۰۷:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۹

نگاهی به فیلم «ایلیا؛ جستحوی قهرمان»؛ درحستجوی قهرمان حقیقیِ تاریخ

«ایلیا، جستجوی قهرمان» به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی سید علی موسوی‌نژاد، نامزد بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه و بهترین جلوه‌های ویژه، و برنده جایزه ویژه هیئت داوران سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان شد و توانس...

نقد فیلم ایلیا

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، در دهه اخیر با پیشرفت تکنولوژی بازی‌های کامپیوتری جای خاص و محبوبی درمیان کودکان و بخصوص نوجوانان پیدا کردند. غرق شدن کودک در فضای غیرواقعی این بازی‌ها که عموما با خشونت همراه هستند، موضوعی است که نباید از آن غافل شد.امروزه بحث آسیب‌شناسی بازی‌های کامپیوتری به‌رغم اهمیت فوق العاده‌ای که دارند، مسئله‌ای است که به آن کم‌تر پرداخته شده است. گاه سازندگان این بازی‌ها به جز اهداف مالی، هدف‌های پنهانی هم از ساخت ‌این بازی‌ها دارند تا بتوانند از طریق جذابیت و هیجانِ کاذب این بازی‌ها افکار و اعتقادات خود را بطور غیرمستقیم به کودکان القا نمایند و تجربه ثابت کرده این اهداف غیرمستقیم بطرز عجیبی می‌تواند ذهن و فکر کودکان را تحت تأثیر قرار داده و باورهای فرهنگی، اخلاقی و حتی دینی آنها را تغییر دهد.

یکی از موضوعاتی که این روزها در جهان مرکز توجه است، مسئله فلسطین و شناساندن چهره واقعی و خبیثانه رژم اشغالگر صهیونیستی می‌باشد. تسلط صاحبان قدرت و ثروت صهیونیست بر سینما و حتی انیمیشن جهان باعث شده تا با ساخت فیلم‌ها و انیمیشن‌های جذاب اما مسموم در شبکه‌های ماهواره‌ای بر ذهن و اندیشه کودکان تأثیر گذاشته و سازش با دشمن صهیونیستی و نادیده گرفتن مظلومیت مردم فلسطین را برای آنها عادی سازند. در این میان از آنجا که کشور ما ایران و همواره پشتیبان مردم مظلوم فلسطین بوده است، اهالی هنر و فرهنگ رسالت سنگینی در بازنمایی چهره حقیقی صهیونیست اشغالگر برعهده دارند و این وظیفه بخصوص در مواجهه با کودکان و نوجوانان بعنوان آینده سازان کشور از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است.

بچه‌های امروز آن‌قدر در شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های یارانه‌ای و انیمیشن‌ها معرض اخبار ضد و نقیض قرار می‌گیرند که دیگر نمی‌توانند به راحتی راست را از دروغ تشخیص دهند. بنابراین تولید انیمیشن که می‌تواند دست ما را در به تصویر کشیدن واقعیت‌ها بازتر بگذارد، می‌تواند به بسیاری از سوال‌های ذهنی کودکان پاسخ دهد. رسانه برای کودکان و نوجوانان درچنین موقعیت‌هایی باید زبان خاص خود را برگزیند که نه اشاعه‌دهنده خشونت باشد و نه حس ناامنی را به آنها انتقال دهد و در عین حال مفاهیم بلندی همچون استقلال، مقاومت، سرزمین، ایستادگی و… را در قالب‎‌های رنگی و جذاب به نمایش درآورد. این مسیر از دریچه پویانمایی و سرگرمی با سلامت بهتری طی خواهد شد. به همین دلیل آثاری با ساختار پویانمایی باید تولید شوند که بازگوکننده همین ایدئولوژی و نمایانگر آرمان‌ها و ارزش‌هایی باشند که در صورت نهادینه شدن می‌توانند نسلی هوشیار پرورش دهند که از لزوم مقابله با اشغالگر آگاه باشد. خوشبختانه در همین راستا این روزها فیلم سینمایی” ایلیا؛ جستجوی قهرمان” در حال اکران می‌باشد.

«ایلیا، جستجوی قهرمان» به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی سید علی موسوی‌نژاد، نامزد بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه و بهترین جلوه‌های ویژه، و برنده جایزه ویژه هیئت داوران سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان شد و توانست تندیس پروانه زرین و جایزه ویژه بهترین فیلم را از نگاه داوران کودک و نوجوان این جشنواره از آن خود کند. این فیلم همچنین لوح افتخار دستاورد هنری بخش فیلم‌های داستانی بلند چهاردهمین جشنواره مردمی فیلم عمار را کسب کرده است. این فیلم در خلال روایت داستان پسر نوجوانی به نام آرش با شبیه سازی فتح قلعه خیبر توسط امام علی (ع) در بستر یک بازی واقعیت مجازی، به دنبال بیان حقیقت برای کودکان است و بنابه ادعای سازندگانش ضد اسرائیلی ترین فیلم ژانر کودک به حساب می‌آید.
آرش، پسر نوجوانی و گیمر معروفی است که در بازی‌های استریم بین‌المللی شکست نمی‌خورد. یک روز او به یک بازی معروف جهانی دعوت می‌شود تا به همراه دوستانش از کشورهای مختلف، برای بردن جایزه‌ی بازی تلاش کند. آرش پس از شروع بازی متوجه می‌شود این یک بازی معمولی نیست و همانند بسیاری از بازی‌های مشهور خارجی در خدمت القای تفکرات منحط و نادرست امپریالیسم قرار دارد و هدفش تحریف تاریخ و بازنمایی چهره زشت و خشن از مسلمانان است.

فیلمساز با هوشمندی برای بیان پیام خود قسمتی از فیلم را در دنیای بازی‌های کامپیوتری و قسمتی دیگر را در دنیای واقعی روایت می‌کند و با بهره‌گیری از زبان طنز می‌تواند لحظات مفرحی را برای مخاطب خلق نماید. فضای این فیلم به گونه‌ای است که هرگاه بچه‌های داستان وارد دنیای بازی‌های رایانه‌ای می‌شوند و عینک‌های خود را به روی چشمانشان می‌گذارند، وارد دنیای انیمیشن می‌شوند. انتخاب ۴ بازیکن از ۴ ملیت مختلف و همراهی آرش و حبیب در این نبرد بعنوان نمادی از مردم ایران و عرب در مقابل جنایات صهیونیست‌ها و پیروزی آنها همان پیش بینی رهبر انقلاب را در نابودی اسرائیل به تصویر می‌کشد.پیش بینی که امروزه با توجه به شرایط غزه تحقق آن پیش از گذشته ملموس می‌باشد.

” ایلیا، جستجوی قهرمان” علاوه بر ایدئولوژیک درستی که بیان می‌کند، فیلمی خانوادگی و قهرمان پرور است.اعضای خانواده آرش نمونه بارز یک خانواده اصیل و مذهبی ایرانی هستند. نحوه تعامل علی_ پدر آرش_ با او و زمانی که برای پسرش در جهت تربیت او می‌گذارد در این دوره که سعی می‌شود تا نقش پدر در امور مالی منحصر شده و در تربیت فرزندان نادیده انگاشته شود، بسیار ارزشمند است. از آنسو احترام متقابلی که آرش به پدر و مادر خود می‌گذارد و حتی در اوج عصبانیت_ یادمان بیاید زمانیکه دستگاه بازی‌اش شکسته می‌شود _ این احترام را رعایت می‌کند، برای مخاطب آموزنده است. در طول سیر داستان کودک درمی‌یابد که اگر همچون آرش چیزی را از پدر و مادر خود پنهان کند با چه پیامدهای حبران ناپذیری روبه رو خواهد شد. نکته دیگری که درباره فیلم ایلیا جستجوی قهرمان مورد توجه است، قهرمان شناسی است. این فیلم سعی می‌کند تعریف نسبتا درستی از قهرمان ارائه ‌کند و در نهایت ما شاهد یک کار گروهی در بین اعضای خانواده هستیم که هر عضو بسته به شرایط و توانایی خود، نقشی بر عهده می‌گیرد. این نکته در مجموع به تقویت روحیه کار جمعی و مسئولیت پذیری در کودکان می‌انجامد. نقش سارا_ خواهر آرش_ نیز در این ماجرا بسیار جالب است.این دختر بچه کوچک شجاعترین عضو خانواده است که با نقشه‌های زیرکانه خود نقش موثری در نجات خانواده دارد.

فیلمساز بسیار دقیق و حساب شده در حد فهم مخاطب کودک و نوجوانش نشان می‌دهد که دشمنان این نظام و کشور نسل جدید را مورد هدف قرار داده‌اند و از روش‌های مختلف از نفوذ در مدرسه با لباس معلمی همچون کاترین و یا وعده و وعید جایزه‌های وسوسه انگیز چون مایکل سعی دارند در میان قشر کودک و نوجوان نفوذ کرده تا با تحریف تاریخ، فرهنگ ایرانی و دین اسلام به اهداف شوم خود دست یابند.

در پایان باید گفت” ایلیا، جستجوی قهرمان” با بهره گیری از فضای بازی‌های VR که برای جامعه مخاطب خود، یعنی کودکان و بخشی از نوجوانان جذاب است، با یک تیر دو نشان زده است؛ هم وضعیت حاکم بر این بازی‌ها و سیاست‌های پنهان آن را به تصویر می‌کشد و هم در تبیین مسائل جهانی و ایدئولوژیکی چون اشغال چند ده ساله فلسطین توسط رژیم صهیونیستی و قتل عام مردم و کودکان بی‌گناه فلسطینی به کمک والدین می‌آید. لازم به ذکر است مفاهیم و پیام‌های داستان ” ایلیا، جستجوی قهرمان” برای کودکان محصل قابل فهم و درک کامل است، گرچه برای کودکان قبل از دبستان نیز زد و خوردها و صحنه‌های اکشن داستان که در فضایی تلطیف شده و گاه خنده دار جذاب خواهد بود.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

نویسنده : نفیسه ترابنده

مطالب مرتبط