23:37 - 1403/04/18

اقتصادی

وام مستاجری | مدارک برای دریافت وام مستاجری / شرایط دریافت وام مستاجری

وام مستاجری را باید چگونه دریافت کرد؟ جزئیات وام مستاجری را در اندیشه معاصر ببینید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، در این اوقات که خیلی از افراد به دنبال افزایش پول پیش خانه هستند به وام مستاجری فکر میکنند. با نزدیک شدن به فصل جابجایی در بازار مسکن، بهترین راه برای مستاجران برای جلوگیری از تاثیر تورم بر مسکن، افزایش پیش پرداخت یا وام مستاجری  است. البته در صورت موافقت صاحبخانه. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر درباره وام مستاجری اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

چگونه وام ودیعه مسکن بگیریم؟

کسانی که برای تامین پول پیش مسکن یا وام مستاجری دچار مشکل جدی هستند و از همراهی صاحبخانه‌ها در این شرایط اقتصادی برخوردار نیستند، می‌توانند با مطالعه شرایط وام ودیعه مسکن، برای دریافت وام مستاجران اقدام کنند. هدف اصلی این تسهیلات، زنان سرپرست خانوار، حقوق‌بگیران، کارگران، مستمری‌بگیران و بازنشستگان هستند و در اولویت پرداخت این وام قرار دارند. خانواده‌های ۵نفره، خانه‌اولی‌ها و کسانی که امسال ازدواج کرده‌اند، هم می‌توانند برای وام ودیعه مسکن اقدام کنند. البته بهتر است ابتدا شرایط جدید وام ودیعه مسکن مستاجران را بخوانید.

وام مستاجری

وام مستاجری

سقف وام اجاره مسکن در تهران و شهرستان‌ها

بر اساس آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار،‌ وام ودیعه مسکن مستاجران در سال ۱۴۰۳ از منابع بانکی تا سقف ۸۰ هزار میلیارد تومان اعطا می‌شود و بر اساس آخرین تغییرات، وام اجاره مسکن یا ودیعه مسکن در سال ۱۴۰۳ از این قرار است؛

کلانشهر تهران: ۲۰۰ میلیون تومان
سایر کلانشهرها (مراکز استان‌ها: ۱۵۰ میلیون تومان
سایر شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر: ۱۰۰ میلیون تومان/رده

شرایط ثبت نام وام ودیعه مسکن ۱۴۰۳

۱- درخواست کننده، می بایست متاهل و یا سرپرست خانوار باشد.

۲- زنان مجرد بالای ۳۵ سال سن که با خانواده زندگی نکرده و در واقع، خودسرپرست می باشند نیز می توانند جهت دریافت وام ودیعه مسکن، اقدام نمایند.

۳- همچنین، مردانی که در گذشته، سرپرست خانواده بوده اند، اما در حال حاضر، به دلیل طلاق یا فوت همسر مجرد می باشند نیز مشمول دریافت تسهیلات کمک ودیعه می باشند

۴- متقاضی وام، باید اجاره نامه رسمی داشته باشد و یا اجاره نامه او، در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور ثبت گردیده و کد رهگیری دریافت کرده باشد.

۵- قرارداد اجاره متقاضی وام، باید حداقل تا پایان زمان ثبت نام وام ودیعه مسکن باشد.

۶- پس از این که درخواست کننده وام، به شعبه بانک برای دریافت این وام معرفی شد، می بایست مدارک خود را تکمیل نموده و به بانک ارائه دهد.

همچنین، ضامنین خود را ظرف دو هفته به بانک معرفی نماید، در غیر این صورت، درخواست او رد می شود.

گفتنی است که سایت tem.mrud.ir اختصاص به ثبت نام وام ودیعه مسکن نداشته، بلکه ثبت نام نهضت ملی مسکن و انجام امور مربوط به آن نیز از طریق این سایت، امکان پذیر می باشد./عصر ایران

مدارک لازم برای ثبت نام وام مستاجران ۱۴۰۳

مدارک شناسایی مستاجر (شناسنامه – کارت ملی)

اجاره نامه رسمی و ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات (قولنامه مسکن)

نحوه ثبت نام وام ودیعه مسکن مستاجران ۱۴۰۳، غیر حضوری، از طریق سامانه اقدام جامع مسکن ملی، بخش ثبت نام تسهیلات کمک ودیعه، امکان پذیر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به لینک مقاله زیر مراجعه نمایید.

مدارک لازم دریافت وام مستاجران ۱۴۰۳ برای تحویل به بانک

اصل شناسنامه مستاجر

اصل کارت ملی مستاجر

اجاره نامه رسمی که دارای کد رهگیری باشد.

گواهی کسر از حقوق مستاجر، سهام عدالت آن و یا مستمری بگیری متقاضی، به همراه شماره حسابی که یارانه نقدی، برای مستاجر، واریز می گردد. (در صورتی که مستاجر هیچکدام از این مدارک را نداشته باشد می بایست سفته ارائه دهد.)

یکی از ضمانت نامه هایی که متقاضیان این وام، می توانند ارائه نمایند گواهی کسر از حقوق می باشد.

گواهی داشتن حقوق مستمری نهاد ها نیز می تواند یک ضمانت برای دریافت وام ودیعه مسکن مستاجران باشد.

داشتن برگ گواهی سهام عدالت جهت ارائه به شعب بانک.

ارائه چک و یا سفته نیز می تواند ضمانت بانکی باشد، اما این دو، در صورتی ضمانت می باشند که مدارکی که پیش از این بیان شد را متقاضی وام، نداشته باشد./دینا

شرایط وام اجاره مسکن: وضعیت تاهل متقاضی

برای دریافت وام مستاجران در سال ۱۴۰۳، متقاضیان باید مطابق با دستورالعمل‌های مشخص شده توسط دولت عمل کنند. این دستورالعمل‌ها شامل الزامات خاصی برای وضعیت تاهل متقاضیان است.

دولت به دلیل محدودیت‌های بودجه‌ای نمی‌تواند به همه مستاجران، وام ودیعه ارائه دهد. بنابراین متقاضیان متاهل در اولویت دریافت این وام قرار دارند. این امر به این دلیل است که متاهلین به طور کلی نیازهای بیشتری برای مسکن دارند.

طبق مقررات وزارت راه و شهرسازی، متقاضیان باید متاهل یا سرپرست خانوار باشند تا بتوانند برای وام اجاره مسکن اقدام کنند. افراد مجردی که سرپرست خانوار نیستند، معمولاً واجد شرایط دریافت این وام نیستن..

در عین حال وزارت راه و شهرسازی استثنائاتی را برای برخی از موارد در نظر گرفته است. به عنوان مثال زنان مجرد بالای ۳۵ سال که خودسرپرست هستند و مردانی که پیش از این سرپرست خانوار بوده‌اند اما به دلیل طلاق یا فوت همسر اکنون مجرد هستند، می‌توانند برای دریافت وام مستاجران واجد شرایط باشند.

شرایط وام مستاجران: نوع اجاره‌نامه و زمان قرارداد اجاره

برای دریافت وام ودیعه مسکن ۱۴۰۳ متقاضی باید علاوه بر شرایط فوق، اجاره‌نامه‌ای را ارائه ‌دهد که مطابق با معیارهای دولتی باشد. طبق اطلاعات منتشر شده در وب‌سایت tem.mrud.ir، اجاره‌نامه‌ به عنوان مدرک وام اجاره مسکن باید شرایط زیر را داشته باشد:

به صورت رسمی توسط سردفتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد
در سامانه ایران املاک (ir) ثبت شده و کد رهگیری دریافت کرده باشد.

در حال حاضر، ثبت اجاره‌نامه‌ها و دریافت کد رهگیری از سامانه ثبت معاملات و املاک کشور فقط برای دفاتر املاک مجاز امکان‌پذیر است و دفاتر بدون مجوز و افراد عادی نمی‌توانند کد رهگیری دریافت کنند. این اطلاعات بر اساس روال سال قبل است و تغییرات احتمالی برای سال ۱۴۰۳ به محض اعلام، در مقاله به‌روزرسانی خواهد شد.

علاوه بر این، زمان انعقاد قرارداد اجاره نیز باید مد نظر قرار گیرد. بر اساس دستورالعمل‌های سال گذشته وزارت راه و شهرسازی قرارداد اجاره باید حداکثر تا پایان مهلت ثبت نام وام اجاره مسکن منعقد شده باشد. اگر قرارداد اجاره پس از این بازه زمانی منعقد شود، متقاضی واجد شرایط نخواهد بود.

شرایط اقساط و بازپرداخت وام اجاره مسکن

در پاسخ به تغییرات اقتصادی و تورم موجود انتظار می‌رود که تعداد زیادی از مستاجران واجد شرایط از جمله خانه‌اولی‌ها، برای دریافت وام مستاجران ۱۴۰۳ اقدام کنند. با این حال نگرانی‌هایی در مورد توانایی مستاجران با درآمد محدود برای پرداخت اقساط وام وجود دارد.

میزان اقساط وام ودیعه مسکن به میزان وام دریافتی بستگی دارد و با افزایش مبلغ وام، اقساط نیز افزایش می‌یابد. طبق آخرین تصمیمات اتخاذ شده توسط شورای پول و اعتبار سنجی بانکی، نرخ بهره وام‌های ودیعه مسکن به ۱۸ درصد افزایش یافته است. این وام‌ها باید ظرف مدت حداکثر ۵ سال به بانک‌ها بازپرداخت شوند.

شرایط اقساط و بازپرداخت وام اجاره مسکن/لندو

اندیشه معاصر

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط