» تعطیل شد!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، ساعت کاری ادارات از ۱۶ خرداد ماه دستخوش تغییر خواهد شد؛ اینکه از چه ساعتی آغاز و تا چه تاریخی ادامه خواهد داشت را در اندیشه معاصر می خوانید. یادآور می شویم که تغییر ساعت کاری ادارات با هدف صرفه جویی در منابع هر ساله صورت می گیرد. در پایان به بحث پر ابهام تعطیلی شنبه ها می پردازیم و شرح میدهیم که در نهایت این طرح مغایر با جز ۱۰ بند ۹ سیاست های کلی نظام قانونگذاری تشخیص داده شده است.

تغییر ساعت کاری ادارات از ۱۶ خرداد

محمد حسین پارساییان اظهار داشت: ساعت کاری تمامی ادارات استان از ۱۶ خرداد تا نیمه شهریورماه سال جاری از ساعت ۶ صبح تا ۱۳ و ۳۰ دقیقه تعیین شد.

وی گفت: همچنین روز‌های پنج‌شنبه نیز ساعت کاری ادارات و ارگان‌ها از ساعت ۶ صبح تا ۱۲:۳۰ خواهد بود.

طی چند سال گذشته در فصل تابستان به علت گرمای هوا و با هدف کاهش میزان مصرف برق، استانداری ساعات کاری ادارات را در برخی ماه‌های سال تغییر می‌دهد.

شدت گرمای هوا در ماه‌های تیر و مردادماه در برخی نقاط یزد و از جمله بافق در برخی ساعات از ۵۰ درجه عبور می‌کند و این در حالیست که گرمای واقعی بیش از این عدد را نشان می‌دهد.

گفتنی است، استان یزد ۵۲ هزار و ۴۲ نفر کارمند دارد که ۶۰ درصد آن‌ها مرد و بقیه زن هستند.

«تعطیلیِ شنبه ها» تعطیل شد!

هیات عالی نظارت به ریاست آیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت در جلسه امروز خود با تعطیلی شنبه ها موافقت نکرد.هیات عالی نظارت به ریاست آیت الله آملی لاریجانی و با حضور اکثریت اعضا ، وزرای کشور، امور اقتصادی و دارایی ،روسای سازمان اموراداری و استخدامی ،امور مالیاتی و سازمان بورس و اوراق بهادار و رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی تشکیل جلسه داد.

در ابتدای جلسه، مصوبه مجلس شورای اسلامی درخصوص جدول تطبیق لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری در مورد بررسی قرار گرفت.

بر اساس تبصره ۳ این لایحه تمامی دستگاههای اجرائی موظف به تنظیم ساعات کار خود در پنج روز هفته از روز یکشنبه تا پنج شنبه شده بودند که اعضا پس از استماع گزارش سازمان امور اداری و استخدامی و نیز بیان دیدگاه های مسولان اتاق بازرگانی به بیان دیدگاه های خویش در قالب موافق و مخالف این مصوبه پرداختند.

سپس رای گیری به عمل امد و در نتیجه این بخش از لایحه با جز ۲ و تبصره ۴ این ماده از جهت ناعادلانه بودن مغایر جز ۱۰ بند ۹ سیاست های کلی نظام قانونگذاری تشخیص داده شد. علاوه براین، اعضای هیات عالی ، تبصره ۴ را بدلیل افزایش هزینه‌های بخش خصوصی مغایر بند ۱۱ سیاست های کلی تشویق سرمایه گذاری دانستند.

شنبه‌ها

«تعطیلیِ شنبه ها» تعطیل شد!

هیات عالی نظارت در ادامه، به بررسی اصلاحیه مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح یک فوریتی اصلاح قانون قاچاق اسلحه و مهمات پرداخت و آن را رافع مغایرت های پیشین این هیات دانست.

بنا بر این گزارش اعضای هیات عالی نظارت، بررسی مغایرت های «طرح استفساریه جزء ۱ بند الف ماده ۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده» در دستور کار قرار دادند و پس از استماع گزارش کمیسیون تخصصی و نیز وزیر امور اقتصادی و دارایی، به طرح دیدگاههای خویش پرداختند. پس از انجام مباحث مبسوط و بررسی موضوع از ابعاد گوناگون، مغایرت مصوبه مذکور با سیاست های کلی نظام احراز نشد.

هیات عالی نظارت در بخش پایانی جلسه، به بررسی مغایرت مصوبه مجلس درباره طرح استفساریه ماده ۳۲ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با سیاست های کلی نظام پرداخت.
اعضا پس از استماع گزارش وزیر کشور و رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی به بیان دیدگاه های خویش پرداختند و در نتیجه حکم مندرج در ذیل این استفساریه درخصوص عطف بما سبق کردن آن را مغایر جز ۱۰ بند ۹ سیاست های کلی نظام قانونگذاری تشخیص دادند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط