حاجیه خانم نرجس عطارنژاد در مصاحبه با خانم نسترن بهرمان مطرح کرد؛

پاسخ گویی به مردم نیاز به پژوهش در زمینه های مختلف دینی دارد

مصاحبه با حاجیه خانم نرجس عطارنژاد ملقب به (حاج خانم کاشانی)، مادر شهید و مدیراسبق حوزه علمیه نجمه خاتون(سلام الله علیها) و هیات امنای فعلی مجموعه علمی _فرهنگی را در اندیشه معاصر بخوانید.

خانم عطارنژاد حوزه نجمه خاتون

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، مصاحبه با حاجیه خانم نرجس عطارنژاد ملقب به (حاج خانم کاشانی)، مادر شهید و مدیراسبق حوزه علمیه نجمه خاتون(سلام الله علیها) و هیات امنای فعلی مجموعه علمی _فرهنگی

نسترن بهرمان: خانم عطارنژاد، ممنون که وقت گذاشتید و با ما به گفتگو نشستید. می دانیم شما یکی از حوزویان برجسته هستید و نقش مهمی در امور مذهبی و فرهنگی کشور ایفا می کنید. می توانید کمی از سوابق و فعالیت های خود بگویید؟

خانم عطارنژاد(کاشانی): من هم از شما و از این فرصت برای گفتگو ممنونم. من از دوران جوانی در حوزه های علمیه مشغول به تحصیل و تدریس بودم. تلاش کردم تا با مطالعه و پژوهش در زمینه های مختلف دینی، بتوانم به سوالات و نیازهای مردم در این حوزه پاسخ دهم. همچنین در طول این سال ها در برنامه های متعدد آموزشی و فرهنگی در سطح کشور مشارکت داشتم.

نسترن بهرمان: به عنوان یک حوزوی با سابقه، چه نقشی در امور مذهبی و فرهنگی کشور ایفا کرده اید؟

خانم عطارنژاد(کاشانی): من همواره سعی کردم تا با ارائه تفسیرهای دقیق و کاربردی از آموزه های دینی، بتوانم به رفع سردرگمی ها و سوالات مردم در این زمینه کمک کنم. همچنین در طول سال ها فعالیت خود، سعی کردم با برگزاری کلاس های آموزشی و پژوهشی در حوزه های مختلف دینی، زمینه را برای ارتقای سطح دانش و بینش دینی مردم فراهم کنم.

نسترن بهرمان: آیا می توانید مثال هایی از فعالیت های فرهنگی و اجتماعی خود را برای ما بازگو کنید؟

خانم عطارنژاد(کاشانی): بله، حتما. در کنار فعالیت های آموزشی و پژوهشی، همواره سعی کردم در پروژه های خیرخواهانه و کمک به نیازمندان نیز مشارکت داشته باشم. به عنوان مثال، در سال های اخیر با همکاری تعدادی از فعالان حوزوی و خیرین، موفق شدیم به خانواده های بی سرپرست یا بدسرپرست یاری برسانیم، که مورد استقبال خانواده های نیازمند قرار گرفت.

نسترن بهرمان: این فعالیت های اجتماعی شما بسیار ارزشمند است. اما به نظر می رسد شما به عنوان یک حوزوی، دغدغه های خاصی نیز دارید. می توانید در این زمینه بیشتر توضیح دهید؟

خانم عطارنژاد(کاشانی): بله، همانطور که می دانید در چند سال اخیر برخی مسائل و چالش های جدی در حوزه های دینی و فرهنگی کشور به وجود آمده است که مورد نگرانی فعالان این عرصه است. به عنوان مثال، مسائلی مانند گسترش بی اخلاقی و بی بندوباری در جامعه، ضعف در آموزش های مذهبی و اخلاقی نسل جوان و همچنین برخی تحریف ها و برداشت های نادرست از آموزه های دینی. این موضوعات همواره ذهن و دل فعالان حوزوی را به خود مشغول کرده است.

نسترن بهرمان: شما به عنوان یک حوزوی با سابقه، چه راهکارهایی برای رفع این چالش ها ارائه می دهید؟

خانم عطارنژاد(کاشانی): ما به عنوان فعالان حوزوی معتقدیم که باید با تقویت نهادهای آموزشی و فرهنگی مذهبی و همچنین فعال کردن ظرفیت های موجود در این حوزه، گام های موثری برداشته شود. برای مثال، تقویت آموزش های دینی و اخلاقی و پرورش مبلّغ های حاذق در مدارس علمیه و راه اندازی برنامه های فرهنگی-مذهبی برای نسل جوان و همچنین مقابله جدی با تحریف های موجود در آموزه های دینی، می تواند در این راستا موثر باشد.

نسترن بهرمان: با توجه به این که پرورش مبلّغ را اشاره داشتید تمایل داریم در مورد مدرسه علمیه ای که مدیریت آن را به عهده داشتید و فی الحال عضوهیات امنای این مجموعه هستید، بیشتر بدانیم.

خانم عطارنژاد(کاشانی): درسته، مدرسه علمیه نجمه خاتون (س) در سال ۱۳۸۴ با هدف تربیت طلاب علوم دینی جهت رشد و گسترش ارزش ها، معارف اسلامی و آموزه های قرآنی در شهرری توسط حضرت آیت الله غیوری (ره) تأسیس گردید و تا به حال صدها طلبه خروجیِ این مدرسه بوده است که برخی از آن ها در حال حاضر در مقطع دکتری در حال تحصیل و تبلیغ علوم دینی، و برخی در ارگان های مختلف مشغول به کار هستند.

نسترن بهرمان: تشکر از شما. این راهکارهایی که ارائه دادید در راستای تحصیل علوم حوزوی بسیار مهم و کاربردی به نظر می رسد. امیدواریم با همت و تلاش شما و همکاران حوزوی، بتوان به رشد و پرورش طلاب کمک شایانی نمود.

خانم نرجس عطارنژاد(کاشانی): بله، قطعا نیازمند همت و تلاش همه فعالان فرهنگی و مذهبی هستیم تا بتوانیم به این اهداف دست یابیم.

امیدواریم جوانان ما در انتخاب راه زندگی هدفی را انتخاب کنند که تضمین کننده دنیا و آخرتشان باشد.

همچنین امیدوارم با همکاری و همراهی مردم و مسئولان ذی ربط، بتوانیم گام های موثری در این مسیر برداریم.

نسترن بهرمان: ان شاءالله.

از وقتی که در اختیار ما قرار دادید سپاسگزارم. امیدوارم در آینده شاهد موفقیت های بیشتر شما و همکاران حوزوی در حل مسائل فرهنگی و مذهبی کشور باشیم.

خانم عطارنژاد(کاشانی): من هم از شما و از این فرصت ممنونم. امیدوارم این گفتگو بتواند در جهت آگاهی بخشی و فراهم آوردن راه حل های موثر در این زمینه مفید واقع شود. سپاسگزارم.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

نویسنده : مصاحبه توسط: نسترن بهرمان

مطالب مرتبط