۱۸:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۵

اقتصادی

سهام عدالت| از مبلغ سهام عدالت فوت شدگان تا سهام عدالت نوزادان ۱۴۰۳

سهام عدالت متوفیان آیا واریز شد؟ کودکان تازه متولد شده میتوانند سهام عدالت را ثبت نام کنند؟

سهام عدالت. یارانه نقدی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، سهام عدالت نوعی یارانه است که شرکت و دولت سود به دست آمده را بین افراد تقسیم میکنند. قیمت سهام عدالت برای افراد متفاوت است و با توجه به درصد سهام آنهاست. برای مشاهده جزئیات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان گذارید

سهام عدالت متوفیان کی واریز می‌شود؟

بر اساس آخرین اطلاعات شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار سهامدار سهام عدالت از سال ۱۳۸۴ فوت کرده‌اند که یکی از وراث متوفیان سهام عدالت می‌تواند با مراجعه به دفاتر شرکت‌های کارگزاری و یا بانک‌های منتخب، فرایند ثبت نام در سامانه میراث را انجام دهد.سامانه «میراث» اواخر آبان ماه ۱۴۰۲، برای وراث متوفیان سال‌های ۱۳۸۴ تا ۳۱ تیرماه ۱۳۹۹ سهام عدالت بازگشایی شده تا فرایند انتقال سهام به آنها تسریع شود. تمامی فرایند ثبت نام در سامانه «میراث» در شعب شرکت‌های کارگزاری و بانک‌های منتخب رایگان است و وراث نیازی به پرداخت وجه ندارند.طبق اعلام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، بیش از ۳۶۰ هزار نفر از وراث متوفیان سهام عدالت از طریق شرکت‌های کارگزاری و بانک‌های منتخب در سامانه میراث ثبت نام کرده‌اند و وراث جامانده از دریافت سود سهام عدالت متوفیان در مرحله دوم واریز سود در اسفندماه سال گذشته، تمام سود معوقه سال‌های گذشته را به شرط سجامی شدن در مرحله سوم واریز سود سهام عدالت در خردادماه ۱۴۰۳ دریافت می‌کنند.سهام عدالت یک نوع سهام است که در ایران به منظور توزیع عدالت‌خواهانه‌تر ثروت و درآمد، به اقشار کمتر برخوردار جامعه اعطا می‌شود. این سهام به صورت رایگان به افرادی که شرایط معینی را دارا می‌باشند، تعلق می‌گیرد. سهام عدالت از طریق سازمان بورس و اوراق بهادار به سهامداران واجد شرایط اهدا می‌شود.

سهام عدالت متوفیان

اسناد و مدارک مورد نیاز

تصویر کارت ملی و صفحه اول شناسنامه متوفی

اصل یا تصویر برابر با اصل کارت ملی و صفحه اول شناسنامه تمامی وراث تعیینی در گواهی حصر وراثت (با این توضیح که رسید متقاضی کارت ملی و یا گواهی شماره ملی ممهور به مهر سازمان ثبت احوال می‌تواند جایگزین کارت ملی باشد)

اصل یا تصویر برابر با اصل گواهی حصر وراثت متوفی (در صورتی که مادر در عداد وراث باشد؛ مستنبط از بند ب ماده ۸۹۲ قانون مدنی جهت کنترل حاجب، صفحات شناسنامه مربوط به تعداد فرزندان پدر و مادر متوفی نیز الزامی است)

در صورتی که متوفی دارای وصیت نامه رسمی باشد که در گواهی حصر وراثت نیز به آن اشاره شده است، ارائه اصل یا تصویر برابر با اصل وصیت نامه نیز ضروری است.

فرآیند انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث که محمود حسنلو، معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در خصوص آن گفته بود: تمامی فرآیند اجرای این اقدام رایگان بوده و لازم نیست وراث هیچ‌گونه مبلغی را پرداخت کنند.

پیش از این هم مهدی حاجی‌وند در خصوص رایگان بودن فرآیند انتقال سهام عدالت به وراث گفت: باید بر این نکته تاکید کرد که وراثی که از طریق بازار سرمایه (شعب کارگزاری‌ها و شعب بانک‌های منتخب) اقدام به انحصار وراثت سهام عدالت کنند فرآیند برای آن‌ها رایگان خواهد بود.

به تازگی هم معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی مطرح کرده است: در پایان سال فرآیند توزیع سود سهام عدالت را خواهیم داشت، اگر فرآیند تقسیم سود سهام عدالت متوفیان حداکثر تا ۱۰ اسفند ماه به پایان برسد، سود سهام عدالت امسال و سال‌های گذشته به حساب وراث پرداخت خواهد شد.

بر همین اساس هم مهدی حاجی‌وند، دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت گفت: تا ۱۰ اسفندماه هر کسی که مراجعه کند و اقدامات مربوط به کار انتقال سهام عدالت متوفی خود را انجام دهد سود امسال و سالیان گذشته را با واریز سود سهام عدالت دریافت خواهد کرد. اگر هم فردی بعد از ۱۰ اسفند مراجعه و اقدامات را انجام دهد سود آن محفوظ خواهد ماند، اما آن را در در زمستان سال آینده دریافت خواهد کرد.

او افزود: نکته مهم دیگر این که برای دریافت سود هیچ لینک و پیامکی برای افراد ارسال نخواهد شد و افراد هم باید در این زمینه هوشیار باشند.

بر اساس این خبر افرادی که سهام ۵۳۲ هزار تومانی دارند ۷۳۶ هزار تومان دریافت کردند. کسانی هم که سهام یک میلیون تومانی داشتند، یک میلیون و ۳۸۵ هزار تومان به حسابشان واریز شد.

مراحل ثبت‌نام والدین متولدین ۱۴۰۱ چگونه است؟

اما مراحل ثبت‌نام والدین متولدین ۱۴۰۱ به ترتیب شامل «ورود به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند به آدرس my.gov.ir»، «ورود از طریق شماره همراه والدین فرزند و دریافت کد یکبار مصرف»، «مشاهده بخش داشبورد و ورود به قسمت طرح تشویق فرزندآوری»، «مشاهده اطلاعات فرزندان متولد ۱۴۰۱»، «انتخاب نام فرزند و درج تاریخ تولد»، «ارسال اطلاعات و نمایش اطلاعات فرزند»، «انتخاب بانک عامل و سه مورد از صندوق‌های سهام»، «مشاهده پیام ثبت موفق و انتظار برای تأیید» است و بقیه مراحل توسط دستگاه‌های حاکمیتی و با توجه به کد سجامی انجام می‌شود و والدین موظف به دریافت کد سجامی برای فرزند خود هستند.

اما طبق اعلام بانک مرکزی برای کودکان زیر هفت سال حساب بانکی افتتاح نمی‌شود که جهت رفع این مشکل هم، هیات وزیران طبق مصوبه‌ای اعلام کرد که حساب بانکی به نام، ولی نوزاد افتتاح شود و بانک ملی، بانک عامل تعیین شده است.

همچنین لازم به تاکید است، والدین می‌توانند از فهرست اعلامی سه صندوق را انتخاب کنند و امکان فروش اوراق صندوق وجود ندارد، اما والدین می‌توانند صندوق خود را تغییر دهند.

اعطای صندوق‌های سهامی قابل معامله در بورس که روز چهارشنبه ۱۶ اسفند هم احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی در حاشیه جلسه هیات دولت به خبرنگاران گفت: با توجه به واریز منابع لازم برای خرید سهام نوزادان متولد سال ۱۴۰۱ توسط سازمان برنامه و بودجه، سازمان بورس آماده است؛ از این رو از تمام والدین این نوزادان درخواست می‌کنیم حداکثر تا پایان اسفند ۱۴۰۲ به پنجره ملی خدمات دولت الکترونیک مراجعه و ثبت‌نام کنند.

خاندوزی ادامه داد: از سال ۱۴۰۳ به والدین نوزادان متولد سال ۱۴۰۲ فرصت داده می‌شود تا با مراجعه و ثبت‌نام به سامانه پنجره ملی خدمات دولت الکترونیک اقدام کنند. به محض ثبت‌نام، مراحل به صورت خودکار برای تخصیص ۱.۵ میلیون تومان سهام برای نوزادان سال ۱۴۰۱ انجام خواهد شد.

گفتنی است، یکی از مواردی که می‌تواند در این طرح برای افراد تصمیم‌گیری را سخت کند انتخاب نوع صندوق است که به گفته کارشناسان، والدین می‌توانند با مراجعه به سایت فیپ ایران (https://www.fipiran.com) عملکرد صندوق‌ها از نظر ریسک‌پذیری و بازدهی را با یکدیگر مقایسه کنند تا بهترین انتخاب را داشته باشند.

همچنین باید گفته شود، سهامی که به متولدین سال ۱۴۰۱ اعطا می‌شود ارتباطی به سهام عدالت ندارد و این تخصیص در قالب صندوق‌های ETF (قابل معامله در بورس) است.

سایت ثبت نام سهام نوزادان ۱۴۰۳

با توجه به کاهش آمار رشد جمعیت کشور طی سال های اخیر، طرح های گوناگونی به عنوان مشوق فرزند آوری از سوی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و ارائه شده اند. یکی از جدیدترین طرح های موجود در این زمینه، اعطای سهام دولتی برای نوزادان است که مجلس آن را در مهر ماه سال ۱۴۰۰ مصوب نموده و از سال بعد به صورت عملی به اجرا درآمد. جهت نام نویسی سهام نوزادان نیازی به مراجعه حضوری وجود نداشته و متقاضیان می توانند از طریق مراجعه به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند ثبت نام شان را انجام دهند. با توجه به این که نوزادان زیادی مشمول دریافت این سهام هستند، در این بخش روش ورود به سایت در نظر گرفته شده جهت نام نویسی را برای تان توضیح می دهیم. در ادامه هم به نحوه ثبت نام سهام نوزادان از طریق این سامانه خواهیم پرداخت تا جهت نام نویسی آنلاین سهام برای نوزاد خود با مشکلی رو به رو نشوید.

جهت ورود به سایت تعیین شده برای ثبت نام این سهام تشویقی، کافی است یک سری اقدامات ساده را به صورت مرحله به مرحله انجام دهید که در این جا به آن ها پرداخته ایم. این اقدامات مورد نیاز برای وارد شدن به سامانه مربوطه، شامل موارد زیر می باشند:

۱در اولین گام باید نشانی اینترنتی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند یعنی my.gov.ir را در مرورگر خود قرار داده و سرچ کنید. زیرا ثبت نام سهام نوزادان ۱۴۰۳ از طریق این سامانه انجام می گیرد. برای ورود به این درگاه آنلاین می توانید از سیستم های رایانه ای یا گوشی موبایل استفاده کرده و از این نظر با محدودیتی رو به رو نخواهید شد.
۲پس از این که آدرس فوق را سرچ کردید، کمی صبر کنید تا گوگل نتیجه جست و جویتان را نمایش دهد. اولین سامانه بالا آمده در لیست نتایج با همین نشانی و عنوان «پنجره ملی خدمات دولت هوشمند: ورود یکپارچه» مربوط به ارائه سهام دولتی برای نوزادان است. پس بر روی آن کلیک کرده و وارد شوید.

ثبت نام سهام عدالت نوزادان

سهام عدالت نوزادان

در گام بعد به صفحه اصلی این سامانه وارد شده  در این بخش کافی است شماره تلفن همراه خود را در کادر تعیین شده قرار داده و کد امنیتی را در جایگاه مربوطه وارد کنید. دقت داشته باشید که برای نام نویسی این سهام برای نوزادان، باید ثبت نام آن ها را در سامانه سجام انجام دهید. شماره تلفنی هم که در این قسمت وارد می کنید، باید با شماره همراه ولی در سامانه سجام مطابقت داشته باشد. پس جهت ثبت نام سهام نوزادان از طریق این سامانه، شماره تلفن و کد امنیتی را تایید کرده و گزینه «ارسال رمز یکبار مصرف»‌ را بزنید.

بعد از وارد کردن شماره تلفن همراه، یک کد احراز هویت بر روی گوشی موبایل تان فرستاده می شود. این کد را دریافت کرده و در جایگاه تعیین شده برای آن قرار دهید. در صورت صحیح بودن رمز یکبار مصرف، مستقیما به حساب کاربری تان در این سامانه منتقل خواهید شد. البته در صورتی که تا کنون در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند ثبت نام نکرده باشید، ابتدا از شما درخواست می شود کد ملی و تاریخ تولدتان را تایید کنید.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط