22:00 - 1403/03/20

حقوق رئیس جمهور ابراهیم رئیسی + بیوگرافی شهیدجمهور عزیز ایراهیم رئیسی

اطلاعاتی درباره حقوق شهید خدمت ابراهیم رئیسی اندیشه معاصر را دنبال کنید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، ابراهیم رئیسی یا شهید خدمت که در اردیبشت امسال شهید شد. در دل خیلی از افراد جا گرفت شهید ابراهیم رئیسی که هشتمین رئیس حمهور ایران و در دوره سیزهم رئیس جمهور ایران بوده است او قبل از به پایان رساندن دوره ریاست جمهوری خود را به پایان رساند اینک حقوق ابراهیم رئیسی برای افراد سوال شده است برای کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید

حقوق رئیس جمهور ایران ابراهیم رئیسی و سایر کشورها چقدر است؟

در کشور ما رئیس جمهور عالی‌ترین مقام رسمی پس از رهبر است که با رأی مردم سکان هدایت کشور را به عهده می‌گیرد. یکی از سوالاتی است که ذهن بسیاری از مخاطبان را به خود مشغول کرده، در مورد میزان حقوق رئیس جمهور است، حقوق رئیس جمهور ایران دارای شرایط و ضوابط خاصی است و شاید دستمزد رئیس جمهور ایران براساس حقوق هیات علمی و با دلار سنایی حدودا ۲۱ هزار دلار شود اما حقوق رئیس جمهور در کشورهای دیگر چقدر است؟ رئیس جمهور کردام کشور بیشترین حقوق و کدام کشور کمترین حقوق را در یافت می کند؟ در این بخش از نمناک به سوالات شما پاسخ گفته ایم.

شهید رئیسی

شهید رئیسی

روسای جمهور در ایران چقدر حقوق می گیرند؟

بر اساس بند ۲۱ حکم حقوقی کارکنان دولت، در ستون سمت راست بند‌های حقوق و فوق العاده‌ها و در ستون وسط قسمت امتیاز قابل ملاحظه است و در ستون سمت چپ مبلغ به ریال درج می‌شود.

هیئت دولت در ابتدای هر سال به استناد ماده (۷۶) قانون مدیریت خدمات کشوری -مصوب ۱۳۸۶- و در سال‌های اخیر احکام قانون برنامه و بودجه سنواتی، ضریب ریالی حقوق را اعلام می‌کند و امتیاز درج شده در احکام در ضریب حقوق ضرب می‌شود.

حال در این میان ضریب حقوق رئیس قوه مجریه تعیین کننده حقوق رییس جمهور است. بر اساس اطلاعات ضریب حقوق رئیس جمهور در کشورمان ۱۸۰۰ است. البته رقم دقیقی از میزان حقوق رییس جمهور کشورمان در دسترس نیست، اما بیشتر رییس جمهور‌های کشورمان اساتید دانشگاه و اعضای هیت علمی دانشگاه‌ها هستند که حقوق و ضریب حقوق آن‌ها بر اساس مصوبه هیات دولت برای این گروه تعیین می‌شود.

حقوق رئیس جمهور کشورمان پس از بازنشستگی هم با این منوال و روش تعیین می‌شود. درحالی که در سال ۱۴۰۰ صحبت از حقوق ۳۵۰ میلیون تومانی برای حسن روحانی می‌شد، اما او اعلام کرد که دستمزدش دقیقا برابر با حقوق یک استاد دانشگاه است./تابناک

حقوق اساتید دانشگاه هم بر اساس قانون بودجه تعیین و دارای یک سقف مشخص است، از این رو می‌توان گفت که حقوق رییس جمهور نمی‌تواند آمار و ارقام نجومی باشد.

از آنجایی که بر اساس اصل ۱۴۱ قانون اساسی رییس جمهور نمی‌تواند بیش از یک شغلی دولتی داشته باشد، در نتیجه حقوق رییس جمهور بر اساس همان رشته فعالیتی اعمال می‌شود. زیرا سمتهای‌ آموزشی‌ در دانشگاه‌ ها و مؤسسات‌ تحقیقاتی‌ از این‌، حکم‌ مستثنی‌ هستند.

گفتنی است، محمود احمدی نژاد رییس دولت دهم در سال ۹۰ اعلام کرد که حقوق رییس جمهور در کشورمان ۳میلیون تومان است و او این رقم را به عنوان حقوق رییس جمهور دریافت می‌کند./اعتماد آنلاین

وزرای دولت ابراهیم‌ رئیسی چقدر حقوق می‌گیرند؟

هرازگاهی صحبت‌های غیررسمی درباره حقوق وزرا و اعضای کابینه دولت مطرح می‌شود که افکار عمومی را به سمت حقوق‌های نجومی می‌برد. وزیران معمولاً حقوق خود را فاش نمی‌کنند اما نمونه‌هایی از سخنان وزرای سابق و فعلی در خصوص میزان مبلغ دریافتی آنها به ‌عنوان حقوق وجود دارد.
حجت‌الله عبدالملکی، وزیر سابق کار در دوره وزارتش از وضعیت بد معیشتی وزرا سخن گفت و وزیر فعلی کار، صولت مرتضوی نیز حقوق ۵۰ میلیونی‌اش را فاش کرده است.

در بند ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه دولت مکلف شده در نخستین سال اجرایی‌شدن این قانون (سال ۹۶) سامانه حقوق و دستمزد مدیران دولتی را راه‌اندازی کند تا مردم به‌طور شفاف به فیش‌های حقوقی وزرا و مدیران رده‌ اول تا کارمندان عادی دسترسی داشته باشند اما اجرای این بند تا حالا که مجلس در حال بررسی برنامه هفتم توسعه است، طول کشیده و مشخص نیست چه زمانی قرار است حقوق کابینه دولت به صورت شفاف اعلام شود.

حقوق ۵۰ میلیونی وزیر کار تنها اطلاعاتی است که از میزان دریافت وزاری کابیه دولت درز پیدا کرده و هیچ اطلاعات دیگری به صورت رسمی از حقوق وزرا در دست نیست./عصر ایران

بیوگرافی ابراهیم رئیسی

زندگی و تحصیلات

سید ابراهیم رئیسی در آذرماه سال ۱۳۳۹ در خانواده‌ای روحانی و در محله نوغان مشهد چشم به جهان گشود. او تحصیلات ابتدایی را در مدرسه جوادیه گذرانده و تحصیل در علوم حوزوی را در مدرسه نواب و سپس در مدرسه آیت الله موسوی‌نژاد شروع کرد. در سال ۱۳۵۴ جهت ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم و مدرسه آیت الله بروجردی رفت و مدتی نیز در مدرسه‌ای که با مدیریت آیت الله پسندیده تحت نظر امام خمینی (ره) اداره می‌شد، تحصیل نمود. سید ابراهیم رئیسی با تکمیل تحقیقات خود در رشته فقه و حقوق، موفق به اخذ عالی‌ترین مدرک سطح حوزه (سطح چهار) شد و در نهایت با دفاع از رساله خود، موفق به کسب درجه دکترای فقه و حقوق شد. حضور وی در قم مصادف با اوج گیری مبارزات انقلابی بر ضد رژیم پهلوی در کشور و تبدیل شدن قم به مرکز رفت و آمد این مبارزان بود. همین امر سبب شد تا رئیسی به سرعت جذب گروه‌های اسلامی مبارز شده و با روحانیون بزرگ مبارزه پیوند بخورد.

سوابق و مسئولیت‌ها

با پیروزی انقلاب اسلامی، سید ابراهیم رئیسی از همان ابتدا به مجموعه شهید بهشتی در قوه قضائیه پیوست و دوره‌هایی را زیر نظر آن شهید سپری کرد. نخستین مسئولیت مهم رئیسی در سال ۱۳۵۹ و با دادیاری شهرستان کرج شروع شد که اندکی بعد به سمت دادستان کرج ارتقاء یافت. در تابستان ۱۳۶۱ رئیسی همزمان با دادستانی کرج، حکم دادستانی همدان را هم نیز دریافت کرد تا اینکه مدتی بعد به عنوان دادستان کل استان همدان منصوب و تا سال ۱۳۶۳ در سمت باقی ماند. رئیسی در سال ۱۳۶۴ به عنوان جانشین دادستان انقلاب تهران منصوب شد و به این ترتیب، دوره مدیریت قضایی ایشان در تهران آغاز شد. بعد از رحلت امام (ره) حجه الاسلام دکتر رئیسی با حکم رئیس قوه قضائیه وقت به سمت دادستان تهران منصوب شد و از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳ به مدت پنج سال این مسئولیت را برعهده داشت. رئیسی پس از آن به مدت ۱۰ سال در سمت ریاست سازمان بازرسی کل کشور فعالیت کرد و از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳ نیز به عنوان معاون اول قوه قضائیه مشغول به فعالیت بود. از سال ۱۳۹۳ وی در سمت دادستان کل کشور مشغول به فعالیت شد، اما در اسفند ۱۳۹۴ با حکم رهبر معظم انقلاب به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد. رئیسی در مرداد ۱۳۹۶ به عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد و پس از فوت آیت الله هاشمی شاهرودی و انتصاب آیت الله آملی لاریجانی به سمت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در اسفند ۱۳۹۷ با حکم رهبر معظم انقلاب به ریاست قوه قضائیه منصوب شد. رئیسی همچنین در دور چهارم و پنجم مجلس خبرگان رهبری، نماینده مردم خراسان جنوبی بوده است./فرارو

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط