18:47 - 1403/03/13

مذهبی

نماز یکشنبه اول ماه ذی القعده | فضائل نماز یکشنبه ماه ذی القعده / زمان خواندن یکشنبه ماه ذی‌القعده+ اهمیت زیارت امام رضا(ع) در بیست‌وسوم ذی‌القعده

نحوه خواندن نماز یکشنبه ماه ذی القعده را در اندیشه معاصر ببینید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، نماز یکشنبه ماه ذی القعده فوق العاده فایده دارد و فواید آن به حدی زیاد است که به مردم خیلی انجام آن تکلیف شده است. نماز یکشنبه ماه ذی القعده یک عمل مستحبی است که دو رکعت هم بیشتر نیست . برای آموزش نماز یکشنبه ذی القعده خبر را تا پایان بخوانید. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نحوه خواندن نماز روز یکشنبه ذی القعده

از انس بن مالک روایت شده است که رسول خدا (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله) روز یکشنبه در ماه ذی‌ القعده فرمود: مردم کدام از شما می‌خواهد توبه کند؟ گفتیم: یا رسول الله تمام ما می‌خواهیم توبه کنیم. پس فرمود: غسل کنید و وضو بگیرید و چهار رکعت نماز بخوانید، در هر رکعت حمد یک مرتبه و سوره توحید سه مرتبه و سوره ناس و فلق هر یک را یک مرتبه. پس بعد از نماز هفتاد مرتبه بگوید: «استغفر الله ربّی و اتوب الیه». پس ختم کنید به «لا حول و لا قوّه الّا بالله العلیّ العظیم». پس بگویید: «یا عزیز یا غفّار اغفرلی ذنوبی و ذنوب جمیع المؤمنین و المؤمنات فانّه لا یغفر الذّنوب الا انت».
پس فرمود: نیست از امت من بنده‌ای که این عمل را به جا بیاورد، مگر این که ندا شود به او از آسمان: ‌ای بنده خدا عمل را از سر بگیر که توبه تو قبول شد و گناهانت آمرزیده شد و دشمنان او در روز قیامت از او راضی شوند و با ایمان بمیرد و دلش گرفته نشود و قبرش گشاده و نورانی گردد و والدینش از او راضی شوند و مغفرت شامل والدین او و ذریه او گردد و توسعه رزق پیدا کند و ملک‌الموت در وقت مردن با او مدارا کند و به آسانی جان او بیرون شود.

نماز ذی القعده

نماز ذی القعده

فضیلت و وقت

از رسول اکرم(ص) نقل شده است که هر کس نماز یکشنبه ذی‌القعده را به جا آورد، توبه‌اش‌ پذیرفته و گناهانش آمرزیده می‌شود، دشمنان او در روز قیامت از او راضی شوند، با ایمان می‌میرد و دین و ایمانش از وی گرفته نمی‌شود؛ قبرش گشاده و نورانی شده و والدینش از او راضی می‌گردند؛ آمرزش شامل حال والدین او و ذریه‌اش می‌گردد؛ توسعه رزق پیدا می‌کند؛ مَلِک الموت با او در وقت مردن مدارا کند؛ به آسانی جان دهد و…

میرزا جواد ملکی تبریزی از علمای شیعه به خواندن این نماز توصیه کرده است.

زمان خواندن این نماز، یکشنبه ماه ذی‌القعده است و در هر ساعتی از روز می‌توان آن را خواند. مطابق روایتی که در اقبال الاعمال نقل شده، اگر در یکشنبه دیگر ماه‌ها نیز به‌جای آورده شود، پاداش آن را خواهد داشت

مقام معظم رهبری در سال ۹۴ درباره اهمیت نماز یکشنبه‌های این ماه فرمودند: «روزهای یکشنبه ماه ذی‌قعده ایّام توبه و انابه است و عملی دارد که مرحوم عارف بزرگوار حاج میرزا جواد آقای ملکی در المراقبات نقل می‌کند از رسول مکرّم اسلام که خطاب به اصحاب خود فرمود: کدامِ از شماها مایلید توبه کنید؟ همه گفتند ما می‌خواهیم توبه کنیم ظاهراً ماه ذی‌قعده بوده است- طبق این نقل و این روایت حضرت فرمودند که در روزهای یکشنبه این ماه این نماز را -یک نمازی با یک خصوصیّتی در مراقبات ایشان ذکر می‌کنند انجام بدهید. غرض، ایّام در ماه ذی‌قعده که اوّل ماه‌های حرام است در این سه ماه متوالی، ایّام و لیالی مبارک و متبرّکی است، پر از برکات است؛ باید از اینها استفاده کرد.» ۹۴/۶/۱۸ در دیدار با اقشار مختلف مردم.

نماز روز بیست و پنجم

دو رکعت در وقت چاشت، در هر رکعت بعد از حمد پنج مرتبه سوره والشمس، و بعد از سلام نماز بخواند: «لا حول و لاقوّه الّا بالله العلیّ العظیم». پس دعا کند و بخواند: یا مقیل العثرات اقلنی عثرتی یا مجیب الدّعوات اجب دعوتی یا سامع الاصوات اسمع صوتی و ارحمنی و تجاوز عن سیّئاتی یا ذا الجلال و الاکرام یا ارحم الرّاحمین»

اهمیت زیارت امام رضا(ع) در بیست‌وسوم ذی‌القعده

آیت‌الله سید‌جلال مجد هاشمیآیت‌الله سید‌جلال مجد هاشمی از شاگردان برجسته امام خمینی(ره) و علامه طباطبایی(ره) در گفت‌وگو با خبرنگار افتخاری ایکنا درباره اهمیت زیارت امام رضا(ع) در روز ۲۳ ذی‌القعده گفت: از گذشته روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع) از راه دور و نزدیک مرسوم و مورد توصیه بزرگان بوده است؛ ماه ذی‌القعده متعلق به امام رضا(ع) است که اول و آغاز این ماه ولادت خواهر گرامی امام، حضرت معصومه(س) است؛ یازدهم این ماه نیز ولادت امام رضا(ع)، بیست‌وسوم این ماه روز زیارتی مخصوص حضرت و به قولی روز شهادت حضرت است و روز بیست‌وپنجم این ماه نیز روز دحوالارض است که افضل اعمال این روز زیارت آقا علی بن موسی الرضا(ع) است.

وی افزود: زیارت امام رضا(ع) در ماه ذی‌القعده آثار خاصی دارد که یکی از وظایف مهم شیعیان به‌خصوص ایرانیان که در محضر آقا و مولایمان علی بن موسی الرضا(ع) مفتخر به سکونت هستند، زیارت امام رضا(ع) چه از دور و چه از نزدیک است، اما آنچه که بیشتر سفارش شده است کسانی که می‌توانند و فرصت و امکانات لازم را دارند از نزدیک حضرت را زیارت کنند که فواید و آثار آن خیلی بیشتر و عمیق‌تر است.

استاد حوزه علمیه تهران در پاسخ به اینکه کسانی که امکان تشرف حضوری به مشهد مقدس را ندارند به چه صورت حضرت را زیارت کنند، گفت: کسانی که از زیارت نزدیک محروم هستند و امکان تشرف حضوری ندارند از دور حضرت را زیارت کنند و از آن غافل نشوند، چراکه حضرت صدای آن‌ها را هم می‌شنود و هیچ فرقی ندارد و عنایت و لطف امام رضا(ع) شامل حال همه زوارشان از راه دور و نزدیک می‌شود.

وی تأکید کرد: چه بسا آن‌هایی که دور هستند و در زیارت از راه دور اخلاص آن‌ها از کسانی که در نزدیک و حتی کنار ضریح هم هستند بیشتر است و از مقام و مراتب ایمان قوی‌تری هم نسبت به زوار از راه نزدیک برخوردار هستند، اینها حتی جواب حضرت را از کسانی که نزدیک هستند بهتر می‌شنون

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط