13:51 - 1403/03/30

وام ازدواج| استعلام وام ازدواج| ve.cbi.ir

وام ازدواج | استعلام وام ازدواج با کدملی ve.cbi.ir

برای استعلام وام ازدواج با کد ملی، باید به سامانه تسهیلات قرض الحسنه به نشانی ve.cbi.ir مراجعه کرده و با ثبت کد ملی و کد پیگیری ده رقمی، از وضعیت وام خود اطلاع حاصل کنید. استعلام وام ازدواج در بانک‌های مختلف را نیز در ادامه می خوانید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، وام ازدواج بدون شک اولین وام پر منقاضی برای جوانان است. این روزها که مشکلات اقتصادی اولین دلیل بالا رفتن سن ازدواج است دولت توانسته است در راستای کاهش سن ازدواج و برای رفاه حال جوانان و خانواده ها اقدام به اعطای وام ازدواج کند. وام ازدواج یکی از مهم‌ترین وام‌هایی است که توانسته افراد را در اول زندگی به خود امیدوار کند چرا که وام ازدواج از باقی وام‌ها فوق العاده بهتر با بازپرداخت کمتر است برای مشاهده اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید. از آنجا که هزینه‌های بالای ازدواج، از جمله مشکلات زوج‌های جوان، در شروع زندگی مشترک می‌باشد و به همین دلیل دولت، با همکاری و کمک بانک مرکزی، کمک هزینه ای، تحت عنوان وام ازدواج را برای زوج‌های جوان در نظر گرفته تا با کمک این وام ، در ابتدای زندگی مشترک، با مشکلات اقتصادی کمتری مواجه شوند اما همه ماجرا به اینجا ختم نمی شود و قطعا بعد از طی کردن مراحل دریافت وام به استعلام وام ازدواج نیاز است که این مهم در اندیشه معاصر محقق شده است.

وام ازدواج

 

مرحله اول برای دریافت وام ازدواج ۱۴۰۳​، ثبت نام هر یک از زوجین، در سایت ve.cbi.ir می‌باشد. پس از آن، متقاضی باید، از طرق پیش بینی شده و با ورود به سایت ثبت نام، اقدام به استعلام و پیگیری وام ازدواج ثبت نامی نموده و وضعیت آن را مشاهده کند تا بتواند، از تاریخ اعلام شده در سایت، برای مراجعه به بانک اعطا کننده وام، مطلع گردد و با مراجعه به بانک و ارائه مدارک لازم، موفق به اخذ وام شود.

با توجه به اینکه، یکی از سوالات رایج در خصوص مشاهده وضعیت وام ازدواج ۱۴۰۳​، پیرامون استعلام وضعیت این وام، با کد ملی ثبت نام کننده است، در این بخش از مقاله، قصد داریم، به این پرسش پاسخ دهیم که صرف داشتن کد ملی، برای پیگیری وام ازدواج، کافی است یا خیر؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت، خیر، صرف داشتن کد ملی ثبت نام کننده، برای اطلاع از وضعیت وام، کافی نبوده و متقاضی باید، علاوه بر کد ملی، کد رهگیری ده رقمی‌ای که پس از ثبت نام در سایت مربوطه، به فرد ثبت نام کننده، داده می‌شود را نیز داشته باشد.

مراحل اولیه دریافت وام ازدواج

فرآیند ثبت‌نام و دریافت وام ازدواج قرض الحسنه به شرح زیر است:

پیش از ثبت‌نام، لازم است که زوج‌ها درباره مقررات و راهنمای وام ازدواج به طور کامل اطلاعات کسب کنند.

هر یک از زوجین باید به صورت جداگانه در سایت مورد نظر فرایند ثبت‌نام را انجام داده و فرم مرتبط را تکمیل نمایند.

در پایان ثبت‌نام، یک کد پیگیری ده رقمی برای پیگیری ثبت نام وام ازدواج دریافت خواهند کرد.

پس از تأیین شعبه توسط بانک، زوج‌ها بایستی برای مشاهده وضعیت وام ازدواج به سایت مراجعه کرده تا از شعبه مسئول صدور وام مطلع شوند. توجه: زمان تعیین شعبه توسط بانک‌ها با توجه به موجودی منابع قرض الحسنه بانک تعیین می‌شود.

زوج‌ها موظف‌اند حداکثر ظرف مدت دوازده روز کاری با مدارک لازم به شعبه معرفی‌شده مراجعه نمایند.

پس از مراجعه به شعبه، مراحل دریافت وام کامل می‌گردد.

توجه ۱: در صورتی که زوج‌ها ظرف مدت مقرر به شعبه مراجعه نکنند، اطلاعات ثبت‌نام آن‌ها حذف می‌شود.

توجه ۲: مبلغ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوجین، ۱۸۰ میلیون تومان تعیین شده است.

توجه ۳: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در کمیسیون اعتباری سال ۱۴۰۱، متقاضیان پس از پذیرش توسط بانک‌ها باید ظرف مدت شصت روز کاری نسبت به تهیه و تکمیل مدارک الزامی اقدام کنند. در صورتی که در این مدت مدارک کامل نشود، نام متقاضی از سامانه مرتبط حذف شده تا فرصت استفاده از وام برای سایر متقاضیان فراهم آید و شفاف‌سازی فرایند‌های بانکی تضمین شود. برای بازیابی کد رهگیری وام ازدواج نیز می‌توانید از ve cbi ir استفاده کنید.

امسال چند نفر وام ازدواج و فرزندآوری گرفتند؟

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی اعلام کرد: از ابتدای سال تا روز گذشته (۱۰ اردیبهشت ماه) جمعا ۵.۶۳۸ همت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و فرزندآوری به متقاضیان پرداخت شده است.

مهدی صحابی گفت: از ابتدای سال جاری تا تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ مبلغ ۴.۰۸۴ همت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به متقاضیان پرداخت شده است که این مبالغ نشان دهنده رشد تسهیلات ازدواج به میزان ۲۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

به گفته این مقام مسئول بانک مرکزی، از ابتدای سال جاری تا تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳، مبلغ ۱.۵۵۴ همت تسهیلات قرض الحسنه فرزند به متقاضیان پرداخت شده است که نشان دهنده ۲۳ درصد رشد بابت تسهیلات فرزندآوری نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

مدیر اداره اعتبارات درخصوص تسهیلات ودیعه مسکن نیز یادآور شد: از زمان ابلاغ مصوبه شورا در تیرماه سال ۱۴۰۱ تا تاریخ ۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳، تعداد ۵۰۰ هزار و ۵۵۶ نفر تشکیل پرونده داده‌اند که از این تعداد، ۴۴۱ هزار و ۷۶۷ نفر به مبلغ ۳۳.۴ همت تسهیلات دریافت کرده‌اند.

همچنین صحابی با اشاره به آمار وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: حسب آمار اخذ شده از سامانه طرح‌های جامع حمایتی مسکن وزارت راه و شهرسازی تا نهم اردیبهشت امسال تعداد ۱.۳۳۰.۷۹۵ نفر متقاضی جهت اخذ تسهیلات مزبور به بانک‌های عامل مراجعه کرده اند که از این تعداد، ۴۶۱.۴۴۲ نفر (در حدود ۳۵ درصد) بنا به دلایل درج شده در سامانه مذکور از جمله نداشتن مدارک موردنیاز، نداشتن وثایق قابل‌قبول، وجود معارض در زمین ملکی، نداشتن پروانه ساختمانی، عدم امکان تأمین سهم آورده متقاضی و…. فاقد شرایط لازم جهت اخذ تسهیلات موصوف هستند.

براین اساس، حسب آمار اعلامی در سامانه مربوطه وزارت راه و شهرسازی، از تعداد ۸۶۹،۳۵۳ نفر واجدین شرایط اخذ تسهیلات مذکور، تعداد ۷۹۳،۷۳۲ نفر (در حدود ۹۱ درصد از متقاضیان واجد شرایط) موفق به انعقاد قرارداد به مبلغ ۴ /۲۶۶ هزار میلیارد تومان شده‌اند.

 

استعلام وام ازدواج با کدملی ve.cbi.ir

خیر! متقاضی وام ازدواج فقط با داشتن کد ملی نمی‌تواند از وضعیت وام ازدواج خود اطلاع حاصل کند. برای استعلام وام ازدواج، علاوه بر کد ملی به کد رهگیری ده رقمی نیز احتیاج است.

کد رهگیری هنگام ثبت نام متقاضیان ارائه می شود و با داشتن این کد افراد می توانند در مراحل بعد، پیگیری و استعلام را در سامانه ثبت نام وام ازدواج را انجام دهند.

نحوه پیگیری وام ازدواج ۱۴۰۳

تا به‌ اینجا متوجه شدیم که برای پیگیری وضعیت درخواست وام ازدواج ۱۴۰۳، هم به کد ملی و هم به کد پیگیری نیاز است. در ادامه به راهنمای تصویری استعلام وضعیت وام ازدواج می‌پردازیم:

در ابتدا متقاضی باید به سامانه ثبت‌نام تسهیلات ازدواج به نشانی ve.cbi.ir ورود کرده و گزینه مشاهده وضعیت را کلیک کنید.
سپس در کادرهای قابل مشاهده در تصویر زیر، کد ملی، کد پیگیری و در آخر کد امنیتی در کادر را وارد کرده و در پایان «مشاهده وضعیت» را انتخاب کنید.نهایتاٌ در صفحه‌ای که وارد می‌شوید، می‌توانید وضعیت وام ازدواج خود را در سامانه مشاهده کنید.

در صورت فراموشی کد رهگیری برای مشاهده وضعیت وام ازدواج چه باید کرد؟

همانگونه که تا اینجای مقاله گفتیم، برای ورود به سامانه و بررسی استعلام وام ازدواج، تنها کد ملی کافی نبوده و علاوه بر آن به کد پیگیری نیز احتیاج است. با این‌وجود سامانه وام ازدواج برای بازیابی کد پیگیری ده رقمی درخواست آن دسته از افرادی که آن را فراموش کرده‌اند، راهکاری ارائه داده و متقاضیان در صورت فراموشی کد رهگیری خود می توانند از طریق انجام مراحلی برای بازیابی آن اقدام کنند. در ادامه بطور کامل در ارتباط با نحوه بازیابی کد پیگیری اشاره کرده ایم.

استعلام وام ازدواج در بانک‌های مختلف

وقتی افراد متقاضی دریافت وام ازدواج به سایت تسهیلات قرض الحسنه وارد می‌شوند، لیست بانک‌هایی که تسهیلات ازدواج دارند به آن‌ها نمایش داده می‌شود. در ادامه به چند نمونه از این بانک‌ها و نحوه پیگیری درخواست وام ازدواج در هرکدام خواهیم پرداخت.

استعلام وضعیت وام ازدواج در بانک ملی

بانک ملی یکی از قدیمی‌ترین و رتبه‌دارترین بانک‌های ایران از لحاظ اعتبار است. به همین دلیل این بانک در بیشتر مواقع یکی از انتخاب‌های اصلی زوج‌های جوان برای دریافت تسهیلات لازم و ثبت نام وام ازدواج است. در اینجای مقاله نیاز است بپردازیم به این موضوع که آن دسته که متقاضیان وام ازدواج که درخواست خود را در بانک ملی ثبت کرده‌اند، از چه طریقی قادرند از وضعیت وام ازدواج خود باخبر شوند.

یک روش این است که به سایت تسهیلات قرض الحسنه وارد شده و مانند روشی که بیان شده بود، با ثبت کد ملی و کد پیگیری ده رقمی، از وضعیت درخواست وام خود مطلع شوند.

اما آن دسته از افرادی که امکان پیگیری وضعیت وام ازدواج خود را به صورت آنلاین ندارند، می‌توانند به یکی از شعب بانک کلی در محل سکونت خود مراجعه کرده و وضعیت وام ازدواج خود را حضوراٌ پیگیری کنند.

پیگیری درخواست وام ازدواج در بانک رفاه

یکی دیگر از بانک‌هایی که همیشه از نگاه متقاضیان جهت دریافت وام ازدواج محبوب بوده بانک رفاه است. وقتی فرد بانک رفاه را در سامانه انتخاب می‌کند، در حین ثبت‌نام از او پرسیده می‌شود که نحوه پیگیری وضعیت وام ازدواج به چه ترتیب باشد. کاربر در اینجای سایت، می‌تواند بین دو روش، یک مورد را انتخاب کند:

روش اول این است که متقاضی به بانک رفاه مراجعه کرده و وضعیت درخواست خودش را حضوری پیگیری گند.

مراجعه آنلاین روش دومی است که متقاضی دریافت وام ازدواج می‌تواند برای مشاهده آخرین وضعیت درخواست خود انجام دهد. کاربر در این روش از طریق سایت ve.cbi.ir به قسمت مشاهده وضعیت رفته و پس از پر کردن اطلاعات درخواستی سایت (کد ملی و کد پیگیری)، وضعیت وام درخواستی خود را مشاهده می‌کند.

روند پیگیری وام ازدواج در بانک سپه

هنگامی که متقاضیان دریافت وام ازدواج از میان لیست بانک‌های دارای خدمات تسهیلات ازدواج، سپه را انتخاب کنند، پس از هر زمانی می‌توانند به دو روش نسبت به پیگیری درخواست خود اقدام کنند:

در روش اول متقاضی دریافت وام ازدواج می‌تواند شخصاٌ به یکی از شعب بانک رفته و درخواست خودش را مبنی بر دریافت وام ازدواج به شکل حضوری پیگیری کند.
در روش دوم متقاضی می‌تواند به سایت ve.cbi.ir مراجعه کرده و در منو سمت راست سایت، گزینه «مشاهده وضعیت» را انتخاب کرده و با دادن کد ملی و کد پیگیری خود، نسبت به آخرین وضعیت درخواست وام آگاه شود.

چگونگی پیگیری درخواست وام ازدواج در بانک صادرات

بانک صادرات نیز می‌تواند یکی از اصلی‌ترین انتخاب‌های زوجین برای دریافت وام ازدواج باشد. افرادی که در روند ثبت‌نام برای وام ازدواج از میان بانک‌ها، صادرات را انتخاب کرده‌اند، برای پیگیری درخواست وام خود می‌توانند به ۲ روش اقدام کنند:

مراجعه حضوری به یکی از شعب بانک صادرات در محل سکونت

مراجعه آنلاین به سایت ve.cbi.ir و ثبت کد ملی و کد پیگیری ده رقمی در سایت

استعلام وضعیت وام ازدواج در بانک مسکن

یکی از مواردی که برای متقاضیان دریافت وام ازدواج از بانک مسکن سؤال است، مربوط به موضوع چگونگی پیگیری درخواست وام ازدواج در بانک مسکن می‌شود. در پاسخ این سؤال باید گفت که نحوه پیگیری وضعیت وام ازدواج در بانک مسکن با دیگر بانک‌ها تفاوت آنچنانی ندارد.

به این صورت که کاربر متقاضی دریافت وام ازدواج برای پیگیری درخواست خود، می‌تواند به بانک مراجعه کرده و حضوراٌ از وضعیت وام خود مطلع شود. متقاضی برای پیگیری درخواست وام خود می‌تواند به سایت ve.cbi.ir مراجعه کرده و درخواست خود را آنلاین انجام دهند. لازم به ذکر است که در مراجعه آنلاین به سایت تسهیلات قرض الحسنه ( ve.cbi.ir )، ارائه کد ملی و کد پیگیری ده رقمی درخواست الزامی است.

بعد از استعلام وام ازدواج چه کنیم؟

شاید برای شما این سوال بوجود آمده باشد که بعد از استعلام وام ازدواج چه کنیم؟ استعلام وام ازدواج برای این است که بفهمید وضعیت وامتان چگونه است و آیا در مراحل رسیدگی مشکلی وجود دارد یا خیر.

پس از پیگیری وام ازدواج با کد رهگیری اگر وام شما تأیید شده باشد، نیازی به کار خاصی نخواهد بود و باید منتظر واریز کردن وجه درخواستی باشید.

اما پیگیری وام ازدواج به این دلیل اهمیت دارد که اگر فرایدن اخذ وام با مشکل مواجه شده باشد یا نقص در مدارک باعث توقف در فرایند پرداخت وام شده باشد، می توانید هر چه سریعتر برای رفع این موارد اقدام کنید. حتی اگر شعبه بانک مراحل وام را با تأخیر انجام دهند، می توانید به شعبه دیگری مراجعه کنید.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط