20:16 - 1403/04/03

مذهبی

عید غدیر خم چه روزی است ۱۴۰۳ | پیام تبریک عید غدیر خم ۱۴۰۳

فلسفه روز غدیر خم را میتوانید در اندیشه معاصر ببینید

عید غدیر خم چه روزی است ۱۴۰۳ | پیام تبریک عید غدیر خم ۱۴۰۳

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، غدیر خم یکی از اعیادی است که برای شیعیان به شدت مهم است غدیر خم در ماه ذی الحجه اتفاق افتاده است شیعیان  این روز را به هم تبریک میگویند و جشن میگیرند. غدیر خم که به امامت رسیدن مولا امیرالمومنین مربوط است در روز عید غدیر خم مردم به پیش سید و سادات ها میروند و از آنها عیدی میگیرند و آن پول را نوعی برکت در زندگی میدانند. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

تاریخچه عید غدیر خم

پیامبر اکرم (ص) در سال ۱۰ هجری همراه با هزاران نفر برای به جای آوردن مناسک حج، از مدینه به طرف مکه حرکت کرد. از آنجا که این سفر، آخرین حج ایشان بود به حجه الوداع مشهور شد؛ وقتی اعمال حج پایان یافت، پیامبر (ص) همراه مسلمانان مکه را ترک و به طرف مدینه حرکت کردند، ۱۸ ذی‌الحجه به غدیر خم (رود و ناحیه‌ای میان مکه و مدینه) رسیدند در این مکان جبرئیل آیه تبلیغ را بر پیامبر (ص) نازل کرد و از جانب خداوند، به رسول خدا (ص) امرکرد تا حضرت علی (ع) را به عنوان، ولی و وصی بعد از خود، به مردم معرفی کند./ایمنا

غدیر خم

غدیر خم

تاریخ دقیق عید غدیر سال ۱۴۰۳ در تقویم شمسی

تاریخ دقیق آن در  سال ۱۴۰۳ در تقویم شمسی مصادف است با:

سه شنبه، ۵ تیر ۱۴۰۳
۱۴۰۳/۰۴/۰۵

تاریخ دقیق آن در سال ۱۴۰۳ در تقویم قمری ۱۴۴۵

تاریخ دقیق عید غدیر سال ۱۴۰۳ در تقویم قمری ۱۴۴۵ مصادف است با: الثلاثاء، ١٨ ذوالحجه ١۴۴۵
۱۴۴۵/۱۲/۱۸

تاریخ دقیق آن در سال ۱۴۰۳ در تقویم میلادی ۲۰۲۴

تاریخ دقیق آن در سال ۱۴۰۳ در تقویم میلادی ۲۰۲۴ مصادف است با:Tuesday, June 25, 2024 2024-06-25

احادیث در رابطه با حادثه غدیر خم

رسول خدا (ص) فرمود: «روز غدیرخم برترین عیدهای امت من است و آن روزی است که خداوند بزرگ دستور داد که در آن روز، برادرم امام علی (ع) را به عنوان پرچمدار امتم منصوب کنم تا بعد از من، مردم توسط او هدایت شوند و آن روزی است که خداوند در آن روز، دین را تکمیل و نعمت را بر امت من تمام کرد و اسلام را به عنوان دین برای آنان پسندید.»
امام صادق (ع) می‌فرماید: «روز غدیرخم عید بزرگ خداست. خدا پیامبری مبعوث نکرده، مگر اینکه این روز را عید گرفته و عظمت آن را شناخته و نام این روز در آسمان، روز عهد و پیمان در زمین، روز پیمان محکم و حضور همگانی است.»
امام رضا (ع) فرمود: «روز غدیر در میان اهل آسمان مشهورتر است تا میان اهل زمین… اگر مردم ارزش این روز را می‌دانستند، بی‌تردید فرشتگان در هر روز ده بار با آنان مصافحه می‌کردند.»/ایمنا

فلسفه عید غدیر خم

عیدِ غدیر ۱۸ ذی الحجه در تقویم قمری می‌باشد که توسط مسلمانان شیعه برای جانشینی صریح علی بن ابی طالب در مقام امامت پس از حضرت محمد(ص) پیامبر مسلمانان جشن گرفته می‌شود.

به اعتقاد شیعیان بر طبق خطبه محمد در غدیر خم علی را بعد از خود با حدیث (عربی: مَن کُنتُ مولاه فَهذا علیّ مولاه أللهم والِ من والاه و عادِ من عاداه) جانشینی ایشان را برای تمامی مسلمانان اعلام و تمام کرد. به اعتقاد شیعیان آیه سوم سوره مائده در روز عید غدیر نازل شده‌است که آمده الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی.

شیعیان نیز بر طبق یک سنت دیرینه، عید غدیر خم را در مساجد، تکایا و هیئت‌های مذهبی همانند عید فطر، عید قربان و دیگر اعیاد مسلمانان جشن می‌گیرند.

در مقابل مسلمانان سنی، عید غدیر خم را جشن نمی‌گیرند و اعتقاد شیعیان مبنی بر جانشینی بعد از محمد را نمی‌پذیرند. البته شیعیان عید غدیر را بزرگترین عید مسلمانان می دانند. عید غدیر به نام عیدالله الاکبر نیز معروف است.

در احادیث شیعه تعابیری هم چون عیدُاللهِ‌ الاکبر (بزرگ‌ترین عید الاهی)، عید اهل بیت محمد(ص)، و اشرف الاعیاد (والاترین عید) برای این روز به کار رفته است. شیعیان در سراسر جهان این روز را جشن گرفته، مراسم مختلفی در گرامی‌داشت آن برگزار می‌کنند. در قرون اخیر برگزاری این جشن از شعائر شیعه محسوب می‌شود./صفحه فردا

تاریخچه عید غدیر خم

در ۴ ذی الحجه، پیامبر به همراه قریب بر هزاران تن از یارانش، سفر خود به سمت مکه را آغاز کرد. از آنجایی که این آخرین سفر حج پیامبر بود، بعدها به “حجه الوداع” معروف شد. هنگامی که مناسک حج انجام شد و پیامبر و یارانش از مکه به سمت مدینه در حال حرکت بودند در راه بازگشت به پیامبر آیه ۶۷ سوره مائده نازل شد که ” ای رسول، آنچه که از جانب پروردگارت بر تو نازل شده است را به یارانت برسان که اگر چنین نکنی رسالت او را انجام نداده ای” . که بعدها به این آیه، آیه تبلیغ هم گفتند.

منابع متعدد شیعه و سنی، احادیثی موثق از این واقعه که در سال ۶۳۲ هجری قمری رخ داد را ثبت کرده اند. پیامبر اکرم پس از دریافت این وحی از سمت جبرئیل، در منطقه ای به نام غدیر خم توقف کرد و تصمیم گرفت تا در جمع یارانش سخنرانی کند. در این حین، پیامبر دست علی (ع) را بلند کرد تا همه ببینند و پرسید: ای مردم، آیا من بر شما ولایت ندارم؟ مردم پاسخ دادند: بلی. سپس پیامبر فرمود: ” من کُنتُ مولاهُ، فهذا علی مولاهُ “، یعنی هرکه من مولای او هستم، علی مولای اوست. پیامبر این جمله را سه بار تکرار کردند و همچنین پس از این فرمودند: خدایا با هرکه با علی دوست است دوست باش و هرکس که علی را حمایت میکند توام حمایتش کن. سپس از مردم خواست تا حاضرین این پیام را به غایبان هم برسانند.

بر اساس اعتقاد شیعیان، پیامبر (ص) با معرفی حضرت علی به عنوان مولای مسلمین، مقام معنوی خود را که از جانب خداوند به او اعطا شده بود را به حضرت علی منتقل کرد و او و همه امامان پس از او را مولای مسلمانان قرار داد. به دستور حضرت محمد (ص)، حضرت علی از تمامی مسلمانانی که در غدیر خم حضور داشتند، بیعت گرفت. بر اساس روایات و منابع شیعه، پس از این بیعت، آخرین آیه قرآن بر پیامبر نازل شد: ” در این روز دین شما را برای شما کامل کردم، حجت خود را بر شما تمام کردم و اسلام را برای شما به عنوان دین انتخاب کردم”.

از آنجایی که پیامبر اسلام، حضرت محمد (ص)، آخرین رسول خدا در مقام پیامبری بود، پس میتوان این دوره را به عنوان پایانی بر دوره نبوت و آغاز دوره امامت در نظر گرفت. عید غدیر خم از جمله اعیادی است که برای مسلمانان شیعه در سراسر جهان از اهمیت زیادی برخوردار است. دلیل این اهمیت، سنت معتبر حدیث ثقلین است. در غدیر خم، پیامبر فرمودند: “من در میان شما، دو امر ثقلین میگذارم، اول کتاب خدا( ریسمان الهی) و دوم اهل بیتم را. این دو هرگز از هم جدا نمیشوند تا در کنار حوض کوثر نزد من برگردند”.

مسلمانان سراسر دنیا روز ۱۸ ذی الحجه را به عنوان سالگرد بیعت پیامبر با حضرت علی جشن میگیرند. در سده های اخیر در نجف اشرف، هر ساله جشن بزرگی در صحن حرم مطهر حضرت علی(ع) برگزار میشود و بزرگان و علمای شیعه و سفرای کشورهای اسلامی در آنجا حضور میابند و سخنان و قصیده های گهرباری قرائت میکنند. در ایران هم مراسمات مختلفی برای این روز در انجام می‌شود. تاریخ روز عید غدیر خم ۱۴۰۳ روز سه شنبه ۵ تیر ماه است.

پیام تبریک عید غدیر خم ۱۴۰۳

بی علی اصل عبادت باطل است

بی علی هر کس بمیرد جاهل است

بی علی تقوی، گلی بی رنگ و بوست

بندگی همچون نمازی بی وضوست

عید غدیر مبارک باد

////////////

عید کمال دین

سالروز اتمام نعمت و هنگامه اعلان وصایت و ولایت امیر المومنین (ع)

بر شیعیان و پیروان ولایت خجسته باد

بر عید غدیر عید اکبر صلوات

بر چهره ی نورانی حیدر صلوات

بر فاطمه این عید هزاران تبریک

بر یک یک اهل بیت کوثر صلوات

عید سعید غدیر خم بر تمامی شیعیان مبارک باد

///////////

حل شود صد مشکلم با گفتن یک یاعلی

قلب من خورده گره از روز اول باعلی

محرم میقات را گفتم چه گویی زیر لب

عاشقانه یک تبسم کردو گفتا علی

عید سعید غدیر خم بر تمامی شیعیان مبارک باد

/////////////

الحق که تو آن علی ولی اللهی

از اسرار خداوند جهان آگاهی

آغاز ولایتت فرستم صلوات

دانم ز عنایتت غمم می‌کاهی

عید سعید غدیر خم مبارک باد

//////////////

از روز ازل به کائنات شور علی بود

بر روی زمین به کائنات نور علی بود

تنها هدف خلقت آدم به دو صورت

چشمان علی بود و علی بود و علی بود

عید غدیر خم مبارک باد

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط