20:06 - 1403/04/13

سیاسی

کارهای اجرایی جلیلی

نگاهی به کارنامه درخشان سعید جلیلی. در اندیشه معاصر سعید جلیلی را بشناسید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، سعید جلیلی یکی از سیاستمداران ایرانی میباشد که افراد زیادی به او امید بستند لازم به ذکر است سعید جلیلی به حدی برنامه های خوب و کار آمد دارد که شهید خدمت سید ابراهیم رئیسی هم از این برنامه ها استفاده میکرد . سعید جلیلی در این دوره از انتخابات نامزد ریاست جمهوری میباشد. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

جانشین مناسب برای شهید خدمت

به ادعای برخی رسانه ها اصولگرا، نامزدی سعید جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو برای جانشینی سید ابراهیم رئیسی قطعی به نظر می رسد.

سعید جلیلی دیپلماتی اصولگرا و دارای مدرک دکترای علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق (ع) است. او در حال حاضر به عنوان عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو شورای راهبردی روابط خارجی و نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران مشغول به فعالیت است./آفتاب نو

سعید جلیلی و شهید رئیسی

سعید جلیلی و شهید رئیسی

فعالیت‌های اجرایی سعید جلیلی

پس از پایان جنگ در سال ۱۳۶۸، جلیلی به استخدام وزارت امور خارجه درآمد و دو سال بعد نیز به ریاست اداره بازرسی این وزارت برگزیده شد و تا سال ۱۳۷۵ نیز در این سمت باقی ماند. پس از این و در دولت سید محمد خاتمی، جلیلی مدتی به عنوان معاون اداره اول آمریکا در وزارت امور خارجه فعالیت داشت.

جلیلی در ۳۶ سالگی به عنوان مدیر بررسی‌های جاری دفتر رهبری انتخاب شد. وی در دولت محمود احمدی نژاد به وزارت امور خارجه بازگشت و در کنار علی لاریجانی که در آن بازه دبیر شورای عالی امنیت ملی بود در مذاکرات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران حضور پیدا کرد.

در مهر ماه ۱۳۸۶ لاریجانی از سمت خود استعفا داد و جلیلی جای او را گرفت. یک سال بعد نیز جلیلی با حفظ سمت به عنوان نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی منصوب شد و عهده‌دار مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای غربی شد، مذاکراتی که به نتیجه خاصی نرسیده و حواشی بسیاری در پی داشت.

ثمره چند سال فعالیت سعید جلیلی در این سمت تصویب سه قطعنامه علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد و قرار گرفتن ایران ذیل فصل ۷ منشور ملل متحد بود. اگر کشوری تحت فصل هفتم منشور ملل متحد قرار گیرد به عنوان تهدیدی برای صلح، نقض صلح و اقدام تجاوزگرانه به حساب می‌آید و اجازه هرگونه اقدام نظامی و غیر نظامی برای مقابله با آن و برقراری صلح و امنیت بین‌المللی مجاز دانسته می‌شود./روزیاتو

چندی از برنامه‌های «سعید جلیلی» در ایام تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری چه بود؟

پس از معرفی سعید جلیلی به عنوان یکی از ۶ نامزد احراز صلاحیت شده برای نامزدی انتخابات زودهنگام چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری، او کمپین انتخاباتی خود را آغاز کرد. جلیلی با انتخاب شعار «یک جهان فرصت،یک ایران جهش» وارد عرصه انتخابات شد.

انتخاب محسن منصوری معاون اجرایی دولت شهید رئیسی به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی برای دوستداران «سید شهید اهل خدمت» نویدبخش ادامه راه آن شهید و دولت مردمی است.
بیرجند مقصد اولین سفر انتخاباتی جلیلی

سعید جلیلی نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در اولین سفر انتخاباتی خود بیست و سوم خرداد ماه وارد بیرجند شد و با استقبال پرشور مردم در هیات ابوالفضلی (مصلی) بیرجند روبرو شد.
پیشرفت و جهش کشور نیازمند داشتن برنامه است

سعید جلیلی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نخستین گفت و گوی تلویزیونی خود با تاکید بر همزمانی آغاز به کار دولت چهاردهم و برنامه هفتم توسعه، لازمه جهش و پیشرفت کشور را داشتن برنامه و باور به آن دانست.
جلیلی: شعارهای انتخاباتی باید واقعی باشد

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در دومین سفر تبلیغاتی خود در مجمع طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه شعارهای انتخابات باید دقیق و واقعی باشد، اظهار داشت: شعارهای انتخابات باید دقیق و واقعی باشد. وقتی ما می‌گویم یک جهان فرصت یعنی باید از این فرصت‌ها به خوبی استفاده شود در این صورت یک ایران جهش محقق خواهد شد. در این صورت است که موجب ارتقای کشور خواهد شد. این بحث خیلی مهمی است، ما باید برنامه‌ای را پیاده کنیم که هر ایرانی در جهش کشور نقش پررنگی ایفا کند، این فرصت تاریخی، تمدنی و سیاسی است.
ادامه راه شهید جمهور توقع ما از دکتر جلیلی است

آیت الله علی اکبر سیفی مازندرانی روز پنجشنبه دردیدار با جلیلی بیان کرد: همان گونه که اصل ورود جناب عالی از روی بصیرت و زمان شناسی بود، ادامه حضور با قوّت و قدرت شما نیز خواست قطعی جبهه انقلاب است. ادامه راه شهید جمهور توقع ما از دکتر جلیلی است. تمام نامزدها و ستادهایشان از تخریب و بدگویی نسبت به سایرین جدا پرهیز نمایند که خلاف سنت اسلامی است.
سفر انتخاباتی «سعید جلیلی» به اراک

حضور در جمع کارگران هپکو و سخنرانی در جمع مردم از مهمترین برنامه های سفر تبلیغاتی سعید جلیلی به اراک بود.
جلیلی: در صحنه بین‌الملل فرصت‌ها بیش از تهدیدها است

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه میزگرد سیاسی با اشاره به شعار «یک جهان فرصت، یک ایران جهش» گفت: سیاست خارجی عرصه واقعی است و باید در این میدان فرصت‌ها و تهدیدها را شناخت؛ در این عرصه فرصت‌ها بیش از تهدیدها است.
بحران باید با روشنگری حل شود نه صرفا ابزار امنیتی

او در میزگرد فرهنگی مطرح کرد: اگر بحرانی ایجاد می‌شود، آن را با ابزار صرفا امنیتی اطلاعاتی نمی‌خواهیم حل کنیم بلکه با روشنگری و بصیرت بخشی دنبال می‌کنیم.
بیان مشکلات هنر نیست؛ باید ضعف ها را با قدرت برطرف کرد

سعید جلیلی روز یکشنبه در نشست جمعی از کارآفرینان، تولیدکنندگان و اهالی صنعت کشور ضمن شنیدن دغدغه، سوالات، پیشنهادات و ملاحظات آن‌ها گفت: به لحاظ روش شناسی، اینکه ما بیاییم و صرفا برخی مشکلات را مطرح کنیم، هنر نیست؛ بدانیم که ضعف را با قدرت باید برطرف کرد؛ لذا اگر می‌خواهیم مشکلات خصوصی‌سازی را برطرف کنیم، باید ظرفیت‌ها را شناسایی کنیم.
صدور بخشنامه پشت میزی ممنوع است

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در این دیدار با بیان اینکه صدور بخشنامه های پشت میزی ممنوع است، گفت: باید مقررات و بخشنامه ها با آگاهی ذینفعان و مخاطبین آن تنظیم شود تا قانون و برنامه دقیق‌تر و بی‌نقص‌تر باشد.
نه وقت تعارف است نه تردید، در یک نقطه تاریخی هستیم

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در این دیدار گفت: الان نه وقت تعارف است نه تردید، ما در یک نقطه تاریخی هستیم و باید تصمیم صریح و به موقع بگیریم؛ دولت و رییس جمهوری که بداند اولویتش چیست و آن را پیگیری کند، موفق خواهد بود؛ باید مشکلات را شناخت، نه اینکه تازه برای بررسی آن وارد میدان شد.
مذاکره‌ای که منافع ملی را تامین نکند، دفاع از حقوق ملت نیست

«سعید جلیلی» نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در گفت وگوی ویژه خبری اظهار داشت: مذاکره یک وسیله است و حتما باید از آن استفاده کرد ولی اصل هدف است بلکه هدف دفاع از حقوق ملت ایران، حفظ منافع مردم و عدم عقب نشینی در مسیر پیشرفت کشور است و اگر توافق، منافع ملت را تأمین نکند، حتما دفاع از حقوق ملت نیست.
عده‌ای FATF را بهانه کرده بودند تا ناکارآمدی خود را بپوشانند

وی در مناظره دوم عنوان کرد: زمانی که در شورای عالی امنیت ملی بودم نوشتم باید با پولشویی مقابله شود؛ گفتند اول باید FATF ‌تصویب شود؛ نه. یکی از اشکالات دوستان این است که صورت مساله را دقیق متوجه نیستند. این مسائل را آقای همتی در دوره قبلی انتخابات هم مطرح کردند که من جواب دادم. شما الان دارید با FATF کار می‌کنید و عمده ۴۱ بند را اجرا می کنید. شما (آقای پورمحمدی) زمانی که وزیر دادگستری و رئیس سازمان بازرسی بودید باید این کارها را انجام می‌دادید ولی چرا انجام ندادید؟ مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در مجلس تصویب شد و بسترهای آن در کشور فراهم است ولی چرا انجام نمی‌دهید؟ عده ای می‌خواستند برای ناکارآمدی خود بهانه بیاورند و بگویند این کارها انجام نمی‌شود. چگونگی توزیع یارانه چه ربطی به این موضوع دارد؟/ایرنا

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط