۰۰:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۱

ورزشی

ورزش کبدی چند دقیقه است | تمامی قوانین ورزش کبدی / تاریخچه ورزش کبدی

کَبَدی یا زو یک بازی و ورزش است که بیش‌تر در هند و پاکستان و ایران رواج دارد. سال ۱۳۸۱ برای نخستین‌بار مسابقات قهرمانی این بازی برای مردان در سطح آسیا برگزار شد

ورزش کبدی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، ورزش کبدی یک ورزش پر طرفدار است که علاوه بر ورزشکاران کودکان هم در مدرسه و در کوچه انجام میدهند. ورزش کبدی در بین عامیان به نام زو معروف است که قدرت نفس گیری را به رخ یکدیگر میکشند. در ورزش کبدی هر گروهی که بتواند نفس خود را بهتر کنترل کند برنده است. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و برای کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

روش بازی ورزش کبدی

مهاجمان ۲ تیم در حالی که به‌طور مرتب کلمهٔ «کبدی‌کبدی» را تکرار می‌کنند با انجام حرکات حمله و دفاع و جابه‌جایی تلاش می‌کنند تا با لمس کردن یا گرفتن یار تیم مقابل بتوانند به بالاترین امتیاز دست یابند. تعویض در این بازی هیچ محدودیتی ندارد. در صورت تساوی ۲ تیم در وقت‌قانونی، ۵ حمله از سوی هر کدام از ۲ تیم انجام می‌شود و اگر باز هم مساوی شدند، حمله یک‌به‌یک پِیگیری می‌شود.

در طول ورزش کبدی  باید مکرراً کلمهٔ کبدی با صدای بلند و واضح از سوی بازیکن مهاجم تکرار شود. به‌طوری که قطع کردن کلمهٔ کبدی‌کبدی به‌معنای پایان حمله یا نفس‌گیری در حین حمله به‌معنی قطع کردن محسوب می‌شود و مهاجم باید تا زمان برگشت به زمین خود آن را بگوید. نحوهٔ کسب امتیاز هم بدین‌صورت است که اگر مهاجم با حریف یا حریف با مهاجم تماس پیدا کند و مهاجم به زمین خود برگردد، امتیاز کسب شده و همچنین مدافع ناکام از زمین خارج می‌شود؛ اما اگر حریفان مهاجم را نگه داشته و در زمین خودی متوقف کنند و اجازهٔ رسیدن مهاجم به خط میانی یا زمین خودی را ندهند، مهاجم یک امتیاز از دست داده و از زمین خارج می‌شود؛ در عین حال در صورت موفقیت مهاجم هر تعداد مدافع که مهاجم را لمس نموده باشند از جریان بازی خارج و به همان میزان امتیاز به تیم حمله‌کننده تعلق می‌گیرد. در صورت خارج شدن تمامی بازیکنان یک تیم در طول مسابقه، امتیازی جداگانه به امتیازات تیم حاضر در زمین اضافه می‌شود. در قوانین جدید نیز در صورتی که ۲ نفر یا تک‌نفر باقی مانده در زمین مهاجم را متوقف نمایند، به اصطلاح امتیاز عالی (۲ امتیاز) به تیم مدافع تعلق می‌گیرد. به ازای هر بازیکنی که از تیم روبه‌رو خارج می‌شود، بازیکنی به تیم مقابل اضافه می‌گردد، به‌جز زمانی که ترکیب آن تیم کامل (۷ نفر سالنی یا ۶ نفر ساحلی) باشد

کبدی در اصل یک بازی ایرانی است و به اسامی مختلف نامیده می شود، این بازی در گیلان شیرین دودو و در خراسان، گلستان و مازندران زو و در سیستان و بلوچستان کبدی نامیده می شود. کبدی یک بازی کم خرج و یک بازی بیرون سالنی و سالنی پرتحرک است که ترکیبی از کشتی و راگبی است. برای گرفتن مهاجم یا فرار از دست حریف در این بازی به مهارت، انعطاف پذیری چابکی، استقامت، حضور ذهن و جرأت نیاز است.

ورزش کبدی

ورزش کبدی

تعاریف خطوط کبدی:

۱. مرز: خطوط ۴ طرفه محوطه زمین بازی که به‌عنوان خطوط مانع در نظر گرفته شده‌اند و کلیه خطوط حداکثر به عرض ۵ سانتی‌متر و از قسمت محوطه زمین بازی تشکیل می‌شوند.

۲. خط میانی: اندازه این خط که زمین بازی را به دو قسمت تقسیم می‌کند برای مردان ۵۲/۶ و زنان ۵۰/۵ است که به آن خط میانی، پیروی یا شروع حمله گفته می‌شود.

۳. لابی LOOBY: کناره‌های زمین بازی که به صورت راهرو یا لابی است و عرض آن یک سانتی‌متر است.

۴. خط حمله یا بالک BAULK: این خط باید ار عرض کامل به فاصله ۳/۷۵ در زمین مردان و ۳ متر برای زمین بانوان باشد و عرض آن نباید بیش از ۵ سانتی‌متر باشد.

۵. خط امتیازی: این خط از خط حمله یک متر فاصله داشته باشد و فاصله‌اش تا انتهای زمین ۵/۱ متر باشد.

بازی کبدی در ایران

این بازی در گیلان شیرین دودو و در خراسان، گلستان و مازندران و گلپایگان زو و در خوزستان بازی اش تی تی ودر سیستان کبدی نامیده می‌شود. سازمان این رشته ورزشی از سال ۱۳۷۵ با عنوان انجمن کبدی (فدراسیون ورزشهای همگانی) شروع به فعالیت کرد و برای اولین بار در سال ۱۳۸۱ در مسابقات قهرمانی آسیا-مردان-شرکت و به مقام سوم این دوره از مسابقات نائل آمدودرسال ۸۲ موفق به کسب مقام اول آسیا در رده جوانان وبزرگسالان ودرسال ۸۳ با کسب نایب قهرمانی جهان مدالهای پرارزشی رابه ارمغان آوردوباتوجه به ضرورت وصلاحدید مسئولان محترم سازمان تربیت بدنی در تاریخ ۸/۴/۸۴ باتشکیل مجمع عمومی تحت عنوان فدراسیون کبدی جمهوری اسلامی ایران عملاً شروع به فعالیت نمود.

ورزش کبدی در ایران و هند

ورزش کبدی تاریخچه طولانی دارد و قدمت آن به ۴۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد و احتمال می رود که این ورزش به منظور آمادگی جوانان برای دفع حملات گروهی مهاجمان ابداع شده است و ریشه کلمه کبدی از واژه کائون بادا به معنی مبارزه با حریف مشتق می شود.این ورزش را می توان یک ورزش آسیایی دانست که در جنوب شرقی آسیا از جمله ایران، هند و پاکستان بسیار متداول است و با نام های مختلف و با اشکال مختلف در این سرزمین ها بازی می شود.این ورزش شبیه بازی «زو» در ایران است و نیاز زیادی به مهارت و چابکی دارد که می توان بدون صرف هزینه زیاد به این ورزش پرداخت.

در گذشته این ورزش تنها جهت تفریح و افزایش توانایی دفاع جوانان انجام می شده؛ همچین در تاریخ آمده است که شاهزادگان قدیم به بازی کبدی می پرداختند که احتمالا علاقه شاهزادگان به این ورزش نیز به جهت جنبه دفاعی این ورزش بوده است.

در سال ۱۹۱۸ ماهاراشترا، به عنوان نخستین ایلاتی، این بازی را در جایگاه ملی قرار داد و به آن عمومیت بیشتری بخشید؛ قوانین و مقررات استاندارد برای این ورزش در سال ۱۹۱۸ تنظیم شد، ولی در سال ۱۹۲۳ به چاپ رسید و می توان گفت هندی ها برای معرفی و المپیکی شدن این رشته تلاش های زیادی کردند.این بازی همزمان با بازی های المپیک برلن در سال ۱۹۳۶در شهر ماهاراشترا توسط یک هندی به نام هانومان ویابام به نمایش درآمد و در سال ۱۹۳۸در بازی های المپیک هند در شهر کلکته معرفی، و فدراسیون کبدی هند در سال ۱۹۵۰ تاسیس شد و قوانین و مقررات استاندارد بازی کبدی در همین سال تصویب گردید

فدراسیون آماتور کبدی آسیا در سال ۱۹۷۸ تشکیل شد و کبدی برای اولین بار به عنوان یکی از رشته های نمایشی بازی های آسیایی در سال ۱۹۸۲ در دهلی نو شرکت کرد و برای اولین بار نیز در بازی های آسیایی پکن در سال ۱۹۹۰ به عنوان یک رشته رسمی حضور یافت.

اولین مسابقات رسمی جهانی کبدی، براساس قوانین و مقررات فدراسیون آماتور کبدی آسیا و اولین بار در سال ۲۰۰۴ در بمبئی هند برگزار شد و کشورهایی از آسیا، اروپا و آمریکا در این رویداد شرکت کردند.

اولین دوره مسابقات قهرمانی کبدی در سال ۱۹۸۰ برگزار شد و در این مسابقات زنان نیز در سطح بین المللی فعالیت خود را آغاز کردند.

در حال حاضر هندوستان، پاکستان، ایران، ژاپن، بنگلادش، مالزی، سریلانکا، کره جنوبی، ترکمنستان، افغانستان، تایلند، نپال، چین، مالدیو، بوتان، قرقیزستان، قزاقستان و اندونزی کشورهای آسیایی هستند که تیم ملی کبدی خود را به مسابقات جهانی و آسیایی اعزام می کنند و از تیم های برتر قاره کهن محسوب می شوند.لازم به ذکر است، هندوستان، ایران، ژاپن، پاکستان، کانادا، انگلستان، آلمان، بنگلادش، آمریکا، ترکیه، سریلانکا، چین، مالزی، اندونزی، مالدیو، بوتان، تایلند، کره جنوبی، افغانستان، قرقیزستان، قزاقستان و ترکمنستان تیم های برتر کبدی کشورهای جهان هستند.
ورزش کبدی یک بازی گروهی محسوب می شود و به دلیل سادگی، عدم نیاز به تجهیزات پیچیده، جمعی بودن و نیز درک آسان قوانین از جاذبه عمومی بالایی برخوردار است و همین عوامل سبب توسعه و افزایش استقبال عمومی کشورها شده است.
این ورزش در گذشته بر روی زمین های خاکی و در کوچه و خیابان انجام می شد، ولی بتازگی در سطوح مصنوعی داخل سالن بازی می شود.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط