۱۷:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۱

اجتماعی

بالاخره رقم نهایی همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال جاری چقدر شد؟

آنچه در این مطلب می خوانید کلیت حقوق بازنشستگان است و در مورد رقم نهایی همسان سازی حقوق بازنشستگان تا زمانی که آیین نامه رونمایی نشود نمی توان نظر قطعی داد.

بالاخره رقم نهایی همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال جاری چقدر شد؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،آنچه در این مطلب می خوانید کلیت حقوق بازنشستگان است و در مورد رقم نهایی همسان سازی حقوق بازنشستگان تا زمانی که آیین نامه رونمایی نشود نمی توان نظر قطعی داد.برای اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را دنبال کنید.

بالاخره رقم نهایی همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال جاری چقدر شد؟

در این مدت خبرهای زیادی درباره حقوق بازنشستگان و همسان سازی حقوق بازنشستگان منتشر و گاها تکذیب شد که بازنشستگان عزیز را دچار ابهام کرده است از این رو اندیشه معاصر به سراغ سخنان حسین قاسمی از کارشناسان با تجربه و با سابقه در حوزه امور فنی و اداری رفته است تا اندکی از این ابهام بکاهد و ماجرا را درباره دستمزد بازنشستگان و همسان سازی  دستمزد تبیین کند. پیشتر گفته شده بود که ۵۰ همت تامین مالی برای همسان سازی فراهم شده است حالا اما این کارشناس اذعان می کند: اولا این ۵۰ همت صرفا مربوط به بازنشستگان کشوری و لشکری و فولاد است ثانیا ربطی به تامین اجتماعی ندارد.

حقوق

بالاخره رقم نهایی همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال جاری چقدر شد؟

سایه حقوق ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی بر سر این بازنشستگان

تامین اجتماعی از محل پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی در سال‌جاری ۱۳۰ همت برای همسان سازی شان در نظر گرفته شده است.

نظرات بر اساس گمانه ها و اینکه فردی چنین گفت و دیگری چنان گفت، جز ایجاد ناراحتی و استرس برای بازنشستگان عزیز نتیجه دیگری نخواهد داشت.

آنچه مسلم است این است که ۵۰ همت به طور میانگین برای حدود ۲/۳ میلیون نفر بازنشسته کشوری و لشکری مشمول همسان سازی ( حداقل ۲۰۰ هزار نفر از مجموع ۲/۵ میلیون در سال اول مشمول نیستند) به طور میانگین ماهیانه ۱/۸ میلیون بابت همسان سازی به ارمغان خواهد آورد.

از طرف دیگر دولت موظف است آیین نامه را بر مبنای شاغل مشابه و هم‌تراز تعیین نماید و یقینا ملاک شان در هر دستگاه میانگین خواهد بود.با عنایت به اینکه در سال اول اجرای برنامه ۴۰ درصد تفاوت حقوق بازنشسته با ۹۰درصد دستمزد مشمول کسور شاغل هم‌تراز مبنای محاسبه احکام خواهد بود و در سال دوم ۳۰ درصد و در سال سوم هم ۳۰ درصد تفاوت مدنظر است تا حقوق بازنشسته به ۹۰ درصد دستمزد مشمول کسور شاغل مشابه و هم‌تراز برسد.

بنابراین بازنشستگان سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ که از فوق العاده های ویژه، خاص یا رتبه بندی در دستگاه های مختلف بهره مند شده اند و این افزایش در میانگین دستمزد بازنشستگی شان موثر بوده است، بالطبع حقوق بازنشستگی شان فعلا از دستمزد بازنشستگی سنوات قبل به اضافه ۴۰ درصد همسان سازی بیشتر است و در سال اول مشمول نخواهند شد.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط