۱۶:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۷

وام ازدواج ۱۴۰۳/ از ثبت نام وام ازدواج تا نحوه پیگیری دریافت وام و سامانه وام ازدواج ve.cbi.ir

وام ازدواج یکی از اقدامات دولت برای حمایت از خانواده و جوانی جمعیت است که با هدف تشویق به ازدواج و فرزندآوری و کاهش مشکلات اقتصادی و اجتماعی جوانان انجام می‌شود. این وام به عنوان یک تسهیلات قرض‌الحسنه بدون بهره و با دوره بازپرداخت طولانی به زوج‌های جوان پرداخت می‌شود که می‌توانند از آن برای خرید وسایل منزل، ودیعه مسکن، برگزاری جشن عروسی و هر نیاز د...

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، وام ازدواج ۱۴۰۳؛ اخیرا سخنگوی شورای نگهبان بودجه وام ازدواج ۱۴۰۳ را ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون اعلام کرد؛ بدین شرح تسهیلات قرض الحسنه وام ازدواج ۱۴۰۳ برای زوجین زیر ۲۵ سال به این رقم رسیده است. ثبت‌نام وام ازدواج رایگان است و می‌توانید این کار را خودتان در خانه و با مراجعه به سایت ve.cbi.ir انجام دهید. پرداخت هزینه به واسطه‌ها و دلال‌های وام ازدواج، هیچ تاثیری در دریافت زودتر این وام نخواهد داشت.

پیگیری وام ازدواج

وام ازدواج ۱۴۰۳

شرایط وام ازدواج ۱۴۰۳

برای دریافت وام ازدواج در سال ۱۴۰۳، زوجین باید شرایط زیر را داشته باشند:

ازدواج زوجین به صورت عقد رسمی و دفتری ثبت شده و دارای سند ازدواج باشند. هر مدرک مشابه دیگری که در ادیان رسمی کشور مرسوم بوده و توسط مرکز اقلیت‌های رسمی جمهوری اسلامی ایران مورد تایید است نیز قابل قبول خواهد بود.
تاریخ ازدواج زوجین بعد از ۱ فروردین ۱۳۹۸ باشد.
زوجین دارای تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران باشند؛ صرف نظر از این که در داخل یا خارج از کشور ساکن هستند.
زوجین کارت ملی دائم یا موقت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند.
متقاضیان وام ازدواج باید کد پستی محل سکونت خود را ارائه دهند.
هر یک از زوجین باید یک ضامن معتبر و مورد تایید بانک را معرفی کند و به جز ضامن، نیاز به تهیه سفته به مبلغ مورد نظر نیز وجود دارد.
هیچ یک از زوجین قبلا از وام ازدواج استفاده نکرده باشند. در واقع به هر فرد فقط یک بار وام ازدواج تعلق می‌گیرد.
برای دریافت وام ازدواج ۱۴۰۳ با توجه به الحاق یک ماده به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت از سربازی نیاز نیست. بنابراین متقاضیان آقا که هنوز به خدمت سربازی اعزام نشده باشند نیز امکان دریافت وام را دارند.

مدارک وام ازدواج ۱۴۰۳

ثبت‌نام اولیه وام ازدواجبه صورت اینترنتی انجام می‌گیرد و زوجین بعد از انتخاب شعبه بانک، لازم است مدارک زیر را تهیه کرده و در اختیار بانک قرار دهند:

ارائه اصل و کپی از سند ازدواج (عقدنامه)
ارائه اصل و کپی از تمام صفحات شناسنامه هر دو طرف (حتی اگر فقط یکی از زوجین متقاضی دریافت وام باشد.)
ارائه اصل و کپی از کارت‌ملی زوجین
ارائه کد پستی و آدرس دقیق محل سکونت زوجین
ارائه کد رهگیری ۱۰ رقمی دریافت شده از سامانه اینترنتی ازدواج
ارائه اصل و کپی از شناسنامه و کارت‌ملی ضامن

آموزش ثبت‌نام وام ازدواج

ثبت‌نام وام ازدواج ۱۴۰۳ در دو مرحله، یک مرحله به صورت اینترنتی و یک مرحله حضوری انجام می‌شود. تمامی زوجین که درخواست وام ازدواج در سال را دارند، ابتدا باید درخواست خودشان را از طریق سامانه اینترنتی وام ازدواج به ثبت برسانند. توجه داشته باشید که ثبت‌نام هر یک از زوجین باید به صورت جدا در سامانه انجام شود.

برای این کار لازم است مراحل زیر را دنبال کنید:

به سامانه اینترنتی وام ازدواج به آدرس cbi.ir مراجعه کنید و روی گزینه «سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج» کلیک کنید.
در صفحه جدید، از طریق منوی سمت راست، روی گزینه «ثبت‌نام جدید» کلیک کنید.
در این مرحله لازم است اطلاعات مورد نظر را به دقت پر کنید. اطلاعاتی از قبیل شماره ملی، تاریخ تولد، تاریخ ازدواج، شماره موبایل و… باید وارد شود. در وارد کردن شماره موبایل دقت به خرج دهید، چرا که کد رهگیری به شماره شما ارسال می‌شود و این کد را باید برای تکمیل مراحل وام ازدواج داشته باشید.
بعد از پر کردن فیلدها، روی گزینه «ادامه» بزنید و سایر اطلاعات درخواستی از جمله بانک و شعبه انتخابی خودتان را پر کنید.
در نهایت یک کد رهگیری ۱۰ رقمی به شماره موبایل متقاضی ارسال می‌شود. در نگهداری این کد دقت داشته باشید تا امکان تکمیل مراحل ثبت‌نام وام ازدواج وجود داشته باشد.

نکته یک: اگر قصد دریافت تسهیلات ازدواج از بانک رسالت را دارید، لازم است ابتدا در سامانه مرات بانک رسالت (imerat.ir) برای اعتبارسنجی اقدام کنید.

نکته دو: مرحله دوم ثبت نام وام ازدواج بعد از مشخص شدن زمان مراجعه به بانک شروع می‌شود. بعد از مشخص شدن زمان مراجعه حضوری، تا ۱۵ روز فرصت دارید با تهیه مدارک لازم، به بانک و شعبه مورد نظر برای ادامه فرایند ثبت‌نام مراجعه کنید.

نکته سه: اگر به هر دلیلی نیاز به ویرایش اطلاعات ثبت‌نامی خود دارید، از منوی سایت ve.cbi.ir، روی گزینه «ویرایش ثبت‌نام قبلی» بزنید. برای ویرایش ثبت‌نام وام ازدواج ۱۴۰۳ باید کدملی و کد رهگیری خود را وارد کنید تا فرم اطلاعات ثبت شده قبلی در اختیارتان قرار بگیرد. امکان ویرایش اطلاعات بانک انتخابی، تاریخ تولد، تاریخ ازدواج و شهر محل سکونت متقاضی وجود دارد.

پیگیری وام ازدواج

بعد از ثبت‌نام اولیه در سامانه اینترنتی وام ازدواج، لازم است از آخرین وضعیت درخواست خود اطلاع داشته باشید. پیگیری درخواست وام نیز از طریق سامانه اینترنتی وام ازدواج به آدرس ve.cbi.ir انجام می‌شود. برای پیگیری درخواست، علاوه بر کدملی، کد رهگیری ۱۰ رقمی که به شماره موبایل شما ارسال شده نیز ضروری است.

بعد از مراجعه به سایت ve.cbi.ir، از منوی سمت راست روی گزینه «مشاهده وضعیت» کلیک کنید. در صفحه‌ای که باز می‌شود باید کدملی، کد رهگیری و تصویر کد امنیتی موجود در صفحه را وارد کنید و روی گزینه «مشاهده وضعیت» ضربه بزنید.

در صفحه‌ی بعدی که باز می‌شود، وضعیت درخواست وام ازدواج مشخص است. اگر تاریخ مراجعه به بانک مشخص شده، لازم است ادامه مراحل ثبت‌نام خود را دنبال کنید.

نکته: اگر کد رهگیری خود را گم کردید، در سامانه اینترنتی ve.cbi.ir و از طریق منوی سمت راست سایت، روی گزینه «بازیابی و چاپ کد رهگیری» بزنید. بعد از وارد کردن اطلاعات مورد نظر، به کد رهگیری جدید خود دسترسی خواهید داشت. امکان بازیابی کد رهگیری از طریق مراجعه به بانک انتخابی متقاضی نیز وجود دارد.

مهلت دریافت وام ازدواج بعد از عقد

برای دریافت وام ازدواج فقط ۳ سال بعد از تاریخ عقد فرصت دارید. بنابراین اگر در سال‌های گذشته ازدواج کردید و بیشتر از ۳ سال از تاریخ عقد شما می‌گذرد، امکان دریافت وام ازدواجنخواهید داشت. در واقع وام ازدواج برای زوجین قدیمی تعیین نشده و تسهیلاتی برای تشویق به ازدواج جوانان است.

مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۳

مبلغ وام ازدواج در سال ۱۴۰۳ با توجه به سن متقاضیان تعیین می‌شود و به شرح زیر است:

زوجین زیر ۲۵ سال: ۳۵۰ میلیون تومان
زوجین زیر ۲۳ سال: ۳۰۰ میلیون تومان
زوجینی که بعد از سال ۱۴۰۱ به بعد مزدوج شدند: ۳۰۰ میلیون

توجه داشته باشید که این مبالغ برای افراد عادی است. مبلغ وام ازدواج متقاضیان ایثارگر (جانبازان، آزادگان و فرزندان جانبازان، آزادگان و شهدا) ۲ برابر مبالغ بالاست.

وام ازدواج 1401


مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۳

نحوه بازپرداخت وام ازدواج

بازپرداختوام ازدواج ۱۴۰۳ به صورت ۱۲۰ ماهه (۱۰ ساله) تعیین شده و هر یک از زوجین که وام دریافت کرده، باید نسبت به پرداخت اقساط آن اقدام کند.

سررسید اولین قسط وام ازدواج، یک ماه بعد از دریافت وام است. همچنین نرخ سود دریافتی این وام در تمامی بانک‌های کشور ۴ درصد است.

وام ازدواج به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

بر اساس آخرین آیین‌نامه وام ازدواج، تمام متقاضیان واجد شرایط که تاریخ ازدواج آنها بعد از یک فروردین سال ۱۳۹۸ است و وام ازدواج خود را دریافت نکردند، می‌توانند برای دریافت این وام اقدام کنند. توجه داشته باشید که دریافت وام ازدواج برای زوجین قدیمی امکان‌پذیر نیست و قانون‌گذار شرایطی را فراهم کرده تا تسهیلات مخصوص جوانان و افرادی باشد که به تازگی ازدواج کرده‌اند.

وام ازدواج مجدد (ازدواج دوم و سوم)

کسانی که در ازدواج اول خودشان وام ازدواج نگرفته‌اند، در ازدواج‌های بعدی امکان دریافت این وام را خواهند داشت. در واقع بر اساس قانون دریافت وام ازدواج، لازم نیست متقاضی حتما در ازدواج اول خود باشد و تمامی شهروندان واجد شرایط، امکان دریافت یک بار وام ازدواج را دارند.

بنابراین وام ازدواج زمانی به ازدواج دوم و سوم تعلق می‌گیرد که متقاضی قبلا این وام را دریافت نکرده باشد.

وام ازدواج ایرانیان خارج از کشور

ایرانیانی که خارج از کشور سکونت دارند، امکان دریافت وام ازدواج را به عنوان شهروند ایرانی خواهند داشت.

متقاضیان وام ازدواج خارج از کشور برای دریافت وام ازدواج باید به سفارت جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنند تا گواهی ازدواج آنها صادر شود. این گواهی باید دارای مهر کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کشور مذکور باشد.

وام ازدواج ایثارگران ۱۴۰۳

منظور از ایثارگران افراد زیر هستند:

جانبازان و آزادگان
فرزندان شهدا، اسرا، مفقودالاثران، جانبازان و آزادگان

ایثارگران تسهیلات ویژه ازدواج دارند و مبلغ وام ازدواج ایثارگران، دو برابر متقاضیان عادی است.

در نتیجه متقاضیان آقا بالای ۲۵ سال و خانم بالای ۲۳ سال، هر کدام ۳۶۰ میلیون تومان و متقاضیان آقا کمتر از ۲۵ و خانم کمتر از ۲۳ سال، هر کدام ۴۴۰ میلیون تومان وام ازدواج دریافت خواهند کرد.

وام ازدواج فرزندان بازنشستگان

فرزندان بازنشستگان کشوری به جز دریافت وام ازدواج از طریق سامانه اینترنتی ve.cbi.ir، می‌توانند از تسهیلاتی که برای آنها تعیین شده نیز بهره‌مند شوند. پرداخت وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری از طریق سامانه اینترنتی sabasrm.ir انجام می‌شود و مبلغ آن با توجه به بودجه‌ای که برای بازنشستگان در سال اختصاص داده شده، تعیین خواهد شد.

به عنوان مثال وام ازدواج فرزندان بازنشستگان ۱۴۰۳ برای هر متقاضی مبلغ ۳۵ میلیون تومان تعیین شده است.

تسهیلات مربوط به فرزندان بازنشستگان با کارمزد ۴ درصد و در اقساط ۳۶ ماهه به حساب بازنشستگان واجد شرایط واریز می‌شود.

نکات مهم برای دریافت وام ازدواج

شرایط دریافت وام ازدواج در بانک‌های مختلف ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد. به عنوان مثال در سامانه وام ازدواجقید شده که یک نفر ضامن یا حتی یارانه دریافتی شخصی متقاضی به عنوان ضمانت کفایت می‌کند، اما برخی بانک‌ها در شرایط وام ازدواج خود حضور ۲ ضامن را قید کردند.
در صورتی که در زمان ثبت نام، اطلاعات مربوط به تاریخ تولد، کدملی و… به اشتباه وارد شود، کد رهگیری برای فرد ارسال نخواهد شد.
با توجه به طولانی بودن پروسه دریافت وام ازدواج، حتما در اولین فرصت ثبت‌نام اولیه خود را تکمیل کنید و اگر نیاز به تغییر اطلاعاتی نظیر تاریخ ازدواج وجود داشت، از ویژگی ویرایش اطلاعات در سامانه وام ازدواج بهره ببرید.

نحوه پیگیری دریافت وام ازدواج

پیگیری وضعیت درخواست وام ازدواج در بانک‌های مختلف

وقتی افراد متقاضی دریافت وام ازدواج به سایت تسهیلات قرض الحسنه وارد می‌شوند، لیست بانک‌هایی که تسهیلات ازدواج دارند به آن‌ها نمایش داده می‌شود. در ادامه به چند نمونه از این بانک‌ها و نحوه پیگیری درخواست وام ازدواج در هرکدام خواهیم پرداخت.

نحوه پیگیری دریافت وام ازدواج

استعلام وضعیت وام ازدواج در بانک ملی

بانک ملی یکی از قدیمی‌ترین و رتبه‌دارترین بانک‌های ایران از لحاظ اعتبار است. به همین دلیل این بانک در بیشتر مواقع یکی از انتخاب‌های اصلی زوج‌های جوان برای دریافت تسهیلات لازم و ثبت نام وام ازدواج است. در اینجای مقاله نیاز است بپردازیم به این موضوع که آن دسته که متقاضیان وام ازدواج که درخواست خود را در بانک ملی ثبت کرده‌اند، از چه طریقی قادرند از وضعیت وام ازدواج خود باخبر شوند.

یک روش این است که به سایت تسهیلات قرض الحسنه وارد شده و مانند روشی که بیان شده بود، با ثبت کد ملی و کد پیگیری ده رقمی، از وضعیت درخواست وام خود مطلع شوند.

اما آن دسته از افرادی که امکان پیگیری وضعیت وام ازدواج خود را به صورت آنلاین ندارند، می‌توانند به یکی از شعب بانک کلی در محل سکونت خود مراجعه کرده و وضعیت وام ازدواج خود را حضوراٌ پیگیری کنند.

پیگیری درخواست وام ازدواج در بانک رفاه

یکی دیگر از بانک‌هایی که همیشه از نگاه متقاضیان جهت دریافت وام ازدواج محبوب بوده بانک رفاه است. وقتی فرد بانک رفاه را در سامانه انتخاب می‌کند، در حین ثبت‌نام از او پرسیده می‌شود که نحوه پیگیری وضعیت وام ازدواج به چه ترتیب باشد. کاربر در اینجای سایت، می‌تواند بین دو روش، یک مورد را انتخاب کند:

روش اول این است که متقاضی به بانک رفاه مراجعه کرده و وضعیت درخواست خودش را حضوری پیگیری گند.

مراجعه آنلاین روش دومی است که متقاضی دریافت وام ازدواج می‌تواند برای مشاهده آخرین وضعیت درخواست خود انجام دهد. کاربر در این روش از طریق سایت ve.cbi.ir به قسمت مشاهده وضعیت رفته و پس از پر کردن اطلاعات درخواستی سایت (کد ملی و کد پیگیری)، وضعیت وام درخواستی خود را مشاهده می‌کند.

روند پیگیری وام ازدواج در بانک سپه

هنگامی که متقاضیان دریافت وام ازدواج از میان لیست بانک‌های دارای خدمات تسهیلات ازدواج، سپه را انتخاب کنند، پس از هر زمانی می‌توانند به دو روش نسبت به پیگیری درخواست خود اقدام کنند:

در روش اول متقاضی دریافت وام ازدواج می‌تواند شخصاٌ به یکی از شعب بانک رفته و درخواست خودش را مبنی بر دریافت وام ازدواج به شکل حضوری پیگیری کند.
در روش دوم متقاضی می‌تواند به سایت ve.cbi.ir مراجعه کرده و در منو سمت راست سایت، گزینه «مشاهده وضعیت» را انتخاب کرده و با دادن کد ملی و کد پیگیری خود، نسبت به آخرین وضعیت درخواست وام آگاه شود.

چگونگی پیگیری درخواست وام ازدواج در بانک صادرات

بانک صادرات نیز می‌تواند یکی از اصلی‌ترین انتخاب‌های زوجین برای دریافت وام ازدواجباشد. افرادی که در روند ثبت‌نام برای وام ازدواج از میان بانک‌ها، صادرات را انتخاب کرده‌اند، برای پیگیری درخواست وام خود می‌توانند به ۲ روش اقدام کنند:

مراجعه حضوری به یکی از شعب بانک صادرات در محل سکونت

مراجعه آنلاین به سایت ve.cbi.ir و ثبت کد ملی و کد پیگیری ده رقمی در سایت

استعلام وضعیت وام ازدواج در بانک مسکن

یکی از مواردی که برای متقاضیان دریافت وام ازدواج از بانک مسکن سؤال است، مربوط به موضوع چگونگی پیگیری درخواست وام ازدواج در بانک مسکن می‌شود. در پاسخ این سؤال باید گفت که نحوه پیگیری وضعیت وام ازدواج در بانک مسکن با دیگر بانک‌ها تفاوت آنچنانی ندارد.

سامانه وام ازدواج ve.cbi.ir

سامانه وام ازدواج ve.cbi.ir 1403، از سوی بانک مرکزی، جهت ارائه تسهیلات ازدواج به زوج ها راه اندازی شده است. برای ثبت نام در این سامانه، می توان با ورود به سایت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، بخش ثبت نام جدید و همچنین، جهت مشاهده وضعیت درخواست تسهیلات ازدواج، از بخش مشاهده وضعیت، اقدام نمود.

باتوجه به شرایط اقتصادی موجود، زندگی های امروز، هزینه های زیادی درپی دارند و یکی از پر هزینه ترین و البته، بهترین و شیرین ترین اتفاق های زندگی، ازدواج می باشد. در همین راستا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، با کمک سازمان ها و ارگان های مرتبط، سامانه ای را طراحی و ارائه کرده اند تا با اعطای وام ازدواج، به جوانان، در این اتفاق شیرین، همراه آنان باشند.

 

سامانه مزبور که جهت ارائه تسهیلات ازدواج، به متقاضیان آن می باشد سامانه وام ازدواج نام داشته و متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج، می توانند از طریق این سامانه، به نشانی اینترنتی ve.cbi.ir، به صورت غیر حضوری و آنلاین، برای دریافت وام ازدواج، اقدام نمایند.

معرفی سایت وام ازدواج ۱۴۰۳ ve.cbi.ir

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، برای کمک به زوج های جوان که در شرف ازدواج هستند، کمک هزینه ای با عنوان وام ازدواج، در نظر گرفته است. مبلغ وام مذکور، طبق مصوبه کمیسیون تلفیق، در سال ۱۴۰۳، افزایش داشته است و مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان می باشد و افراد، با توجه به شرایط سنی و دیگر شرایط خاصی که دارند، می توانند این تسهیلات را دریافت کنند. بنابراین، ممکن است این سوال برای افراد واجد شرایط، مطرح شود که در حال حاضر، سایت کدام بانک برای ثبت نام وام ازدواج باز است؟که در ادامه به معرفی سایت وام ازدواج و پاسخ سوال پرداخته خواهد شد.

 

در سال های گذشته، ثبت نام وام ازدواج و تمام مراحل آن، از جمله ثبت نام در سامانه ثنا برای احرازهویت و آدرس متقاضیان وام، همانند تمامی تسهیلات و خدمات بانکی دیگر، به صورت حضوری و با مراجعه به یکی از شعب بانک های معرفی شده از طرف بانک مرکزی، صورت می گرفت؛ اما همانطور که بیان شد، امروزه این عملیات، به صورت اینترنتی، انجام می شود و متقاضیان، برای دریافت وام ازدواج بانک سپه و همینطور دریافت این وام از سایر بانک ها، ابتدا وارد سایت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، به نشانی اینترنتی ve.cbi.ir شوند.

 

این سایت، که همانند سامانه بام بانک ملی، دارای امکانات متعددی بوده، توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، طراحی و راه اندازی شده است که یکی از معتبر ترین سایت ها، جهت ارائه تسهیلات بانکی می باشد و با توجه به اینکه قرار است افراد متقاضی، تمام اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کنند، می بایست، در مرورگر های خود، آدرس آن را جستجو کنند. زیرا، ممکن است، با تایپ و جستجوی عناوینی، مانند وام ازدواج، ثبت نام وام ازدواج و از این قبیل عناوین هم، سایت مورد نظر یافت شود؛ اما، بهتر است از آدرس اصلی سایت، یعنی همان ve.cbi.ir استفاده کنند.

 

البته، در پاسخ به این سوال که سایت کدام بانک برای ثبت نام وام ازدواج باز است، در حال حاضر، بیشتر بانک های جمهوری اسلامی، برای خود، سایت و نرم افزار هایی طراحی و تولید کرده اند که شاید از طریق آن ها هم بتوان جهت دریافت وام های مختلف، همانند وام ازدواج ثبت نام کرد؛ اما، بهترین و سریعترین روش، همان روش ابتدایی، یعنی مراجعه به سامانه وام ازدواج ve.cbi.ir 1403 می باشد که در ادامه، نحوه ثبت نام در این سایت، آموزش داده می شود.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط