23:32 - 1403/04/21

پشه آئدس در کدام شهر ایران است | مبتلا افراد به پشه آئدس

پضه آئدس را بیشتر بشناسید/ جزئیات پشه آئدس را در اندیشه معاصر ببینید

پشه دنگی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، پشه آئدس یکی از بیماری هایی است که جدیدا رسانه ها به آن پرداخته اند. پشه آئدس یا همان موجود دست ساز بیل گیتس توانسته خیلی از افراد را به واهمه بیندازد. بیماری که شاید همچون کرونا بعد از تمام شدن آن به مردم گفته شود یک بیماری عادی و همه گیر بود. پشه آئدس به ایران هم رسید. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

تایید وجود پشه آئدس در ۴ استان

معاون بهداشت وزارت بهداشت، از وجود پشه آئدس در ۴ استان کشور خبر داد.

وی افزود: این پشه ناقل بیماری تب دنگی است.

فرشیدی نسبت به احتمال انتقال پشه از این استان‌ها به استان‌های همجوار هشدار داد و گفت: استان‌های خوزستان، کرمان، گلستان و مازندران، در معرض خطر این پشه هستند./دنیای اقتصاد

پشه آئدس

پشه آئدس

تب دنگی یک بیماری ویروسی است که توسط پشه هایی به نام آئدس منتقل می‌شود. این ویروس، چهار نوع ویروس دنگی را شامل می‌شود که هر کدام می‌توانند علت ابتلا به تب دنگی شوند.

افزایش ابتلا به تب دنگی معمولاً در مناطق گرمسیری اتفاق می‌افتد، زیرا پشه های ناقل آن در این مناطق به راحتی می‌توانند رشد و تکثیر کنند.

همچنین، باران‌های زیاد و تجمع آب در ظروف و اشیاء مختلف می‌تواند محیط مناسبی برای تکثیر این گونه از پشه ها فراهم کند.

انسان ممکن است از طریق نیش پشه‌های حامل ویروس دنگی به این بیماری مبتلا شود. وقتی یک پشه حامل ویروس دنگی انسانی را نیش می زند، ویروس وارد سیستم خونی او می‌شود و عفونت را آغاز می‌کند.

درمان تب دنگی به تسکین علائم آن، نظیر تب، درد عضلانی، سردرد، و استفاده از آب و الکترولیت‌ها برای جبران از دست دادن مایعات بدن تأکید دارد. در صورت بروز عوارض جدی، مانند خونریزی گوارشی، به مداخله فوری پزشکی نیاز است.

برای پیشگیری از تب دنگی، مهم است که از در معرض نیش پشه‌ها بودن در مناطق خطرناک پرهیز کرده و از روش‌های حفاظت شخصی نظیر استفاده از اسپری ضد پشه، پوشیدن لباس‌های مناسب، و استفاده از پنجره‌ها و درها با توری استفاده کرد. همچنین، برنامه‌های کنترل پشه‌ها و حذف محل‌های آب راکد نقش مؤثری در کاهش ابتلا به تب دنگی دارند./اقتصاد نیوز

پشه آئدس به مازندران رسید

فرهاد غلامی با اشاره به این چند روز اخیر پشه آئدس در یکی از شهرهای غربی استان مشاهده شده است، توجه به موارد بهداشتی را برای پیشگیری از بیماری لازم دانست.

وی افزود: تاکنون موردی از ابتلای به گزش و بیماری دنگی در مازندران گزارش نشده است.

به تاکید کارشناسان، این بیماری ویروسی از طریق نیش پشه آئدس آلوده منتقل می‌شود و در نواحی گرمسیری و نیمه‌گرمسیری دیده می‌شود، همچنین در موارد خفیف باعث تب بالا و علائم شبیه آنفلوانزا می‌شود و در موارد شدید می‌تواند منجر به خونریزی خطرناک، افت ناگهانی فشارخون و مرگ شود.

تب دنگی شدید یک وضعیت اورژانسی است. اگر اخیراً به ناحیه‌ای رفته‌اید که تب دنگی در آنجا شایع است و تب دارید باید سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید، علائم هشداردهنده شامل شکم‌درد شدید، استفراغ، مشکل در تنفس یا خون در بینی و لثه‌ها و استفراغ و مدفوع می‌شوند.

شما نمی‌توانید تب دنگی را از یک فرد مبتلا بگیرید. بلکه تب دنگی از طریق نیش پشه آلوده منتقل می‌شود. نکنید. ظروف حاوی آب راکد مانند گلدان‌ها، ظرف حیوانات خانگی و وسایل گوشه حیاط که آب باران در آنها جمع می‌شود را خالی و تمیز کنید./مهر

تب دنگی از چه طریقی منتقل میشود؟

ویروس از پشه آلوده به انسان منتقل می‌شود؛ یک پشه فردی را که به ویروس دنگی آلوده است، مورد خونخواری قرار می‌دهد و وقتی پشه شخص دیگری را می‌گزد، بدین ترتیب ویروس منتقل می‌شود؛ ممکن است فرد بیش از یک بار به این بیماری مبتلا شود که اغلب بار دوم خطرناک‌تر است و شاید علائم خود را شدیدتر نشان دهد.

به طر کلی این بیماری از طریق گوارش و یا تنفس از انسان به انسان سرایت نمی‌کند و فقط از طریق نیش پشه از فرد آلوده به فرد سالم این اتفاق می‌افتد.

علائم بیماری دنگی

بسیاری از افراد ممکن است علامتی نداشته باشند. برخی علائم آن مشابه بیماری‌های دیگر مانند آنفولانزا است. حدود ۴ تا ۱۰ روز بعد از گزش این پشه ممکن است نشانه‌ها ظاهر شوند. علائم بیماری تب دنگی شامل موارد زیر است:

تب بالا
علائم سردرد شدید
درد پشت چشم‌ها
درد شدید عضلانی و مفصلی
راش پوستی
تهوع و استفراغ
خستگی شدید
تورم غدد لنفاوی

معمولا این علائم ۲ تا ۷ روز ادامه دارند.

افرادی که برای بار دوم به این بیماری مبتلا می‌شوند، معمولا علائم شدیدتری داشته و تب دنگی شدید را تجربه می‌کنند. در این شرایط بعد از کاهش تب ممکن است نشانه‌های زیر ظاهر شوند.

درد شدید شکم
خونریزی لثه یا بینی
استفراغ مداوم
تنفس سریع
خون در استفراغ یا مدفوع
خستگی و بی‌قراری
تشنگی شدید
پوست رنگ پریده
احساس ضعف

درمان نیش پشه آئدس

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان قزوین گفت: این بیماری درمان قطعی ندارد و واکسن مؤثری نیز تا به امروز برای مقابله با آن وجود نداشته و برای درمان تنها سعی می‌شود از طریق درمان‌ها حمایتی مانند درمانی و جبران آب و الکترولیت‌های ضروری بدن درمان شود.

باقری با بیان اینکه ۵ درصد افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند علائمی ندارند، تصریح کرد: راه تشخیص قطعی این بیماری از طریق آزمایش خون است.

وی احتمال مرگ در بیماران مبتلا را تنها یک درصد دانسته و اضافه کرد: مهمترین پیشنهاد ما این است که افرادی که به کشور‌های حاشیه خلیج فارس سفر می‌کنند در صورت مشاهده علائم سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کنند./تابناک جوان

اندیشه معاصر

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط