00:40 - 1403/04/14

سیاسی

طرح دولت در سایه جلیلی

دولت در سایه در سال 92 توسط جلیلی بیانیه داد جزئیات را در اندیشه معاصر ببینید

طرح دولت در سایه جلیلی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، طرح  دولت سایه توسط جلیلی یکی از مهم ترین بخش های سیاسی است که در ایران دایر میباشد. دولت سایه جلیلی در اصطلاح سیاسی به هیئت دولت روی کار نیامده گفته می‌شود که با هدف در دست گرفتن کنترل دولت در واکنش به یک حادثه منتظر مانده‌است. در نظام‌های پارلمانی اغلب بزرگ‌ترین حزب مخالف خود را دولت سایه می‌نامد. برای باخبر شدن از جزئیات بیشتر درباره جلیلی اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

طرح دولت در سایه جلیلی

سعید جلیلی در بیانیه‌ای که پس از شکست در انتخابات ۱۳۹۲ منتشر کرد، ایدهٔ تشکیل دولت در سایه (برای کمک به دولت مستقر و کم کردن کاستی‌های این دولت را مطرح کرد، ولی به دلیل همزمانی با اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری توسط رسانه‌ها زیاد جدی گرفته نشد تا اینکه در ماه‌ها و مصاحبه‌های بعد به تشریح و توضیح دولت در سایه پرداخت. تشکیل دولت در سایه توسط وی در این برهه به سرانجامی نرسید تا اینکه در بیانیهٔ بعد از انتخابات ۱۳۹۶ به نامزد مورد حمایت خویش سید ابراهیم رئیسی پیشنهاد تشکیل دولت در سایه را داد

سعید جلیلی

سعید جلیلی

جلیلی در دوران ریاست‌جمهوری حسن روحانی دولت سایهٔ خود را تشکیل داد[۶۸] و مدعی رصد مسائل کشور در سال‌های دولت روحانی در قالب دولت سایه است.

به گزارش پایگاه اینترنتی دولت سایه جلیلی، وی در طول ۸ سال، اقدام به تشکیل ۲۰ کارگروه تخصصی و جلسات و سفرهای مختلف  اقدام کرد و پیشنهادهایی را برای رفع مسائل کشور به دولت و مجلس ارائه کرد.  جلیلی در دوران فعالیت خود در دولت سایه برخی طرح‌های کشور را به پیگیری نمود، از جمله: طرح جمعیت و تعالی خانواده، طرح جامع نظام حسابداری و حسابرسی، طرح ۵۵۰ هزار هکتاری (احیای دشت‌های خوزستان)، طرح توسعهٔ پتروپالایشگاه‌ها، طرح باشگاه کشاورزان جوان.

با اشاره به نشست نمایندگان با دولت سایهٔ جلیلی، دولت سایه را «کارگروه فشار به دولت روحانی» خوانده است.

سعید جلیلی با تشکیل دولت سایه اشراف کاملی به مسائل کشور پیدا کرده است

کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در بیانیه‌ای از سعید جلیلی در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم حمایت کرد.

متن این بیانیه به شرح ذیل است:

بسمه تعالی
جمعه ۱۵ تیر، روز برگزاری مرحله دوم انتخابات سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری است و رقابت فشرده‌ای بین نامزد‌های دو جریان فکری و دو اردوگاه سیاسی عمده در ایران رقم می‌خورد.

دکتر پزشکیان وابسته به احزاب و تشکل‌هایی است که ۳۲ سال قوه مجریه را در اختیار داشته‌اند و آخرین مورد آن ۸ سال ریاست جمهوری روحانی بوده که با شعار‌های پر طمطراقِ رفع کامل تحریم‌ها و حل مشکلات اقتصادی، چرخیدن چرخ اقتصاد و … افکار عمومی را مجذوب ساخت ولی نه تنها تحریم‌ها لغو نشد بلکه به دلیل تعلل، کم کاری، روحیه اشرافیگری، سوءاستفاده از موقعیت، فساد و دیپلماسی التماسی، روز به روز شرایط زندگی بر مردم را دشوارتر و نارضایتی را بیشتر کرد. خلاصه اینکه افزایش نقدینگی، تورم لجام گسیخته، رشد اقتصادی نزدیک به صفر، افزایش نرخ بیکاری، تعطیلی پروژه‌های عمرانی و زیرساختی از جمله توقف مسکن مهر سبب شد که کشور دچار خسارت‌های جبران ناپذیری شود.

غربگرایان در پایان دوره موسوم به اصلاحات که کشور را با تنش‌های جدی مواجه ساخت، اعلام کردند رئیس‌جمهور اختیاراتی ندارد و صرفا یک تدارکاتچی است! و در پایان دوره روحانی هم مدعی شدند، نگذاشتند تحریم‌ها را برداریم، و اینک همین جماعت که می‌گفتند: «نمی شود، نمی‌گذارند، امیدی نیست و…»، مجدد وارد کارزار انتخاباتی شده‌اند و با توسل به شیوه‌های جنگ روانی، دوقطبی‌سازی جامعه، دامن زدن به مباحث قومیتی و مذهبی می‌کوشند تا مجدداً ۸ سال دیگر زمام قوه مجریه و مدیریت کشور را در دست بگیرند و شیوه‌های ناصواب و زیان‌بار گذشته را در جهت اهداف باندی و جناحی خود احیاء کنند!

در این شرایط خطیر با درود به شهدای مظلوم پرواز اردیبهشت به ویژه سیدالشهدای خدمت آیت‌الله رئیسی که برای خدمت به مردم و پیشرفت کشور سر از پا نمی‌شناخت و با روحیه انقلابی، پرکاری و خستگی ناپذیری اقداماتی اساسی را در کمتر از سه سال رقم زد، در انتخاب جایگزین این عالم مجاهد، شخصیتی را بر می‌گزینیم که مثل او دلسوز، پرتلاش، نستوه، صادق، ساده‌زیست، متخلق، ولایتمدار، قانون‌گرا، سلیم‌النفس، فسادستیز، مدافع حقوق مردم، حامی محرومان، پای‌بند به شایسته سالاری، با برنامه، جامع الاطراف، آینده نگر و اهل تعامل با دنیا باشد و واجد این ویژگی‌ها کسی نیست جز برادر ایثارگر و جانباز دکتر سعید جلیلی که تخصص و تجربه او در علوم سیاسی و روابط بین الملل زبانزد خاص و عام است و با تشکیل دولت سایه در ۱۱ سال گذشته اشراف و احاطه کامل به مسائل و چالش‌ها و نیز فرصت‌ها و ظرفیت‌ها پیدا کرده است به گونه‌ای که از فردای انتخابات می‌تواند اقدامات مبنایی و تحولی خویش برای بهبود وضع معیشتی و اقتصادی مردم و کشور را آغاز کند؛ لذا کانون دانشگاهیان ایران اسلامی از همه اساتید، دانشجویان و تمامی هم میهنان دوستدار عزت و عظمت ایران سربلند در داخل و خارج از کشور دعوت می‌کند تا با رای به سعید جمهور موجبات سرافرازی کشور عزیزمان را فراهم سازند و پرچم کار و فعالیتی را که شهید رئیسی برافراشت همچنان در اهتزاز نگه دارند./خبرنگاران جوان

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط