۰۹:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹

افزایش ۲/۰۰۰/۰۰۰ تومانی پایه حقوق کارگران| نحوه محاسبه جدید پایه حقوق کارگران + نحوه محاسبه پایه سنوات ۱۴۰۳

پایه سنوات کارگران قابل جایگزینی نیست و هر سال پایه سنوات جدید با مبالغ قبلی که به عنوان پایه سنوات به کارگر پرداخت می‌شده، تجمیع و پرداخت می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، حقوق کارگران در سال ۱۴۰۳؛ سوال و ابهام در مورد «پایه سنوات کارگران» بسیار است؛ آیا پرداخت پایه سنوات به صورت سالانه قانونی‌ست و آیا امکان تجمیع آن وجود دارد یا خیر. آرمین خوشوقتی (کارشناس ارشد حقوق و روابط کار) در این رابطه گفت: یک شبهه اخیراً مطرح شده و آن اینکه آیا پایه سنواتِ پرداختی به کارگران شاغل در کارگاه‌های فاقد طرح طبقه بندی مشاغل، مشمول افزایش سالیانه می‌شود و قابل تجمیع است یا خیر.

حقوق کارگران 1403

حقوق کارگران ۱۴۰۳

او افزود: شورایعالی کار در جلسه مورخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۱ مبلغی را به عنوان پایه سنوات به مزد و حقوق کارگران اضافه کرد. ابتدا این سوال طرح می‌شود که آیا شورایعالی کار، صلاحیت همچین کاری را داشته یا خیر؛ باید گفت بله، شورایعالی کار براساس ماده واحده قانونی که در سال ۱۳۵۱ به تصویب مجلس وقت رسیده و هم‌اکنون نیز جزو قوانین معتبر کشور است و همچنان جاری‌ست و نسخ نشده، این اختیار را دارد که مبلغی را جهت ترمیم مزد کارگران به عنوان پایه سنوات تعیین کند.

شورایعالی کار از همان سال ۱۳۵۱ این کار را کرده منتها تا پایان سال ۱۳۹۱ در کارگاه‌هایی که سنوات به عنوان مزایای پایان کار موضوع ماده ۲۴ قانون کار پایان هر سال تسویه می‌شد، پایه سنوات به کارگر تعلق نمی‌گرفت؛ در واقع در مصوبات شورایعالی کار قبل از سال ۹۱ اینطور قید شده بود که در کارگاه‌هایی که سنوات کارگران را پرداخت و سالانه تسویه می‌کنند، پایه سنوات به کارگران تعلق نمی‌گیرد.

نحوه محاسبه جدید پایه حقوق کارگران

خوشوقتی با بیان اینکه «در مصوبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۱ شورایعالی کار این موضوع تغییر کرد» ادامه داد: شورایعالی کار اینطور مقرر کرد که حتی در کارگاه‌هایی که سال به سال سنوات را تسویه می‌کنند، بازهم پایه سنوات به کارگر تعلق می‌گیرد؛ بنابراین پایه سنوات، منشاء قانونی دارد.

این مولفه از اول فروردین ۱۳۹۲ به مزد و حقوق کارگران مشمول قانون کار در کارگاه‌های سراسر کشور اضافه شده است.

حال سوال این است که آیا پایه سنوات تجمیع می‌شود یا قابل جایگزینی است؛ مثلاً کارگری که در سال ۱۴۰۲ یک سال سابقه کار در یک کارگاه داشته و پایه سنوات آن سال را گرفته، آیا در سال جدید، مبلغ پایه سنوات ۱۴۰۳ جایگزین پایه سنوات ۱۴۰۲ می‌شود یا به جای جایگزینی، تجمیع اتفاق می‌افتد به این معنا که پایه سنوات ۱۴۰۲ مثل سایر اجرای مزد، مشمول افزایش مصوب شورایعالی کار می‌شود و سپس به پایه سنوات ۱۴۰۳ افزوده می‌شود؟

کدامیک از این دو، راهکار درست و قانونیِ اعمال پایه سنوات کارگران است؟این کارشناس حقوقی در پاسخ به این سوالات گفت: با توجه به اینکه در منشا قانونیِ پایه سنوات اینطور گفته شده که پایه سنوات برای ترمیم مزد و جزو مزد و حقوق است، لذا وقتی می‌پذیریم که شورایعالی کار مزد و حقوق را افزایش می‌دهد، طبیعتاً کل اجزای آن نیز مشمول افزایش می‌شود و بنابراین مبلغ پایه سنوات هم که جزو مزد و حقوق است، بایستی افزایش یابد؛ به بیان دیگر، در سال ۱۴۰۳ کارگر با یک سال سابقه کار یا بیشتر، علاوه بر پایه سنواتی که در ۱۴۰۲ دریافت می‌کرده، در سالگرد سابقه کار، مبلغ پایه سنوات ۱۴۰۳ نیز به مزد او اضافه و پرداخت می‌شود.

خوشوقتی با یک مثال بیشتر توضیح داد: برای کارگر سایر سطوحی که در سال ۱۴۰۲ مبلغ ۲۱۰ هزار تومان را به عنوان پایه سنوات می‌گرفته، اولاً ۲۲ درصدِ مصوب شورایعالی کار به آن ۲۱۰ هزار تومان افزوده می‌شود و ثانیاً هر زمان به سالگرد آغاز به کار در کارگاه رسید، پایه سنوات ۱۴۰۳ نیز به این مبلغ اضافه می‌شود. بنابراین پایه سنوات کارگران قابل جایگزینی نیست و هر سال پایه سنوات جدید با مبالغ قبلی که به عنوان پایه سنوات به کارگر پرداخت می‌شده، تجمیع و پرداخت می‌شود.

او در پایان تاکید کرد: کارگران دقت داشته باشند که در محاسبه‌ی مزایای مزدی آن‌ها قانون و الزامات قانونی رعایت شود. باید توجه داشته باشیم، در حال حاضر پایه سنوات به همه کارگران حتی در کارگاه‌هایی که سنوات آن‌ها سالانه تسویه می‌شود، تعلق می‌گیرد.

محاسبه حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳ برابر با ۹ میلیون و ۶۴۴ هزار تومان است. با استفاده از جدول حقوق و دستمزد ۱۴۰۳ می توانید بن کارگری، حق مسکن وحق اولاد را محاسبه کنید.

حداقل حقوق ۱۴۰۳ چقدر است؟ این سوال را می توان از جمله پرسش های متداولی در نظر گرفت که افراد طی بازه های زمانی مختلف با آن مواجه می شوند. به صورت کلی، همه افراد شاغل در ایران بر اساس قوانین باید حقوق دریافت کنند. میزان حقوق افراد معمولا توسط دولت مشخص می شود. فرقی ندارد که شما به دنبال فعالیت در سازمان های خصوصی هستید یا اینکه در یک مجموعه دولتی کار می کنید؛ در هر صورت تغییرات قیمتی و حقوقی توسط دولت مشخص می شود.

اخیرا حداقل حقوق ۱۴۰۳ مشخص شده و اقشار مختلف از جامعه می توانند انتظار افزایش میزان دستمزد خود را داشته باشند. اینجا است که یک سوال مهم مطرح می شود؛ دقیقا در سال جدید حقوق ها تا چه مقدار تغییر پیدا می کنند؟ بهترین راه موجود برای بررسی تغییرات میزان حقوق کدام است؟ امروز ما قصد داریم تا حداقل حداقل حقوق در سال ۱۴۰۳ برای کارگران، کارمندان و سربازان را مورد بررسی قرار دهیم. پس برای آشنایی با میزان حقوق، با ما همراه شوید.

جدول محاسبه دستمزد برای کارگران

حال که با حداقل حقوق ۱۴۰۳ آشنا شدیم، به جدول محاسبه دستمزد کارگران در ذیل، نگاهی بیندازید. به صورت کلی، اداره کار این جدول دقیق را برای محاسبه میزان حقوق کارگران منتشر کرده است. با استفاده از این جدول، شما به راحتی می توانید میزان حقوق این قشر را مورد بررسی قرار دهید. در این جدول، شما می توانید جزئیات حقوق را بر اساس نوع ماه مشاهده کنید.

حقوق و مزایای کارگران

تغییرات جدید در حداقل حقوق کارگران

رعایت و پرداخت اعداد ذکر شده در جدول بالا، برای همه کارگاه ها لازم الاجرا است و اگر به عنوان حسابدار یا کارفرما در حال مطالعه این مطلب در اندیشه معاصر هستید، پیشنهاد میکنیم این صفحه یا جدول را ذخیره کنید زیرا تا پایان سال برای محاسبه حداقل حقوق و دستمزد ۱۴۰۳ به این اطلاعات نیاز دارید.

حداقل حقوق ۱۴۰۳ چقدر است؟

همانطور که گفته شد، در سال ۱۴۰۳ دولت پایه حقوقی را ۳۵.۳ درصد بالا برد. یعنی در حال حاضر، هر کارگر مشغول به کار باید ۷ میلیون و ۱۶۶ هزار تومان حقوق دریافت کند. ضمنا به این مبلغ ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هم بن مسکن و خوار بار تعلق می گیرد. کارگرانی که متاهل هستند چه آقا و چه خانم مبلغ ۵۰۰ هزار تومان هم حق تاهل دریافت میکنند. اگر شما در شرکتی دارای یک سال سابقه شده اید، مبلغ ۲۱۰ هزار تومان به عنوان پایه سنوات دریافت خواهید کرد.

آیتم بعدی که به کارگران دارای فرزند تعلق میگیرد، مبلغ ۷۱۶ هزار تومان به ازای هر فرزند است. محدودیت تعداد فرزند حذف شده و به ازای هر فرزند این مبلغ بیشتر خواهد شد. اگر حقوق پرداختی کارفرمایان برای کارگران عادی در این سال زیر مبلغ مذکور باشد، کارگر می تواند از او شکایت کند.

مواردی که در این عنوان ذکر کردیم حداقل هایی است که حتما باید به کارگر پرداخت شود. از آنجایی که قانون کار جزء قوانین آمره است، کارفرما حتی با توافق با کارگر نیز نمی تواند مبالغی کمتر از این پرداخت کند. حتی کارگرانی داشته ایم که مبلغ قرارداد کمتر از این را تایید و امضا کرده اند و بعد در اداره کار با ظرفیت آمره بودن قانون کار توانسته اند علیه کارفرما شکایت کرده و مابه تفاوت حقوق خود بر اساس جدول فوق را دریافت کنند.

حداقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۳

همانطور که در قسمت های قبل تر به این مسئله اشاره کردیم، حداقل حقوق ۱۴۰۳ برای کارگران برابر با ۷ میلیون و ۱۱۶ هزار تومان است. البته که این پایه حقوقی است! افرادی که شرایط ویژه ای دارند، می توانند حقوق بیشتری هم دریافت کنند. بن خوار و بار، حق اولاد، حق مسکن، حق تاهل و غیره از جمله متغیر های مهمی به حساب می آیند که روی حقوق افراد به صورت مستقیم تاثیر گذار خواهند بود.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، دستمزد روزانه برای کارگران و کارمندان برابر با ۲۳۸ هزار تومان است. البته که کارمندان می توانند انتظار دریافت مبلغ بالاتری هم داشته باشند. متاسفانه مزد هر ساعت کاری برای کارگران برابر با ۳۲ هزار تومان است. جالب است بدانید که این مبلغ در سال ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ هزار تومان بود. یعنی ما می توانیم تغییر نسبتا چشمگیری را در این زمینه مشاهده کنیم.

نحوه محاسبه پایه سنوات ۱۴۰۳

پایه سنوات نیز یکی از مزایایی است که قانون کار در سال ۱۴۰۳ برای کارگران یک سال سابقه در همان کارگاه در نظر گرفته است. در صورتی که کارگری به شرکت دیگری منتقل شود عملا پایه سنوات دیگر به وی تعلق نمیگیرد. با پرداخت پایه سنوات میزان کمبود حقوق کارگران تا حدودی جبران می شود و این امر سبب می شود تا انرژی و اشتیاق کارگرانی که بیشتر از یک سال سابقه کار دارند، بیشتر شود. مبلغ پایه سنوات ۱۴۰۳ روزانه در بخشنامه ۱۴۰۳ به مبلغ ۷۰.۰۰۰ ریال تعیین شده است برای نحوه محاسبه پایه سنوات به سایت سرای حسابدار مرجع مقالات آموزشی در زمینه آموزش حسابداری، حقوق و دستمزد، قوانین کار و تامین اجتماعی و مالیات مراجعه کنید.

نحوه محاسبه حداقل حقوق ۱۴۰۳

اگر شما هم به محاسبه حداقل حقوق ۱۴۰۳ خود علاقه مند هستید، می توانید به جدول محاسبه دستمزد مراجعه کنید. البته، سازمان های دولتی و نهاد های خصوصی همواره اطلاعیه های دقیقی را در این زمینه منتشر می کنند. یعنی افزایش میزان حقوق به صورت رسمی توسط این نهاد ها اعلام شده و پایه حقوق کارمندان خود را به صورت رسمی در فیش حقوقی افزایش می دهند. از آنجایی که متغیر های موثر روی میزان حقوق افراد مختلف دائما در حال تغییر است، برای محاسبه این عدد به صورت دقیق شما باید منتظر دریافت فیش حقوقی بمانید. البته که مراجعه به جدول حداقل میزان حقوق هم نتایج مطلوبی را به همراه دارد.

بررسی میزان عیدی در سال ۱۴۰۳

حتما شما هم از خود می پرسید که با افزایش حداقل حقوق ۱۴۰۳، میزان عیدی در پایان سال چه تغییری پیدا می کند؟ به صورت کلی، حجم عیدی دریافت شده توسط کارگران و کارمندان، دو تا حداکثر سه برابر مزد مبنایشان است. اگر حقوق پایه ای روی ۷ میلیون تومان در نظر بگیریم، حداقل میزان عیدی آنها برابر با ۱۴ میلیون تومان و حداکثر میزان عیدی آنها برابر با ۲۱ میلیون تومان خواهد بود. همه این مباحث به نظرات و تصمیم گیری های سازمان برنامه و بودجه و شورای عالی کار بستگی دارد. شاید این مبالغ در آینده تغییر کنند.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط