13:31 - 1403/03/27

زمان واریز سود سهام عدالت در خرداد ۱۴۰۳+ ثبت نام سهام عدالت امروز+ ورود سریع به sahamedalat.ir

در این خبر از اندیشه معاصر به بررسی زمان واریز سود سهام عدالت در خرداد ۱۴۰۳+ ثبت نام سهام عدالت امروز پرداخته ایم.

زمان واریز سود سهام عدالت در خرداد ۱۴۰۳+ ثبت نام سهام عدالت امروز+ ورود سریع به sahamedalat.ir

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، عشقی، رییس سازمان بورس اعلام کرده امیدواریم بتوانیم در خرداد ماه باقی مانده سود سهام عدالت را واریز کنیم و تارخ دقیقی برای واریز سود اعلام نکرده است.

انتهای آذر ماه سال گذشته بود که مرحله اول عملکرد مربوط به سال مالی ۱۴۰۱ شرکت‌ها به حساب سهامداران واریز شد، مرحله دوم واریز سود سهام عدالت هم ۲۴ اسفندماه بود؛ سودی که بنابر اعلام سازمان بورس در مرحله دوم دارندگان سبد سهام عدالت ۴۹۲ هزار تومانی مبلغ ۴۴۶ هزار تومان، ۵۳۲ هزار تومانی مبلغ ۴۸۲ هزار تومان و سبد سهام یک میلیون تومانی ۹۰۶ هزار تومان سود دریافت کردند.

در این بین به دلیل بدقولی برخی شرکت‌ها، واریز این سود در دو مرحله انجام نشد و به مرحله سوم کشیده شد؛ در این رابطه ۲۸ فروردین ماه مجید عشقی رئیس سازمان اعلام کرد که «مجموعه اتفاقاتی رخ داد که سبب شد برخی شرکت‌ها تخلفی داشته باشند و نتوانند سود سهام عدالت را پرداخت کنند. این شرکت‌ها اکثراً با کمبود نقدینگی مواجه هستند ما هم توصیه کردیم که باید سود سهام عدالت پرداخت شود امیدواریم تا خرداد بتوانیم این سودها را جمع آوری و مابقی سود سهام عدالت را پرداخت کنیم. البته باید زمان دقیق آن را شورای عالی بورس مشخص کند.»

با توجه به اینکه هنوز این سود واریز نشده است، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در این ارتباط اعلام کرد که «علیه شرکت‌هایی که سود سهام عدالت ندادند، اقدام حقوقی صورت می‌گیرد.»

خاندوزی توضیح داد: سود سهام عدالت سال ۱۴۰۱ در اسفند سال ۱۴۰۲ واریز شد، اما باقیمانده اندک دیگری نیز وجود دارد که سرجمع آن حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان است و عمدتاً سه دسته شرکت‌های فولادی، پالایشی و پتروشیمی هنوز به وظایف خود در پرداخت سود عمل نکرده‌اند.

وی گفت: سازمان بورس علیه آن دسته از شرکت‌ها که به تعهدات خود عمل نکردند اقدام حقوقی خواهد کرد. زیرا موضوع سهام عدالت احقاق حق سهامداران خرد است. امیدواریم تا پایان دولت سیزدهم این مساله به نتیجه برسد.

ثبت نام سهام عدالت امروز+ ورود سریع به sahamedalat.ir

استقبال خوب مردم و واجدین شرایط از مرحله نخست سهام عدالت دولت را بر آن داشت که تصمیم بر ارائه مجدد و ثبت نام جاماندگان سهام عدالت، در سال جاری، به منظور یکسان سازی سطح درآمدی اقشار مختلف برا یاطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را دنبال کنید.

ثبت نام سهام عدالت جاماندگان + ورود سریع به sahamedalat.ir

استقبال خوب مردم و واجدین شرایط از مرحله نخست سهام عدالت دولت را بر آن داشت که تصمیم بر ارائه مجدد و ثبت نام جاماندگان این تسهیلات ، در سال جاری، به منظور یکسان سازی سطح درآمدی اقشار مختلف جامعه، به ویژه افراد با درآمد پایین و بی بضاعت کرده است؛ثبت نام سهام عدالت جاماندگان؛ با توجه به اهمیت ثبت نام جاماندگاناین تسهیلات ، در اندیشه معاصر، در رابطه با اینکه آیا ثبت نام جدید سهام عدالت دوباره انجام خواهد گرفت یا نه ؟ و طریقه نام نویسی جاماندگان این تسهیلات  با گوشی و کد ملی، ثبت نام این سهام، برای کارگران و همچنین، نحوه تکمیل فرم ثبت نام سهام عدالت، مطالبی آورده شده است که قبل از مطالعه این مقاله یادآور می شویم که نحوه ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۳ و تکمیل فرم طرح ساماندهی سهام عدالت، برای بازماندگان، از طریق سامانه  این تسهیلات ، امکان پذیر می باشد. زمان نام نویسی جدید با گوشی و کد ملی برای دریافت این سهام نیز، تابع اعلامیه منتشر شده دولت، خواهد بود.

سهام

سهام

از سال هزار و سیصد و هشتاد و چهار، با طرح مصوب دولت وقت، اعطای این تسهیلات ، به اقشار کم درآمد و آسیب پذیر جامعه آغاز شد. هدف از تصویب و اجرای این طرح، در درجه اول، توسعه خصوصی سازی، واگذاری سهام شرکت ها و کارخانه های دولتی به این بخش و همچنین، کمک به اقشار کم بضاعت در جامعه بود.

با فراهم شدن امکان آزادسازی این تسهیلات ، بسیاری از مشمولان که براساس ضوابط، واجد دریافت این تسهیلات  بوده اند، اما از دریافت آن، جا مانده اند، به دنبال راهکاری برای دریافت سهام عدالت ۱۴۰۳ می باشند. حال، سوال این است که دولت، چه راهکاری برای ثبت نام این تسهیلات  جاماندگان اندیشیده است؟ بنابراین، ضروری است تا متقاضیان ثبت نام جدید سهام عدالت​، با اطلاع از زمان و طریقه ثبت نام آن، برای خرید این تسهیلات ، اقدام نمایند.

ثبت نام سهام عدالت جاماندگان

 

با وجود آنکه اکنون، بیش از ۴۹ میلیون نفر از ایرانیان، دارای این تسهیلات عدالت می باشند، اما، بسیاری از اقشار کم درآمد، کارگران روز مزد، کودکان و یا مشاغل آزاد، در این گروه جای نگرفته اند. به طور کلی، می توان گفت که حدود ۳۴ میلیون نفر، از ثبت نام و دریافت این تسهیلات عدالت جا مانده اند.

در واقع، ثبت نام این تسهیلاتعدالت، در زمان دولت های گذشته، بر اساس محل خدمت و جایگاه شغلی افراد، انجام گرفت و از آنجا که منبع آماری دقیقی وجود نداشت، ثبت نام سهام عدالت، از مستخدمین دستگاه های اجرایی دولتی آغاز گردید و برخی از اقشار کم درآمد و بی بضاعت جامعه از دریافت این سهام جا مانده اند.

 

بنابراین، برای جبران کوتاهی مجلس و دولت در این خصوص، طرحی به نام ساماندهیاین تسهیلات  که بر اساس آن، دولت قصد ارائه مجدد این تسهیلات عدالت به سه گروه بزرگ از افراد جامانده سهام عدالت را دارد، در مجلس یازدهم مطرح و تصویب شده است. اما، در حال حاضر، زمان مشخصی، جهت ثبت نام جدید سهام عدالت ۱۴۰۳، از سوی دولت، اعلام نشده است.

 

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط