15:42 - 1403/04/13

جلیلی چند فرزند دارد؟ | سعید جلیلی با رهبر چه نسبتی دارد؟

سعید جلیلی متولد سال ۱۳۴۴ در مشهد مقدس و دانش‌آموخته دانشگاه امام صادق(ع) در رشته علوم سیاسی است. پدر او بیرجندی و مادرش اردبیلی است. او در سال ۱۳۷۳ ازدواج کرد و یک فرزند پسر دارد.

سعید جلیلی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، تعداد فرزندان سعید جلیلی و نسبت او با مقام معظم رهبری، عنوان گزارشی است که در ادامه به آن می پردازیم و قبل از آن یک رزومه مختصر از سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در دوره چهاردهم شرح خواهیم داد.

جلیلی چند فرزند دارد؟ | سعید جلیلی با رهبر چه نسبتی دارد؟

سعید جلیلی در دفاع مقدس دیدبان لشکر نصر خراسان بود و در عملیات کربلای ۵ از ناحیه پای راست مجروح و جانباز شد. دو دوره به عنوان رئیس اداره بازرسی وزارت خارجه مشغول فعالیت بوده است.

با آغاز دهه ۸۰ جلیلی به دفتر رهبر معظم انقلاب رفت و مسئولیت مدیرکل بررسی‌های جاری دفتر رهبری را بر عهده گرفت. او در این مدت نقش پایش و گزارش و پیشنهاد راهبردهای کلان در کشور در حوزه‌های مختلف به رهبر انقلاب را بر عهده داشته است. با روی کار آمدن دولت نهم، معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه شد و پس از آن در سال ۸۶ به دبیری شورای عالی امنیت ملی منصوب شد.

عضویت در «کمیته مبارزه با مفاسد اقتصادی» و «ستاد تدابیر ویژه اقتصادی» مستقر در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و ریاست «کمیته مبارزه با تحریم» در سوابق جلیلی وجود دارد.

جلیلی در انتخابات ۹۲ شرکت کرد ولی موفقیتی بدست نیاورد. او در انتخابات سال ۹۶ نیز با حضور آیت‌الله شهید رئیسی در صحنه انتخابات، ضمن انصراف از کاندیداتوری و حمایت تمام قد از او، تمام برنامه‌های خود در دولت سایه را در اختیار وی قرار داد.

جلیلی همچنین طی این سال‌ها با احکامی از سوی رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی به عنوان نماینده رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان عضو حقیقی و شورای راهبردی روابط خارجی عضویت دارد.

سعید جلیلی با رهبر چه نسبتی دارد؟

سعید جلیلی در ۱۵ شهریور ۱۳۴۴ در مشهد به دنیا آمد. پدر وی محمدحسن معلم، مدیر دبستان نواب صفوی ناحیهٔ یک مشهد و دانش‌آموختهٔ زبان فرانسه و اهل بیرجند و مادرش آذری و اهل اردبیل است. او در سال ۱۳۷۱ با فاطمه سجادی ازدواج کرد؛ سجادی پزشک عمومی است. جلیلی یک فرزند به نام سجاد دارد. وحید، برادر جلیلی از فعالان فرهنگی اصولگراست و در سال ۱۴۰۰ به عنوان قائم مقام تحول پیمان جبلی رئیس سازمان صدا و سیما منصوب شده است. جلیلی با زبان‌های انگلیسی و عربی آشنایی دارد.

جلیلی تا سال ۱۳۸۴ ساکن کرج بوده است

سعید جلیلی (زادهٔ ۱۵ شهریور ۱۳۴۴) سیاستمدار اصول‌گرا و دیپلمات ایرانی است

او سمت دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران را نیز از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲ برعهده داشت. عملکرد او در مذاکرات هسته‌ای ایران مورد انتقاد اکثریت قرار گرفت. نتیجه عملکرد او در مذاکرات هسته‌ای، در نهایت منجر به صدور سنگین‌ترین قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران و با رأی مثبت چین و روسیه بوده‌است؛ قطعنامه‌هایی که هزینه‌های سنگین اقتصادی و نظامی را برای ایران به همراه داشت.

وی همچنین معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه بوده است.

جلیلی با شعار «حیات طیبه» در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ نامزد بود و با کسب بیش از چهار میلیون رأی سوم شد. او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نیز با شعار «جهاد بزرگ برای جهش ایران» نامزد شد؛ اما پیش از برگزاری انتخابات به نفع سید ابراهیم رئیسی انصراف داد.

جلیلی در جنگِ ایران و عراق رزمنده بود و در عملیات کربلای ۵ پای راست خود را از دست داد. وی دارای دکترای علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق است و در این دانشگاه به تدریس دیپلماسی پیامبر مشغول است

جلیلی در زمان جنگ هشت‌سالهٔ ایران و عراق از دبیرستان تا دوران دانشجویی به عنوان بسیجی بارها در جبهه‌های جنگ حضور یافت.

وی در دی ۱۳۶۵ دیده‌بان تیپ ۲۱ امام رضا خراسان بود که در عملیات کربلای ۵ پایش زخمی شد و در بیمارستان صحرایی منطقهٔ شلمچه در پیِ نبودِ امکانات و وضعیت اورژانسی، پای راست خود را از دست داد. پس از آن نیز در قسمت تدارکات لشکر حضور یافت.

وی تحصیلات ابتدایی تا دانشگاه را در مشهد و تحصیلات دانشگاهی خود را تا مقطع دکتری معارف اسلامی علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق به پایان رسانده و در دانشگاه امام صادق به تدریس «دیپلماسی پیامبر» می‌پردازد. به گفتهٔ وی عنوان پایان‌نامهٔ او «بنیان اندیشهٔ سیاسی اسلام در قرآن» بوده است که در سال ۱۳۸۱ از آن دفاع کرده و نمره بالایی دریافت نموده است.

جلیلی سابقهٔ تدریس در دانشکدهٔ مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف را هم دارد

سعید جلیلی یک فرزند به نام سجاددارد ،گرچه برخی از رسانه ها نام اورا حمید عنوان کرده اند پسر او در مدرسه احسان درس می‌خواند. خبر چندانی در مورد وضعیت وی در رسانه‌ها منتشر نشده به جز چند عکس معدود از همراهی وی با جلیلی که آخرین آن مربوط می‌شود به حضور وی در کنار پدرش در مراسم سالگرد ترحیم امام خمینی (ره) در چهارده خرداد سال ۱۳۹۲.

سعید جلیلی که در شهرک شهید دقایقی واقع در منطقه لویزان زندگی می‌کند و به نوعی همسایه محسن رضایی یکی دیگر از کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است ؛ او که در سخنان خود در مناظره دوم فرهنگی بر اهمیت وظیفه مادری تاکید مضاعف داشت دارای خانواده‌ای کوچکی است ، و از مهم‌ترین افراد مطرح خانواده اش می توان به وحید جلیلی برادر وی اشاره کرد که به مانند برادر بزرگترش در دانشگاه امام صادق (ع) تحصیل کرده است پدر این دو محمد حسن جلیلی معلم بازنشسته آموزش وپرورش است.

در پایان این گزارش لازم است یادآور شویم که سعید جلیلی جز اینکه سرباز و رهرو مقام معظم رهبری باشد هیچ نسبتی فامیلی با رهبر انقلاب اسلامی ندارد.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

1 نظر برای این مطلب ثبت شده است:

محمد نورکجوری

پاسخ دادن

13 تیر 1403


یک جهان فرصت -یک عمر (یا 8 سال) پشیمانی