۱۱:۵۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۲۴

سود سهام عدالت | بلاخره سود سهام عدالت ۲۵ اسفند واریز می شود یا نه؟ + رقم دقیق سود مرحله دوم سهام عدالت

به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بخش دوم سود سهام عدالت 25 اسفند واریز نخواهد شد و این واریزی با یک روز تاخیر یعنی روز شنبه هفته آینده واریز می‌ شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، سود سهام عدالت؛ خبرهای ضد و نقیضی در مورد عدم واریز سود سهام عدالت در ۲۵ اسفند به گوش می رسد که در اندیشه معاصر با شرح سخنان رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به شایعات و شبهات در این مورد خاتمه داده ایم و ضمن تاریخ دقیق واریز در مورد مبلغ دقیق آن توضیحاتی بیان شده است.

مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به این سوال که با وجود عدم واریز کامل سود دو شرکت بزرگ پتروشیمی خلیج فارس و فولاد مبارکه آیا سود سهام عدالت واریز می‌شود؟ اظهار داشت: تمام تلاش ما این است که روز شنبه ۲۶ اسفند سود سهامداران عدالت واریز شود. وی در مورد این که عمده سود مربوط به شرکتهای بزرگ است، گفت: در مرحله دوم سهم این دو شرکت در کل سود زیاد نیست و به هر حال روز شنبه باقیمانده سود سهامداران عدالت واریز می‌شود.

مرحله دوم

واریز سود مرحله دوم سهام عدالت

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی پیش از این اعلام کرد، با وجود رایزنی‌ها و مکاتبات مکرر، همچنان ۹ شرکت‌ سود سهام عدالت را به حساب‌های شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز نکرده‌اند. بر اساس این اطلاعیه، شرکت‌های «صنایع سیمان دشتستان، گروه مپنا و فجر انرژی خلیج فارس» تاکنون هیچ اقدامی برای واریز سود سهام عدالت خود در مرحله اول و دوم انجام نداده‌اند.

همچنین، شرکت‌های «پارس سوئیچ، ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت بندر عباس، پالایش نفت اصفهان و صنایع پتروشیمی خلیج فارس» وجوه مرحله دوم خود را به حساب‌های شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز نکرده‌اند. افزون بر این، در این اطلاعیه آمده است: در صورتی که شرکت‌های فوق در زمان مقرر سود مشمولان سهام عدالت را به حساب‌های شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز نکنند، پرداخت مرحله دوم سود به صورت کامل انجام نخواهد شد.

سهامداران عدالت ۴۹ میلیون نفر هستند که ظرف ۱۶ سال گذشته ۳.۷ میلیون نفر از آنها فوت شده و اکنون ورثه آنها ذینفع سهام عدالت و سود متعلقه آن هستند، ‌بنابر این بیش از ۵۰ میلیون ذینفع سهام عدالت در کشور هستند که این حق الناس باید به موقع ادا شود. سهامدران عدالت از ۷ دهک کم درآمد جامعه هستند، ‌ که قانونگذار برای کاهش فاصله طبقاتی و برخورداری کم درآمدها از اقتصاد ملی و ایجاد عدالت، ‌ این سهام را به شکل نیمی تخفیف و نیمی اقساطی ده ساله اختصاص داد و اکنون امکان فروش این سهام برای آنها وجود ندارد و سهامداران چشم به سود سالانه این سهام دوخته‌اند، ‌ در حالی که برخی شرکتهای سرمایه‌پذیر به بهانه‌های واهی از جمله طلب از شرکتهای دولتی، حق مردم سهامدار را گروگان گرفته‌اند.

مدیران عامل شرکتهای سرمایه‌پذیر طبق قانون موظفند حداکثر تا ۸ ماه بعد از مجمع عمومی، ‌سود سهامداران را برای ذینفعان واریز کنند و بر اساس اصول شرع نیز این سودها حق الناسی است که بر گردن تصمیم گیران شرکتهای سرمایه پذیر قرار دارد و باید به موقع پرداخت شود. سال گذشته یکی از شرکتهای بزرگ سرمایه پذیر سود سهامداران عدالت را نپرداخت که اکنون با تشکیل پرونده قضایی برای مدیران آن شرکت باید در مراجع قضایی پاسخگوی قانون باشند.

رقم دقیق سود مرحله دوم سهام عدالت

فرآیند واریز سود مرحلۀ دوم سود سهام عدالت از امروز آغاز شده و تا ۴۸ ساعت طول می‌کشد.

رئیس سازمان بورس گفت: فرآیند واریز سود مرحلۀ دوم سود سهام عدالت از امروز آغاز شده و تا ۴۸ ساعت طول می‌کشد.

دارندگان سهام ۴۹۲ هزار تومانی، ۵۳۲ هزار تومانی و یک‌ میلیونی به‌ترتیب ۴۴۶ هزار تومان، ۴۸۲ هزار تومان و ۹۰۶ هزار تومان سود می‌گیرند‌.

۸ شرکت هنوز سود سهام عدالت خود را واریز نکرده‌اند. ما علیه این شرکت‌ها اقدام قانونی می‌کنیم و بعد از تامین وجه از سوی آن‌ها مابقی سود را به حساب سهامداران واریز می‌کنیم.

با شرکت‌هایی که سود سهام عدالت را واریز نکنند برخورد خواهد شد

جعفری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس گفت: عدم پرداخت سود سهام که مطابق زمانبندی اعلام شده در کدال نباشد یک تخلف است.

ولی الله جعفری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در رابطه با شرکت‌هایی که سود سهام عدالت خود را واریز نکردند، گفت: عدم پرداخت سود سهام که مطابق زمان بندی اعلام شده در کدال نباشد یک تخلف است.

این مقام مسئول اظهار کرد: مورد دیگر این که اگر ۸ ماهی که در قانون تجارت تعیین شده و بر اساس مصوبه سازمان بورس این ۸ ماه به ۴ ماه کاهش یافته و برخی از شرکت‌ها اساسنامه خود را تغییر دادند هم زمان بندی رعایت نشود این نیز یک موضوع قابل پیگیری است.

جعفری همچنین می‌گوید: در کل دو موضوع عدم رعایت زمانبندی پرداخت سود که در سامانه کدال منتشر شده و هم عدم رعایت زمانبندی بر اساس اساسنامه ناشران قابل پیگیری است و سازمان بورس پیگیر این موضوع خواهد بود.

۱۹ اسفند هم از سوی سپرده گذاری مرکزی اعلام شده بود که در حالی که بیش از ۴۳ میلیون نفر در انتظار دریافت مرحله دوم سود سهام عدالت خود هستند، اما هنوز ۸ شرکت سرمایه پذیر تمام یا بخشی از سود سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۴۰۱ خود را به حساب‌های شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز نکرده اند.

 

پایان/*

اندیشه معاصر را در ایتا، روبیکا، پیام رسان بله و تلگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط