13:15 - 1403/04/15

جامعه

مشارکت حداکثری در انتخابات ریاست جمهوری استقلال کشور را تقویت می کند

همه باید برای نشان دادن استقلال کشور به انتخابات ریاست جمهوری حضور پیدا کنند

مشارکت حداکثری در انتخابات ریاست جمهوری استقلال کشور را تقویت می کند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، فرآیند رأی گیری دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ساعت ۸ صبح امروز جمعه ۱۵ تیرماه همزمان با سراسر کشور در دو هزار و ۶۸۸ شعبه اخذ رأی استان گیلان آغاز شده است و به مدت ۱۰ ساعت ادامه دارد و در صورت نیاز این ساعت تمدید می‌شود. از مجموع شعب اخذ رای استان دو هزار و ۳۱۰ شعبه ثابت و ۳۷۸ شعبه سیار و همچنین ۹۷۵ شعبه شهری و یک هزار و ۷۱۳ شعبه روستایی هستند. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر درباره ریاست جمهوری اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید

مشارکت حداکثری در انتخابات ریاست جمهوری استقلال کشور را تقویت می کند

بیش از ۲ میلیون و ۱۲ نفر واجد شرایط رای در گیلان داریم که ۴۰۰ هزار برگه تعرفه بیش از تعداد واجدین رای در استان توزیع شده تا مشکلاتی نظیر کمبود تعرفه رای در شعب پیش نیاید. براساس اعلام ستاد انتخابات کشور سن رای دهندگان باید ۱۸ سال تمام باشد و همه متولدین روز ۱۵ تیرماه سال ۱۳۸۵ و قبل از آن می‌توانند با همراه داشتن شناسنامه یا کارت ملی در دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند. رای‌دهندگان فقط با ارائه شناسنامه جدید یا کارت ملی هوشمند می‌توانند رای دهند؛ ضرب مهر در شناسنامه صورت نمی‌گیرد و احراز هویت با کد ملی خواهد بود.

ریاست جمهوری

ریاست جمهوری

در استان گیلان با ۱۷ فرمانداری و ۲۹ بخشداری مستقل در مجموع ۴۶ هیات اجرایی تشکیل شده، همچنین ۳۵ هزار نفر نیز در استان به عنوان هیات اجرایی، هیات نظارت، بازرسی، نمایندگان فرماندار و مأموران محافظ صندوق کار اجرایی انتخابات را امروز عهده‌دار هستند که از این تعداد سه هزار و ۵۴۷ نیروی پلیس و سه هزار و ۵۰۰ نیروی سپاه و بسیج مسئولیت تامین و حفظ نظم و امنیت انتخابات را در استان برعهده دارند.

۳۸۳ خبرنگار، عکاس، تصویربردار و گزارشگر از خبرگزاری‌ها، پایگاه‌های خبری، صدا و سیمای گیلان اخبار دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را در استان با تهیه و انتشار گزارش‌های خبری، تصویری، سوژه‌ای پوشش می‌دهند. صندوق‌های اخذ رای دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری قرمز رنگ است.

بیش از ۶۶۰ هزار نفر از افراد واجد شرایط رای دادن در دور اول انتخابات ریاست جمهوری دوره چهاردهم در استان شرکت کرده‌اند، مشارکت مردم گیلان در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۳۲.۶ درصد بوده، ۶۵۶ هزار و ۹۳۶ برگه تعرفه اخذ شده که ۲۶ هزار و ۵۷۱ رای جزو آرای باطله بوده است.

‌پس از شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهانش در سانحه بالگرد در تاریخ ۳۰ اردیبهشت‌ماه سال‌جاری، بر اساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی در یک بازه زمانی ۵۰ روزه باید انتخابات برگزار و هیات دولت مستقر و رئیس‌جمهور جدید انتخاب شود.

اسدالله عباسی، استاندار گیلان امروز ۱۵ تیرماه با حضور در شعبه سلیمانداراب رشت رای خود را به صندوق انداخت‌ و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در نخستین دقایق با توکل به خدا و توسل به ائمه اطهار و شهدای عزیز و به خصوص شهید مبارزه با استعمار میرزاکوچک خان که افتخار گیلان است، رای خود را به صندوق انداختیم.

استاندار گیلان افزود: از راس ساعت ۸ صبح همه دو هزار و ۶۸۸ شعب اخذ رأی در استان فعالیت خود را آغاز کردند و تا ساعت ۱۸ ادامه دارد و پس از آن در صورت نیاز با تایید وزیر محترم کشور تمدید خواهد شد.

عباسی با بیان اینکه مردم با مشارکت حداکثری برای گزینش اصلح نقش آفرین خواهند بود و این حضور پرشور قوام بخش صلابت ملی و استقلال کشور است، تصریح کرد: انتظار داریم مردم عزیز گیلان با مشارکت حداکثری در نخستین ساعات پای صندوق حاضر شوند و رأی خود را به صندوق بیندازند، در دور اول چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مشارکت در استان پایین بود اما امروز این انتظار است که با توجه به نظرسنجی‌ها استقبال و مشارکت بالا باشد، همه عوامل اجرایی در شعب آماده هستند تا مردم ولایتمدار استان حضور یابند و رای خود را به صندوق بیندازند.

سردار حمید دامغانی، فرمانده سپاه قدس گیلان هم در ادامه اظهار کرد: زمینه دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در استان فراهم شده و در این راستا سپاه در تحقق سلامت، امنیت و مشارکت تلاش‌های زیادی کرد تا مردم عزیز در کمال آرامش رای خود را به صندوق بیاندازند.

وی گفت: مشارکت حداکثری هویت‌آفرین و اقتدارآفرین است، ان‌شاءالله با مشارکت خوب مردم بتوانیم وضعیت خوب و همبستگی ملی را به نمایش بگذاریم.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

منبع : ایکنا

مطالب مرتبط