۲۲:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۶

اجتماعی

زمان انتخاب رشته فرهنگیان | شرایط انتخاب رشته و دعوت به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ چگونه است

دانشگاه فرهنگیان به عنوان دانشگاهی در راستای تحول بنیادین نظام تربیت و آموزش تاسیس شده تا بتواند نیروهای مستعد و توانمندی را برای وزارت آموزش و پرورش تربیت کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، رشته فرهنگیان یکی از پرطرفدارترین ها در بین دانشجوها است و یکی از دلایل این علاقه حقوق دانشجویی آن میباشد و اینکه آینده کاری آنها تضمین شده است. رشته فرهنگیان یک سری مزایا دارد که هیچ رشته دیگری قابل مشاهده نیست . رشته فرهنگیان توانسته است توجه والدین را هم به خود جلب کند. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر اندیشه معاصر را دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

زمان انتخاب رشته کنکور فرهنگیان ۱۴۰۳

سال‌های قبل، داوطلب‌های دانشگاه رشته فرهنگیان و تربیت معلم باید تو کنکور سراسری شرکت می‌کردند و تو فرم انتخاب آن، کد رشته محل‌های مربوط به دانشگاه فرهنگیان رو وارد می کردند.
اما حالا بر خلاف سال‌های قبل، قراره سال ۱۴۰۳، کنکور برگزار بشه‌ و بخاطر همین انتخاب رشته فرهنگیان هم قراره به طور متفاوتی انجام بشه که در ادامه ریز به ریزشو برات می‌گیم.

اول از همه، داوطلب‌هایی که می خوان تو آزمون اختصاصی شرکت کنن باید در مهلت زمانی که سازمان سنجش اعلام کرده، خودشون رو ثبت نام کنن.

رشته فرهنگیان

رشته فرهنگیان

طبق اعلامیه‌های سازمان سنجش، زمان ثبت نام کنکور  ۱۴۰۳، از ۵ آذر تا ۱۱ آذره که چند روز بیشتر هم تمدید میشه.
انتخاب رشته بعد از ثبت نام در کنکور اختصاصی انجام می‌شه. انتخاب آن حدودا یک ماه بعد از ثبت نام کنکور فرهنگیان یعنی دی ماه شروع میشه. داوطلب ها باید تو زمان تعیین شده، انتخاب آن رو انجام بدن و بعد در کنکور تخصصی فرهنگیان در ۶، ۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ شرکت کنن.
در آخر، نتایج نهایی دانشگاه فرهنگیان قبل انتخاب رشته کنکور سراسری، در تیر ماه ۱۴۰۳ مشخص میشه. هزینه انتخاب رشته فرهنگیان، ۴۳۶ هزار تومن اعلام شده.

شرایط انتخاب رشته و دعوت به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳

شرکت در انتخاب رشته دانشگاه همچون سایر فرایند ها مستلزم داشتن شرایط و ضوابط خاصی است که در دفترچه های در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳ منتشر شده و در سایت سازمان سنجش قرار می گیرد. از مهم ترین شرایط اختصاصی لازم برای شرکت انتخاب رشته دانشگاه  و تربیت معلم سابق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شرایط عمومی انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان

برخورداری از تابعیت جمهوری اسلامی ایران

اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان رسمی درج شده در قانون اساسی

اعتقاد به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

عدم اعتیاد به مواد مخدر و مواد افیونی

عدم سابقه کیفری متقاضیان

داشتن حداکثر سن ۲۴ سال تمام در بدو ورود به دانشگاه

داشتن حداقل معدل کل ۱۴

کسب تراز ۶۰۰۰ به بالا

بومی بودن داوطلب در کد رشته محل مربوط

برخورداری از سلامت کامل تن و روان و شرایط مناسب جسمانی برای حسن انجام وظیفه معلمی

موفقیت در مصاحبه اختصاصی و بررسی صلاحیت های عمومی

منظور از سلامت کامل در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ چیست؟

داوطلبانی که برای مصاحبه دانشگاه فرهنگیان دعوت می شوند از نظر سلامت جسم در موارد مختلف مورد معاینه و سنجش قرار می گیرند. این موراد شامل شرط سلامت کامل گفتاری ” نداشتن لکنت زبان “، قدرت بینایی ” ۱۰ از ۱۰ با عینک و ۱۰ از ۲۰ بدون عینک بصورت مجموع هردو چشم “، قدرت شنوایی، قد و وزن مناسب ” حداقل ۱۶۰ سانتی متر در مردان و ۱۵۵ سانتی متر در بانوان “، نداشتن نقص عضو مشهود، عدم ابتلا به بیماری های مزمن و صعب العلاج، سلامت روانی و برخورداری از استعداد، علاقه و انگیزه معلمی، عامل بودن به اخلاق و رفتار متناسب با شان و جایگاه معلمی، برخورداری از قدرت تعامل با دیگران آشنایی با تعالیم دینی، به ویژه قرآن کریم از دیگر شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان است که در زمان مصاحبه بررسی خواهد شد.

عدم لکنت زبان

قدرت بینایی ۱۰ از ۱۰ با استفاده از عینک و ۱۰ از ۲۰ بدون استفاده از عینک

قدرت شنوایی کامل

قد حداقل ۱۶۰ برای آقایان و حداقل ۱۵۵ برای بانوان

آشنایی با مفاهیم دینی

عدم داشتن بیماری های مزمن

داشتن سلامت جسمی و روانی

برخورداری از علاقه و اشتیاق لازم برای شغل معلمی

رشته های ارائه شده دانشگاه فرهنگیان

رشته های دانشگاه فرهنگیان در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه تربیت معلم ۱۴۰۳ درج می شود. هنوز دفترچه راهنما انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ منتشر نشده است. در ادامه لیست رشته های ارائه شده این دانشگاه با توجه به سال گذشته قرار گرفته است.

رشته های تجربی

دبیری شیمی
دبیری زیست شناسی
آموزش و پرورش کودکان استثنایی
آموزش تربیت بدنی
آموزش ابتدایی

رشته های ریاضی

آموزش ریاضی
آموزش فیزیک
آموزش و پرورش کودکان استثنایی
آموزش تربیت بدنی
آموزش ابتدایی

رشته های انسانی

دبیری الهیات و معارف اسلامی
دبیری تاریخ
دبیری زبان و ادبیات عربی
راهنمایی و مشاوره آموزش ابتدایی
آموزش و پرورش کودکان استثنایی
آموزش جغرافیا
آموزش تربیت بدنی
دبیری علوم اجتماعی
آموزش زبان و ادبیات فارسی

رشته های زبان خارجه

تربیت دبیر زبان انگلیسی

رشته های هنر

آموزش ارتباط تصویری

مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

پس از انتخاب رشته دانشگاه تربیت معلم ۱۴۰۳ لیست چندبرابر ظرفیت رشته محل های دانشگاه فرهنگیان از طریق سایت سنجش منتشر می شود. داوطلبان دعوت شده به مصاحبه باید در زمان مشخص در جلسه مصاحبه حضور یابند. عدم شرکت در مصاحبه به منزله انصراف از ثبت نام می باشد.

از میان تمامی کسانی که کد رشته محل های مربوط به دانشگاه فرهنگیان را انتخاب کرده اند، دسته ای از متقاضیان که مجاز به انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ هستند، به صورت دو برابر ظرفیت دعوت به مصاحبه می شوند.

این مرحله خود شامل دو مرحله مصاحبه حضوری و معاینات پزشکی می باشد. کسانی موفق به ورود به دانشگاه های فرهنگیان خواهند شد که در این مراحل امتیاز بالاتری کسب نمایند. در مرحله مصاحبه حضوری دانشگاه فرهنگیان، یک هیئت مصاحبه کننده شامل سه نفر از اساتید دانشگاه، صلاحیت های عمومی و اختصاصی شرکت کنندگان را بررسی می کنند.

در جلسه مصاحبه سلامت جسمی فرد به طور کامل بررسی می شود. همچنین سوالاتی نیز در مورد علاقه به رشته دبیری، هدف از معلمی، احکام شرعی و دینی و سیاسی پرسیده می‌شود. پس از جلسه مصاحبه افراد پذیرفته شده می‌توانند برای ثبت نام نهایی اقدام نمایند. به کسب آمادگی برای جلسه مصاحبه توصیه می شوند که با مشاوران تحصیلی مشورت نمایید.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط