«TOGG»؛ خودروی ملی ترکیه با مدرن‌ترین تکنولوژی

[ad_1] برترین‌ها: با سرمایه‌گذاری ۳/۷میلیارد دلار و صرف ۱۳ سال زمان، شرکت TOGG خودرو‌هایی تولید خواهد کرد که تمامی قطعات آن ساخت ترکیه هستند. اولین محصول، یک شاسی‌بلند برقی هماهنگ با استاندارد‌های جهانی خواهد بود. موتور این ماشین ۲۰۰ اسب بخار نیرو دارد و روی چرخ‌های عقب سوار می‌شود. توگ را می‌توان با موتور دوم […]

[ad_1]

برترین‌ها: با سرمایه‌گذاری ۳/۷میلیارد دلار و صرف ۱۳ سال زمان، شرکت TOGG خودرو‌هایی تولید خواهد کرد که تمامی قطعات آن ساخت ترکیه هستند. اولین محصول، یک شاسی‌بلند برقی هماهنگ با استاندارد‌های جهانی خواهد بود.

اولین خودروی ملی ترکیه با برند «TOGG» رونمایی شد

موتور این ماشین ۲۰۰ اسب بخار نیرو دارد و روی چرخ‌های عقب سوار می‌شود. توگ را می‌توان با موتور دوم هم سفارش داد که چرخ‌های جلو را حرکت می‌دهد و مجموع نیروی ماشین را به ۴۰۰ اسب بخار افزایش می‌دهد. شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ماشین با دو موتور ۴/۸ ثانیه است.

قرار است در پانزده سال آینده پنج مدل مختلف از خودروی ملی ترکیه ساخته شود. دو ظرفیت باتری برای ماشین در نظر گرفته شده است. ماشین با باتری ضعیف‌تر با هر شارژ ۳۰۰ کیلومتر حرکت می‌کند و بردش با باتری قوی‌تر ۵۰۰ کیلومتر است.

اولین خودروی ملی ترکیه با برند «TOGG» رونمایی شد

خودروی ملی ترکیه توسط استودیوی ایتالیایی پینین‌فارینا طراحی شده است. توگ می‌گوید که طرح ساده و مدرن ماشین با الهام از فرهنگ آناتولی و سلیقه بازار ترکیه طراحی شده و با نیاز‌های بازار جهانی مطابقت دارد. ظاهر ماشین شباهت زیادی به کانسپتی دارد که پینین‌فارینا قبلا برای شرکت چینی هیبرید کینتیک طراحی کرده بود. خودروساز چینی این کانسپت را در سال ۲۰۱۸ با برنامه‌ای بلندپروازانه برای به چالش کشیدن تسلا در نمایشگاه پکن رونمایی کرد. اما پس از آن به جز اخبار اوضاع بد مالی، اطلاع دیگری درباره فعالیت‌های شرکت منتشر نشده است.

مسیر ترکیه برای تولید خودروی ملی هموار نبوده است. رهبران ترکیه سال‌ها است در پی ساخت یک خودروی ملی هستند. اولین بار در اوایل دهه شصت میلادی با دستور جمال گورسل، رییس جمهوری وقت ترکیه، ماشینی به نام “انقلاب” ساخته شد که هنگام رونمایی از حرکت بازماند و نمایش اقتدار ملی به آبروریزی منجر شد.

ترکیه در دهه گذشته سرمایه‌گذاری زیادی برای جلب خودروسازان جهان انجام داد و اکنون با تولید بیش از یک میلیون ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال، پانزدهمین تولیدکننده خودرو در جهان است. صادرات خودرو اکنون یکی از مهم‌ترین منابع درآمد ترکیه است. به گفته اتحادیه صادرکنندگان صنعت خودرو، این کشور در یازده ماه اول سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۸ میلیارد دلار از صادرات خودرو و قطعات درآمد داشته است.

اولین خودروی ملی ترکیه با برند «TOGG» رونمایی شد

تلاش کنونی ترکیه برای ساخت خودروی ملی با دستور رجب طیب اردوغان آغاز شد. او می‌خواهد در صدمین سالگرد جمهوری ترکیه در سال ۲۰۲۳، این ماشین را به عنوان نمادی از پیشرفت کشور نمایش دهد.

توگ که مخفف نام طولانی‌تر شرکت (گروه ابتکار اتومبیل ترکیه) است، با سرمایه پنج شرکت بزرگ ترکیه تاسیس شده است. کارخانه این شرکت با ظرفیت سالانه ۱۷۵ هزار دستگاه تا سال آینده در شهر بورسا در زمینی که قبلا در مالکیت ارتش بوده ساخته خواهد شد. دولت علاوه بر معافیت‌های مالیاتی، خرید سالانه ۳۵ هزار دستگاه از محصولات کارخانه را تضمین کرده است. توگ می‌گوید تا پانزده سال آینده پنج مدل مختلف الکتریکی به بازار عرضه خواهد کرد.


خودروی ملی اردوغان

منتقدان دولت ترکیه می‌گویند آقای اردوغان با پروژه ساخت خودروی ملی به دنبال اهداف سیاسی است. خودروی ملی ترکیه منتقدانی هم دارد که می‌گویند این پروژه سیاسی است و آقای اردوغان با اجرای آن اهداف شخصی و حزبی خود را دنبال می‌کند.

اولین خودروی ملی ترکیه با برند «TOGG» رونمایی شد

به گفته منتقدان، آقای اردوغان با کوبیدن بر طبل ملی‌گرایی می‌خواهد توجه‌ها را از مشکلات اقتصادی کشور و ماجراجویی‌های بین‌المللی خود دور کند. درباره زمان‌بندی پروژه هم تردید‌هایی وجود دارد و برخی می‌گویند ساخت کارخانه و تامین و تعلیم ۴۰۰۰ نیروی کار مورد نیاز آن در دو سال امکان‌پذیر نیست.

پس از تاسیس گروه سرمایه گذاری خودروسازی ترکیه موسوم به توگ (TOGG) ترکیه و نمایش اولین خودرو ملی ترکیه در سال گذشته٬ پیشرفت‌های زیادی در صنایع مرتبط با آن مانند تولید باتری و طراحی حاصل شده که در ۶۰ سال گذشته بی سابقه بوده است.

در ۲۷ دسامبر سال گذشته “گردهمایی سفر به نوآوری گروه ابتکار خودرو ترکیه” با حضور رئیس جمهور اردوغان برگزار و مدل‌های “C-SUV”، C-SEDAN ” برای اولین بار به نمایش درآمد.

پس از آن تلاش‌های گروه توک ادامه یافته و گورجان کاراکاش٬ از مدیران ارشد این گروه در نشست لوازم الکترونیکی مصرفی (CES) که در روز هفتم ژانویه ۲۰۲۰ در آمریکا برگزار شد٬ در خصوص پیشرفت‌های ترکیه در اکوسیستم صنعت خودرو به سخنرانی پرداخته و جزئیات آن را تشریح کرد.

طراحی داخلی و خارجی خودرو‌های توگ توسط دفتر حقوق مالکیت معنوی اتحادیه اروپا (EUIPO) در ۱۲ آوریل به ثبت رسیده و در ۲۴ ژوئن گذشته نیز طرح‌های SUV و Sedan این خودرو‌ها توسط موسسه ثبت اختراعات چین به نام توگ ثبت شد.

اولین خودروی ملی ترکیه با برند «TOGG» رونمایی شد

مراسم آغاز ساخت تاسیسات مهندسی، طراحی و تولید توگ در تاریخ ۱۸ ژوئیه برگزار و کلنگ احداث زیربنای آن که قرار شد طی ۱۸ ماه در زمینی به مساحت ۱.۲ میلیون متر مربع در منطقه گملیک بورسا تکمیل شود، با مشارکت رئیس جمهور اردوغان زده شد.

کاراکاش روز هفتم آگوست اعلام کرد که پس از بررسی‌های مختلف٬ تولید خودرو مذکور با نام توگ (TOGG) ادامه خواهد شد.

گفتنی است بنا به اعلام گروه توگ٬ این اتومبیل با مدرنترین ویژگی‌های فنی و آخرین تکنولوژی سخت افزاری به بازار عرضه خواهد شد. این گروه با هدف تولید خودرو ملی ترکیه و تبدیل آن به اولین مارک اتومبیل داخلی تاسیس شده است.

گروه مذکور همچنین نخستین مدل C-SUV را در سال ۲۰۲۲ به بازار عرضه خواهد کرد. بدین ترتیب، ترکیه اولین سازنده SUV برقی غیر کلاسیک درون شهری در سطح اروپا می‌شود.

اولین خودروی ملی ترکیه با برند «TOGG» رونمایی شد

علاوه بر این، خودرو مذکور با ویژگی هایی؛ مانند طولانی‌ترین چرخ دنده در کلاس خود، بزرگترین حجم داخلی، بهترین عملکرد شتاب و کمترین هزینه کل با موارد مشابه نیز به رقابت خواهد پرداخت.


طراحی خاص و مدرن

خودرو ملی ترکیه در طراحی مدرن و خاص خود از طرح لاله که ریشه در خاک آناتولی دارد الهام گرفته است. طرح مدرن آن همچنین از دوره سلجوقی الهام گرفته که نشانگر میراث فرهنگی و جغرافیای ترکیه است.

اولین خودروی ملی ترکیه با برند «TOGG» رونمایی شد

فضای داخلی جادار و بسیار بزرگ این خودرو، راحتی و لذت بی نظیری را در خلال سفر‌های طولانی فراهم می‌کند.

خودروی ملی ترکیه به‌عنوان یکی از پروژه‌های استراتژیک، بخشی از اهداف وزارت صنایع و فناوری ترکیه در سال ۲۰۲۳ است و یکی از پیشگامان تحول هدفمند فناوری خواهد بود.

[ad_2]

Source link