23:10 - 1403/04/12

سیاسی

جلیلی اصلاح طلب است یا اصولگرا | بیوگرافی جلیلی/ ترک و کرد بودن والدین جلیلی

بیوگرافی و زندگی نامه سعید جلیلی را میتوانید در اندیشه معاصر ببینید

پزشکیان جلیلی انتخابات ریاست جمهوری

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، سعید جلیلی یکی از نامزد های ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۳ میباشد که به دلیل سانحه ی یهویی که برای شهید خدمت اتفاق افتاد این انتخابات یک سال زودتر برگزار شد. سعید جلیلی یکی از پر برنامه ترین افراد میباشد که تا امروز برنامه های خوبی گفته. جلیلی سیاستمدار ایرانی زاده ۱۵ شهریور ۱۳۴۴ میباشد. مادر سعید جلیلی ترک میباشد و پدر او کرد میباشد برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر درباره سعید جلیلی اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سعید جلیلی اصلاح طلب است یا اصولگرا

سعید جلیلی (زادهٔ ۱۵ شهریور ۱۳۴۴) سیاستمدار و دیپلمات و اصولگرای ایرانی است که به‌عنوان عضو شورای راهبردی روابط خارجی، عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام و نمایندهٔ رهبر جمهوری اسلامی ایران در شورای عالی امنیت ملی از تیر ۱۳۸۷ فعالیت می‌کنجلیلی در جنگِ ایران و عراق رزمنده بود و در عملیات کربلای ۵ پای راست خود را از دست داداو از سال ۱۳۶۸ وارد وزارت امور خارجه ایران شد و پس از عهده‌دار شدن سمت‌های مختلف و نیز مدتی فعالیت در دفتر رهبر جمهوری اسلامی ایران، در دولت محمود احمدی‌نژاد به معاونت اروپا و آمریکای این وزارتخانه رسید. او از ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲ سمت دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران را برعهده داشت. در مذاکرات هسته‌ای در دوره تصدی او، موضع ایران سازش‌ناپذیرتر شد  که منجر به صدور سنگین‌ترین قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران و با رأی مثبت چین و روسیهشد؛ قطعنامه‌هایی که هزینه‌های سنگین اقتصادی و نظامی را برای ایران به همراه داشت

جلیلی

جلیلی

جلیلی دو بار در سال‌های ۱۳۷۸ و ۱۳۸۲ برای انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه مشهد نامزد شد که هر دو بار شکست خورد و به مجلس راه نیافت. جلیلی با شعار «حیات طیبه» در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ نامزد بود و با کسب بیش از چهار میلیون رأی سوم شد. او در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نیز با شعار «جهاد بزرگ برای جهش ایران» نامزد شد؛ اما پیش از برگزاری انتخابات به نفع سید ابراهیم رئیسی انصراف داد. او نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۳ است.

نشست‌ها و وعده‌ها

جلیلی در پاسخ به این سؤال که آیا تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها که از دولت نهم آغاز شده، در دولت ایشان نیز ادامه خواهد داشت یا نه پاسخ داد که «تفکیک جنسیتی و اسلامی‌کردن دانشگاه‌ها جزو برنامه‌های اصلی و یکی از محورهای اساسی برنامه‌های من است.»
سعید جلیلی در اولین همایش انتخاباتی خود که در جمع جوانان و دانشجویان حامی وی در ورزشگاه شهید شیرودی برگزار شد اولین برنامه‌های خودش را تشریح کرد. در این مراسم مسئولان و شخصیت‌های سیاسی از جمله مهدی کوچک‌زاده و حمید رسایی نمایندگان تهران، حسین الله‌کرم دبیرکل حزب‌الله، سیدناصر حسینی‌پور نویسنده کتاب پایی که جا ماند، وحید جلیلی، علی باقری رئیس ستاد جلیلی، سیدمحمد حسینی وزیر ارشاد، علی محمد مؤدب از شعرای انقلابی، خواجه سروی، علی خطیبی، سیدحسین نقوی نماینده ورامین، آرش میراسماعیلی و یوسفعلی میرشکاک حضور یافتند. علی باقری رئیس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی با بیان اینکه «با ریاست‌جمهوری جلیلی دشمنان از همه امیدهای خود ناامید می‌شوند»، اظهار کرد: جلیلی یکی است و رای همه ما فقط جلیلی است. رای به جلیلی رای به یک فرد نیست، رای به یک جانباز و یک فرمانده دریادل و یک مذاکره‌کننده قوی و هوشیار نیست، بلکه رای به جلیلی، رای به ایران مستقل، پیشرفته، اسلامی و نمونه و ایران، پیش‌رو در تمدن اسلامی در دهه آینده خواهد بود. وی اضافه کرد: امروز همه ما در روز سوم خرداد و در چنین روز عزیزی با جلیلی بیعت می‌کنیم که هریک از ما به عنوان یک رسانه برای جلیلی عمل کنیم و پیام آقای جلیلی را به تمام مردم ایران برسانیم و در طی چند روز آینده که تا انتخابات باقی است برای معرفی این درّ گران‌بها از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنیم.
سعید جلیلی، در دومین سخنرانی تبلیغاتی خود در رسانه ملی و در برنامه دیدگاه گفت:رئیس‌جمهور در راس قوه مجریه قرار می‌گیرد و قوه مجریه به مثابه یک قطار است که باید به سمت تعالی حرکت کند، هزینه ای که برای این قطار خرج می‌شود متناسب با سرعت آن نیست در حالی که این انتظار وجود دارد که قطار دولت با سرعت متناسب همه آحاد ملت را در بر بگیرد اما متأسفانه این قطار بسیار کند است و باید سریع تر حرکت کند. وی با اشاره به اینکه چگونه باید در مسیر گفتمان انقلاب و پیشرفت ملت حرکت کنیم از مسائل مهم است خاطرنشان کرد: برخی اقدامات مانند انجام سفرهای استانی پاسخ هوشمندانه ای به جلوگیری از توقف قطار دولت بود ولی این کار کافی نیست و باید در شرایط کنونی سفرهای وزارتخانه ای صورت گیرد تا هر وزارتخانه به تناسب برنامه‌هایش در مسیر پیشرفت انقلاب با انقلاب ارتباط برقرار کند

بیوگرافی جلیلی

خویشاوندان: وحید جلیلی (برادر)

محل زندگی: لویزان، تهران
زندگینامه
پدر و مادر:

سعید جلیلی در تاریخ ۱۵ شهریور سال ۱۳۴۴ هجری شمسی در شهر مقدس مشهد چشم به جهان گشودند. پدر ایشان محمد حسن جلیلی، اهل بیرجند و دانش آموخته زبان فرانسه، معلم و مدیر دبستان نواب صفوی ناحیه ۱ مشهد و مادرشان آذری و اهل اردبیل است.
تحصیلات:

آقای سعید جلیلی تمام دوران تحصیلش از ابتدایی تا پیش از ورود به دانشگاه را در شهر مشهد سپری کردند و پس از آن برای ادامه تحصیل در دانشگاه به تهران نقل مکان کردند و در دانشگاه امام صادق که یک دانشگاه خصوصی در تهران است ادامه تحصیل دادند.

ایشان مدرک کارشناسی، ارشد و دکترای خود را در رشته معارف اسلامی علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق علیه السلام دریافت کردند و در همین دانشگاه یعنی دانشگاه امام صادق به تدریس دیپلماسی پیامبر پرداختند، البته ناگفته نماند که ایشان سابقه تدریس در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف را نیز دارند و حتی در این زمینه نیز بسیار فعال و موفق بوده اند.

علاوه بر اینکه تحصیلات دانشگاهی بالایی دارند و تا مقطع دکترا ادامه تحصیل داده اند، به زبان های انگلیسی و عربی نیز اشراف کامل دارند و می‌توانند به راحتی از آنها استفاده کنند.

توضیحات :

سعید جلیلی متولد ۱۵ شهریور ماه سال ۱۳۴۴ در شهر مقدس مشهد است. پدرش اهل بیرجند، دانش آموخته زبان فرانسه، معلم و مدیر دبستان نواب صفوی مشهد و مادرش اهل اردبیل است.

او تحصیلاتش را از ابتدایی تا پیش از دانشگاه در مشهد سپری کرد، و پس از آن مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته معارف اسلامی علوم سیاسی را از دانشگاه امام صادق (علیه السلام) گرفت. جلیلی با زبان های انگلیسی و عربی نیز آشنایی دارد.

جلیلی در دانشگاه امام صادق (علیه السلام) به تدریس “دیپلماسی پیامبر (صل الله علیه و آله)” می پردازد، و سابقه تدریس در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف را نیز دارد.

جلیلی در دوران ۸ سال دفاع مقدس در جبهه حضور داشت، او دیده بان تیپ ۲۱ امام رضا (علیه السلام) خراسان بود، که در دی ماه سال ۱۳۶۵ زخمی شد، و به دلیل نبود امکانات کافی در بیمارستان صحرایی منطقه شلمچه پای راست خود را از دست داد، پس از آن در تدارکات لشکر حاضر شد.

وی از سال ۱۳۸۶ تا ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با کشورهای غربی بود. در سال ۱۳۹۲ در یازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری نامزد شد، و بیش از ۴ میلیون رای کسب کرد و نفر سوم شد. جلیلی از همان سال عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است./جماران

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط