23:03 - 1403/03/19

اقتصادی

یارانه معیشتی با کد ملی | سامانه اعتراض یارانه معیشتی با کد ملی / سامانه اعتراض یارانه

یارانه معیشتی را با کد ملی میتوانید اطلاعاتش را ببینید. نحوه دیدن آن را در اندیشه معاصر ببینید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،این روز ها  خیلی از مردم چشم و دل و امیدشان به یارانه معیشتی میباشد. یارانه معیشتی چیست؟ چگونه میتوان با کد ملی خود نسبت به یارانه معیشتی اعتراض نمود ؟ آیا برای دهک بندی میتوانیم اعتراض کنیم  تمامی این سوال ها جوابش در این خبر موجود است. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

معرفی سامانه حمایت معیشتی hemayat.mcls.gov.ir

با توجه به بالا رفتن نرخ تورم و مشکلات اقتصادی مردم، دولت به منظور کاهش مشکلات اقتصادی افراد، اقدام به روی کار آوردن طرح پرداخت یارانه نقدی کرده است. اگرچه طرح یارانه نقدی سال ها است که در کشور اجرا می شود، اما در سال های گذشته با توجه به هدفمندی یارانه ها، بعضی از اشخاص دیگر یارانه دریافت نکردند و در واقع، یارانه آن ها قطع شد.

از طرفی به غیر از یارانه نقدی که ماهانه به اشخاص پرداخت می شود، یارانه ای تحت عنوان یارانه معیشتی نیز از سوی دولت روی کار آمد که اشخاص واجد شرایط مجاز به دریافت این یارانه می باشند.

با توجه به لزوم شناسایی اشخاص برای ارائه یارانه های نقدی، سامانه ای به نام سامانه حمایت معیشتی راه اندازی شد تا مردم بتوانند از طریق این سایت درخواست های خود را مبنی بر استفاده از خدمات کمک معیشتی دولت ثبت کنند و پس از ثبت درخواست منتظر نتیجه درخواست خود باشند.

سامانه حمایت معیشتی از طریق نشانی اینترنتی hemayat.mcls.gov.ir برای عموم مردم قابل دسترس می باشد و اشخاص می توانند از طریق این سایت اقدام به ثبت درخواست های خود به صورت آنلاین کنند. این سامانه مدت هاست که فعال می باشد اما به تازگی به روز رسانی شده است. در سامانه جدید امکانات بیشتری ارائه می گردد که شامل مواردی از قبیل اعتراض به بخش های مختلف مانند خودرو و تراکنش های بانکی می باشد که در سامانه قبلی ممکن نبود.

یارانه معیشتی

یارانه معیشتی

مراحل و نحوه ثبت و پیگیری شکایت یارانه با کد ملی

در این مرحله قصد داریم مراحل و نحوه ثبت و پیگیری شکایت یارانه با کد ملی را برای متقاضیان شرح دهیم. برای ثبت شکایت یارانه لازم است تا متقاضی ابتدا آدرس سامانه حمایت hemayat.mcls.ir را در مرورگر خود جستجو کرده تا وارد سایت مربوطه گردد. سپس مطابق تصویر بر روی گزینه ثبت نام کلیک کرده تا وارد مرحله بعد شود.

در این مرحله شخص اطلاعات خود، مانند کدملی و شماره همراه و … را وارد کرده و بر روی ارسال کد اعتبارسنجی کلیک می نماید. پس از آن یک کد برای فرد ارسال می شود که پس از ورود این کد، ثبت نام فرد در سامانه نهایی می شود.

در صورتی که فرد قبلا در سامانه ثبت نام انجام داده باشد، باید بر روی گزینه ورود کلیک نموده و با وارد کردن اطلاعات و فشردن دکمه ارسال کد اعتبار، وارد مرحله بعد شود.

در قسمت بعد، کاربر با وارد کردن کد بر روی عبارت ورود به سامانه حمایت کلیک می کند تا وارد سامانه ثبت شکایت یارانه گردد.

پس از ورود، در صورتی که فرد نسبت به دهک خود و اطلاعات شناسه اقتصادی و اعضای خانوار که در این صفحه قابل مشاهده است، اعتراضی داشته باشد، می تواند با ورود به قسمت درخواست بررسی، شکایت خود مبنی بر قطع یارانه معیشتی را ثبت نماید.

در این بخش در صورتی که متقاضی متن توافق نامه را قبول داشته باشد، تیک مربوطه را فعال کرده و بر روی دکمه ثبت کلیک می نماید.

گام بعدی که مربوط به اطلاعات خانوار می باشد، در صورتی که مورد قبول فرد است، گزینه صحیح است را انتخاب نموده و بر روی دکمه ثبت کلیک می نماید.

اگر اطلاعات خانوار مورد تایید نباشد، گزینه صحیح نیست انتخاب می شود و پس از تایید راهنمای نمایش داده شده، بر روی گزینه ادامه کلیک خواهد شد.

گام بعدی مربوط به اطلاعات خودرو است که در صورت تایید اطلاعات، گزینه صحیح است و درخواست بررسی ندارم را انتخاب نموده و اگر اعتراضی دارد، گزینه های دیگر را انتخاب نموده و سپس بر روی گزینه ثبت کلیک می نماید.

مرحله بعدی مربوط به اطلاعات واریز و خرید متقاضی و مرحله ششم مربوط به اطلاعات درآمد خانوار و گام بعدی مربوط به شرایط خاص (شرایط اقتصادی که خانوار تحت شعاع بیماری پرهزینه یکی از اعضا قرار داده است)، مرحله هشتم نیز، تعهدنامه است، حال در صورتی که فرد متن آن را قبول داشته باشد، بر روی گزینه ثبت و ادامه کلیک نموده و وارد گام آخر می شود. در مرحله پایانی نیز کد رهگیری برای فرد نمایش داده می شود. جهت راهنمایی دقیق تر متقاضیان فایل کامل راهنمای ثبت شکایت یارانه برای علاقمندان در ذیل قرار داده شده است.

پرداختی دومیلیون تومانی برای یارانه بگیران

حسن غربا روز یکشنبه به رسانه‌ها افزود: بر اساس این افزایش، مستمری مددجویان یک‌نفره به ۱۰ میلیون ریال رسید.

رییس اداره بهزیستی شهرستان شاهرود گفت: مستمری مددجویان زیر پوشش این شهرستان در سال ۱۴۰۳ افزایش ۴۰ درصدی داشت.

حسن غربا روز یکشنبه به رسانه‌ها افزود: بر اساس این افزایش، مستمری مددجویان یک‌نفره به ۱۰ میلیون ریال رسید.

وی با بیان اینکه مستمری خانواده‌های ۲ نفره ۱۴ میلیون ۲۰۰ هزار ریال تعیین شد، ابراز کرد: مستمری ماهانه برای خانواده‌های سه نفره ۲۰ میلیون ریال، خانواده‌های چهار نفره ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال و خانواده‌های پنج نفره ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال در نظر گرفته شد.

این مسوول به نگاه ویژه دولت سیزدهم و شخص رییس جمهور شهید به جامعه هدف بهزیستی اشاره کرد و گفت: به همت دولت سیزدهم، سه هزار و ۶۳۹ توان‌خواه و خانواده‌هایشان در حوزه توانبخشی این شهرستان از مستمری ماهیانه برخوردار هستند.

وی از افزایش شمار دریافت کنندگان حق پرستاری به ۵۶۱ توان‌خواه خبر داد و اظهار کرد: ماهیانه بیش از ۱۱ میلیارد ریال حق پرستاری به حساب این توان‌خواهان واریز می‌شود.

یارانه معیشتی ۶۰۰ هزار تا یک میلیون تومانی برای هر کودک نیازمند تغذیه مضاعف

خانوارهای مشمول این طرح توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شناسایی می‌شوند. اگر پس از معاینه کودک در خانه‌های بهداشت و مراکز بهداشتی درمانی مشخص شود کودک رشد استاندارد ندارد به وزارت تعاون معرفی می‌شود.

سایت دهک بندی یارانه

ثبت نام سایت حمایت معیشتی جاماندگان

در بخش قبل روش وارد شدن به سایت حمایت معیشتی برای ثبت نام را توضیح دادیم. بنابراین اکنون شما به راحتی می توانید به این سامانه وارد شده و در ادامه اقدامات لازم برای انجام ثبت نام خود را از این طریق طی کنید. با توجه به این که سامانه مذکور در وهله اول برای ثبت نام جاماندگان یارانه معیشتی ایجاد شده است، این افراد حتما باید نسبت به نام نویسی در آن اقدام کنند. در واقع این افراد کسانی هستند که در هنگام اجرای طرح یارانه معیشتی در سال ۹۸ موفق به ثبت نام نشده و از این طرح کنار گذاشته شده اند. البته افرادی که قبل از آن هم به دلیل حذف یارانه اصلی، یارانه معیشتی هم به آن ها تعلق نگرفته امکان ثبت نام سامانه حمایت معیشتی را دارند. به هر حال، در این قسمت روش نام نویسی در این سایت را توضیح داده تا در صورت داشتن شرایط لازم، موفق به انجام اعتراض و دریافت یارانه معیشتی بشوید.

برای ثبت نام در سامانه حمایت معیشتی لازم است اقداماتی را انجام دهید که البته زیاد هم پیچیده نیستند. منتهی باید یک سری اطلاعات مورد نیاز مانند کد ملی سرپرست خانواده، کد ملی یکی از اعضا و شماره حساب کارت یارانه ای خود را آماده داشته باشید. بعد از آماده کردن ای اطلاعات، می توانید وارد مراحل ثبت نام بشوید. اقدامات لازم جهت این امر به شرح زیر می باشند.

۱ابتدا لازم است با سرچ کردن آدرس اینترنتی سامانه مربوطه یعنی hemayat.mcls.gov.ir به آن وارد شوید. در بخش قبل روش ورود به این سایت را به طور مفصل بیان کرده ایم.
۲بعد از این که به صفحه اصلی این سامانه وارد شدید، یک سری اطلاعات را مشاهده می کنید. این اطلاعات شامل نکاتی هستند که شما را برای وارد شدن و ثبت نام در این سامانه راهنمایی می کنند. پس این موارد را با دقت مطالعه نموده و سپس با استفاده از کشو موجود در سمت راست صفحه به سمت پایین آن حرکت کنید. در انتهای صفحه گزینه «ورود به سامانه» را مشاهده خواهید کرد. بر روی این گزینه کلیک نمایید.

۳با کلیک بر روی گزنه «ورود به سامانه» در بخش قبل، پنجره ورودی سایت حمایت معیشتی برای شما در همان صفحه نمایش داده می شود. توجه داشته باشید که اطلاعات لازم در این بخش را به طور کامل و با دقت بالا تکمیل نمایید. در اولین کادر لازم است کد ملی سرپرست خانواده را وارد نمایید. در بخش بعدی باید شماره حساب واریز یارانه را قرار دهید. در صورتی که در حال دریافت یارانه اصلی هستید، اما موفق به ثبت نام یارانه معیشتی نشده اید، شماره حساب یارانه ای خود را در این بخش بگذارید. در صورتی که حتی یارانه شما هم از چند سال قبل قطع شده، شماره حسابی که در سال های قبل یارانه به آن واریز می شد را قرار دهید. بعد از قرار دادن این اطلاعات، ممکن است شما در وضعیت «خانواده تک نفره» یا «خانواده چند نفره» قرار بگیرد که در ادامه هر کدام ار توضیح داده ایم. ۴اگر شما تنها یک عضو مستقل هستید و کسی دیگر از اعضای خانواده باشما زندگی نمی کند و به طور کلی سرپرستی با خودتان باشد، باید تیک مربوط به گزینه خانواده تک نفره را بزنید. اکنون کافی است برای ثبت نام سامانه حمایت معیشتی ، تصویر امنیتی موجود را هم در کادر مشخص شده برای آن قرار داده و گزینه ورود را بزنید. ۵بعد از این که مراحل قبل را با موفقیت پشت سر گذاشته و تمام اطلاعات لازم در پنجره ورودی سامانه hemayat.mcls.gov.ir را با دقت وارد کردید، به مرحله بعدی ثبت نام خواهید رسید. در این مرحله باید رضایت نامه ای را جهت دسترسی به اطلاعات دارایی و مالی خانواده تان تکمیل نمایید. دقت داشته باشید که پر کردن فرم رضایت نامه در این بخش شرط لازم برای ثبت نام شما در طرح یارانه معیشتی است. در صورتی که مشکلی برای ارائه دسترسی به اطلاعات مالی و دارایی خود و خانواده ندارید، اطلاعات رضایت نامه را تکمیل نموده و آن را ثبت کنید.
۶بعد از این که مراحل قبل را با موفقیت پشت سر گذاشته و تمام اطلاعات لازم در پنجره ورودی سامانه hemayat.mcls.gov.ir را با دقت وارد کردید، به مرحله بعدی ثبت نام خواهید رسید. در این مرحله باید رضایت نامه ای را جهت دسترسی به اطلاعات دارایی و مالی خانواده تان تکمیل نمایید. دقت داشته باشید که پر کردن فرم رضایت نامه در این بخش شرط لازم برای ثبت نام شما در طرح یارانه معیشتی است. در صورتی که مشکلی برای ارائه دسترسی به اطلاعات مالی و دارایی خود و خانواده ندارید، اطلاعات رضایت نامه را تکمیل نموده و آن را ثبت کنید.

سامانه اعتراض به دهک بندی و پیگیری اعتراض یارانه

متقاضیان بازبینی و دهک‌بندی اعلام شده یا افرادی که یارانه آنان از اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ قطع شده است، می‌توانند جهت ثبت یا پیگیری درخواست خود به سامانه اعلامی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آدرس https://hemayat.mcls.gov.ir مراجعه نموده یا با تلفن گویای ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ تماس حاصل کنند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط