۱۰:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۹

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی | اجرای مصوبه همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان در خرداد ماه + جدول اضافه حقوق

گزارشی که در ادامه می خوانید تحت عنوان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی است که در اندیشه معاصر به نکات ریز و درشت آن پرداخته ایم.

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی | اجرای مصوبه همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان در خرداد ماه + جدول اضافه حقوق

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و اجرای مصوبه همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان در خرداد ماه از مواردی است که در اندیشه معاصر به آن می پردازیم و با طرح جدول، اضافه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را به نمایش می گذاریم. در این میان مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی کف و سقف حقوق بازنشستگان سال ۱۴۰۳ را اعلام کرد.

حقوق خردادماه بازنشستگان تامین اجتماعی

میرهاشم موسوی درخصوص افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌ بگیران در سال جاری اظهار کرد: به موجب قانون مصوب، دستمزد حداقلی‌بگیران با افزایش ۳۵ درصدی و همچنین سایر سطوح درآمدی با افزایش ۲۲ درصد به علاوه ی ۶۹۰ هزار تومان همراه است که از فروردین ماه اعمال اما از اردیبهشت‌ ماه پرداخت خواهد شد.

وی درخصوص زمان پرداخت معوقات ناشی از افزایش حقوق نیز اعلام کرد که سعی می‌شود معوقات در خردادماه پرداخت شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در خصوص کف و سقف حقوق بازنشستگان با افزایش‌های صورت گرفته توضیح داد: کف حقوق یک فرد دارای همسر و یک فرزند تحت پوشش، ۱۰ میلیون و ۹۰ هزار تومان است و سقف آن نیز ۷ برابر حداقل دستمزد است.

افزایش مستمری و حقوق بازنشستگان ۱۴۰۳

طبق آخرین مصوبه از تاریخ ۱۴۰۳/۰۱/۰۱ کلیه مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان مشمول قانون تامین اجتماعی که تا پایان سال ۱۴۰۲ برقرار شده است، به ترتیب برای دریافت‌کنندگان حداقل مستمری و کمتر از آن، به میزان کمتر از آن، به میزان ۳۵% (سی و پنج درصد) و برای سایر سطوح بالاتر از حداقل مستمری به میزان ۲۲% (بیست و دو درصد) به‌علاوه مبلغ ثابت ۶.۹۰۰.۷۸۰ (شش میلیون و نهصد هزار و هفتصد و هشتاد) ریال مستمری آنان در پایان اسفندماه سال ۱۴۰۲ افزایش می‌یابد.

حداقل مستمری و حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۳

۱- حداقل میزان مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان مشمول اجرای ماده (۱۱۱) قانون تامین اجتماعی از تاریخ ۰۱/۰۱/۱۴۰۳، ماهیانه مبلغ ۷۱.۶۶۱.۸۴۰ ریال تعیین می‌شود.

۲- با توجه به مقررات و ضوابط قانونی، گروه‌های ذیل از شمول بند (۱) خارج و افزایش مستمری آنان صرفا به میزان ۲۵% (سی و پنج درصد) می‌باشد:

۱-۲- مشمولین بندهای (ل) و (و) تبصره (۱۴) قانون بودجه سال ۱۳۸۶، بند (۴۷) قانون بودجه سال ۱۳۸۸، بند (۱۷) قانون بودجه سال ۱۳۸۹، بند (۹۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۰ و بند (۶۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۱ کل کشور

۲-۲- مشمولین قانون تعیین تکلیف تامین اجتماعی اشخاصی که ده سال و کمتر حق بیمه پرداخت کرده‌اند.

۳-۲- مشمولین بند (ج) ماده (۳۹) قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

۴-۲- مشمولین جزء (۱) ماده واحده قانون اصلاح تبصره (۳) بند (۳) ماده (۸۰) قانون تامین اجتماعی

۵-۲- مشمولین قانون بیمه بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی بافندگان قالی، قالیچه، گلیم و زیلو (مصوب ۱۳۷۶)

۶-۲- مستمری‌بگیران ازکارافتاده جزئی

میزان کمک‌ هزینه عائله مندی و سایر مزایا

به منظور جبران بخشی از افزایش هزینه‌های زندگی و ارتقای وضعیت معیشت مستمری‌ بگیران میزان کمک‌های جنبی در سال ۱۴۰۳ به شرح ذیل است:

حق سنوات

حق سنوات مازاد بر ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه (اصلی و ارفاقی) آن دسته از مستمری‌بگیران که وفق ضوابط مندرج در بند (۵) با موضوع مزایای جنبی مستمری‌ بگیران بخشنامه تنقیح و تلخیص شماره ۱۱۵۸۰/۹۹/۱۰۰۰ مورخ ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ در حال برداخت می‌باشد، در سال ۱۴۰۳ به میزان ۵.۰۰۰ (پنج هزار) ریال به ازای هر سال سابقه مازاد بر ۲۰ سال افزایش می‌یابد.

کمک هزینه عائله‌مندی، کمک هزینه اولد و کمک هزینه همسر متکفل فرزند

میزان این کمک‌ها به شرح ذیل تعیین و وفق ضوابط جاری به مشمولین پرداخت می‌گردد:

کمک هزینه مبلغ
 کمک‌ هزینه عائله‌مندی مستمری‌ بگیران دارای حداکثر ۲ فرزند ۱۴.۰۰۴.۱۰۰ ریال

 

کمک‌ هزینه عائله‌مندی مستمری‌ بگیران دارای ۳ فرزند و بیشتر ۱۸.۲۰۵.۳۳۰ ریال
کمک‌ هزینه اولاد تا ۲ فرزند ۸.۵۹۵.۶۲۰ ریال
کمک‌ هزینه اولاد برای فرزند سوم و بیشتر ۱۱.۱۷۴.۳۰۶ ریال
کمک‌ هزینه همسر متکفل فرزند پرونده‌های بازماندگان دارای حداکثر ۲ فرزند ۱۴.۰۰۴.۱۰۰ ریال
کمک‌  هزینه همسر متکفل فرزند پرونده‌های بازماندگان دارای ۳ فرزند و بیشتر ۱۸.۲۰۵.۳۳۰ ریال

کمک هزینه مسکن

میزان کمک هزینه مسکن به ازای هر پرونده مستمری بازنشستگی، از کار افتادگی کلی و بازماندگان به مبلغ ۲.۷۰۰.۰۰۰ ریال در ماه تعیین شده است.

کمک به تامین معیشت مستمری‌ بگیران

میزان کمک به تامین معیشت مستمری‌ بگیران به ازای هر پرونده، مستمری بازنشستگی، از کار افتادگی کلی و بازماندگان به مبلغ ۴.۰۰۰.۰۰۰ ریال در ماه تعیین شده است.

 

در اندیشه معاصر با ما همراه باشید تا با جدول اضافه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در خرداد ۱۴۰۳ آشنا شوید.

براساس اظهارات مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از اردیبهشت ماه اعمال می‌شود و ما به التفاوت فروردین در خردادماه واریز می‌شود.

هر ساله محاسبات افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در فروردین ماه انجام می‌گیرد و متناسب با افزایش ۳۵ درصدی دستمزد کارگران، مستمری بازنشستگان نیز به همین میزان افزایش پیدا می‌کند.

شایان ذکر است این جدول مختص کارگران تامین اجتماعی نیست و بازنشستگان تامین اجتماعی را نیز شامل می‌شود.

اجرای مصوبه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در ماه جاری

منتخب تربت حیدریه گفت: با رفع ایرادات نهایی از مصوبه همسان‌سازی امیدواریم که این مصوبه در همین ماه خرداد نهایی و اجرایی شود.

محسن زنگنه عضو کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه ، درخصوص سرنوشت تصمیم‌گیری پیرامون موضوع همسان سازی و عدم اجرای آن تا ماه سوم سال، گفت: یکی دو ایراد جزئی از این مصوبه باقی مانده که ما امروز با هدف رفع این ایرادات جلسه‌ای با مجمع تشخیص مصلحت نظام داریم.

وی ادامه داد: پیش بینی من این است که در جلسه امروز این دو ایراد رفع خواهد شد و پس از آن این مصوبه نهایی می شود که با اعلام تایید نهایی و ابلاغ برای اجرا به قوه مجریه، لازم الاجرا خواهد شد.

زنگنه ابراز داشت: فکر می‌کنم اجرای این مصوبه در همین ماه خرداد آغاز شود، البته زمان اعمال افزایش ها از ۱ فروردین ۱۴۰۳ خواهد بود.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط