18:06 - 1403/03/13

شرایط دریافت وام فرزندآوری +جزئیات

آن دسته از افرادی که قصد دریافت وام فرزند آوری ۱۴۰۳​ را دارند، همانند ثبت نام کنندگان وام مسکن فرزند سوم، می بایست که شرایط لازم را برای اخذ این وام قرض الحسنه فرزند، داشته باشند، در غیر این صورت، امکان استفاده از این وام، برای افراد، وجو...

وام فرزندآوری

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، آن دسته از افرادی که قصد دریافت وام فرزند آوری ۱۴۰۳​ را دارند، همانند ثبت نام کنندگان وام مسکن فرزند سوم، می بایست که شرایط لازم را برای اخذ این وام قرض الحسنه فرزند، داشته باشند، در غیر این صورت، امکان استفاده از این وام، برای افراد، وجود نخواهد داشت. لذا، در ادامه، در خصوص شرایط دریافت وام فرزند آوری، توضیحات لازم آورده شده است.

آغاز بازپرداخت تسهیلات قرض الحسنه فرزند، پس از ۶ ماه از دریافت این وام می باشد.

وام فرزند آوری، نیاز به سپرده گذاری نخواهد داشت.​

افراد متقاضی واجد شرایط دریافت وام فرزند آوری، می توانند برای متولدین مورخ اول فروردین ماه سال هزار و چهارصد به بعد، و حداکثر تا ۲ سال پس از تولد فرزند، برای ثبت نام تسهیلات قرض الحسنه فرزند، اقدام نمایند.

لازم به ذکر است به هر فرزند، تنها یکبار تسهیلات قرض الحسنه فرزند، به پدر تعلق خواهد گرفت. همچنین والدین می توانند نسبت به دریافت زمین و مسکن پس از تولد فرزند سوم مراحل و فرم ثبت نام در سامانه مربوطه را تکمیل نمایند.

همچنین، در صورتی که زمان بازپرداخت وام فرزند آوری، فرزند دیگری از متقاضی به دنیا بیاید، پرداخت تسهیلات قرض الحسنه فرزند، طبق ضوابط دستورالعمل این تسهیلات، به کودک بعدی نیز، تعلق می گیرد.

براساس تبصره ۴ ماده ۱ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، تسهیلات قرض الحسنه فرزند، به افرادی تعلق خواهد گرفت که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند، بالای ۲/۵ نباشد.

کارمزد وام فرزند آوری، بر حسب مصوبات شورای پول و اعتبار، حداکثر ۴ درصد، به صورت سالانه می باشد.

تسهیلات قرض ‌الحسنه فرزند، با گرفتن یک ضامن معتبر و سفته پرداخت می شود.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، شرط دارا بودن کارت پایان خدمت، برای دریافت وام فرزندآوری، حذف گردیده و لذا، متقاضیان، بدون ارائه این کارت نیز می توانند برای دریافت وام اقدام نمایند.

افرادی که قصد دارند، از تسهیلات ازدواج، بهره مند شوند، می توانند به صورت غیر حضوری، از طریق مراجعه به سامانه وام ازدواج، به نشانی اینترنتی ve.cbi.ir، اقدام نمایند. برای راهنمایی بیشتر، در رابطه با نحوه ثبت نام وام ازدواج، به لینک زیر مراجعه نمایید.

۱- دارا بودن تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران

۲- پدر متولدین سال (۱۴۰۰/۰۱/۰۱) به بعد و حداکثر تا ۲ سال پس از تولد فرزند

۳- وام فرزند آوری الزامی به سپرده گذاری ندارد

۴- آغاز بازپرداخت وام فرزند آوری، پس از ۶ ماه از دریافت وام می باشد.

۵- ارائه اصل شناسنامه فرزند و پدر وی در زمان مراجعه به بانک الزامی است

۶- به هر فرزند متولد شده تنها یکبار تسهیلات فرزند به پدر تعلق می گیرد.

۷- تسهیلات حسب مصوبات شورای پول و اعتبار با کارمزد حداکثر ۴ درصد به صورت سالانه است.

۸- در مورد تولد فرزندان دو قلو و بیشتر، به ازای هر فرزند، یک وام تعلق می گیرد.

۹- تسهیلات تولد فرزند به افرادی تعلق می‌گیرد که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند، بالای ۲/۵ نباشد .

۱۰- در صورتی که حین دوره بازپرداخت تسهیلات تولد فرزند، فرزند دیگری از متقاضی به دنیا آمد، پرداخت تسهیلات مذکور طبق ضوابط به کودک بعدی امکان پذیر است.

۱۱- در صورت فوت پدر طفل یا طلاق والدین تسهیلات مذکور به شخصی که نماینده قانونی و قضائی ولی قهری یا قیم طفل می باشد با ارائه حکم دادگاه پرداخت خواهد شد./اختبار

مدارک لازم جهت ثبت نام اینترنتی وام فرزند آوری

اطلاعات کارت ملی و شناسنامه والدین

اطلاعات شناسنامه نوزاد

آدرس کامل محل سکونت متقاضی

کد پستی ده رقمی محل سکونت متقاضی

مدارک لازم جهت ارائه به بانک برای دریافت وام فرزند آوری

ارائه فتوکپی کارت ملی و شناسنامه پد و مادر نوزاد

ارائه فتوکپی تمامی صفحات شناسنامه فرزند تازه متولد شده

ارائه فتوکپی کارت ملی و شناسنامه ضامن

ارائه یک فقره سفته

لزوم همکاری بیشتر بانک‌ها در اعطای تسهیلات ازدواج و فرزند آوری

علی فیض بخش ظهر چهارشنبه در جلسه جوانی جمعیت و جشن وصال که با حضور رؤسای ادارات در فرمانداری برگزار شد ضمن تسلیت شهادت آیت الله رئیسی شهید جمهور و همراهان شهیدش اظهار کرد: پیشبرد اهداف جوانی جمعیت و افزایش تعداد فرزند آوری در سطح جامعه حائز اهمیت و نیازمند برنامه ریزی اصولی است.

معاون فرماندار شفت با اشاره به اهمیت موضوع جوانی جمعیت بیان کرد: افزایش جمعیت در کنار جوانی جمعیت یکی از دغدغه‌های حوزه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در سال‌های اخیر بوده که باید مورد توجه قرار گیرد و علاوه بر وظایف قانونی ادارات دولتی از ظرفیت تشکل‌های مردمی و فرهنگی و دهیاری‌ها در حوزه جوانی جمعیت استفاده شود.

وی با تاکید بر لزوم همکاری بیشتر بانک‌ها در پرداخت وام ازدواج و فرزند آوری افزود: بانک‌ها اولویت را به وام‌های قرض‌الحسنه اختصاص دهند.

فیض بخش گفت: اولویت و محوریت همه فعالیت‌ها در حوزه جوانی جمعیت باید اجرای مصوبات قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت باشد که بعد از تصویب در مجلس توسط دولت به همه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد و کارگروه‌، عملکرد دستگاه‌ها را باید در این حوزه ارزیابی کند.

معاون فرماندار شفت تصریح کرد: با توجه به اینکه رشد جوانی جمعیت در سطح جامعه ما روند معکوس گرفته و سبب شده تا ایران ما جزو کشورهایی قرار بگیرد که طبق آمار مرکز بهداشت رو به سوی پیری است، لذا باید با تشویق جوانان به ازدواج و فرزندآوری به همراه ترویج زندگی سالم و تربیت دینی از آسیب‌های احتمالی و فرسودگی جامعه پیشگیری شود.

وی افزود: در بحث جوانی جمعیت، اما همه ما مسئولیت داریم و باید زمینه را برای رشد جمعیت و جامعه هدف مهیا کنیم.

شرایط دریافت وام فرزند آوری ۱۴۰۳

تسهیلات فرزندآوری دارای شرایط است که متقاضیان باید قبل از ارسال تقاضای خود، از آن ها مطلع شوند. شرایط وام فرزند دوم در مدت بازپرداخت و مبلغ وام متفاوت با فرزند اول است. به همین جهت، در ادامه این بخش شرایط وام فرزند ارائه شده است تا افراد بتوانند آن را مطالعه نمایند.

کمک هزینه های ارائه شده و مدت بازپرداخت آن ها به شرح زیر خواهند بود:

فرزند اول مبلغ ۴۰ میلیون تومان

فرزند دوم مبلغ ۸۰ میلیون تومان

فرزند سوم مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان

فرزند چهارم مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان

فرزند پنجم به بعد مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان

تسهیلات فرزند بدون نیاز به سپرده گذاری و با ارائه سفته و یک ضامن و با شش ماه تنفس برای شروع اقساط پرداخت می شود.

در مورد فرزندان چند قلو، به ازای هر فرزند، یک وام تعلق می گیرد.

تسهیلات فرزندآوری ارائه شده، با کارمزد حداکثر ۴ درصد به صورت سالانه است.

منبع: ساناپرس

مطالب مرتبط