14:58 - 1403/04/03

جزئیات آیین‌ نامه اجرایی همسان سازی حقوق بازنشستگان | وام قرض‌ الحسنه بازنشستگان برای چند نفر است؟

به گفته داود منظور، همسان سازی به زودی اجرایی خواهد شد.

برنامه و بودجه

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، آیین‌نامه اجرایی همسان سازی حقوق بازنشستگان به ایستگاه آخر رسیده است و در این باره به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، تدوین آیین‌نامه اجرایی نحوه همسان سازی حقوق بازنشستگان در مراحل پایانی قرار دارد و پس از تصویب اجرا خواهد شد. در پی انتظار طولانی بازنشستگان و پس از فراز و فرودهای بسیاری که در مسیر تصویب و اجرای همسان سازی حقوق آنها وجود داشت، داود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، سرانجام از مراحل پایانی اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگی خبر داد که در اندیشه معاصر شرح کامل آن را می خوانید.

جزئیات آیین‌ نامه اجرایی همسان سازی حقوق بازنشستگان

منظور در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «تدوین آیین‌نامه اجرایی نحوه همسان سازی حقوق بازنشستگان عزیز توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه در مراحل پایانی قرار دارد. پس از تصویب این آیین نامه در هیات دولت، اجرای آن آغاز خواهد شد.»

منابع همسان سازی حقوق بازنشستگان در قانون بودجه دیده شده است

منظور روز ۱۲ خرداد ماه سال جاری در نشست خبری در مورد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، گفت: در برنامه هفتم این موضوع دیده شده که طی سه سال اجرایی شود؛ به طوری که در سال اول اجرای (۱۴۰۳) برنامه ۴۰ درصد و در دو سال بعد (۱۴۰۴ و ۱۴۰۵) هر سال ۳۰ درصد انجام شود.

وی افزود: منابع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در قانون بودجه ۱۴۰۳ پیش‌بینی شده است.

معاون رئیس جمهور بیان کرد: در مورد صندوق‌های بازنشستگی بخش دولتی در قانون بودجه با همکاری مجلس منابع آن دیده شده تا این پرداخت‌ها بدون مشکل انجام شود؛ به طوری یک درصد مالیات ارزش افزوده به مبلغ ۵۰ هزار میلیارد تومان منابع برای آن پیش‌بینی شده است.

منظور ادامه داد: با ابلاغ قانون بودجه در حال تنطیم احکام حقوقی بازنشستگان هستیم و مقدمات اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان در حال انجام است و از ابتدای اول امسال در حقوق بازنشستگان اجرایی و اعمال می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هم، گفت: در قانون بودجه امسال پیش‌بینی شده که دولت ۱۳۰ هزار میلیارد تومان از بدهی خودش را به تامین اجتماعی برای این موضوع پرداخت کند تا همسان سازی اجرایی شود و در حال برگزاری جلسات با تامین اجتماعی هستیم تا نحوه پرداخت این مبلغ نهایی شود.

به گزارش ایرنا نمایندگان مجلس شورای اسلامی با متناسب سازی حقوق بازنشستگان در طول اجرای برنامه هفتم توسعه موافقت کردند که بر اساس آن حقوق بازنشستگان به ۹۰ درصد حقوق و فوق‌العاده‌های مستمر مشمول کسور شاغلان مشابه و همطراز می رسد.

در نشست علنی۳۰ آبان ماه سال گذشته مجلس شورای اسلامی ادامه رسیدگی به جزییات لایحه برنامه هفتم توسعه در دستور کار مجلس قرار گرفت و نمایندگان با بند الحاقی یک ماده ۲۹ موافقت کردند.

در بندالحاقی یک ماده ۲۹ آمده است:به منظور عدالت در پرداخت حقوق شاغلان و بازنشستگان و نیز متناسب سازی حقوق بازنشستگان با ۹۰ درصدحقوق و فوق العاده های مستمر مشمول کسور شاغلان مشابه و همطراز، دولت مکلف است تا پایان سال سوم برنامه اقدام لازم را به عمل آورد این افزایش از سال ۱۴۰۳ در سال اول معادل ۴۰درصد و در سال های دوم و سوم هر کدام ۳۰ درصد ما به التفاوت ۹۰ درصد یاد شده خواهد بود. آئین نامه اجرائی این بند به تصویب هیات وزیران می رسد.

 

کشمکش‌ها برای همسان سازی حقوق بازنشستگان

منظور پیش از نیز در یک نشست خبری که در ۱۲ خردادماه در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، خاطرنشان کرد: «منابع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در قانون بودجه ۱۴۰۳ پیش‌بینی شده است.» و همچنین افزود: «در برنامه هفتم این موضوع دیده شده که طی سه سال اجرایی شود؛ به طوری که در سال اول اجرای برنامه ۴۰ درصد و در دو سال بعد هر سال ۳۰ درصد انجام شود.»

با این وجود پیش‌تر، صولت مرتضوی، وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی، اظهار کرده بود که احکام برنامه هفتم هنوز ابلاغ نشده‌اند و باید ابلاغ شوند.

همسان‌سازی زمانی که قانون ابلاغ شود اجرا خواهد شد. تازمانی که آیین نامه تنظیم وابلاغ نشود، تمامی محاسبات افراد در خصوص نحوه همسان سازی، حدس وگمان است.
سازمان تامین اجتماعی، در پی اطلاع رسانی اخیر خود پیرامون پرداخت مابه‌التفاوت حقوق فروردین‌ماه اعلام کرد که فرایند پرداخت حقوق خردادماه مطابق زمان‌بندی قبلی به صورت کامل انجام شده و فرایند پرداخت مابه‌التفاوت فروردین‌ماه از شنبه، دوم تیرماه و بر اساس حروف الفبا انجام خواهد شد.

به گزارش اندیشه معاصر، افزایش سالیانه حقوق مستمری‌بگیران این سازمان مطابق روال هر سال، پس از تعیین و تصویب میزان افزایش سالیانه از سوی هیئت ‌محترم وزیران و ابلاغ مصوبه مربوطه، اجرایی شده است.
پیش از این حقوق اردیبهشت‌ماه و خردادماه مستمری‌بگیران سازمان تأمین‌‌اجتماعی، مطابق با افزایش سالانه پرداخت و مقرر شده بود مابه‌التفاوت فروردین‌ماه، بلافاصله پس از اتمام فرایند پرداخت حقوق خردادماه به حساب مستمری‌بگیران این سازمان واریز شود.

بنابر اطلاع رسانی سازمان تامین اجتماعی، تاریخ واریز مابه‌التفاوت حقوق فروردین‌ماه بازنشستگان و مستمری بگیران بر اساس حروف الفبا و از تاریخ دوم تا هفتم تیرماه صورت خواهد گرفت. همچنین، حقوق بازنشستگان بانک‌های ملی، ملت، تجارت، سپه، کشاورزی، صادرات و پست بانک و همینطور مستمری‌بگیران بنیاد شهید در روز هفتم تیرماه پرداخت خواهد شد.

آغاز ثبت نام برای وام ۳۰ میلیون تومانی بازنشستگی

طبق اطلاعیه دیگری که توسط سازمان تامین اجتماعی منتشر شد، روابط عمومی این سازمان از آغاز مهلت ثبت نام نخستین مرحله پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان خبر داد. بر اساس اعلام سازمان تامین اجتماعی، تسهیلات قرض‌الحسنه مستمری بگیران به میزان ۱۰ میلیون تومان افزایش یافته و به ۳۰ میلیون تومان رسیده است.
مستمری بگیران متقاضی برای دریافت این وام باید حداکثر ۷۸ سال سن داشته باشند، حساب بانکی آنها مسدود نباشد، مالکیت تلفن همراه به نام شخص متقاضی باشد. به علاوه، افراد متقاضی نباید سابقه چک برگشتی یا بدهی معوق به سیستم بانکی داشته باشند، حداقل موجودی حساب آنها ۱۰۰ هزار تومان باشد و طی دو سال اخیر از این تسهیلات استفاده نکرده باشند.

وام قرض‌ الحسنه بازنشستگان برای چند نفر است؟

به گزارش اندیشه معاصر، در این مرحله ۴۰ هزار فقره وام قرض‌الحسنه به بازنشستگان و مستمری‌بگیران واجد شرایط پرداخت خواهد شد که برای هر استان سهمیه‌ای مشخص در نظر گرفته شده است. ثبت‌نام این وام از طریق کانون‌های بازنشستگان در هر استان انجام می‌شود و بعد از به حد نصاب رسیدن تعداد ثبت‌نام‌کنندگان، سایت به صورت خودکار بسته می‌شود.

بنابر اطلاعیه این سازمان، ثبت‌نام برای وام قرض‌الحسنه بازنشستگان به صورت غیرحضوری و از سوی کانون‌های بازنشستگان در هر استان انجام خواهد شد. بازنشستگان مقیم استان تهران می‌توانند از طریق مراجعه به وبگاه کانون بازنشستگان شهرستان تهران، برای اخذ این تسهیلات ثبت نام کننند.

شرایط ثبت نام وام بازنشستگان تامین اجتماعی ۱۴۰۳

با توجه به اینکه برای اخذ هر گونه تسهیلاتی، متقاضیان، می بایست شرایطی که از سوی اعطا کننده وام مشخص شده است را داشته باشند، برای دریافت و ثبت نام وام ۲۰ میلیونی بازنشستگان تامین اجتماعی، مستمری بگیران این سازمان، می بایست پیش از آنکه برای اخذ وام بازنشستگان تامین اجتماعی اقدام نمایند، شرایط لازم برای را مطالعه نمایند. به همین دلیل، در ادامه، در رابطه با این شرایط، که از جمله آن ها، داشتن کارت عضویت کانون بازنشستگان تامین اجتماعی است، توضیحات لازم آورده شده است.

 

متقاضیان، می بایست حقوق مستمری خود را از شعب بانک رفاه که در شهر تهران هستند، دریافت نمایند، زیرا امکان دسترسی به کسر اقساط توسط بانک عامل، برای بانک های دیگر وجود ندارد.

 

داشتن کارت عضویت کانون بازنشستگی تامین اجتماعی، برای متقاضی ثبت نام وام بانک رفاه به مستمری بگیران تامین اجتماعی​ ۱۴۰۳یا همن وام ضروروی، الزامی می باشد.

 

شرایط سنی مستمری بگیران، برای دریافت این وام، در سال قبل، برخلاف سال های گذشته، ۷۰ سال نبود و برای متقاضیان وام بازنشستگان تامین اجتماعی، سن ۷۷ سال در نظر گرفته شد که با توجه به عدم اعلام اخبار جدید از سوی دولت، در سال ۱۴۰۳ نیز اینگونه خواهد بود.

 

با توجه به استعلامی که از سوی بانک، برای اعطای تسهیلات به مستمری بگیران دریافت خواهد شد، مستمری بگیران، می بایست فاقد هرگونه چک برگشتی، بدهی بانکی و اقساط معوقه باشند.

 

بازنشستگان متقاضی ثبت نام وام بانک رفاه به مستمری بگیران تامین اجتماعی​ ۱۴۰۳ یا همان وام ضروری می بایست در طی سه سال گذشته، از تسهیلاتی که بانک رفاه ارائه نموده است، استفاده نکرده باشند.

 

مبلغ وام بازنشستگان تامین اجتماعی، در سال گذشته، بنا بر اعلام سازمان تامین اجتماعی، از ۳۰ میلیون به ۳۰ میلیون تومان تغییر پیدا کرد و مبلغ آن در خصوص سال ۱۴۰۳ با توجه به تورم موجود، ۸ میلیون افزایش داشته و به مبلغ ۳۰ میلیون تومان رسیده است.

 

هنگام ثبت نام، می بایست شماره تلفن همراه، به نام متقاضی دریافت کننده وام بازنشستگان تامین اجتماعی باشد.

 

شرایط اخذ این وام در مرحله دوم در سال ۱۴۰۳، دارا بودن ۲۰ سال سابقه بیمه پردازی و بیشتر، دریافت مستمری حداکثر تا ۱۵۰ میلیون ریال، دارا بودن سن از ۵۰ تا ۷۷ سال ، به همراه عدم مسدودی حساب و مالکیت تلفن همراه، عدم سابقه چک برکشتی و عدم بدهی معوق به سیستم بانکی کشور می باشد.

 

از دیگر شرایط عدم استفاده از تسهیلات مشابه در سه سال گذشته و داشتن موجودی به مبلغ ۱۰۰ هزار تومان در حساب بانکی می باشد. سهمیه هر شهرستان بر اساس تعداد مستمری بگیران آن بوده و در صورتی تعداد ثبت نام از میزان مقرر بیشتر باشد، افراد بر اساس قرعه کشی انتخاب و به بانک رفاه معرفی خواهد شد.

 

افرادی که قصد استفاده از خدمات سایت کانون بازنشستگان تامین اجتماعی را دارند، می توانند از طریق مراجعه به سامانه kanoone-ali.ir، برای بهره مندی از خدمات این کانون، اقدام نمایند.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط