پروژه تصفیه خانه غرب تهران هدیه بزرگ برای مردم پایتخت/ ۱۷۰ حلقه چاه

[ad_1] به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت؛ تعدادی از نمایندگان تهران در بازدید از تصفیه‌خانه مناطق غربی پایتخت در خصوص مسائل و عملکرد سازمان آب و فاضلاب بحث و تبادل نظر کرده‌اند. اخبار مرتبط: انتقال غافلگیرکننده پروژه تولید پرهزینه «ارباب حلقه‌ها» از نیوزلند به بریتانیا روش های ساده تصفیه هوا در خانه […]

[ad_1]

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت؛ تعدادی از نمایندگان تهران در بازدید از تصفیه‌خانه مناطق غربی پایتخت در خصوص مسائل و عملکرد سازمان آب و فاضلاب بحث و تبادل نظر کرده‌اند.بازدید مجمع نمایندگان استان تهران از شرکت آب و فاضلاب تهران


علی خضریان سخنگویی مجمع نمایندگان استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت در مورد بازدید از مسیر فاضلاب‌رو و تصفیه خانه غرب تهران گفت: جمعی از نمایندگان مجلس در ابتدا از تونل فرعی فاضلاب کمیل که ۱۰.۵ کیلومتر طول دارد و در ادامه تونل اصلی فاضلاب‌رو غرب تهران به طول ۱۲ کیلومتر که فاضلاب مناطق غربی تهران را به تصفیه‌خانه فاضلاب غرب تهران واقع در منطقه «فیروزبهرام» منتقل می‌کنند، بازدید کردند.


نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: با وجود تمام تحریم‌هایی که امروزه شاهد آن هستیم، جوانان پرتلاش توانستند روکش داخلی سگمنت را با  سیستم GRP جایگزین کنند. این اقدام تحولی نو در موضوع مراحل تصفیه آب و فاضلاب است که بر اساس آزمایشات انجام شده طول عمر روکش‌ها ۷۰ سال برآورد و همچنین ۲۰ سال ضمانت دوام و مقاومت آنها است.


وی در ادامه تاکید کرد: متخصصان کشور با وجود فشار تحریم‌ها توانستند از ظرفیت‌های داخلی به بهترین شکل استفاده کرده و تولیدات داخلی را جایگزین محصولات خارجی کنند؛ ناگفته نماند  تصفیه خانه فاضلاب غرب تهران «فیروز بهرام» با  علم روز جهانی ساخته شده است. این تصفیه خانه هنوز به مرحله پایانی که ﻣﻬﻤﺘﺮﯾﻦ ﻣﺮﺣﻠﻪ ﭘﺮدازش ﻟﺠﻦ ﻓﺎﺿﻼب، ﺗﺜﺒﯿﺖ آن در ﮔﺮم وزن ﺧﺸﮏ نرسیده است؛ امیدواریم این مرحله  اوایل خردادماه سالجاری به پایان برسد تا بتوانیم از ظرفیت این تصفیه خانه برای تصفیه فاضلاب غرب تهران استفاده کنیم.


خضریان تصریح کرد: البته سیستم لجن تصفیه خانه هنوز نصب نشده است که طبق پیش بینی صورت گرفته شده تا پایان خردادماه این بخش هم راه‌اندازی می‌شود؛ امیدواریم از پساب تولید شده بتوان در بخش کشاورزی منطقه رباط کریم و اسلامشهر و جنوب غرب تهران را بهره مند کنیم.


سخنگویی مجمع نمایندگان استان تهران در ادامه خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی کامل تصفیه خانه قریب به ۱۲۵ حلقه چاهی که در استان تهران برای تامین آب کشاورزی وجود دارد بسته می‌شود و منابع آب‌های زیرزمینی استان تهران که در طی سال‌های متمادی به دلیل استفاده بیش از اندازه آسیب دیده‌اند، احیا می‌شوند و با اختصاص آب تامین شده توسط تصفیه خانه به بخش کشاورزی می‌توانیم  سفره‌ها و آبهای زیر زمینی را تا حدودی احیا کنیم.


خضریان یادآور شد: طبق گزارشات واصله از شهرداری تهران طی تفاهمنامه و توافقی که با شرکت آب و فاضلاب استان تهران داشته قرار شده طی این تفاهمنامه شهرداری حدود ۵۰ حلقه چاه خود را در سطح شهر تهران ببندد و از آنها استفاده نکند.


سخنگویی مجمع نمایندگان استان تهران در ادامه خاطر نشان کرد: مصارف صنعتی یکی از موارد است که می‌توان از این تصفیه خانه استفاده کرد؛ با تکمیل این پروژه مناطق صنعتی غرب تهران از کرج و فشافویه گرفته تا حسن‌آباد می‌توانند از ظرفیت آب این تصفیه خانه بهره‌مند شوند و همچنین حدود ۱۹۰ میلیون متر مکعب فاضلاب شهری از جنوب پایتخت جمع می‌شود که کمک بزرگی برای پاکی محیط زیست خواهد بود.


خضریان با اشاره به دیگر مزایای این پروژه عظیم در حوزه آب و فاضلاب شهری تاکید کرد: این تصفیه خانه چند عملکرد اساسی دارد؛ از برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی توسط چاه‌های کشاورزی جلوگیری می‌کند و به نفع کشاورزی ذخیره خواهد شد، حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون متر مکعب آب به صنعت جنوب تهران می‌رسد که به شدت نیازمند آن است  و در کنار آن بخشی هم صرف تغذیه مصنوعی می‌شود و در نهایت منجر به جمع شدن فاضلاب جنوب پایتخت است. این پروژه یکی از پروژه‌های عظیم محسوب می‌شود که با کمترین تاخیر علی‌رغم شرایط تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی که در کشور وجود دارد توانستیم آنرا راه‌ اندازی کنیم.


سخنگویی مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس یازدهم ادامه داد: براساس گزارشات اصل ۹۰ در خصوص مطالبات غیرقانونی شرکت پیمانکار ترکیه‌ای تصفیه خانه درخواستی مبنی بر پول بیشتر و مازاد بر قرارداد برای انجام پروژه داده بود که این درخواست رد شده و همچنین این پیمانکار خارجی درخواست آزاد کردن ضمانت نامه خود را کرده  در حالی که هنوز حسن انجام کارش به پایان نرسیده است. مجلس هم درخواست دارد که شرکت آب و فاضلاب تهران چنین کاری را انجام ندهد. در این زمینه نمایندگان پیگیر این ماجرا هستند و از حق و حقوق مردم دفاع خواهند کرد.


خضریان یادآور شد: حدود ۶۰ درصد کار از تجهیزات و تولیدات داخلی بوده که برای ۴۰ درصد باقی نیز قرار شد زمینه همکاری دانشگاه‌های صنعتی و شرکت‌های دانش بنیان با شرکت آب و فاضلاب فراهم شود تا زمینه رهایی بیشتر از وابستگی‌ها و رسیدن به خودکفایی باشد.


در این بازدید بختیاری مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران و کریمی مدیر عامل شرکت فاضلاب تهران نمایندگان مجلس را همراهی کردند. بختیاری گزارشی از اقدامات انجام شده در راستای تکمیل شبکه فاضلاب غرب استان تهران، برنامه‌ها و طرح آینده ارائه کرد.


وی در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر ۲.۵ میلیون خانوار از تصفیه خانه آب و فاضلاب استان تهران استفاده می‌کنند که تا سال‌های آینده این رقم تا سقف ۳.۵ میلیون خانوار پیش‌بینی می‌شود. این پروژه هدیه‌ای برای مردم تهران در شرایط سخت تحریم‌ها است که به همت تعدادی از مهندسان کشور توانستیم فرهنگ ما نمی‌توانیم را زمین زده و نشان دهیم که در تمام شرایط با تکیه بر توان خود می‌توانیم./


پایان پیام

[ad_2]

Source link