پروبیوتیک «برای زندگی» است

پروبیوتیک به معنای «برای زندگی» است. با افزایش باکتری‌های مفید در دستگاه گوارش، قطعا بدن سالم‌تری خواهیم داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه، دکتر یوسف رمضان دکترای علوم و مهندسی صنایع غذایی، در گفتگو با برنامه «غذا، سلامت، زندگی» شبکه رادیویی سلامت بیان داشت: برای نگهداری مواد غذایی روش‌های مختلفی وجود دارد که به عنوان نمونه می‌توان به تخمیر اشاره کرد.

رمضان تصریح کرد: در فرآیند تخمیر بر خلاف سایر روش‌های نگهداری مواد غذایی برای طولانی مدت، تعداد میکروب‌ها با هدف ارتقای کیفیت مواد افزایش می‌یابد که البته منظور، میکروب‌های مفید است.

وی خاطرنشان کرد: برای تهیه ماست با استفاده از مایه ماست که سرشار از باکتری‌های آغازگر است، فرآیند تخمیر انجام می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم دارویی تهران یادآور شد: مصرف مواد لبنی برای بعضی افراد مشکلات گوارشی به همراه دارد. به عنوان مثال، نژاد زرد با مصرف شیر دچار مشکل می‌شوند؛ به گونه‌ای که اگر نوزاد تا ساعات طولانی بعد از نوشیدن شیر از شیر مادر استفاده نکند، آنزیمی در بدنش از بین می‌رود. این در حالی است که مصرف محصولات تخمیری لبنی ارزش افزوده غذایی بسیاری برای افرادی که نمی‌توانند شیر را به راحتی مصرف کنند، به همراه دارد.

دکتر یوسف گفت: با تبدیل شیر به ماست، پروتئین‌ها دچار تغییر می‌شوند و برخی از قندهای موجود در شیر به اسید لاکتیک در ماست تبدیل شده‌اند. ضمن این‌که PH شیر خنثی است، اما ماست PH پایین دارد و بنابراین احتمال رشد میکروب‌های بیماری‌زا در ماست کمتر است؛ اما این به معنای عدم فاسد شدن این محصول لبنی نیست.

دکترای علوم و مهندسی صنایع غذایی با تاکید بر این‌که دریافت کلسیم با مصرف قندهای ساده‌تر ارتباط مستقیم دارد، اذعان داشت: پروبیوتیک به معنای «برای زندگی» است. با افزایش باکتری‌های مفید در دستگاه گوارش، قطعا بدن سالم‌تری خواهیم داشت.

وی همچنین خاطرنشان کرد: به محصولاتی پروبیوتیک اطلاق می‌شود که مقدار باکتری‌های مفید در میلی لیتر برابر با میلیون در لحظه مصرف باشد و در روده جایگزین شود. ذکر این نکته ضروری است که از تاریخ تولید این محصولات تا زمان مصرف نباید بیش از ۱۰ روز گذشته باشد، در غیر این صورت تاثیر مدنظر را ندارد.

دکتر یوسف در رابطه با نحوه مصرف این محصولات متذکر شد: مصرف روزانه ۲۵۰ گرم ماست محصولات لبنی پروبیوتیک طی ۱۴ روز پیایی تاثیرگذار است.

پایان*/

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.