۰۹:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۸

فوری| افزایش سن بازنشستگی و یک فرجام نافرجام

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، احتمال نافرجامی افزایش سن بازنشستگی بالا گرفته است. از ۲۸‌آبان ماه که نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای کاهش ناترازی صندوق‌های بازنشستگی و تقویت توان صندوق‌ها، سن بازنشستگی را برای گروه‌های مختلف ا...

بازنشستگان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، احتمال نافرجامی افزایش سن بازنشستگی بالا گرفته است. از ۲۸‌آبان ماه که نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای کاهش ناترازی صندوق‌های بازنشستگی و تقویت توان صندوق‌ها، سن بازنشستگی را برای گروه‌های مختلف افزایش دادند، انتقادها به این مصوبه همچنان ادامه دارد‌. انتقادهایی که روز گذشته از سوی یکی از عالی‌ترین مقام‌های کشور نیز به این مصوبه وارد شد و سرنوشت این مصوبه مجلس را بیش از گذشته دچار ابهام کرد‌.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار تشکل‌های کارگری استان مازندران با وی درباره مصوبه مجلس درخصوص افزایش سن بازنشستگی گفت: این موضوع بر اساس کار کارشناسی نبوده و تدبیر لازم در آن صورت نگرفته است. سخنانی که طی روزهای گذشته علاوه بر فعالان کارگری، ازسوی حتی بسیاری از نمایندگان مجلس نیز طرح شده و خواستار بازگشت مصوبه سن بازنشستگی به مجلس و رد آن ازسوی شورای نگهبان شده‌اند‌.

مصوبه‌ای که به نفع دولت و صندوق‌های بازنشستگی است و در صورت تصویب نهایی شورای نگهبان، قابلیت اجرا پیدا می‌کند. اما از همان روزی که مجلس با افزایش سن بازنشستگی موافقت کرد، نمایندگان مجلس مشغول توضیح و شفاف کردن مصوبه فوق در لایحه برنامه هفتم توسعه هستند.

توضیحاتی که هیچ کدام نتوانسته تاکنون جامعه کارگری را قانع کند‌. از همین‌رو اعضای فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی نیز روز یکشنبه در نامه‌ای به اعضای شورای نگهبان خواستار رد مصوبه افزایش سن بازنشستگی و اصلاح آن در مجلس شدند.

آنها براین نظرند که تصویب افزایش سن و سابقه بازنشستگی که بدون توجه به دلایل منطقی، قانونی و توصیه‌های مکرر هیات رئیسه و اعضای محترم فراکسیون کارگری و بدون رعایت حداکثری حقوق مکتسبه کارگران و اصلاح عادلانه حقوق و بیمه ذیل برنامه هفتم توسعه انجام شده است، در صورت تایید شورای محترم نگهبان ضربه غیرقابل جبرانی را به جامعه کارگری کشور تحمیل خواهد کرد.

در این میان برخی دیگر از منتقدان بر غیر‌شرعی بودن این مصوبه تاکید دارند‌. همچنان‌که مجتبی ذوالنوری، نایب رئیس مجلس نیز طی روزهای گذشته با تاکید بر مبانی محکم قانونی و شرعی برای رد مصوبه افزایش سن بازنشستگی از احتمال رد آن ازسوی شورای نگهبان خبر داد.

 

ویدئو؛ مصوبه افزایش سن بازنشستگی هنوز در شورای نگهبان بررسی نشده است

 

به گزارش اندیشه معاصر، در کنار مبانی شرعی که این روزها ازسوی مخالفان افزایش سن بازنشستگی مطرح می‌شود برخی نیز معتقدند درصورت تایید نهایی این مصوبه، تا پایان امسال بسیاری خود را بازنشسته می‌کنند و همین ضربه بزرگی به صندوق‌های بازنشستگی وارد خواهد کرد.

افزایش سن بازنشستگی

این درحالی است که اصولا یکی از اهداف مجلس و دولت نجات صندوق‌های بازنشستگی از بحرانی است که سال‌هاست با آن دست و پنجه نرم می‌کند.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در روبیکا دنبال کنید.

برای عضویت در کانال بله اندیشه معاصر کلیک کنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی اندیشه معاصر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار