۰۹:۴۱ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۹

واریز حقوق بهمن ماه ۱۴۰۲ بازنشستگان کشوری و لشگری؛ بزودی/ افزایش حقوق به همراه عیدی در بهمن ۱۴۰۲

بازنشستگان لشگری در انتظار افزایش حقوق در بهمن ماه و صدور احکام جدید خود هستند.

واریز حقوق بهمن ماه ۱۴۰۲ بازنشستگان کشوری و لشگری؛ بزودی/ افزایش حقوق به همراه عیدی در بهمن ۱۴۰۲

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، خبر ها حاکی از آنست که واریز حقوق بهمن ماه ۱۴۰۲ بازنشستگان کشوری و لشگری، بزودی انجام می شود؛ با این حال بازنشستگان لشگری و کشوری در انتظار واریز حقوق بهمن ماه خود می‌باشند. بازنشستگان لشگری (سازمان تامین اجتماعی نیرو‌های مسلح) در انتظار صدور احکام حقوقی جدید خود هستند.

براساس ابلاغ سازمان نیرو‌های مسلح کشور، حقوق تمام بازنشستگان و مستمری بگیران این صندوق از بهمن ماه، ده درصد افزایش می‌یابد؛ با این حال، این بازنشستگان می‌گویند تا ۲۷ بهمن ماه، هنوز احکام حقوقی جدید بازنشستگان صادر نشده است. پرداخت حقوق بهمن این بازنشستگان نیز هنوز آغاز نشده است.

حقوق بازنشستگان

واریز حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری

در عین حال، این بازنشستگان همچنان در انتظار واریز عیدی پایان سال خود هستند؛ مبلغ پایه عیدی این بازنشستگان براساس ابلاغ دولت، مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود؛ این بازنشستگان ۵۰۰ هزار تومان برای حق همسر و ۳۰۰ هزار تومان نیز به ازای هر فرزند تحت تکفل دریافت خواهند کرد.

بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق لشگری می‌گویند امیدواریم در روز‌های آینده تا قبل از ۳۰ بهمن، حقوق افزایش یافته به همراه عیدی به حساب مستمری بگیران واریز شود.

گفتنی است حقوق این بازنشستگان در سال آینده، بیست درصد افزایش خواهد یافت.

افزایش حقوق به همراه عیدی در بهمن ۱۴۰۲

عیدی کارکنان دولت ۱۴۰۳ و عیدی بازنشستگان لشکری ۱۴۰۳ از مواردی است که هر چه به پایان سال نزدیکتر می شویم برای برخی افراد مهمتر می شود و بدون شک ابهاماتی در پی دارد که به شرح کامل آن می پردازیم. تا علاوه بر کارکنان دولت و بازنشستگان لشکری دیگر کارکنان، کارگران و بازنشستگان بتوانند از میزان عیدی ۱۴۰۳ مطلع باشند.

عیدی و پاداش آخر سال یکی از حقوقی است که در پایان سال به کارمندان دولت، کارگران، بازنشستگان تامین اجتماعی و بازنشستگان کشوری و لشکری تعلق می‌گیرد.

حقوق بازنشستگان

حقوق بازنشستگان کشوری در بهمن ماه

فرمول عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی در اسفند ۱۴۰۲

مبلغ این عیدی برای هر گروه از این افراد به طور جداگانه و طبق فرمول خاصی تعیین می‌شود. حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری توسط هئیت وزیران و حقوق کارکنان مشغول قانون کار توسط وزارت کار تعیین می‌شود. میزان عیدی برای افرادی که کمتر از یکسال سابقه کار دارند هم بر اساس ماه‌های حضور آن‌ها در محل کار محاسبه خواهد شد.

عیدی بازنشستگان لشکری برای ۱۴۰۳ چقدر است؟

عیدی کارگران طبق مصوبه‌ای که به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده است، محاسبه و تعیین می‌شود، بر اساس این مصوبه که در سال ۱۳۷۰ تصویب شد، عیدی آخر سال کارگران برابر با دو برابر حداقل دریافتی کارگر است. البته این مبلغ حداقل عیدی کارگر است و حداکثر عیدی می‌تواند تا سه برابر حداقل حقوق ماهانه کارگر پرداخت شود. بنابراین، عیدی حقوق کار حداقل برابر با دستمزد شصت روز کار اخیر و حداکثر برابر با دستمزد نود روز کار اخیر اوست.)

همچنین میزان عیدی کارگران نباید از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی آن‌ها تجاوز کند. بر اساس قانون، پرداخت عیدی به کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه‌ها مشغول به کارهستند نیز الزامی است، در این صورت میزان عیدی کارگر باید بر اساس شصت روز دستمزد و متناسب با روز‌های کار او محاسبه شود. در واقع، در این شرایط ابتدا عیدی ماهانه برای کارگر محاسبه می‌شود با ضرب در تعداد ماه‌های سابقه کار وی مبلغ نهایی عیدی سالیانه تعیین و پرداخت می‌شود.

قانون عیدی کارگران سال‌ها است که بدون تغییر خاصی اجرا می‌شود. قانونگذار با تصویب قانون نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت مصوب ۱۳۷۴ اعتبار قانون تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار مصوب ۱۳۷۰ را لغو نکرده است؛ بنابراین حکم تعیین عیدی معادل ۶۰ روز آخرین مزد روزانه مشمولین قانون کار کماکان به قوت خود باقی است.

حقوق بهمن ماه بازنشستگان کشوری براساس حروف الفبا

حقوق بهمن ماه بازنشستگان کشوری براساس حروف الفبا از بیستم شروع گردیده و تا سی م ادامه خواهد یافت.

همچنین همه‌ی بازنشستگان و مستمری‌بگیران صندوق کشوری در ماه بهمن، عیدی خود را همراه با حقوق مربوط به این ماه دریافت خواهند کردند.

مبلغ عیدی ثابت برای بازنشستگان در سال ۱۴۰۲ به میزان دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است. علاوه بر این مبلغ، برای هر همسر بازنشسته ۷۰۰ هزار تومان و برای هر فرزند که فرد بازنشسته حق اولاد دریافت می‌کند، ۳۰۰ هزار تومان نیز به بازنشستگان پرداخت خواهد شد.

عیدی شامل تمام بازنشستگان تازه نیز می‌شود، به این معنا که تمام افرادی که حکم بازنشستگی آن‌ها از ابتدای سال تا پایان ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ صادر شده است، حق دریافت عیدی را دارند.

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

1 نظر برای این مطلب ثبت شده است:

ق ف

۳۰ بهمن ۱۴۰۲


درود بر شما .. فقط ی کلمه هر مسئولی که در مورد حقوق بهمن که ریالی اضافه نشده تصمیم پرداخت گرفته به درد ما دچار بشه که روزی هزار بار میمریم زنده میشیم دوست نداریم خانواده اش به این درد مبتلا بشه ولی چون به بازنشسته توجهی ندارن باید فکر کنن که دارن واسه زندگی خودشون تصمیم میگیرن، بازنشسته ۳۰ سااااال سابقه نه ماموربت نه ترمیم حقوق نه بن خرید نه اضافه کار ......فقط حقوق ۹تومن با ایییین همه بیماری و شرمنده شدن در خانواده...

نظرات بسته شده است

آخرین اخبار