۰۷:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۶

کلیپ سلامت

ویدیو | سرطان پوست چیست و چه علائمی را به همراه دارد ؟

ملانوم شدیدترین نوع سرطان پوست تلقی می شود که یکی از خطرناک‌ترین انوانع سرطان نیز هست. در این ویدیوی کوتاه با این عارضه و همچنین راه های پیشگیری و شناسایی آن آشنا می‌شوید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر،سرطان پوست، رشد غیرطبیعی سلول‌های پوست است که اغلب در اثر قرار گرفتن زیاد افراد در معرض آفتاب ایجاد می‌شود. البته فرم‌های رایجی از این نوع سرطان وجود دارد که می‌توانند در مناطقی از پوست که معمولاً در معرض نور آفتاب نیستند نیز بروز کنند. شما می‌توانید با اجتناب از قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش (UV)، احتمال بروز سرطان پوست را در خود کاهش دهید. از انواع سرطان پوست که بسیار شایع هستند، می‌توان به کارسینوم سلول بازال، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوما اشاره کرد.

علائم ملانوما

ملانوما می‌تواند در هر نقطه از بدن ایجاد شود؛ اما اغلب در صورت یا تنه آقایان ظاهر می‌شود. در خانم‌ها، این نوع سرطان اغلب در ناحیه پایین پا حتی با وجود داشتن پوشش در مقابل آفتاب ایجاد می‌شود. ملانوما می‌تواند افراد با هر رنگ پوست را تحت تأثیر قرار بدهد. در افرادی که رنگ پوست آن‌ها تیره است، این نوع سرطان پوست در کف دست یا کف پا، یا در زیر ناخن‌ها ممکن است به صورت زیر ظاهر شود:

  • یک لکه قهو‌ای بزرگ با لکه‌های تیره‌تر در اطراف آن
  • یک خال رنگی که رنگ و اندازه آن تغییر یا خونریزی می‌کند
  • یک ضایعه کوچک با حاشیه نامنظم و قسمت‌هایی که به رنگ قرمز، صورتی، سفید یا آبی دیده می‌شود
  • ضایعه‌ای دردناک که خارش یا احساس سوزش دارد

درمان سرطان پوست

پس از تشخیص پزشک، گزینه‌های درمانی شما برای سرطان پوست و ضایعات پوستی پیش‌سرطانی معروف به کراتوز آکتینیک (actinic keratoses)، بسته به اندازه، نوع، عمق و محل ضایعات متفاوت خواهد بود. بعد از نمونه‌برداری، روش‌های درمانی معمولا شامل فریز کردن با نیتروژن مایع برای تخریب سلول‌های سرطانی، جراحی برای برداشت ضایعه سرطانی، جراحی موس (برداشت لایه‌های نازک سرطانی پوست)، الکترودرمانی، پرتودرمانی، شیمی درمانی و درمان فتودینامیکی است.

ویدیو | سرطان پوست چیست و چه علائمی را به همراه دارد ؟

ویدیو | سرطان پوست چیست و چه علائمی را به همراه دارد ؟

ملانوما

ملانوما نوع دیگری از سرطان پوست است که معمولا از یک خال شروع می‌شود. این نوع بیماری سرطان زیاد شایع نیست اما خطرناک ترین نوع آن است و می‌تواند کشنده باشد.در هر قسمت از بدن می تواند رشد کند. در خانم ها بیشتر پاها را دچار می کند و در آقایان تنه (قفسه سینه و پشت) شایع‌ترین محل است. گردن و صورت دیگر محل‌های رایج برای شروع ملانوم است. ملانوما مانند سرطان سنگ فرش و پایه ای در مراحل اول شناسایی قابل درمان است. در اندیشه معاصر ببینید

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار