۱۹:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۱

اجتماعی

بدهی آموزش پرورش به فرهنگیان

مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد که آموزش و پرورش ۴۴ هزار میلیارد تومان بدهی به فرهنگیان دارد، رقمی معادل ۱۶ درصد کل بودجه این وزارتخانه درسال جاری.

معلمان و فرهنگیان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد که آموزش و پرورش ۴۴ هزار میلیارد تومان بدهی به فرهنگیان دارد، رقمی معادل ۱۶ درصد کل بودجه این وزارتخانه درسال جاری. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر وبرای کسب اطلاعات بیشتر درباره فرهنگیان اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید.

بدهی آموزش پرورش به معلمان

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی اعلام کرد بدهی آموزش و پرورش در سنوات گذشته بخصوص در پرداخت مطالبات فرهنگیان در مجموع حدود ۴۴ هزار میلیارد تومان است که با وضعیت فعلی برآورد بودجه آموزش و پرورش، پرداخت آن‌ها در سال ۱۴۰۳ ناممکن است و مجدداً شاهد چالش‌های گذشته خواهیم بود.

بیشترین بدهی وزارت آموزش و پرورش مربوط به معوقات فوق العاده رتبه‌بندی نیمه دوم سال ۱۴۰۰ معلمان است. پس از آن بیشترین بدهی مربوط به مابه التفاوت پاداش پایان خدمت و مرخصی ذخیره سال ۱۴۰۰ ناشی از اعمال فوق‌العاده قانون رتبه‌بندی است.

بدهی به فرهنگیان

بدهی به فرهنگیان

وزارت آموزش و پرورش با احتساب ردیف‌های متفرقه اعمال نشده در بودجه ۱۴۰۳، در مجموع ٢٧٨ هزار میلیارد تومان اعتبار دارد؛ رقمی که نشان می‌دهد این وزارتخانه سهمی معادل ۹.۸۳ درصد از منابع بودجه عمومی کشور دارد و این سهم، این وزارتخانه عریض و طویل را در لیست ۳ وزارتخانه پرخرج دولت در سال جاری قرار داده است.

به طور کلی بودجه آموزش و پرورش در بودجه امسال نسبت به قانون بودجه سال ١۴٠٢، افزایش ۱۷ درصدی داشته است. با این حال این «افزایش سقف اعتبارات»، آموزش و پرورش را از قید مشکلات همیشگی و روزمره خارج نکرده و توان لازم برای تحول و حل مشکلات اساسی را ایجاد نمی‌کند.

اگرچه آموزش و پرورش در لیست دستگاه های اجرایی با بالاترین اعتبار است اما جالب است بدانید که تقریبا همه این اعتبارات خرج هزینه های جاری این وزارتخانه یعنی پرداخت «حقوق و دستمزد و مطالبات فرهنگیان» می شود؛ موضوعی چالش برانگیز در اعتبارات این وزارت که مرکز پژوهش ها تاکید دارد «برآورد دقیق» درباره آن صورت نگرفته و از این رو، همچنان «حقوق و دستمزد و مطالبات فرهنگیان» از جمله مشکلات پیش‌ روی آموزش و پرورش در سال جاری خواهد بود.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

1 نظر برای این مطلب ثبت شده است:

منوچهر

پاسخ دادن

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳


مجلس بی خیال...کجای کارید۱۲ماه معوقه رتبه بندی ۱۴۰۱رهم پرداخت نشد