21:59 - 1403/04/14

اجتماعی

خدمت سربازی چند ماه است | جزئیات بیشتر از کاهش ۳ ماهه خدمت سربازی

خدمت سربازی کاهش پیدا کرد؟ جزئیات خدمت سربازی را در اندیشه معاصر دنبال کنید

وام سربازی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، خدمت سربازی آیا کاهش پیدا کرده است ؟ اطلاعاتی درباره خدمت سربازی را در این خبر ببینید. خدمت سربازی یکی ازمهم ترین بخش های زندگی پسران ست که چنانچه اگر آن را انجام ندهند باعث بروز خیلی معایب در ادامه زندگی آنها میشود. خدمت سربازی طبق اخرین شنیدهها مدتش کم شده است. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

میانگین دوره خدمت سربازی ۱۴ ماه است

رئیس اداره سرمایه‌های انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح گفت: باتوجه به منطقه عملیاتی و وضعیت بومی یا غیربومی بودن سربازان و با لحاظ کسری خدمت‌های تاهل و فرزندآوری و … میانگین مدت خدمت در حال حاضر حدود ۱۴ ماه است  مراسم پایان دوره ۲۳۴ آموزشگاه رزم مقدماتی شهید ثابت‌خواه گیلانغرب متبرک به نام شهید روح‌الله نیازی با حضور سردار دریادار دوم پاسدار سلیمان جرجم؛ رئیس اداره سرمایه‌ انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح با نظم و اقتدار برگزار شد.

سردار سلیمان جرجم در این مراسم با تبریک هفته عقیدتی سیاسی و تبریک به فراگیران و ورود سردوشی‌بگیران به صحنه خدمتگزاری به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گفت: امنیت لازمه هر سرزمین، هر ملت و هر موجودیتی است و مسلما مهمترین رکن امنیت، سرمایه انسانی کارآمد خواهد بود. دوران خدمت سربازی مقدمه‌ای است برای گام دوم انقلاب اسلامی که پیشران اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

خدمت سربازی

خدمت سربازی

وی همچنین خبر داد: با عنایت و تصویب فرمانده معظم کل قوا مدت خدمت وظیفه عمومی در نیروهای مسلح، باتوجه به منطقه عملیاتی و وضعیت بومی یا غیربومی بودن سربازان با سه ماه کاهش از ۱۷ تا ۲۴ ماه به ۱۴ تا ۲۱ ماه کاهش تقلیل یافته است که با لحاظ کسری خدمت‌های تاهل و فرزندآوری، ایثارگری، بسیج و مهارت‌آموزی، میانگین مدت خدمت در حال حاضر حدود ۱۴ ماه است.

رئیس اداره سرمایه‌های انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح افزود: بنابراین میانگین خدمت ۱۴ ماهه پیش‌بینی شده در ماده ۱۰۲ برنامه هفتم پیشرفت جمهوری اسلامی ایران از آبان ماه سال ۱۴۰۲ عملیاتی شده است.

معافیت ۳۵ ساله‌ها هنوز قانون و ابلاغ نشده است

سردار جرجم بیان کرد: همچنین با عنایت معظم‌له خدمت سربازی برای مشمولان غایب و غیرغایبی که بالای ۴۰ سال سن داشته و دارای سه فرزند باشند بخشیده شده و این افراد از انجام آن معاف هستند.

وی ادامه داد: موضوع معافیت با ۳۵ سال سن و دو فرزند هنوز قانون نشده است چرا که این موضوع در مجلس تصویب شده اما شورای نگهبان آن را تایید نکرده و مجدد به مجلس برگشت داده است؛ پس در وهله اول فعلا این موضوع “قانون” نیست و تا این شرایط برای معافیت تبدیل به قانون نشود و ابلاغ نشود، ستاد کل اعلام نظری نمی‌کند.
در پایان گفت: برابر با قانون تمامی فرزندان ذکور باید دوره آموزش‌های نظامی را طی نمایند مگر اینکه معافیت های پزشکی داشته باشند؛ طی این دوره آموزشی الزامی است و ارتباطی با میزان تامین منابع انسانی نیروهای مسلح ندارد./عصر ایران

عوامل موثر در کاهش خدمت دوران سربازی

از آنجا که برای برخی مشمولان خدمت سربازی ۱۸ ماه شد، افراد باید حتما عواملی که باعث کاهش مدت زمان خدمت سربازی می‌شوند را بررسی کنند. زیرا مدت سربازی یکی از سوالات پرتکراری است که مشمولین نظام وظیفه دارند.

کاهش مدت آن در واقع کسری خدمت است که براساس قوانین تصویب شده می‌توان از آن در یک یا چند حالت به صورت همزمان استفاده کرد:

سابقه عضویت در بسیج فعال
برخورداری از سابقه ایثارگری یکی از اعضای درجه یک خانواده
برخورداری از درصد جانبازی یکی از اعضای درجه یک خانواده
برخورداری از مدرک مهارت آموزی مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای یا یگان خدمتی
عضویت حداقل یک ساله در جمعین هلال احمر
عضویت در سایت سرباز ماهر
تأهل فرد مشمول
داشتن فرزند مشمول
انجام دادن پروژه های کسری خدمت سربازی
خدمت در مناطق محروم
خدمت در مناطق عملیاتی
گذراندن خدمت بعنوان سرباز غیر بومی
شرکت در طرح پروژه جایگزین خدمت
گذراندن دوران خدمت در یکی از جزایر کشور

هم اکنون با وجود شرایطی که وجود دارد، مشمولان آن را می‌توانند حداقل یکی از این امتیازات کسری خدمت را داشته باشند.

البته سربازان غایب نمی‌توانند از کسری خدمت یا پروژه جایگزین سربازی بهره‌مند شوند. علاوه بر این سربازان فراری برای استفاده از هرکدام از این شرایط باید حتما از طریق یگان خدمت خود اقدام کنند، در غیر این صورت سازمان نظام وظیفه کسری آن‌ها را تایید نمی‌کند./ایران استخدام

جزئیات بیشتر از کاهش ۳ ماهه خدمت سربازی

خیرا برخی از خانواده ها در تماس با خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشتند که کسری سه ماهه آن برای فرزندانشان اجرایی نمی شود. طبق گفته های آنان و با استناد به نظام وظیفه استان برخی شهرستانها مشمول این قانون نمی شود.

معاون اجتماعی سازمان وظیفه عمومی فراجا در توضیح این موضوع در گفت وگو با ایرنا گفت: متاسفانه این برداشت اشتباه ناشی از آگاهی ناکافی از قوانین است در صورتی که هیچ تفاوتی میان شهرهای مختلف وجود ندارد و فقط موضوع مناطق عملیاتی یا غیرعملیاتی بر کسری خدمت اثرگذار است.

طبق قانون سربازی افراد بومی باید ۲۱ ماه آن  را بگذرانند و هیچ کسری شامل حال آنان نخواهد شد

حسین زاهدی در ادامه افزود: طبق قانون آن  برای تمامی مشمولان ۲۴ ماه بود که سال گذشته به ۲۱ ماه کاهش یافت. اما نکته‌ای که افراد به خصوص والدین مشمولان به آن توجه نمی کنند موضوع بومی و غیر بومی بودن سرباز است که عمده اعتراضات در کسری سه ماه خدمت ناشی از همین مسئله است.

وی تشریح کرد: طبق قانون سربازی افراد بومی باید ۲۱ ماه آن  را بگذرانند و هیچ کسری شامل حال آنان نخواهد شد. اما مدت آن برای افراد غیربومی ۱۸ ماه است که شامل کسانی که در شهر خود یا نزدیکی محل سکونت خدمت می کنند نمی شود.

معاون اجتماعی سازمان وظیفه عمومی فراجا در توضیح شرط غیربومی بودن نیز گفت: کسانی که در فاصله بیش از ۲۰۰ کیلومتری محل زندگی خود آن را می گذرانند افراد غیربومی و به غیر از آن بومی محسوب خواهند شد. بنابراین مدت ۲۱ ماه سربازی برای کسانی که در محل زندگی خود در هر ارگانی خدمت می کنند ثابت است./ایرنا

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط