۰۰:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸

فاصله بازنشستگان وحقوق بگیران هر روز با سبد معیشت بیشتر می‌شود/ آخرین خبر از حقوق بازنشستگان بانک رفاه(۲۸ فروردین)

دهقانی کیا با تاکید بر اینکه افزایش تورم ربطی به دستمزد‌ها ندارد ادامه می‌دهد:دولت می‌گوید اگر ما افزایش دستمزد‌ها را بالاتر از رقم تورم ببریم به افزایش نرخ تورم دامن زده ایم در حالی که بر اساس تجربیات سال‌های گذشته مانند سال ۱۴۰۱ افزایش...

حقوق کارگران 1403

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، رئیس کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی تهران، اعلام کرد که جلسه افزایش حقوق بازنشستگان دیروز بدون رسیدن به توافق به پایان رسید. او اظهار کرد که هر ساله افزایش حقوق بازنشستگان باید مطابق با افزایش حقوق کارگران اعمال شود، اما در مورد مبلغ بن کارگری و حق مسکن اختلاف وجود دارد. بازنشستگان تنها ۵۰۰ هزار تومان برای این دو مورد دریافت می‌کنند، در حالی که بر اساس ماده ۹۶ تامین اجتماعی، افزایش حقوق بازنشستگان باید با افزایش هزینه‌های زندگی مطابقت داشته باشد. عدم رعایت این بند از قانون تامین اجتماعی تخلف محسوب می‌شود.

وجود ۲۶ قانون برای تعیین دستمزد‌ها

رئیس کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی تهران با اعلام این درخواست می‌گوید:در کانون بازنشستگان همگی خواستار اجرای قانون ۹۶ تامین اجتماعی هستیم. چارچوب قانونی افزایش حقوق بازنشستگان در مواد ۴۱، ۱۱۱ و ۹۶ قانون کار مشخص شده است. در کل ۲۶ قانون برای دستمزد‌های کارگری تصویب شده و عدول از آن خروج از ریل قانونی است. مجلس این قوانین را مصوب کرده و دولت قبل و فعلی متاسفانه حاضر به حرکت روی این ریل نیستند، قطاری که برروی ریل قانون حرکت نکند هیچ وقت به مقصد نمی‌رسد.

فاصله بازنشستگان وحقوق بگیران هر روز با سبد معیشت بیشتر می‌شود

این فعال کارگری با انتقاد از وضعیت معیشت حداقل بگیران میگوید:فاصله بازنشستگان و قشر حقوق بگیر هر روز با سبد معیشت بیشتر می‌شود و مشکلاتشان افزایش خواهد یافتو چرا که دولت‌ها به دلایلی که مورد قبول ما نیست حاضر نیستند در مسیر قانون حرکت کنند.

دهقانی کیا با تاکید بر اینکه افزایش تورم ربطی به دستمزد‌ها ندارد ادامه می‌دهد:دولت می‌گوید اگر ما افزایش دستمزد‌ها را بالاتر از رقم تورم ببریم به افزایش نرخ تورم دامن زده ایم در حالی که بر اساس تجربیات سال‌های گذشته مانند سال ۱۴۰۱ افزایش دستمزد‌ها ۵۷ درصد بود وافزایش نرخ تورم ۴۶ درصد در سال بعد بود، این شرایط گونه‌ای شد که به نفع کارگران و حداقل بگیران تمام شد و سفره معیشتی کارگران ۱۱ درصد جلوتر از نرخ تورم بود. اما در سال ۱۴۰۲ افزایش حقوق را ۲۷ درصد اعلام کردند و تورم در سال بعد به ۴۶ درصد افزایش یافت و باعث شد سفره کارگران و بازنشستگان ۱۶ درصد عقب‌تر بود.

مرغ و تخم مرغ قیمتش در طول این ۳ الی ۴ سال ۵ برابر گران شده

او با تاکید براینکه مدیریت تورم در دستان دولت است گفت:دولت در سال گذشته ارز نیمایی ۴۲۰۰ تومانی را به ۳۰ هزار تومان افزایش داده و تولید کننده برای تامین مواد اولیه و خوراک دام و … مجبور به افزایش قیمت تمام شده می‌شود چنانچه مرغ و تخم مرغ قیمتش در طول این ۳ الی ۴ سال ۵ برابر گران شده، قیمت گوشت و دیگر موارد غذایی و خوراکی هم به همین منوال افزایش داشته است.

دهقانی کیا معتقد است:تورم به ما ربطی ندارد ما خواستار اجرای قانون و فرامین مقام معظم رهبری که بار‌ها به دولتمردان گوشزد کرده و در مقدمه سیاست‌های کلی که دریازده بند سیاست‌های کلان وکلی تاکید می‌کند که ایجاد رفاه عمومی و رفع خط فقر از موراد مهم آن است و می‌تواند به عنوان سند بالا دستی در امور مدیران و دولتمردان باشد.

او با توجه به بیانات مقام معظم رهبری که به سران سه قوه ابلاغ کرده ادامه داد: هرگونه اصلاحات باید در چارچوب قانون کار و تامین اجتماعی باشد، که اگر این طور نباشد معنیش این است که ما داریم از بیانات مقام معظم رهبری و ایجاد رفاه درجامعه فاصله می‌گیریم.

بلاتکلیفی ماهیت تامین اجتماعی در دولت

رئیس کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی تهران با گلایه از تعیین تکلیف سازمان تامین اجتماعی: متاسفانه در برنامه هفتم در سال ۱۴۰۲ در بند ۴ سیاست‌های کلی آمده عدم ایجاد بدهی و انباشت آن، معنایش این است که دولت ماهانه ۱۷ هزارمیلیارد تومن از بازنشستگان دریافت داشت باشد، ولی خدماتی ارائه نکنند. این‌ها باعث شده که مشکلات برای ما به وجود بیاید و باید موانع بر سر راه رفاه بازنشستگان رفع شود.

او می‌گوید:در این شرایط و براساس روال چهل سال گذشته که قانون کار از سال ۶۹ تصویب شده ما کوچکترین تخطئی از چارچوب‌های قانونی نداشتیم و همه موارد را که به شاغلین پرداخت می‌شده چه در حداقل حقوق چه درسایر سطوح در حق بازنشستگان رعایت و پرداخت کردیم و مصوبات شورای عالی کار را قبول کردیم. اما در این فقره سال گذشته که شورای عالی کار مصوبه مزدی را امضا نکرده از جلسه خارج شد دیدگاه برابری با افزایش حقوق بازنشستگان با شاغلین داریم و معتقدیم این رقم برای جان بخشیدن به سفر ه حداقل بگیران کافی نیست.

نظر دولت برافزایش ۲۰ درصدی حقوق‌ها بود و با این دیدگاه به مذاکرات آمده بود و با تلاش‌های نمایندگان کارگری این رقم به ۳۵ درصد رسید.

افزایش باید بیشتر از تورم

این فعال کارگری تاکید داد: قانون ملاک ماست و اصرار داریم براساس ماده ۹۶ قانون افزایش حقوق بازنشستگان صورت گیرد. با احترام به همه نظرات ودر نظر گرفتن همه جوانب براساس قانون، تورم ۴۶/۳ درصد اعلام شده و قانون تبیین کرده که افزایش‌ها با توجه به تورم باشد نه همان رقم تورم و این میزان می‌تواند با توجه به پیش بینی از آینده بیشتر باشد، ما معتقدیم افزایش حقوق حداقل بکیران باید به بهیود سفره آنان ختم شود وقتی سفره کارگر و بازنشسته ما خالی است برچه اصرار می‌کنید مردم باید یک زندگی حداقلی را داشته باشند.

این عضو فعال بازنشستگان با تاکید بر اینکه باید دریافتی حقوق یک بازنشسته از ۹ میلیون تومان کمتر نباشد اظهار اشت:حداقل دستمزد ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است اگر این بازنشسته بچه و همسر نداشته باشد ۷ میلیون و ۶۰۰ دریافت می‌کند. در حالی که در بودجه ۱۴۰۳ یکی از بند‌های ۳ تبصره ۱۵ به حداقل پرداختی به بازنشستگان کشوری و لشگری در ارگان‌های درارتباط با دولت اشاره شده «الان ما نمیدانیم که تامین اجتماعی دولتی است یا غیر دولتی» وقتی بانک وابسته به تامین اجتماعی را می‌خواهند بفروشند می‌گویند دولتی است و ۶۷ درصد از سهامش براساس اصل ۴۴ قانون اساسی فروختند.

منبع: رکنا

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط