۰۶:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳

کلیپ گردشگری و محیط زیست

ببینید | نبرد خشمگین ببر ها در حیات وحش + حقیقت های جالب

ببر یکی از محبوب‌ترین حیوانات دنیاست. با این حال چیزهای زیادی درباره این حیوان نمی‌دانیم. ببر‌ها متنوع‌ترین گربه‌سانان زمین هستند و ویژگی‌های منحصربفرد و جالبی دارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،ببر یکی از محبوب‌ترین حیوانات دنیاست. با این حال چیزهای زیادی درباره این حیوان نمی‌دانیم. ببر‌ها متنوع‌ترین گربه‌سانان زمین هستند و ویژگی‌های منحصربفرد و جالبی دارند. آن‌ها موجودات باشکوهی هستند که متاسفانه به خاطر بی احتیاطی انسان‌ها در معرض خطر انقراض قرار دارند. اما امیدواریم که با کمی آگاهی بیشتر درباره این حیوانات تحسین برانگیز به حفاظت و افزایش آن‌ها کمک کنیم

۱ – ببر‌ها برخلاف گربه‌های اهلی که مردمک های کشیده دارند، چشمانی با مردمک گرد دارند. زیرا گربه‌ها شب زی هستند در حالی که ببر‌ها در غروب و گرگ و میش فعال هستند، آن‌ها عمدتا صبح یا غروب شکار می‌کنند.

۲ – علیرغم اینکه ببر‌ها کاملا با شب سازگار نیستند، بینایی آن‌ها در شب شش برابر بهتر از انسان است.

۳ – بیشتر ببر‌ها چشمان زرد دارند، اما ببرهای سفید معمولا چشمان آبی دارند، زیرا ژن چشم آبی با ژن خز سفید ارتباط دارد. ژن چپ چشمی یا لوچی نیز با آن‌ها ارتباط دارد بنابراین ببرهای سفید چشم‌های آبی لوچ دارند.

۴ – ببر‌ها درختان را می‌خراشند و از ادرار خود برای تعیین قلمرو استفاده می‌کنند. ادرار آن‌ها بوی شدید پاپ کورن کره‌ای می‌دهد.

۵ – ببر‌ها می‌توانند سن، جنسیت و وضعیت تولیدمثل ببرهای دیگر را با بوی ادرارشان تشخیص دهند.

۶ – ببرهای نر نسبت به ببرهای ماده قلمروی بزرگتری دارند که به علت همپوشانی این مناطق ببر‌ها می‌توانند جفت شوند. قلمروی ببرهای ماده بالغ عموما هرگز با ماده‌های دیگر همپوشانی ندارد و قلمروی ببرهای بالغ نر نیز با ببرهای نر دیگر همپوشانی ندارد.
۷ – ببر‌ها معمولا بر سر حیوانات دیگر غرش نمی‌کنند، اما برای برقراری ارتباط با سایر ببرها از غرش استفاده می‌کنند. ببر‌ها هنگام حمله غرش نمی‌کنند، اما ممکن است با صدای بلند نفس بکشند و خش خش کنند.

۸ – وقتی چند ببر سر یک لاشه می‌شوند، ببرهای نر برخلاف شیر‌ها اجازه می‌دهند ببرهای ماده و توله‌ها اول بخورند. ببر‌ها به ندرت سر یک لاشه می‌جنگند و معمولا صبر می‌کنند و به نوبت می‌خورند.

۹ – خطوط روی هر ببر مانند اثر انگشت انسانها منحصربفرد است.
۱۰ – خطوط روی پیشانی ببرها شباهت زیادی به کلمه «شاه» به زبان چینی دارد از این رو در فرهنگ چین ببر را یک حیوان شاهانه می‌دانند. در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط