حدادعادل: سعدی جهاندیده‌ای انسان‌شناس و صادق است

حدادعادل: سعدی جهاندیده‌ای انسان‌شناس و صادق است رئیس بنیاد سعدی گفت: سعدی جهاندیده‌ای انسان شناس و صادق است و شیوه سخن بی‌تکلف و زلال او چه در نظم و چه در نثر، امتیاز دیگر این آموزگار بزرگ مردمی است. به گزارش خبرگزاری فارس، حدادعادل در پیامی سالروز بزرگداشت سعدی و آغاز نهمین سال فعالیت بنیاد […]

حدادعادل: سعدی جهاندیده‌ای انسان‌شناس و صادق است

رئیس بنیاد سعدی گفت: سعدی جهاندیده‌ای انسان شناس و صادق است و شیوه سخن بی‌تکلف و زلال او چه در نظم و چه در نثر، امتیاز دیگر این آموزگار بزرگ مردمی است.

حدادعادل: سعدی جهاندیده‌ای انسان‌شناس و صادق است

به گزارش خبرگزاری فارس، حدادعادل در پیامی سالروز بزرگداشت سعدی و آغاز نهمین سال فعالیت بنیاد سعدی را تبریک گفت.

نامگذاری روز اول اردیبهشت به نام روز بزرگداشت مصلح‌الدین سعدی شیرازی یکی از اقدامات شایسته عرصه فرهنگ و ادب پس از انقلاب اسلامی است که هر ساله سبب نگاهی تازه به شعر و کلام این استاد سخن فارسی خواهد شد.

بزرگداشت سعدی، تنها تجلیل شعر و نثر شیوای او نیست، تجلیل اخلاق و حکمت و معرفت بلیغ و رسا نیز هست، امسال که روز اول اردیبهشت مقارن با ایام ماه مبارک رمضان و فرصت بی نظیر تهذیب نفس و تزکیه شده است، خوب است به شعر سعدی از وجه تعلیمی آن بنگریم و مفاهیم و بن مایه‌های معنوی و انسان ساز آن را مورد توجه قراردهیم. پند سعدی که مایه گرفته از معارف قرآن و حدیث است به واسطه زبان فصیح و رسای او بر لوح خاطر پندآموزان نقش خواهد بست و همراهی آن با لطافت کلام او، ظرایف نگاه اخلاقی و انسانی‌اش به زندگی را به نمایش می‌گذارد.

سعدی جهاندیده‌ای انسان شناس و صادق است و شیوه سخن بی تکلف و زلال او چه در نظم و چه در نثر، امتیاز دیگر این آموزگار بزرگ مردمی است. سخن سهل و ممتنع سعدی و امتیازات بسیار کلام او موجب شده است تا در زمان حیات خود شهرت بسیار زیادی پیدا کند و ضرب المثل‌های بسیار فراوانی برگرفته از کلام او در ذهن و زبان مردم ساری و جاری گردد.

سادگی و شیوایی روش سعدی در سخنوری و انتقال مفاهیم او را اول معلم زبان و ادب فارسی ساخته است و اقبال جهانی به کلام سعدی موجب انتشار نسخه‌های خطی بسیار و ترجمه‌های فراوانی از کتاب‌های گلستان و بوستان او در جهان شده است و این ویژگی‌ها در انتخاب نام بنیاد سعدی که امر آموزش و گسترش زبان و ادبیات فارسی در جهان را بر عهده دارد موثر بوده است.

اینجانب در آستانه نهمین سالگرد تاسیس بنیاد سعدی، روز بزرگداشت سعدی شیرازی استاد سخن و معلم اول زبان و ادب فارسی را به همگان به ویژه استادان و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی در سراسر جهان تبریک می‌گویم و امیدوارم درک کلام سعدی ما را در به کار گرفتن بن مایه‌های اخلاقی و انسانی برای ساختن جهان آرمانی سعدی یاری کند.

انتهای پیام/

فارس